B&B De Uitwijk: Een warm bad van verbondenheid

B&B De Uitwijk

Het krijtbord in de voortuin van B&B De Uitwijk verklapt dat er in het voormalige schoolgebouw in Koudekerke meer gebeurt dan alleen een Bed and Breakfast. Het biedt ook onderdak aan de Buurttafel en Buurtbibliotheek. Het is een inspirerend voorbeeld van hoe kleine, laagdrempelige initiatieven een groot verschil kunnen maken in het leven van mensen, door sociale contacten te versterken, saamhorigheid te creëren en eenzaamheid te verminderen. ZorgSaamWonen ging op bezoek bij De Uitwijk, winnaar van de publieksprijs van de ZorgSaamWonen Award 2024. We spraken met de initiatiefnemers Mieke Reynen, Peter Meijs en tafelgenoten Chris, Anna, Piet en Inge. 

De warmte en het enthousiasme die in De Uitwijk voelbaar zijn, vormen een krachtig signaal: echte verbinding begint in je eigen buurt, aan een gedeelde tafel. Het idee voor B&B De Uitwijk ontstond na een ingrijpende gebeurtenis in het leven van Mieke en Peter. Ze vroegen zich af wat er nu écht toe deed in het leven. Het antwoord lag in iets dichtbij huis, in hun eigen buurt, waar ze direct een verschil konden maken. Zo werd het idee van een B&B geboren: een bed and breakfast, gecombineerd met een buurttafel en een buurtbibliotheek.  

“We wisten van begin af aan dat wij deze droom heel graag samen met mensen uit onze buurt wilden realiseren”, zegt Mieke, “want door met elkaar te bouwen aan een ontmoetingsplek, wordt het een plek van en voor de gemeenschap. Waar verbindingen ontstaan, betekenisvolle relaties kunnen groeien en mensen er voor elkaar zijn in goede en slechte tijden.”  

Er ontstond een initiatiefgroep van buurtbewoners die samen met Mieke en Peter aan de slag zijn gegaan om het idee van de B&B verder te doordenken. Eenmaal per maand kwam de initiatiefgroep bij elkaar voor een maaltijd en om de droom verder uit te werken, met als prachtig resultaat de opening in 2016 van B&B De Uitwijk.  

Betekenisvol uitwijken 

De naam ‘De Uitwijk’ draagt een stukje geschiedenis van het dorp met zich mee. Ooit was dit gebouw de dependance van de plaatselijke basisschool. Toen Mieke en Peter het kochten, vonden ze de naam al perfect passen. "Als je op vakantie gaat, dan wijk je uit," aldus Mieke. En zo is De Uitwijk nu een plek waar je even kunt uitwijken van de dagelijkse sleur, maar ook een plek van ontmoeting en ontspanning.  

Elke twee weken schuiven zo'n twaalf mensen aan voor een gezellig samenzijn en een hapje eten. Inschrijven voor de maaltijd kan via het krijtbord in de tuin. De sfeer is ongedwongen en het voelt als ‘eten bij goede vrienden thuis’. Bij toerbeurt koken de tafelgenoten, met gebruik van verse groente en kruiden uit naburige en de eigen moestuin van de B&B. Mieke: “De coördinatie van de tweewekelijkse maaltijd ligt vanaf de start bij Peter en mij. Op termijn zou het wel fijn als we deze verantwoordelijkheid ook kunnen delen met andere mensen. Dan zouden we kunnen kijken of we ook wekelijks een maaltijd gaan organiseren. Er zijn in ieder geval voldoende eters daarvoor!” 

  
Het met elkaar eten, samen koken en alles weer aan kant maken, betekent meer dan die ene avond in de twee weken. Het is een laagdrempelige manier om elkaar te leren kennen en te steunen. Er ontstaan nieuwe contacten en een gevoel van erbij horen. Je merkt het aan de kleine dingen: als iemand ziek is, brengt een ander spontaan soep. Heb je moeite met je computer? De buurman helpt je graag. Inge, deelnemer aan de initiatiefgroep: “De Uitwijk heeft mijn contacten in de buurt verstevigd. Mensen zijn er echt voor me, dat voelt heel fijn.”  

