Buurtcirkel nu ook over de grens én in de ouderenzorg actief

ere

Het sociale netwerk Buurtcirkel verbindt mensen met een hulpvraag uit dezelfde buurt of wijk met elkaar. De sociale relaties die hierdoor tot stand komen, leiden tot een hogere kwaliteit van leven en een afname van de behoefte aan professionele zorg. In Nederland zijn er verspreid door het land tientallen Buurtcirkels actief en inmiddels is het netwerk ook de grens over gegaan. Zo draait er in Oostenrijk nu een Buurtcirkel en zijn er nog twee in oprichting. 

Omdat de context van vele zorg- en welzijnsorganisaties aan het veranderen is, worden de methodieken van Buurtcirkel continu geoptimaliseerd. 

Door de werkwijzen te vertalen naar nieuwe doelgroepen, netwerken, diensten en voorzieningen, biedt Buurtcirkel diverse oplossingen op wijkniveau. Zo is het netwerk nu ook uitgebreid naar de ouderenzorg. In samenwerking met ouderenorganisatie Aafje in Rotterdam en omstreken zijn er diverse Buurtcirkels specifiek voor ouderen opgezet. Deze Buurtcirkels richten zich in mindere mate op de ontwikkelgebieden leren en werken, maar leggen de nadruk op het opdoen van sociale contacten en de wederkerigheid die daaruit voortkomt. 

Ook in Amstelland gaan er vanaf de zomer, in samenwerking met +Vijf (een initiatief van Pameijer), zo’n 10 tot 14 Buurtcirkels van start. Deze Buurtcirkels worden opgestart vanuit de wijkverpleegkundige teams van Zonnehuis wijkverpleging (onderdeel van Zonnehuisgroep Amstelland).

Zonnehuis Wijkverpleging was op zoek naar een sociaal programma die de eenzaamheid van met name ouderen vermindert en tegengaat en de zelf- en samenredzaamheid van mensen met een hulpvraag vergroot. Buurtcirkel voor ouderen biedt deze mogelijkheid. Dit beproefde concept brengt ouderen die zelfstandig wonen, met elkaar en met de wijk in verbinding.

Naast dat de deelnemers van de Buurtcirkels elkaar ontmoeten en elkaar dus kunnen helpen, ontstaat ook het bijkomstig voordeel dat er als gevolg hiervan ruimte ontstaat bij de wijkverpleegkundigen om zich weer meer op hun kerntaken te kunnen richten. Zij zijn in de praktijk nu ook tijd kwijt aan het bieden van informele zorg. Taken die een sociaal netwerk zoals de Buurtcirkel kan overnemen.  

Meer informatie is te vinden op www.buurtcirkel.nl en op www.plusvijf.nl

Factsheet Buurtcirkel voor ouderen

Factsheet sociaal netwerk Buurtcirkel

Boekje Buurtcirkel

 

 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Zelf aan de slag om de buurt te verbeteren
26 september 2023

Evelien Kelfkens van de Leyden Academy on Vitality and Ageing deed onderzoek naar Zorg voor de buurtvisites met…

Lees Verder »
Nominaties ZorgSaamWonen Award 2023 bekend!
25 september 2023

De stemmen zijn geteld en het juryberaad is geweest. De zes genomineerden voor de ZorgSaamWonen Award 2023 zijn…

Lees Verder »
Stimuleringsregeling voor Zorggeschikte Woningen (SZGW)
19 september 2023

In Nederland is er een groeiende behoefte aan woningen die geschikt zijn voor mensen met een zorgbehoefte, maar…

Lees Verder »
‘Geworteld wonen’ in Rijswijk, geslaagd duurzaam CPO-project
18 september 2023

Ja, het was soms slikken en ja, het duurde ruim vijf jaar van idee tot oplevering, maar nu groeit en bloeit er…

Lees Verder »
Uitnodigende plekken voor ontmoeting
12 september 2023

Op 4 oktober aanstaande is het seminar ‘Ik zie je buiten!’. Het belooft om meerdere redenen een bijzonder…

Lees Verder »
Inspiratieboek Community Building
12 september 2023

Twee jaar geleden schreven we er al over: het Inspiratieboek Community Building van Philadelphia. In 2018…

Lees Verder »
BuurSaam IJsselstein: steunpunt in de wijk
11 september 2023

Als het nummer “Utrecht, mijn stad” uit de muziekinstallatie klinkt, barst het gezang echt los. De dertig…

Lees Verder »
Eerste Mantelzorghof in Utrecht
5 september 2023

Volgend jaar zomer zal het ongeveer wel klaar zijn: het eerste mantelzorghofje in Utrecht van corporatie Woonin…

Lees Verder »
Zorgsector verder in het nauw door hoge inflatie
31 augustus 2023

Zorginstellingen krijgen de komende jaren steeds meer problemen om het budget voor hun vastgoedportefeuille…

Lees Verder »
Handreiking voor regionale samenwerking bij de huisvesting van aandachtsgroepen
29 augustus 2023

Eén van de programma’s van de Nationale Woon-en Bouwagenda is: Een thuis voor iedereen, dat als doel heeft de…

Lees Verder »
Een gevoel van thuis én efficiënt werken met zorgmeubilair van Thereca
29 augustus 2023

Het creëren van een warm thuis voor bewoners in de zorg is waar projectinrichter Thereca met jarenlange…

Lees Verder »
Vertrouwen en samenwerking zijn het belangrijkste resultaat
22 augustus 2023

In de eerste editie van het magazine conceptueel circulair bouwen, een digitaal magazine vol met artikelen…

Lees Verder »
Samen een community vormen
22 augustus 2023

In wooncomplex ‘Wij zijn Zuiderschans’ in Den Bosch wonen ouderen met dementie en zelfstandig wonende ouderen.…

Lees Verder »
Duurzame gemeenschapsvorming in Alkmaar
21 augustus 2023

Zichtbaarder kan Lotte niet zijn: haar werkplek bevindt zich in een glazen kas in de binnentuin van het…

Lees Verder »
Kennisagenda Woongemeenschap 50-plus
17 augustus 2023

De Landelijke Vereniging van Gemeenschappelijk wonen van Ouderen (LVGO) zag een lacune tussen de kennis die…

Lees Verder »
Osdorperhof: naar een Lang Leven Thuisflat in Amsterdam
16 augustus 2023

Ans en Leo Schrader wonen sinds acht jaar in Osdorperhof, een appartementencomplex voor 55-plussers. Al gauw…

Lees Verder »
Jury ZorgSaamWonen Award aan het woord: Joost Smit
8 augustus 2023

De komende weken maken wij een rondje langs de juryleden van de ZorgSaamWonen Award 2023. De ZorgSaamWonen…

Lees Verder »
De NS nam de verkeerde afslag: de “ieder voor zich maatschappij”
7 augustus 2023

Gastblogger Henk Geene schreef eerder op de site van ZorgSaamWonen over de voorzorgcirkels. Hij zal de komende…

Lees Verder »
Ideaal wonen in een duurzame meergeneratie woongemeenschap
2 augustus 2023

Eind 2021 sprak ZorgSaamWonen met Elma Borcheld-Nillesen over haar plannen om in de Woongaard in het Zeeuwse…

Lees Verder »
Consulent Wonen & Buurten
31 juli 2023
WoCom is op zoek naar een consulent wonen en buurten. Het gaat om een functie van 28 uur per week.
Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.