Ontwerp voor ontmoeten: vormgeven van de buurt met het oog op de toekomst

ontwerp voor ontmoeten

We staan voor een flinke opgave in onze buurten en dorpen: het aantal mensen in de wijk dat ondersteuning en/of zorg nodig heeft is toegenomen. De komende jaren neemt door de vergrijzing het aantal (kwetsbare) ouderen sterk toe. Voor het langer thuis wonen in de eigen wijk zijn een geschikte woning, voorzieningen in de buurt en een prettige sociale en fysieke leefomgeving nodig. Ingrepen in de ruimtelijke omgeving kunnen bijdragen aan de zelfredzaamheid van mensen.

Maar waarop moeten we letten bij het inrichten van onze buurten en dorpen met onze vergrijsde toekomst in het achterhoofd? De publicatie ‘Ontwerp voor ontmoeten: Het vormgeven van de buurt met het oog op de toekomst’ van Platform31 en Zijdekwartier architecten biedt kennis en inzichten om te laten zien hoeveel er in de gebouwde omgeving mogelijk is om contact te bevorderen. Het is aan opdrachtgevers, bestuurders, gebruikers en ontwerpers om de juiste vragen te stellen, zodat er op steeds meer plekken ruimte wordt gemaakt voor ontmoeting. De publicatie geeft een kader met een perspectief; het zoomt in op de buurt, de route van straat naar huis, het woonblok, de drempelzone en de woning. Er komen voorbeelden van zowel Zijdekwartier architecten als ideeënprijsvraag Who Cares van het Atelier Rijksbouwmeester aan bod. En aangevuld met theorie en praktijk vanuit collectieve woonvormen en andere gerealiseerde voorbeelden uit de Nederlandse ontwerppraktijk.

Je kunt de publicatie downloaden: https://www.platform31.nl/nieuws/ontwerp-voor-ontmoeten-het-vormgeven-van-de-buurt-met-het-oog-op-de-toekomst

Lees hier het interview met Architecte Ianthe Mantingh van Zijdekwartier: https://www.platform31.nl/nieuws/hoe-de-gebouwde-omgeving-uitnodigt-tot-ontmoeten

 

 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Corporatie Omthuis bouwt aan wijken waar mensen zich thuis voelen en naar elkaar omkijken
18 juni 2026

We reizen naar Leusden voor een gesprek met Maarten Visser, ontwikkelmanager bij woningcorporatie Omthuis. Zij…

Lees Verder »
Landelijke Lief & Leedtop bewijst weer hoe belangrijk goed contact met je buren is
17 juni 2026

Maar liefst 120 mensen waren aanwezig op de Landelijke Lief & Leedtop, die op 4 juni gehouden werd in…

Lees Verder »
Essay Vertrouwde vreemden
15 juni 2026

Voor de Dag van de Architectuur 2026, met als thema 'De solidaire samenleving', schreef architect en publiek…

Lees Verder »
Creëer eenzaamheidsvriendelijke omgevingen
11 juni 2026

Twee op de vijf Nederlanders voelt zich eenzaam. Gevoelens van eenzaamheid hebben…

Lees Verder »
Handreiking Wijkgenootaanpak
9 juni 2026

Hoe versterk je de sociale samenhang in een wijk? En hoe zorg je ervoor dat bewoners…

Lees Verder »
Ruimte voor ontmoeting werkt!
8 juni 2026

Op 11 mei kwamen 40 professionals uit de sectoren wonen, welzijn en zorg bijeen in Leiden voor het seminar ‘…

Lees Verder »
Stedenbouwer Flip Krabbendam: ‘Een (woon)gemeenschap krijgt zuurstof door terloopse ontmoetingen’
3 juni 2026

Hij woont al sinds de oplevering in 1981 met zo´n honderd medebewoners in zijn…

Lees Verder »
Zorgzame gemeenschappen: successen, aandacht en zorg
28 mei 2026

ZorgSaamWonen ziet in het hele land mooie voorbeelden van zorgzame gemeenschappen. Het is geen nieuw fenomeen,…

Lees Verder »
Stormachtig stil rond roze ouderen
27 mei 2026

'Stormachtig stil' is de titel van het boek dat verhalenverteller Eveline van de Putte in 2013 publiceerde. Ze…

Lees Verder »
Zo investeer je in zorgzame gemeenschappen in tijden van vergrijzing
21 mei 2026

Lessen uit drie jaar onderzoek naar de Amsterdamse Lang Leven…

Lees Verder »
Op de koffie bij Annie: Bossche buurtkamer biedt warm welkom aan ouderen
19 mei 2026

Het is nog maar net tien uur op de maandagochtend in de Bossche wijk de Buitenpepers…

Lees Verder »
Zorgcoach in woongemeenschap Akropolistoren werkt aan preventie
12 mei 2026

Ouderenadviseur, welzijnsmedewerker, thuiscoach, wijkverpleegkundige en sociaal…

Lees Verder »
Doorbraakconferentie laat schuren, zoeken en nieuw perspectief ontstaan
11 mei 2026

Netwerk Nonna organiseerde samen met ZorgSaamWonen een Doorbraakconferentie rond systeeminnovatie en regionale…

Lees Verder »
Lees het nu: Digimagazine #1 2026 over inclusie
7 mei 2026

Bij ZorgSaamWonen brengen we een paar keer per jaar een digitaal magazine uit. Elk magazine gaat over een…

Lees Verder »
Masterclass: Het ambacht van gemeenschapsversterkend werken
4 mei 2026

‘Hoe bouw je aan zorgzame gemeenschappen?’ Een vraag die niet alleen ZorgSaamWonen…

Lees Verder »
Minder verpleeghuizen nodig dan verwacht door afname verblijfsduur
21 april 2026

Na jaren van inzet op langer thuis wonen is er momenteel leegstand in verpleeghuizen…

Lees Verder »
Van wonen naar samen leven
20 april 2026

De woonvraag van senioren verandert. Standaard woningen volstaan niet meer; er is behoefte aan verbinding,…

Lees Verder »
Inspiratiebundel en Denkroute
16 april 2026

Vanuit de DEEL Academy zijn weer twee mooie produkten uitgebracht: de  …

Lees Verder »
Seminar Sumatrahof: over thuisgevoel in een Leids hof
13 april 2026

Met het winnen van de ZorgSaamWonen Award 2025 verdient het Sumatrahof alle lof in…

Lees Verder »
Symposium: Later is nu: De wijk als antwoord op een nieuwe werkelijkheid
10 april 2026

We praten al jaren over later. Alleen: later is inmiddels vandaag. We worden ouder, er zijn minder…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.