Tijdens de donkere dagen van corona was de buurttafel een lichtpuntje, vertelt Anna. “De Uitwijk zelf was gesloten, maar mensen konden er wel een afhaalmaaltijd bestellen. Het ophalen van die maaltijd was een moment om toch nog even een praatje en contact te maken.”  

Aan tafel worden verhalen over Koudekerke gedeeld en herinneringen opgehaald, aldus Piet. “Er schuiven mensen aan die al hun hele leven in Koudekerke wonen en zelfs in dit gebouw les hebben gehad. Zij zijn het collectieve geheugen en onze geschiedenisdragers. Door met elkaar over het Koudekerke van vroeger en nu te praten, ontdek je wat je met elkaar deelt en wat je bindt.”  

Verdieping B&B

Er zijn ongeveer 60 mensen betrokken bij De Uitwijk. Niet iedereen is even actief. Sommigen komen alleen naar de halfjaarlijkse buurtborrel, anderen schuiven regelmatig aan bij de eettafel. Er zijn mensen die even langskomen om een boek uit de kleine bibliotheek te lenen of om een boek achter te laten. Ook kunnen mensen gebruik maken van de extra badkamer die de B&B op de begane grond heeft voor haar gasten. Buurtbewoners die zelf geen bad hebben, maar voor wie een bad verlichting of ontspanning kan brengen, kunnen hier ook terecht. Dit alles op basis van vertrouwen, zonder ingewikkelde regels. Het laat heel mooi zien hoe de gemeenschap van De Uitwijk behulpzaam en flexibel inspeelt op een behoefte van buurtbewoners.  

Mieke, Peter en hun tafelgenoten hopen dat De Uitwijk anderen in heel Nederland inspireert. Mieke: “Je hebt geen ingewikkelde plannen of veel geld nodig om zoiets op te zetten. Het begint gewoon met een paar mensen die de verbinding in hun eigen buurt willen versterken.” De Uitwijkers dromen er zelfs van dat de Uitwijk in de toekomst ook overdag een plek van ontmoeting wordt. “Hoe fijn zou het zijn als je elke dag terecht kunt voor een kop koffie en een praatje, of misschien een tijdschriftenruil. Er wordt ook al gedacht aan een bakochtend, want samen bakken is toch veel gezelliger dan in je eentje!”, aldus Inge.  

Gewoon verbinding 

Op de vraag wat De Uitwijk ieder persoonlijk brengt, hoor je woorden als verbinding, nieuwe vriendschappen, een gevoel van erbij horen, een thuisgevoel. Iedereen brengt zijn eigen talenten mee, en zo helpen mensen elkaar op allerlei manieren. Het is dan ook meer dan een plek waar je af en toe eet; je wordt er gezien en gehoord en kunt betekenisvol zijn voor elkaar.  

Natuurlijk kost het tijd en energie om zo'n initiatief draaiende te houden. Er zijn mensen nodig die de kar trekken, de maaltijden organiseren en nieuwe activiteiten oppakken. Aan de passie en het enthousiasme van de buurtbewoners om te doen wat belangrijk is voor hén en de buurt, zal het niet liggen.  

Want uiteindelijk, zo blijkt uit de vele verhalen, draait het in De Uitwijk om die fundamentele menselijke behoefte: verbinding. In een tijd waarin individualisering soms de boventoon voert, laat De Uitwijk zien hoe waardevol het is om naar elkaar om te kijken en te bouwen aan een zorgzame gemeenschap. 

Meer weten over B&B De Uitwijk? Bekijk de video op YouTube.

