Zes genomineerden ZorgSaamWonen Award 2025 – Zorgzame Plekken - bekend

Donderdag 25 september is het zover! Tijdens het ZorgSaamWonen Congres wordt de ZorgSaamWonen Award 2025 uitgereikt. Met deze Award willen we verrassende plekken of ideeën leren kennen die ontmoeting, samenzijn en omzien naar elkaar stimuleren. Wij geloven dat plekken waar mensen zich welkom voelen, en waar zij makkelijk met elkaar in contact kunnen komen, bijdragen aan een inclusieve en zorgzame samenleving.

De Award is een prijsvraag die ZorgSaamWonen organiseert met ondersteuning van het ministerie van VWS, Eén tegen eenzaamheid en Woonzorg Nederland. Bij de Award zetten we een thema centraal dat raakt aan Eenzaamheid en de relatie met de fysieke leefomgeving. Met als thema ‘Zorgzame plekken’ zijn wij dit jaar op zoek naar originele voorbeelden van fysieke omgevingen die welzijn, ontmoeting en ondersteuning bevorderen.

We hebben dit jaar in onze oproep onderscheid gemaakt in twee categorieën: ruimtelijke initiatieven en sociale initiatieven. Zes genomineerden zullen tijdens het congres hun initiatief pitchen voor de vakjury die bestaat uit voorzitter Rob Hoogma (wetenschapper, bestuurder en adviseur), Hiddo Born (provincie Gelderland), Remco Deelstra (gemeente Leeuwarden) en Pauline van den Berg (Fontys Hogeschool). De jury bepaalt vervolgens in beide categorieën welk initiatief de winnaar is van de ZorgSaamWonen Award.

De genomineerden

De genomineerden in de categorie ‘ruimtelijk’ zijn:

  • De dementievriendelijke buitenruimte
    De onafhankelijkheid van ouderen is een belangrijk thema. Mensen die met dementie te maken krijgen, hebben nog vaker te maken met het verlies van hun bewegingsvrijheid. Deze pilot toont aan dat deze specifieke groep langer het gevoel kan behouden van vrijheid en deel kan blijven nemen aan de sociale omgeving. Het ‘opgesloten’ gevoel verdwijnt en daarmee ook de daarmee gepaard gaande frustratie die zo kenmerkend is voor deze groep ouderen. Daarnaast draagt beweging bij aan een betere fysieke en mentale kwaliteit van leven. In sociale context is het goed dat deze groep deel blijft uitmaken van het gedifferentieerde beeld van de buurt. Kortom: een win-win situatie, voor patiënt, zorgorganisatie, zorgpersoneel én de wijk. De vele nieuwsartikelen die hieraan gewijd zijn geven een goed beeld van het succes.

  • Sumatrahof
    Het Sumatrahof is een genereus gebouw dat zich voegt naar het leven. Als reactie op het tekort aan verbinding in de samenleving, de stijgende eenzaamheidscijfers en de wens mensen met een zorgvraag goed te laten landen in onze buurten, is het faciliteren van alledaags contact de basis van het Sumatrahof. Ruimte voor ontmoeting is gemaakt op de hele route van straat naar huis, op het brede voorplein, in de ruime entreehallen, in de gezamenlijke woonkamer, in het luwe binnenhof en op de brede galerijen. Privacy en ontmoeting gaan hiermee hand in hand, pas als gordijnen open blijven kan iemand gezien worden. Daarom liggen de plintwoningen verhoogd en zorgt de stoep bij elke voordeur voor afstand tot passerende buren. Ten slotte zorgen extra trappen voor olifantenpaadjes door het gebouw die meer verbinding en keuzevrijheid brengen.

  • Stadsveteraan 020
    Stadsveteraan 020 is een vernieuwend woonconcept in het Amstelkwartier in Amsterdam, speciaal ontwikkeld voor vitale senioren (55+). Het project speelt in op de groeiende behoefte aan passende huisvesting voor ouderen die zelfstandig willen (blijven) wonen, maar ook waarde hechten aan gemeenschappelijkheid en verbondenheid met de stad. Het woonconcept is ontwikkeld naar aanleiding van onderzoek Stadsveteranen (2016, SOME architects en AM) naar oud worden in de stad. Stadsveteraan 020 bestaat volledig uit sociale huur appartementen. Het woongebouw telt 145 huishoudens en biedt zowel tweekamerappartementen als zogeheten Friendswoningen. In deze Friendswoningen delen twee of drie bewoners een gezamenlijke woonkamer, terwijl ieder beschikt over een eigen studio met privébadkamer. Deze opzet bevordert sociale interactie en gaat vereenzaming tegen, zonder in te leveren op privacy of financiële zelfstandigheid: iedere bewoner behoudt recht op AOW en huurtoeslag.

