Kleinschalig groepswonen in nieuwe Amsterdamse woonwijk

Locatie woonzorgvoorziening Het Spaarnhout in Amsterdam.

Het Spaarnhout is een kleinschalige woonzorgvoorziening en maakt deel uit van het duurzame woningproject ‘Life’. Het is een plek waar iedereen zichzelf kan zijn en plezierig en veilig woont, omringd door gelijkgestemden. Bewoners worden hier samen zelfstandig oud.

Brenda Sabajo is persoonlijk begeleider bij locatie Het Spaarnhout van zorgorganisatie Cordaan en heeft haar kantoor in een kamer van één van de bewoners. “Zij vindt het geweldig dat de ‘hoofdzuster’ hier zit. Ook de familie vindt het mooi”, zegt Brenda. Het is een goede oplossing voor het gebrek aan ruimte. Het is ook een laagdrempelige plek. “Ik ben echt midden in het leven van de bewoners aanwezig.”

Carla de Ruyter is activiteitenbegeleidster en herkent het gebrek aan ruimte. “Ik mis een gemeenschappelijke ruimte voor activiteiten.” Toch kan ze goed uit de voeten met de twee huiskamers van het complex, waar ze de activiteiten organiseert. Ze vindt het een prachtige locatie. “Het is fris, nieuw en het kleinschalige trekt me enorm.” Voorheen werkte ze op een andere locatie van Cordaan. “Dat deed ik met veel plezier maar hier is het huiselijk, knus en heb je meer gelegenheid voor individuele aandacht.”

Intensieve zorg  

Het Spaarnhout is nu bijna vier jaar geopend en ligt in een nieuwe Amsterdamse woonwijk, Houthaven, vlakbij het IJ. De locatie biedt ruimte aan vijftig mensen en er kunnen ook echtparen wonen. Het is bedoeld voor mensen die intensieve zorg nodig hebben. Er wonen nu ruim veertig mensen met dementie en daarnaast is er een aantal bewoners met fysieke aandoeningen. De bewoners leven in groepen van zeven tot negen personen. De inrichting is modern, met kleur, mooie wandschilderingen en speelse elementen. Op het ruime buitenterras kunnen bewoners bij mooi weer zitten. Brenda: “Het verhuizen naar een zorgcentrum is voor mensen een flinke stap. Ook voor de familie. Het is toch een rouwproces. Ik vind het daarom belangrijk dat mensen eigen spullen kunnen meenemen en de tijd krijgen om hun plek te vinden.” Haar collega’s kijken goed naar wat de bewoners zelf kunnen en wat ze graag doen.

Carla gaat regelmatig met de mensen op stap. “We gaan vaak naar het IJ of naar de overkant van de straat waar de oude wijk, de Spaarndammerbuurt, ligt. Daar kennen sommige bewoners nog buurtgenoten. In de nieuwe wijk biedt de horeca vooral ‘hippe’ gerechten zoals quinoa en dat kennen onze bewoners niet. Hier kunnen ze een broodje bal krijgen.” Toch is er genoeg contact met de nieuwe wijk. “We werken veel samen met de basisschool en het hotel Buurt en Co organiseert bijvoorbeeld een high tea voor de bewoners.”

Wonen in 'Life'

Het Spaarnhout maakt onderdeel uit van het ‘Life’ complex waar senioren, maar ook gezinnen wonen. Ook is er een café en gezondheidscentrum gevestigd. Ze delen de binnentuin. “Sommige bewoners moesten even wennen aan ons als buren, anderen vonden het vanaf het begin leuk.” Beneden is de dagbesteding voor ouderen uit de buurt die behoefte hebben aan activiteiten en contacten. Er zijn speciale inloopmiddagen voor roze ouderen en er is dagopvang voor Chinese ouderen. “Zij koken altijd heerlijk”, zegt Brenda. In de toekomst zouden Brenda, Carla en collega’s daar graag mee samenwerken. Ook hebben ze plannen om meer vrijwilligers te werven.

