Kleinschalig groepswonen in nieuwe Amsterdamse woonwijk

Locatie woonzorgvoorziening Het Spaarnhout in Amsterdam.

Het Spaarnhout is een kleinschalige woonzorgvoorziening en maakt deel uit van het duurzame woningproject ‘Life’. Het is een plek waar iedereen zichzelf kan zijn en plezierig en veilig woont, omringd door gelijkgestemden. Bewoners worden hier samen zelfstandig oud.

Brenda Sabajo is persoonlijk begeleider bij locatie Het Spaarnhout van zorgorganisatie Cordaan en heeft haar kantoor in een kamer van één van de bewoners. “Zij vindt het geweldig dat de ‘hoofdzuster’ hier zit. Ook de familie vindt het mooi”, zegt Brenda. Het is een goede oplossing voor het gebrek aan ruimte. Het is ook een laagdrempelige plek. “Ik ben echt midden in het leven van de bewoners aanwezig.”

Carla de Ruyter is activiteitenbegeleidster en herkent het gebrek aan ruimte. “Ik mis een gemeenschappelijke ruimte voor activiteiten.” Toch kan ze goed uit de voeten met de twee huiskamers van het complex, waar ze de activiteiten organiseert. Ze vindt het een prachtige locatie. “Het is fris, nieuw en het kleinschalige trekt me enorm.” Voorheen werkte ze op een andere locatie van Cordaan. “Dat deed ik met veel plezier maar hier is het huiselijk, knus en heb je meer gelegenheid voor individuele aandacht.”

Intensieve zorg  

Het Spaarnhout is nu bijna vier jaar geopend en ligt in een nieuwe Amsterdamse woonwijk, Houthaven, vlakbij het IJ. De locatie biedt ruimte aan vijftig mensen en er kunnen ook echtparen wonen. Het is bedoeld voor mensen die intensieve zorg nodig hebben. Er wonen nu ruim veertig mensen met dementie en daarnaast is er een aantal bewoners met fysieke aandoeningen. De bewoners leven in groepen van zeven tot negen personen. De inrichting is modern, met kleur, mooie wandschilderingen en speelse elementen. Op het ruime buitenterras kunnen bewoners bij mooi weer zitten. Brenda: “Het verhuizen naar een zorgcentrum is voor mensen een flinke stap. Ook voor de familie. Het is toch een rouwproces. Ik vind het daarom belangrijk dat mensen eigen spullen kunnen meenemen en de tijd krijgen om hun plek te vinden.” Haar collega’s kijken goed naar wat de bewoners zelf kunnen en wat ze graag doen.

Carla gaat regelmatig met de mensen op stap. “We gaan vaak naar het IJ of naar de overkant van de straat waar de oude wijk, de Spaarndammerbuurt, ligt. Daar kennen sommige bewoners nog buurtgenoten. In de nieuwe wijk biedt de horeca vooral ‘hippe’ gerechten zoals quinoa en dat kennen onze bewoners niet. Hier kunnen ze een broodje bal krijgen.” Toch is er genoeg contact met de nieuwe wijk. “We werken veel samen met de basisschool en het hotel Buurt en Co organiseert bijvoorbeeld een high tea voor de bewoners.”

Wonen in 'Life'

Het Spaarnhout maakt onderdeel uit van het ‘Life’ complex waar senioren, maar ook gezinnen wonen. Ook is er een café en gezondheidscentrum gevestigd. Ze delen de binnentuin. “Sommige bewoners moesten even wennen aan ons als buren, anderen vonden het vanaf het begin leuk.” Beneden is de dagbesteding voor ouderen uit de buurt die behoefte hebben aan activiteiten en contacten. Er zijn speciale inloopmiddagen voor roze ouderen en er is dagopvang voor Chinese ouderen. “Zij koken altijd heerlijk”, zegt Brenda. In de toekomst zouden Brenda, Carla en collega’s daar graag mee samenwerken. Ook hebben ze plannen om meer vrijwilligers te werven.

