Het Dorp Arnhem combineert wonen en zorg

het dorp arnhem

Gebieds- en vastgoedontwikkelaars BPD en VanWonen gaan Het Dorp in Arnhem herontwikkelen. De herontwikkeling omvat een totale transformatie van het gebied naar een inclusieve woon- en leefomgeving waar regulier wonen en zorgaanbod op innovatieve wijze hand in hand gaan. 

Het Dorp ligt in een bosrijke omgeving in Arnhem-Noord en bestaat inmiddels zo'n 60 jaar. Het was de eerste woongemeenschap in Nederland waar mensen met een beperking zelfstandig konden wonen. Het vastgoed in Het Dorp sluit niet meer aan op de behoefte en is daardoor aan vernieuwing toe. Daarbij is de zorgvraag aan verandering onderhevig: mensen hebben steeds meer behoefte aan een leefomgeving waarin zij, ondersteund door technologie, regie hebben over hun eigen leven.

Bijzonder aan deze herontwikkeling is dat op deze plek nu ook regulier woningaanbod komt. Er komen ruim 100 architectonisch hoogwaardige en duurzame woningen voor onder andere gezinnen. Voor bewoners met een beperking komen er 84 appartementen inclusief sportdaklandschap, mobiliteitshuis en parkeerfaciliteiten. In Het Dorp is aandacht voor de kernwaarden leefbaarheid, zelfredzaamheid en toekomstbestendigheid. Verbinding en ontmoeting worden in de bosrijke parken extra gestimuleerd. Het dorpsplein wordt de centrale ontmoetingsplek waar ook activiteiten worden georganiseerd. 

In de uitwerking van het ontwerp voor de gebouwen en openbare ruimte is de omgevingspsychologie centraal gesteld, gericht op het verbinden van mens, omgeving, gedrag en welzijn. De focus van een healing environment ligt op de elementen natuur, frisse lucht, daglicht, rust en veiligheid. Zo speelt het zien en ervaren van natuur en frisse lucht, zowel op het terrein als in gebouwen, een belangrijke rol. 

Daarnaast zijn privacy, autonomie en bewegingsvrijheid waarden die een belangrijke rol spelen. Mensen hebben de keus tussen reuring en rust. Daarbij zijn er diverse mogelijkheden voor het maken van een wandeling, met de rolstoel of het maken van een rondje op de fiets. Ook sporten en spelen in de openbare ruimte wordt gefaciliteerd door (natuurlijke) speeltoestellen en groenzones. 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Spijbelen
30 oktober 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Steinhagen: van boerderij tot woongemeenschap
28 oktober 2025

Ezels, kippen, schapen, een moestuin, een houtoven, een gezamenlijke kas, een…

Lees Verder »
Handreiking Collectief bouwen en wonen
27 oktober 2025

Collectief bouwen en wonen speelt in op de veranderende samenleving. Er zijn steeds meer eenpersoonshuishoudens…

Lees Verder »
Mini-congres: De toekomst van zorginstellingsterreinen
24 oktober 2025

Veel oude zorginstellingsterreinen maken een stille transformatie door. Wat ooit afgezonderde omgevingen waren…

Lees Verder »
Wonen met Amare
22 oktober 2025

Palet Welzijn heeft op 25 september een samenwerkingsovereenkomst getekend met Bouwinvest voor de realisatie…

Lees Verder »
Nieuwe methodiek ‘Wijkgerichte preventie’
21 oktober 2025

Om (zorg)professionals hierin te ondersteunen, ontwikkelden Leyden Academy en Buurtzorg samen de…

Lees Verder »
Podcast: Hoe kunnen het sociaal domein en de zorg elkaar versterken?
16 oktober 2025

Hoe kunnen het sociaal domein en de zorg elkaar versterken?  In de nieuwe podcast Sociale Kwesties van Movisie…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Congres 2025: bekijk het beeldboek
8 oktober 2025

Op 24 en 25 september 2025 vond alweer het zesde, jaarlijkse ZorgSaamWonen Congres…

Lees Verder »
Inspiratiekaart Woonzorgoplossingen: op naar de 200 voorbeelden!
8 oktober 2025

Overal in Nederland staan goede initiatieven die wonen, welzijn en zorg voor ouderen…

Lees Verder »
Blik naar buiten: drie leerzame en leuke excursies
7 oktober 2025

De herfstvakantie staat voor de deur. Misschien ga je een paar dagen weg, misschien…

Lees Verder »
Het ritme van de blues rond woonzorgcentrum Humanitas in Deventer
2 oktober 2025

"Het Chicago van Overijssel”, zo noemt Wilco Jansen, manager Samenleven bij woonzorgcentrum Humanitas, de…

Lees Verder »
Vernieuwde Woonstandaard gelanceerd
1 oktober 2025

Op 23 september 2025 is de vernieuwde Woonstandaard 4.0 gelanceerd. Extra goed…

Lees Verder »
Eigenwijsheid
30 september 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een maatschappelijke druk om te…

Lees Verder »
Goed Samenleven? Morele spanningen in de langdurige zorg
29 september 2025

Onder druk van de aanhoudende zorgcrisis richten gemeenten en zorginstellingen hun blik de laatste tijd steeds…

Lees Verder »
Woonzorgzone Daalhof en wooncomplex het Sumatrahof winnen de ZorgSaamWonen Award 2025
26 september 2025

“Zes winnaars, waarvan twee de beste winnaars zijn”. Zo presenteerde juryvoorzitter…

Lees Verder »
Wijkaanpak: schakelen tussen strategie en praktijk
25 september 2025

Hoe kom je van mooie plannen voor een wijk tot concrete actie? Dat onderwerp staat centraal tijdens de viering…

Lees Verder »
Zes genomineerden ZorgSaamWonen Award 2025 – Zorgzame Plekken - bekend
24 september 2025

Donderdag 25 september is het zover! Tijdens het ZorgSaamWonen Congres wordt de…

Lees Verder »
Sta even stil bij alle ZorgSameBuren met een Plus tijdens Week tegen Eenzaamheid
23 september 2025

Van donderdag 25 september tot en met woensdag 1 oktober 2025 is in Nederland de…

Lees Verder »
Landelijke Wooncoöperatie Dag 4 oktober 2025 in Ede
22 september 2025

Nederland telt honderden initiatieven tot wooncoöperaties. Deze woonvorm kent steeds meer belangstelling.…

Lees Verder »
Pand9 Zaltbommel: Veel meer dan een bruisende ontmoetingsplek
19 september 2025

“Alles wat hier gebeurt is niet bedacht, maar ontstaan”, zegt Hugo ter Steege,…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.