De genomineerden in de categorie ‘sociaal’ zijn:

  • De Oversteek
    De Oversteek laat zien dat huisvesting méér kan zijn dan het plaatsen van woningen: het is een innovatief sociaal project omdat het erin slaagt om verschillende aandachtsgroepen samen te brengen in één leefgemeenschap waar ontmoeting en wederkerigheid centraal staan. Het innovatieve zit niet alleen in de flexibele en duurzame bouw, maar vooral in de sociale architectuur. Gemeenschapsvorming als uitgangspunt met een ontmoetingsruimte (De Vuurtoren) waarbij bewoners zélf oplossingen bedenken en elkaar ondersteunen. Inclusief wonen door doelgroepen die normaal langs elkaar heen wonen te laten samenleven ontstaan nieuwe verbindingen. Als voorbeeldfunctie bewijst De Oversteek dat een woonvorm niet alleen betaalbaar en duurzaam kan zijn, maar ook sociale meerwaarde creëert die toepasbaar is in andere wijken en steden. Daarmee is De Oversteek meer dan een verzameling woningen: het is een inspirerend voorbeeld van hoe je door innovatie in wonen, zorg, welzijn en samenleven een thuis creëert dat toekomstbestendig én sociaal verbindend is.

  • Woonzorgzone Daalhof
    Daalhof laat zien dat ouderenzorg geen anoniem systeem hoeft te zijn, maar een gemeenschap waarin iedereen een rol speelt. Het is uniek hoe hier professionals, bewoners, vrijwilligers, studenten en gemeente echt samenwerken. Een oudere man zei: “Ik dacht dat ik naar een verpleeghuis moest, maar nu woon ik nog steeds in mijn flat, met mijn buren om me heen. Dat voelt als winst.” Zulke verhalen maken duidelijk dat dit initiatief levens verandert. Het combineert innovatie zoals de wijkpoli en woningaanpassingen, met warmte en nabijheid. Het is schaalbaar en maatschappelijk urgent. De award zou erkenning zijn voor de gezamenlijke inzet en een stimulans om dit model verder uit te rollen in andere wijken.

  • De Huiskamer van Heteren
    De Huiskamer van Heteren verdient de ZorgSaamWonen Award omdat het een inspirerend voorbeeld is waarbij mensen samenkomen waar “mooie mensenverhalen” ontstaan. Dit initiatief creëert een warme, inclusieve ontmoetingsplek voor inwoners van alle leeftijden, inclusief mensen met een ondersteuningsvraag, stimuleert “het gewone” en helpt zo kwetsbaarheid/eenzaamheid tegen te gaan. Door een veilige omgeving en een veelzijdig aanbod van activiteiten speelt de Huiskamer in op de diverse behoeften van de gemeenschap. Inwoners worden aangemoedigd om actief deel te nemen en hun stem te laten horen, wat het gevoel van eigenaarschap en betrokkenheid versterkt. De krachtige samenwerking met regie van bewoners in samenwerking met lokale organisaties, bibliotheek en gemeente vormt de ruggengraat van dit succesverhaal. De Huiskamer laat zien hoe we gezamenlijk innovatieve oplossingen kunnen vinden voor sociale vraagstukken. Dit maakt het niet alleen een waardevolle plek in Heteren, maar ook een inspirerend model voor andere gemeenschappen in Nederland.

