Kleinschalig groepswonen in nieuwe Amsterdamse woonwijk

Locatie woonzorgvoorziening Het Spaarnhout in Amsterdam.

Het Spaarnhout is een kleinschalige woonzorgvoorziening en maakt deel uit van het duurzame woningproject ‘Life’. Het is een plek waar iedereen zichzelf kan zijn en plezierig en veilig woont, omringd door gelijkgestemden. Bewoners worden hier samen zelfstandig oud.

Brenda Sabajo is persoonlijk begeleider bij locatie Het Spaarnhout van zorgorganisatie Cordaan en heeft haar kantoor in een kamer van één van de bewoners. “Zij vindt het geweldig dat de ‘hoofdzuster’ hier zit. Ook de familie vindt het mooi”, zegt Brenda. Het is een goede oplossing voor het gebrek aan ruimte. Het is ook een laagdrempelige plek. “Ik ben echt midden in het leven van de bewoners aanwezig.”

Carla de Ruyter is activiteitenbegeleidster en herkent het gebrek aan ruimte. “Ik mis een gemeenschappelijke ruimte voor activiteiten.” Toch kan ze goed uit de voeten met de twee huiskamers van het complex, waar ze de activiteiten organiseert. Ze vindt het een prachtige locatie. “Het is fris, nieuw en het kleinschalige trekt me enorm.” Voorheen werkte ze op een andere locatie van Cordaan. “Dat deed ik met veel plezier maar hier is het huiselijk, knus en heb je meer gelegenheid voor individuele aandacht.”

Intensieve zorg  

Het Spaarnhout is nu bijna vier jaar geopend en ligt in een nieuwe Amsterdamse woonwijk, Houthaven, vlakbij het IJ. De locatie biedt ruimte aan vijftig mensen en er kunnen ook echtparen wonen. Het is bedoeld voor mensen die intensieve zorg nodig hebben. Er wonen nu ruim veertig mensen met dementie en daarnaast is er een aantal bewoners met fysieke aandoeningen. De bewoners leven in groepen van zeven tot negen personen. De inrichting is modern, met kleur, mooie wandschilderingen en speelse elementen. Op het ruime buitenterras kunnen bewoners bij mooi weer zitten. Brenda: “Het verhuizen naar een zorgcentrum is voor mensen een flinke stap. Ook voor de familie. Het is toch een rouwproces. Ik vind het daarom belangrijk dat mensen eigen spullen kunnen meenemen en de tijd krijgen om hun plek te vinden.” Haar collega’s kijken goed naar wat de bewoners zelf kunnen en wat ze graag doen.

Carla gaat regelmatig met de mensen op stap. “We gaan vaak naar het IJ of naar de overkant van de straat waar de oude wijk, de Spaarndammerbuurt, ligt. Daar kennen sommige bewoners nog buurtgenoten. In de nieuwe wijk biedt de horeca vooral ‘hippe’ gerechten zoals quinoa en dat kennen onze bewoners niet. Hier kunnen ze een broodje bal krijgen.” Toch is er genoeg contact met de nieuwe wijk. “We werken veel samen met de basisschool en het hotel Buurt en Co organiseert bijvoorbeeld een high tea voor de bewoners.”

Wonen in 'Life'

Het Spaarnhout maakt onderdeel uit van het ‘Life’ complex waar senioren, maar ook gezinnen wonen. Ook is er een café en gezondheidscentrum gevestigd. Ze delen de binnentuin. “Sommige bewoners moesten even wennen aan ons als buren, anderen vonden het vanaf het begin leuk.” Beneden is de dagbesteding voor ouderen uit de buurt die behoefte hebben aan activiteiten en contacten. Er zijn speciale inloopmiddagen voor roze ouderen en er is dagopvang voor Chinese ouderen. “Zij koken altijd heerlijk”, zegt Brenda. In de toekomst zouden Brenda, Carla en collega’s daar graag mee samenwerken. Ook hebben ze plannen om meer vrijwilligers te werven.