 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Podcast: Hoe kunnen het sociaal domein en de zorg elkaar versterken?
16 oktober 2025

Hoe kunnen het sociaal domein en de zorg elkaar versterken?  In de nieuwe podcast Sociale Kwesties van Movisie…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Congres 2025: bekijk het beeldboek
8 oktober 2025

Op 24 en 25 september 2025 vond alweer het zesde, jaarlijkse ZorgSaamWonen Congres…

Lees Verder »
Eigenwijsheid
30 september 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een maatschappelijke druk om te…

Lees Verder »
Goed Samenleven? Morele spanningen in de langdurige zorg
29 september 2025

Onder druk van de aanhoudende zorgcrisis richten gemeenten en zorginstellingen hun blik de laatste tijd steeds…

Lees Verder »
Woonzorgzone Daalhof en wooncomplex het Sumatrahof winnen de ZorgSaamWonen Award 2025
26 september 2025

“Zes winnaars, waarvan twee de beste winnaars zijn”. Zo presenteerde juryvoorzitter…

Lees Verder »
Wijkaanpak: schakelen tussen strategie en praktijk
25 september 2025

Hoe kom je van mooie plannen voor een wijk tot concrete actie? Dat onderwerp staat centraal tijdens de viering…

Lees Verder »
Zes genomineerden ZorgSaamWonen Award 2025 – Zorgzame Plekken - bekend
24 september 2025

Donderdag 25 september is het zover! Tijdens het ZorgSaamWonen Congres wordt de…

Lees Verder »
Boek: De kracht van eenzaamheid
24 september 2025

Emeritus hoogleraar Anja Machielse lanceert tijdens De Week tegen Eenzaamheid haar nieuwste publicatie: de…

Lees Verder »
Sta even stil bij alle ZorgSameBuren met een Plus tijdens Week tegen Eenzaamheid
23 september 2025

Van donderdag 25 september tot en met woensdag 1 oktober 2025 is in Nederland de…

Lees Verder »
Gastheren Apeldoorn en Gelderland ‘ontmoeten en ‘verbinden’ op ZorgSaamWonen Congres
10 september 2025

Het ZorgSaamWonen Congres kent dit jaar twee gastheren: Gemeente Apeldoorn -‘…

Lees Verder »
Voor Ludgerus verlaat je wél je huis
4 september 2025

Ludgerus, een sociale, veilige, zorgzame, levendige en zelfstandige geclusterde…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Congres: Het geheim van community building in kwetsbare wijken
2 september 2025

In een sterke gemeenschap zetten bewoners zich in voor elkaar, waardoor de…

Lees Verder »
De fijne stad, een inspiratieboek voor de gezonde leefomgeving
27 augustus 2025

Vincent Luijendijk, schrijver, spreker en strateeg, toont in zijn boek ‘De fijne…

Lees Verder »
Het succes van de voorzorgcirkel: De oplossing zit bij de mensen zelf
26 augustus 2025

De voorzorgcirkel. Je komt het overal tegen. De bedenker, Henk Geene, psycholoog en…

Lees Verder »
Lessen uit Austerlitz
7 augustus 2025

Austerlitz is in de wereld van wonen, welzijn en zorg misschien wel het meest…

Lees Verder »
Vitale wijk in Midden-Delfland: met elkaar, voor elkaar
5 augustus 2025

In Den Hoorn, een kern in de gemeente Midden-Delfland, hebben bewoners zelf aan de basis gestaan van een ‘…

Lees Verder »
Zorgzame plekken gezocht!
22 juli 2025

Net als voorgaande jaren zijn we met de ZorgSaamWonen Award weer op zoek naar mooie…

Lees Verder »
Samenwerken met zorgzame gemeenschappen: 8 inzichten en 5 bouwstenen
21 juli 2025

Zorgzame gemeenschappen blijken een krachtig antwoord op een zorgsysteem dat piept en…

Lees Verder »
Hof van Jacob: Wonen in de wijk, zorg binnen handbereik
15 juli 2025

Een verre blik in de toekomst. Op het beeld dat zich daarbij ontvouwde – na het doortrekken van actuele trends…

Lees Verder »
Duurzame financiering van zorgzame gemeenschappen
9 juli 2025

Op veel plekken onderzoeken zorgorganisaties hoe beter aan te sluiten op…

Lees Verder »

Prachtig verhaal over de Uitwijk en terecht worden Mieke en Peter geroemd om de inzet voor de buurtgemeenschap
Meerwaarde voor Koudekerke.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.