Ook senioren willen graag in de eigen buurt blijven wonen

groter

Het welbekende gezegde 'Oost west thuis best' geldt voor veel mensen. Senioren geven zelf aan zo lang mogelijk in de eigen woning en de vertrouwde buurt te willen blijven wonen. Dit geldt ook voor mensen met een zorgvraag. 

Bron: Platform31

Langer thuis meer dan wonen alleen
De groep is heel divers; van kwetsbare ouderen tot mensen met dyslexie tot mensen met verstandelijke of lichamelijke beperkingen. Naast een prettige, geschikte woning bestaat het 'thuis best'-gevoel ook uit een toegankelijke omgeving met goede looproutes in een buurt die veilig en levendig is. Een sociale kring, een mantelzorger en voorzieningen in de buurt zoals een arts, apotheek, supermarkt en OV-halte. 

De visie op hoe mensen met een zorgvraag wonen is de afgelopen decennia flink veranderd. Vroeger werden mensen met een intensieve zorgvraag opgevangen binnen gespecialiseerde instellingen die behalve zorg ook huisvesting boden. De laatste jaren is de roep om een inclusieve samenleving versterkt: mensen met een beperking moeten mee kunnen doen in de samenleving en wonen zoveel mogelijk in de wijk. 

De stap naar de participatiesamenleving gaat uit van de veronderstelling dat burgers zelf meer taken op gaan pakken van formele spelers. Vrijwilligers en mantelzorgers spelen hierbij een belangrijke rol. Een voorbeeld is Nederland zorgt voor elkaar, waarbij burgerinitiatieven zijn aangesloten die lokaal zorgen voor zorg van naasten of door samenredzaamheid in de wijk te ondersteunen en te organiseren.

Lees het volledige artikel hier >>

Ook interessant / voor u geselecteerd

Levensloopbestendig bouwen: Ontwerp als fundament, sociale waarde als hart
21 juli 2026

Levensloopbestendig bouwen betekent veel meer dan voldoen aan regelgeving en keurmerken: het draait om buurten…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Award 2026 zoekt bouwstenen voor zorgzaamheid in gemeenschappen
15 juli 2026

De inschrijving voor de ZorgSaamWonen Award 2026 is inmiddels al ruim twee weken…

Lees Verder »
Ruimte voor woon- en leefgeluk, kennismaken met corporatie deltaWonen
13 juli 2026

In de huidige woningmarkt en het veranderende zorglandschap is het niet langer…

Lees Verder »
De eindgebruiker altijd voor ogen
10 juli 2026

‘Een blije eindgebruiker’. Dat is de reden waarom Edgar Berger graag bij Zenzo…

Lees Verder »
Nieuw Advies Raad van Ouderen over Grenzen aan de zorgzame samenleving
8 juli 2026

De overheid wil graag dat mensen in Nederland meer naar elkaar omkijken. Dit wordt een 'zorgzame samenleving'…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Congres ‘Daar wil ik wonen! De wijk als fundament voor zorgzaam wonen.’
1 juli 2026

'Daar wil ik wonen! De wijk als fundament voor zorgzaam wonen.’ Zo luidt de titel van het ZorgSaamWonen Congres…

Lees Verder »
Thuis in de toekomst: van bouwopgave naar maatschappelijke missie
1 juli 2026

De woonopgave in Nederland is geen kwestie van aantallen alleen, het is een maatschappelijke opgave die vraagt…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Award 2026: Bouwstenen voor zorgzaamheid in gemeenschappen
30 juni 2026

Werk jij aan een project in de provincie Noord-Holland dat wonen, zorg en welzijn op…

Lees Verder »
Landelijke Lief & Leedtop bewijst weer hoe belangrijk goed contact met je buren is
17 juni 2026

Maar liefst 120 mensen waren aanwezig op de Landelijke Lief & Leedtop, die op 4 juni gehouden werd in…

Lees Verder »
Handreiking Wijkgenootaanpak
9 juni 2026

Hoe versterk je de sociale samenhang in een wijk? En hoe zorg je ervoor dat bewoners…

Lees Verder »
Zorgzame gemeenschappen: successen, aandacht en zorg
28 mei 2026

ZorgSaamWonen ziet in het hele land mooie voorbeelden van zorgzame gemeenschappen. Het is geen nieuw fenomeen,…

Lees Verder »
Stormachtig stil rond roze ouderen
27 mei 2026

'Stormachtig stil' is de titel van het boek dat verhalenverteller Eveline van de Putte in 2013 publiceerde. Ze…

Lees Verder »
Zo investeer je in zorgzame gemeenschappen in tijden van vergrijzing
21 mei 2026

Lessen uit drie jaar onderzoek naar de Amsterdamse Lang Leven…

Lees Verder »
Zorgcoach in woongemeenschap Akropolistoren werkt aan preventie
12 mei 2026

Ouderenadviseur, welzijnsmedewerker, thuiscoach, wijkverpleegkundige en sociaal…

Lees Verder »
Lees het nu: Digimagazine #1 2026 over inclusie
7 mei 2026

Bij ZorgSaamWonen brengen we een paar keer per jaar een digitaal magazine uit. Elk magazine gaat over een…

Lees Verder »
Masterclass: Het ambacht van gemeenschapsversterkend werken
4 mei 2026

‘Hoe bouw je aan zorgzame gemeenschappen?’ Een vraag die niet alleen ZorgSaamWonen…

Lees Verder »
Van wonen naar samen leven
20 april 2026

De woonvraag van senioren verandert. Standaard woningen volstaan niet meer; er is behoefte aan verbinding,…

Lees Verder »
Inspiratiebundel en Denkroute
16 april 2026

Vanuit de DEEL Academy zijn weer twee mooie produkten uitgebracht: de  …

Lees Verder »
Symposium: Later is nu: De wijk als antwoord op een nieuwe werkelijkheid
10 april 2026

We praten al jaren over later. Alleen: later is inmiddels vandaag. We worden ouder, er zijn minder…

Lees Verder »
Het Juiste Thuis-bijeenkomst over de weg naar een samenleving van gemeenschappen
7 april 2026

Het Juiste Thuis (HJT) heeft een doorstart gemaakt onder de vleugels van het…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.