Lees meer: www.cordaan.nl/locatie/het-spaarnhout

 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Samenwonen: het verhaal van Wooncoöperatie De Warren
29 november 2023

Er is een documentaire gemaakt over Wooncoöperatie De Warren in Amsterdam. De film begint bij KONIJN, een…

Lees Verder »
Praktijkmiddag Positieve Gezondheid in wijkcentrum De Roef
28 november 2023
Een nieuw type wijkcentrum

In de wijk Stadsweiden in Harderwijk stond sinds 1977 het wijkcentrum De Roef. Het…

Lees Verder »
Buurthuis op wielen - The movie
17 november 2023

Ze wonnen de ZorgSaamWonen Award 2022 met DumDum, een Ford Transit uit 1978. Met dit vrolijke Buurthuis op…

Lees Verder »
De beste COMMUNITY-CARE ontstaat in samenwerking met een zorgzame buurt
10 november 2023

Gastblog geschreven door: Wim G. Kromwijk

Te vaak wordt zorg geleverd zonder het netwerk van de klant…

Lees Verder »
Plekken van ontmoeting in de wijk
9 november 2023

Eerste Michi-Noeki van Nederland geopend in Groningen

De eerste Michi-Noeki van Nederland is in…

Lees Verder »
ORKZ: een samenleving in de stad
8 november 2023

Ooit gedacht dat je een popconcert kon bijwonen in een ziekenhuis en er ook naar de film kon gaan? In het ORKZ…

Lees Verder »
Samen werken aan woonplekken waar ontmoeting centraal staat
7 november 2023

We hebben te maken met een dubbele vergrijzing, zoals het zo mooi heet. Niet alleen neemt het aandeel van…

Lees Verder »
Bouwen en inrichten voor mensen met dementie
24 oktober 2023

Omdat er veel verkeerd gaat bij het inrichten van fysieke leefomgevingen van mensen met dementie, wordt er een…

Lees Verder »
Beter een goede buur dan een virtuele vriend
17 oktober 2023

De digitale publicatie Beter een goede buur dan een virtuele vriend is een handreiking voor iedereen die zijn…

Lees Verder »
Interieurs met een grote dosis huiselijkheid
12 oktober 2023

Het onlangs verbouwde 'Wij zijn Zuiderschans'; in 's-Hertogenbosch blijft de aandacht trekken. Naast het…

Lees Verder »
'We komen elkaar wel ergens tegen'
9 oktober 2023

Vroeger was alles beter, hoor je vooral ouderen wel vaker zeggen. Toen kenden mensen elkaar nog en hielpen ze…

Lees Verder »
‘De samenleving moet beter ingericht worden voor mensen met dementie’
21 september 2023

Vandaag is het Wereld Alzheimer Dag. Ieder jaar staan op 21 september de ziekte van Alzheimer en andere vormen…

Lees Verder »
Woningsplitsing door woningcorporaties in de praktijk
19 september 2023

Het splitsen van woningen draagt bij aan het oplossen van het woningtekort. In de nieuwe publicatie van…

Lees Verder »
Uitnodigende plekken voor ontmoeting
12 september 2023

Op 4 oktober aanstaande is het seminar ‘Ik zie je buiten!’. Het belooft om meerdere redenen een bijzonder…

Lees Verder »
BuurSaam IJsselstein: steunpunt in de wijk
11 september 2023

Als het nummer “Utrecht, mijn stad” uit de muziekinstallatie klinkt, barst het gezang echt los. De dertig…

Lees Verder »
Vernieuwend zorgconcept biedt verzorgingshuis weer toekomst
28 augustus 2023

Hoe verbouw je een verzorgingshuis, zodat het voldoet aan de wensen en eisen die tegenwoordig en in de toekomst…

Lees Verder »
Nieuwe verkiezingen, nieuwe stippen aan de horizon en hoe houden we de zorg betaalbaar
21 augustus 2023

In 1982 liepen ouderen in Nederland te protesteren tegen bezuinigingen in de ouderenzorg tijdens de "Bestek 81…

Lees Verder »
Kennisagenda Woongemeenschap 50-plus
17 augustus 2023

De Landelijke Vereniging van Gemeenschappelijk wonen van Ouderen (LVGO) zag een lacune tussen de kennis die…

Lees Verder »
Jury ZorgSaamWonen Award aan het woord: Joost Smit
8 augustus 2023

De komende weken maken wij een rondje langs de juryleden van de ZorgSaamWonen Award 2023. De ZorgSaamWonen…

Lees Verder »
Woongemeenschappen over de grens
3 augustus 2023

ZorgSaamWonen bezoekt regelmatig woongemeenschappen in Nederland en maakt daar vervolgens een mooie…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.