Met vangnetvoorziening weer naar een stabiele woonsituatie

rtr

In het Friese dorp Balk wordt momenteel een vangnetvoorziening ontwikkeld voor mensen die in een ongewenste woonsituatie zitten en die nog begeleiding nodig hebben voordat ze doorstromen naar zelfstandig wonen. Het gaat om begeleiding van maximaal een jaar. Binnen dit project werkt de gemeente De Fryske Marren, waar Balk onder valt, samen met LIMOR en Dynhus. LIMOR neemt de begeleiding op zich, de gemeente zorgt ervoor dat de juiste personen bij de vangnetvoorziening terechtkomen en Dynhus faciliteert het gebouw.

In De Fryske Marren is op sommige campings sprake van mensen die er permanent wonen, terwijl dit officieel niet mag. “Vaak zijn dit mensen waarbij sprake is van problemen op meerdere leefgebieden. Een eigen woning vinden op de reguliere woningmarkt is een grote uitdaging voor hen”, vertelt Anke Bruin van LIMOR. “Met de vangnetvoorziening willen we ervoor zorgen dat de mensen die op deze campings wonen goed worden opgevangen met begeleiding van maximaal een jaar. Hierna zal met de bewoner worden gekeken naar een passende zelfstandige woning elders.”

Voor de totstandkoming van de vangnetvoorziening, wordt een zorgcomplex omgebouwd. “De vangnetvoorziening beschikt straks over 12 zelfstandige appartementen. De personen die in de vangnetvoorziening terechtkomen zijn dakloos of verblijven op campings in de gemeente De Fryske Marren. Vaak is de oorzaak van deze woonsituatie sociale problematiek.”
Als een huidige bewoner van een camping in aanmerking komt voor de vangnetvoorziening, geldt wel de voorwaarde dat deze bewoner begeleiding van
LIMOR accepteert. De instroom van de vangnetvoorziening wordt zodanig gescreend dat bewoners professionele ondersteuning nodig hebben. Indien ze geen hulpvragen hebben, kunnen mensen doorstromen naar reguliere huisvesting. Een vangnetvoorziening is dan niet nodig. Begeleiding kan enorm variëren, van dagelijkse gesprekken tot een gesprek van 1 keer per week. De begeleiding is echt maatwerk.

Met de vangnetvoorziening worden als het ware twee vliegen in een klap geslagen: Het levert een bijdrage aan het oplossen van de illegale permanente bewoning bij campings en de bewoners krijgen passende begeleiding. “Het is fijn om dit als gemeente voor mensen te doen en tegelijkertijd een probleem aan te pakken”, aldus Marieke Stapert van De Fryske Marren. “Door de bewoners passende begeleiding te bieden, hoop je natuurlijk ook dat ze uiteindelijk wel goed terechtkomen en in een stabiele omgeving zelfstandig kunnen wonen. De vangnetvoorziening is daarmee naar mijn idee een stap in de goede richting.”

Naar verwachting opent de vangnetvoorziening op 1 september zijn deuren. 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Oplossing voor gat tussen thuis en verpleeghuis
18 september 2025

Komt het bejaardentehuis weer terug? Onder ouderen is er in ieder geval een grote behoefte om te verhuizen naar…

Lees Verder »
Thuiskomen in Utrechts mantelzorghof 'Hof van Leeuwesteyn'
16 september 2025

“Stel”, zegt Douwe-Jan Bakker, omgevingstechnoloog en directeur Vastgoed bij…

Lees Verder »
Gastheren Apeldoorn en Gelderland ‘ontmoeten en ‘verbinden’ op ZorgSaamWonen Congres
10 september 2025

Het ZorgSaamWonen Congres kent dit jaar twee gastheren: Gemeente Apeldoorn -‘…

Lees Verder »
Donderhof, gedroomd multicultureel woonzorgcentrum in Roermond
10 september 2025

Een uniek, kleurrijk woonzorgcomplex in Roermond, dat is de Donderhof zeker. Het…

Lees Verder »
Koningin Máxima bezoekt het Kloosterkwartier in Veghel
8 september 2025

Een bijzondere ontmoeting op woensdag 3 september in Veghel. Koningin Máxima bracht een bezoek aan het…

Lees Verder »
Voor Ludgerus verlaat je wél je huis
4 september 2025

Ludgerus, een sociale, veilige, zorgzame, levendige en zelfstandige geclusterde…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Congres: Het geheim van community building in kwetsbare wijken
2 september 2025

In een sterke gemeenschap zetten bewoners zich in voor elkaar, waardoor de…

Lees Verder »
‘Zorg gaat steeds meer om zingeving’
1 september 2025

Hoe kan het ontwerp van zorgvastgoed tegemoetkomen aan de actuele en toekomstige vragen van bewoners en…

Lees Verder »
Gemeenschappelijk wonen past bij mij
29 augustus 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
De fijne stad, een inspiratieboek voor de gezonde leefomgeving
27 augustus 2025

Vincent Luijendijk, schrijver, spreker en strateeg, toont in zijn boek ‘De fijne…

Lees Verder »
Het succes van de voorzorgcirkel: De oplossing zit bij de mensen zelf
26 augustus 2025

De voorzorgcirkel. Je komt het overal tegen. De bedenker, Henk Geene, psycholoog en…

Lees Verder »
Grote behoefte aan gemeenschappelijk wonen voor ouderen met een migratie-achtergrond
21 augustus 2025
Lees Verder »
Het Thuishuis, oplossing voor eenzame ouderen
19 augustus 2025

Een studentenhuis voor ouderen, bestaat dat? Ja, zeker! Het Thuishuisproject van…

Lees Verder »
Van leegstaand pand naar leefbare plek voor ouderen
14 augustus 2025

Leegstaand vastgoed kan een oplossing bieden voor het groeiende tekort aan geschikte…

Lees Verder »
AM Podcast 'Morgen begint vandaag'
11 augustus 2025

Hoe ziet onze leefomgeving er in de toekomst uit? Wonen we in huizen van hout? Delen…

Lees Verder »
Lessen uit Austerlitz
7 augustus 2025

Austerlitz is in de wereld van wonen, welzijn en zorg misschien wel het meest…

Lees Verder »
Vitale wijk in Midden-Delfland: met elkaar, voor elkaar
5 augustus 2025

In Den Hoorn, een kern in de gemeente Midden-Delfland, hebben bewoners zelf aan de basis gestaan van een ‘…

Lees Verder »
'Er is altijd wel iemand om koffie mee te drinken'
31 juli 2025
Lees Verder »
Hillegomse woonzorgservicezone bijna voltooid
30 juli 2025

In de Hillegomse wijk Elsbroek-Zuid staan het nieuwe woonzorgcentrum Hofstede en het…

Lees Verder »
Wonen in een vuurtoren
28 juli 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.