Wil je donderdag bij de uitreiking zijn? Kom dan naar ons congres ‘Bouwen aan ontmoeten en verbinden’ in Apeldoorn. Meld je aan en lees alles over het programma. Hopelijk tot ziens in Apeldoorn!
 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Op de koffie bij Annie: Bossche buurtkamer biedt warm welkom aan ouderen
19 mei 2026

Het is nog maar net tien uur op de maandagochtend in de Bossche wijk de Buitenpepers…

Lees Verder »
Zorgcoach in woongemeenschap Akropolistoren werkt aan preventie
12 mei 2026

Ouderenadviseur, welzijnsmedewerker, thuiscoach, wijkverpleegkundige en sociaal…

Lees Verder »
Doorbraakconferentie laat schuren, zoeken en nieuw perspectief ontstaan
11 mei 2026

Netwerk Nonna organiseerde samen met ZorgSaamWonen een Doorbraakconferentie rond systeeminnovatie en regionale…

Lees Verder »
Masterclass: Het ambacht van gemeenschapsversterkend werken
4 mei 2026

‘Hoe bouw je aan zorgzame gemeenschappen?’ Een vraag die niet alleen ZorgSaamWonen…

Lees Verder »
Van wonen naar samen leven
20 april 2026

De woonvraag van senioren verandert. Standaard woningen volstaan niet meer; er is behoefte aan verbinding,…

Lees Verder »
Inspiratiebundel en Denkroute
16 april 2026

Vanuit de DEEL Academy zijn weer twee mooie produkten uitgebracht: de  …

Lees Verder »
Seminar Sumatrahof: over thuisgevoel in een Leids hof
13 april 2026

Met het winnen van de ZorgSaamWonen Award 2025 verdient het Sumatrahof alle lof in…

Lees Verder »
Symposium: Later is nu: De wijk als antwoord op een nieuwe werkelijkheid
10 april 2026

We praten al jaren over later. Alleen: later is inmiddels vandaag. We worden ouder, er zijn minder…

Lees Verder »
Het Juiste Thuis-bijeenkomst over de weg naar een samenleving van gemeenschappen
7 april 2026

Het Juiste Thuis (HJT) heeft een doorstart gemaakt onder de vleugels van het…

Lees Verder »
Bouwen voor zorg: zo haalbaar én betaalbaar mogelijk
31 maart 2026

Wooncomplex Nieuw Overbos in Heemstede heeft een zomerse uitstraling: de kleur is…

Lees Verder »
Save the date: ZorgSaamWonen Congres 2026
30 maart 2026

Daar wil ik wonen! De wijk als fundament voor zorgzaam wonen.

Tijdens dit landelijke congres…

Lees Verder »
Nieuwe woonvorm voor ouderen: jong ontwerpbureau lanceert manifest
23 maart 2026

RAUMKULTUR & IkLandschap lanceerden op 23 maart het Huis van Sep, een manifest dat laat zien hoe woonvormen…

Lees Verder »
Ruimte voor ontmoeting werkt!
19 maart 2026

Hoe ontwerp je een woonomgeving waar mensen niet alleen naast elkaar wonen, maar ook mét elkaar leven? Het…

Lees Verder »
Zorgen in de buurt
17 maart 2026

 

Steeds langer wonen ouderen zelfstandig in hun buurt. Om de zorg betaalbaar en uitvoerbaar te houden…

Lees Verder »
Buurtverbinders; Goed bezig en het werkt!
13 maart 2026

Wat fijn om een kijkje achter te schermen te krijgen in het boek ‘Strategisch bouwen aan betrokken, weerbare…

Lees Verder »
Oproep: Thuis in Verhalen
10 maart 2026

ZorgSaamWonen lanceert een pop-up redactie: Thuis in Verhalen. De komende periode…

Lees Verder »
Bouwen aan zelfredzaamheid: sociale en fysieke componenten
9 maart 2026

In vijf wooncomplexen is onderzocht hoe de woonomgeving bijdraagt aan zelf- en samenredzaamheid. De presentatie…

Lees Verder »
Onderzoek Ouderen voor ouderen in Haarlem
2 maart 2026

Het Nederlandse ouderenzorgstelsel staat onder druk door de vergrijzing, een groeiende zorgvraag en een tekort…

Lees Verder »
Japan: ouderenzorg met het hoofd of het hart?
27 februari 2026

In Japan slaat de vergrijzing stukken harder toe dan in Nederland. Hoe de Japanse zorgsector daarop inspeelt,…

Lees Verder »
Doorstart ‘Het Juiste Thuis’ met ZorgSaamWonen
25 februari 2026

Een dubbel gevoel hebben Mathil Sanders-de Jonge, wethouder sociaal domein van de…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.