Eenzaamheid bij ouderen tegengaan met ontwerpkracht

eenzaamheid

De gemeente Rotterdam vraagt ontwerpers en makers hun interesse kenbaar te maken in een onderzoekstraject naar het vraagstuk eenzaamheid. Bij wijze van pilot overweegt de gemeente een aantal ontwerpers te betrekken bij een aantal testcases. Het doel van die testcases is te verkennen hoe we met ontwerpkracht eenzaamheid onder ouderen kunnen tegengaan. Eenzaamheid onder ouderen is een groot probleem in Rotterdam. Van de ouderen geeft 53 procent aan dat ze eenzaam zijn. Het programma Rotterdam Ouder en Wijzer zet in op het bestrijden van eenzaamheid onder ouderen. 

Lees ook: Rotterdam lanceert Langer Thuis Akkoord 

Eenzaamheid kent verschillende kanten. Niet alleen een sociaal netwerk en een zingevende dagbesteding, ook een fijne woning en woonomgeving, goede zorg, ondersteuning en voorzieningen kunnen bijdragen aan de vermindering van eenzaamheid bij ouderen. Een interessante vraag is bijvoorbeeld hoe de directe woonomgeving van ouderen van invloed kan zijn op de eenzaamheid van ouderen. 

In deze pilot is de eerste stap het kijken of bij ontwerpers animo is om in de tweede helft van dit jaar mee te doen aan zo'n traject. Gezien de opzet van de testcases nodigt de gemeente met name social designers, productontwerpers, makers en architecten uit om hun interesse kenbaar te maken. 

Meer informatie over de pilot vind je op de website van gemeente Rotterdam >>

Ook interessant / voor u geselecteerd

Ouderen verhuizen niet door een bouwdoelstelling
23 juli 2026

De vergrijzing vraagt om meer dan…

Lees Verder »
Bouwen aan het Merletplein: van droom naar hechte gemeenschap
16 juli 2026

In het hart van Cuijk, op de plek waar ooit een school stond, schittert nu…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Award 2026 zoekt bouwstenen voor zorgzaamheid in gemeenschappen
15 juli 2026

De inschrijving voor de ZorgSaamWonen Award 2026 is inmiddels al ruim twee weken…

Lees Verder »
Ruimte voor woon- en leefgeluk, kennismaken met corporatie deltaWonen
13 juli 2026

In de huidige woningmarkt en het veranderende zorglandschap is het niet langer…

Lees Verder »
De eindgebruiker altijd voor ogen
10 juli 2026

‘Een blije eindgebruiker’. Dat is de reden waarom Edgar Berger graag bij Zenzo…

Lees Verder »
Nieuw Advies Raad van Ouderen over Grenzen aan de zorgzame samenleving
8 juli 2026

De overheid wil graag dat mensen in Nederland meer naar elkaar omkijken. Dit wordt een 'zorgzame samenleving'…

Lees Verder »
Eindrapportage Aanjaagteam Wonen Welzijn Zorg voor Ouderen
8 juli 2026

Het Aanjaagteam Wonen Welzijn Zorg voor Ouderen is gestopt per 9 juli. In de eindrapportage blikt het team…

Lees Verder »
Handreiking 'Woningdelen: Een nieuwe kijk op wonen'
6 juli 2026

De handreiking ‘Woningdelen: Een nieuwe kijk op wonen’, gemaakt door corporatie Talis, biedt overwegingen,…

Lees Verder »
Geschiktheidsgids geclusterd wonen
2 juli 2026

De Geschiktheidsgids geclusterd wonen, ontwikkeld door TNO in opdracht van het ministerie van VWS, biedt…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Congres ‘Daar wil ik wonen! De wijk als fundament voor zorgzaam wonen.’
1 juli 2026

'Daar wil ik wonen! De wijk als fundament voor zorgzaam wonen.’ Zo luidt de titel van het ZorgSaamWonen Congres…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Award 2026: Bouwstenen voor zorgzaamheid in gemeenschappen
30 juni 2026

Werk jij aan een project in de provincie Noord-Holland dat wonen, zorg en welzijn op…

Lees Verder »
Eén grasveldje, één beweeggroep, een wereld van verschil: hoe Vitality Clubs buurten sterker maken
29 juni 2026

Hoe zorgen we ervoor dat ouderen in de wijk langer zelfstandig en gezond thuis…

Lees Verder »
Testproject: Woningsplitsen in bewoonde staat
25 juni 2026

Hoe kunnen we meer woonruimte creëren zonder nieuw te bouwen? En hoe helpen we verschillende generaties om in…

Lees Verder »
Waterland Oase officieel geopend in Amsterdam-Noord
23 juni 2026

De Waterland Oase in Amsterdam-Noord is officieel geopend. In nieuwbouwcomplex Berkmeer aan het Waterlandplein…

Lees Verder »
Corporatie Omthuis bouwt aan wijken waar mensen zich thuis voelen en naar elkaar omkijken
18 juni 2026

We reizen naar Leusden voor een gesprek met Maarten Visser, ontwikkelmanager bij woningcorporatie Omthuis. Zij…

Lees Verder »
Landelijke Lief & Leedtop bewijst weer hoe belangrijk goed contact met je buren is
17 juni 2026

Maar liefst 120 mensen waren aanwezig op de Landelijke Lief & Leedtop, die op 4 juni gehouden werd in…

Lees Verder »
Gemeenschappelijk wonen als sleutel tot gezond ouder worden
16 juni 2026

Dat gemeenschappelijk wonen bijdraagt aan het welzijn van ouderen weten Darinka…

Lees Verder »
Essay Vertrouwde vreemden
15 juni 2026

Voor de Dag van de Architectuur 2026, met als thema 'De solidaire samenleving', schreef architect en publiek…

Lees Verder »
Creëer eenzaamheidsvriendelijke omgevingen
11 juni 2026

Twee op de vijf Nederlanders voelt zich eenzaam. Gevoelens van eenzaamheid hebben…

Lees Verder »
Handreiking Wijkgenootaanpak
9 juni 2026

Hoe versterk je de sociale samenhang in een wijk? En hoe zorg je ervoor dat bewoners…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.