Lees meer: www.cordaan.nl/locatie/het-spaarnhout

 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Save the date: ZorgSaamWonen Congres 2026
30 maart 2026

Tijdens dit landelijke congres georganiseerd door ZorgSaamWonen, provincie Noord-Holland en de regio Gooi…

Lees Verder »
Dagelijks Leven en NLV: Zorg en vastgoed, samen naar meer betaalbare woonconcepten
26 maart 2026

Wat hebben zorgorganisatie Dagelijks Leven en vastgoedbeheerder NLV met elkaar…

Lees Verder »
Publicatie onderzoek leegstand intramurale ouderenzorg
24 maart 2026

Het Zilveren Kruis heeft onderzoek gedaan naar zowel de wachtlijsten als leegstand in de intramurale…

Lees Verder »
Nieuwe woonvorm voor ouderen: jong ontwerpbureau lanceert manifest
23 maart 2026

RAUMKULTUR & IkLandschap lanceerden op 23 maart het Huis van Sep, een manifest dat laat zien hoe woonvormen…

Lees Verder »
Schaalniveaus van geclusterde woonvormen
20 maart 2026

Hoe zorgen we ervoor dat geclusterde woonvormen uitgroeien tot plekken waar bewoners zich thuis voelen, elkaar…

Lees Verder »
Ruimte voor ontmoeting werkt!
19 maart 2026

Hoe ontwerp je een woonomgeving waar mensen niet alleen naast elkaar wonen, maar ook mét elkaar leven? Het…

Lees Verder »
Zorgen in de buurt
17 maart 2026

 

Steeds langer wonen ouderen zelfstandig in hun buurt. Om de zorg betaalbaar en uitvoerbaar te houden…

Lees Verder »
Buurtverbinders; Goed bezig en het werkt!
13 maart 2026

Wat fijn om een kijkje achter te schermen te krijgen in het boek ‘Strategisch bouwen aan betrokken, weerbare…

Lees Verder »
Oproep: Thuis in Verhalen
10 maart 2026

ZorgSaamWonen lanceert een pop-up redactie: Thuis in Verhalen. De komende periode…

Lees Verder »
Bouwen aan zelfredzaamheid: sociale en fysieke componenten
9 maart 2026

In vijf wooncomplexen is onderzocht hoe de woonomgeving bijdraagt aan zelf- en samenredzaamheid. De presentatie…

Lees Verder »
Zorgbuurthuis 't Hageltje: indicatieloos woongeluk inpassen in systeemwereld
5 maart 2026

“Jullie voorkomen of bieden een Volledig Pakket Thuis (VPT) met de middelen voor een…

Lees Verder »
Gemeenschappen bouwen juist nu van belang
4 maart 2026

Gemeenschappen bouwen, daar gelooft Margrieta Haan, drijvende kracht achter Het…

Lees Verder »
Oproep: Pareltjes van inclusie
2 maart 2026

Hoe ziet inclusie eruit? Plekken waar iedereen welkom is, volwaardig kan meedoen…

Lees Verder »
Onderzoek Ouderen voor ouderen in Haarlem
2 maart 2026

Het Nederlandse ouderenzorgstelsel staat onder druk door de vergrijzing, een groeiende zorgvraag en een tekort…

Lees Verder »
Japan: ouderenzorg met het hoofd of het hart?
27 februari 2026

In Japan slaat de vergrijzing stukken harder toe dan in Nederland. Hoe de Japanse zorgsector daarop inspeelt,…

Lees Verder »
Oproep: doe mee aan de tentoonstelling Liever Collectiever!
26 februari 2026

Vind jij het ook zo fijn om gemeenschappelijk te wonen? En zou je dat graag doorvertellen? Laat ons weten…

Lees Verder »
Doorstart ‘Het Juiste Thuis’ met ZorgSaamWonen
25 februari 2026

Een dubbel gevoel hebben Mathil Sanders-de Jonge, wethouder sociaal domein van de…

Lees Verder »
Drie woongebouwen, één feestje
24 februari 2026

Met een feestelijke sleuteloverdracht zijn op 16 februari drie woongebouwen geopend in Amsterdam: het Liesbeth…

Lees Verder »
Nieuw woon- en gezondheidscomplex voor Leidschendam-Voorburg
17 februari 2026

Leidschendam-Voorburg, 5 februari 2026 – In Klein Plaspoelpolder wordt gewerkt aan de realisatie van een nieuw…

Lees Verder »
De nachtwachten van Elisabeth Otter-Knoll
16 februari 2026

In een Amsterdams appartementencomplex voor senioren zijn het studenten die ’s nachts waken over de bewoners.…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.