Lees meer: www.cordaan.nl/locatie/het-spaarnhout

 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Oplossing voor gat tussen thuis en verpleeghuis
18 september 2025

Komt het bejaardentehuis weer terug? Onder ouderen is er in ieder geval een grote behoefte om te verhuizen naar…

Lees Verder »
Thuiskomen in Utrechts mantelzorghof 'Hof van Leeuwesteyn'
16 september 2025

“Stel”, zegt Douwe-Jan Bakker, omgevingstechnoloog en directeur Vastgoed bij…

Lees Verder »
Gastheren Apeldoorn en Gelderland ‘ontmoeten en ‘verbinden’ op ZorgSaamWonen Congres
10 september 2025

Het ZorgSaamWonen Congres kent dit jaar twee gastheren: Gemeente Apeldoorn -‘…

Lees Verder »
Donderhof, gedroomd multicultureel woonzorgcentrum in Roermond
10 september 2025

Een uniek, kleurrijk woonzorgcomplex in Roermond, dat is de Donderhof zeker. Het…

Lees Verder »
Koningin Máxima bezoekt het Kloosterkwartier in Veghel
8 september 2025

Een bijzondere ontmoeting op woensdag 3 september in Veghel. Koningin Máxima bracht een bezoek aan het…

Lees Verder »
Voor Ludgerus verlaat je wél je huis
4 september 2025

Ludgerus, een sociale, veilige, zorgzame, levendige en zelfstandige geclusterde…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Congres: Het geheim van community building in kwetsbare wijken
2 september 2025

In een sterke gemeenschap zetten bewoners zich in voor elkaar, waardoor de…

Lees Verder »
‘Zorg gaat steeds meer om zingeving’
1 september 2025

Hoe kan het ontwerp van zorgvastgoed tegemoetkomen aan de actuele en toekomstige vragen van bewoners en…

Lees Verder »
Gemeenschappelijk wonen past bij mij
29 augustus 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
De fijne stad, een inspiratieboek voor de gezonde leefomgeving
27 augustus 2025

Vincent Luijendijk, schrijver, spreker en strateeg, toont in zijn boek ‘De fijne…

Lees Verder »
Het succes van de voorzorgcirkel: De oplossing zit bij de mensen zelf
26 augustus 2025

De voorzorgcirkel. Je komt het overal tegen. De bedenker, Henk Geene, psycholoog en…

Lees Verder »
Grote behoefte aan gemeenschappelijk wonen voor ouderen met een migratie-achtergrond
21 augustus 2025
Lees Verder »
Het Thuishuis, oplossing voor eenzame ouderen
19 augustus 2025

Een studentenhuis voor ouderen, bestaat dat? Ja, zeker! Het Thuishuisproject van…

Lees Verder »
Van leegstaand pand naar leefbare plek voor ouderen
14 augustus 2025

Leegstaand vastgoed kan een oplossing bieden voor het groeiende tekort aan geschikte…

Lees Verder »
Lessen uit Austerlitz
7 augustus 2025

Austerlitz is in de wereld van wonen, welzijn en zorg misschien wel het meest…

Lees Verder »
Vitale wijk in Midden-Delfland: met elkaar, voor elkaar
5 augustus 2025

In Den Hoorn, een kern in de gemeente Midden-Delfland, hebben bewoners zelf aan de basis gestaan van een ‘…

Lees Verder »
'Er is altijd wel iemand om koffie mee te drinken'
31 juli 2025
Lees Verder »
Hillegomse woonzorgservicezone bijna voltooid
30 juli 2025

In de Hillegomse wijk Elsbroek-Zuid staan het nieuwe woonzorgcentrum Hofstede en het…

Lees Verder »
Wonen in een vuurtoren
28 juli 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Handreiking: Aan de slag met ontmoetingsruimten
23 juli 2025

Woningcorporaties werken aan voldoende en passende woningen voor ouderen. Vaak maken ontmoetingsruimtes deel…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.