Leren van het buitenland

rerere

Architect Evelien van Veen adviseert sinds een aantal jaar in China en Engeland over de bouw van woonzorgvoorzieningen voor ouderen. Haar expertise van Nederlandse oplossingen voor ouderenzorg en wonen wordt in het buitenland gewaardeerd. Zo heeft ze in China als partner van BNP (een ontwerpgroep gericht op internationale projecten) een woonzorgcomplex ontworpen in Beijing. Haar bijdrage was om in het grootschalige complex van 850 appartementen met voorzieningen het interieurontwerp zo vorm te geven dat de kleinschaligheid zoals we die uit Nederlandse woonzorgvoorzieningen kennen, bewoners een veilig en huiselijk gevoel zou geven.

Ontwerpen voor een community
Adviseren in het buitenland is geen eenrichtingsverkeer. Evelien leert ook van andere landen. In Engeland adviseert ze in het team van architect David Morley Architects over de vernieuwing van de zorggebouwen van de National Health Service (NHS). Het veelgeroemde, maar inmiddels ook wat afgebladderde, vlaggenschip van de Britse gezondheidszorg.  Veel gebouwen zijn de afgelopen jaren slecht onderhouden en passen niet meer bij de huidige visie op zorg. Boris Johnson heeft opdracht gegeven om een analyse te maken van het bezit van de NHS en een vernieuwingsplan te ontwikkelen. Evelien heeft in Londen gestudeerd en werkte eerder voor David Morley. Hij is blij met een objectieve blik uit Nederland en slaat de Nederlandse ouderenzorg en-huisvesting hoog aan. Wat Evelien opvalt is dat het gesprek over vernieuwing in Engeland consequent bij de mantelzorgers begint. Wat vinden zij belangrijk voor hun naasten? Familie en mantelzorgers zijn vaak op de afdeling aanwezig en doen veel in de ondersteuning van bewoners. Het doel is dat ook zij zich thuis voelen op de afdeling, het een fijne plek vinden om te komen en het ervaren als een plek die ook van hen is. Sterker dan in Nederland staat in Engeland voor woonzorggebouwen het ontwerpen van een community van bewoners, familie/mantelzorgers en professionals centraal.

Ouderdom is je gouden tijd
In China is Evelien onder de indruk van de grote getallen. Zo kent ze een voorbeeld van een ouderencomplex met 5000 woningen verdeeld over 10 torens. China kent een grootschalige vergrijzing in de komende jaren, mede als gevolg van de eenkindpolitiek. Veel van de ouderenzorg wordt vanuit de overheid betaald en gereguleerd, al is er ook een particuliere sector in opkomst voor mensen die zich verzekeren voor extra zorg. De manier waarop er in China naar de ouderdom wordt gekeken vindt Evelien inspirerend. ‘Ouderdom is je gouden tijd, die koester je’, zegt ze. ‘In de openbare ruimte zie je veel sportplekken. In parken doen ouderen gezamenlijk aan Tai Chi. Er is meer aandacht voor het gebruik van kruiden bij ouderdomskwalen. Hoe kan het helend vermogen van het lichaam zelf ondersteund worden door voeding, beweging en contact met de natuur?’ Zo leert ze van elke cultuur, vindt Evelien en die leerervaringen neemt ze mee in haar ontwerpen voor Nederlandse woonzorggebouwen

Ook interessant / voor u geselecteerd

‘Lekker koken met draadjesvlees. Dan komen ze gelijk!’
2 juni 2025

Middenin de coronatijd werd in Amsterdam-Zuid een opmerkelijke, intramurale zorginstelling geopend. Vandaag…

Lees Verder »
Van woongroep tot verhuisadviseur
28 mei 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Intergenerationeel woonproject Haven Oost: samen redzaam
27 mei 2025

Onlangs kregen de bewoners van het intergenerationeel wooncomplex Haven Oost in…

Lees Verder »
Ouderen willen verzorgingshuis niet terug
23 mei 2025

Senioren hechten veel waarde aan behoud van zelfstandigheid en privacy bij het kiezen van de woonvorm van hun…

Lees Verder »
Betaalbaar Wonen Prijs Zuid-Holland
14 mei 2025

Werkte jij vanuit een gemeente, corporatie of projectontwikkelaar aan een betaalbaar woningbouwproject in Zuid-…

Lees Verder »
Buurtagenda hulpmiddel bij sociale herstructurering wijken
6 mei 2025

Het Ludgeruskwartier in Deventer is zo’n typische jaren-zestig-buurt met veel verouderde portiek-etagewoningen…

Lees Verder »
Villa Bewust
30 april 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Kamerbrief over voortgang ouderenhuisvesting
28 april 2025

De ministers Mona Keijzer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) en Fleur Agema van Volksgezondheid…

Lees Verder »
Genegenheid en welzijn belangrijk voor oudere migranten
24 april 2025

Hoe kunnen we het leven van oudere migranten beter ondersteunen – met…

Lees Verder »
Zwols magazine ‘Iedereen een thuis’
23 april 2025

In het magazine ‘Iedereen een thuis’ staan inspirerende verhalen over wonen…

Lees Verder »
Seniorenwoningen waar ouderen samen leven steeds populairder
22 april 2025

Onlangs was er een nieuwsitem bij Eén vandaag over seniorenwoningen. Twee wooncomplexen kwamen in beeld: ‘…

Lees Verder »
Groen in de hoofdrol: De verrassende veelzijdigheid van groen
17 april 2025

Dat groen belangrijk is voor het welzijn van mens en dier staat niet meer ter…

Lees Verder »
Impuls voor Thuishuizen: 'Langer zelfstandig, maar niet in je uppie'
16 april 2025

Op naar 50 Thuishuisprojecten in 2030. Dat is de ambitie van een op 4 april…

Lees Verder »
Podcastaflevering: Zorg en collectief wonen
15 april 2025

Zorg is steeds vaker onderwerp van gesprek bij het collectief wonen. Reden voor Cooplink, kennisnetwerk…

Lees Verder »
WoonOnderzoek Nederland 2024 (WoON)
14 april 2025

"Tussen wensen en wonen" is de titel van het recent verschenen WoonOnderzoek. Voor het…

Lees Verder »
Top 10 Inspiratie Wonen & Zorg
9 april 2025

Voor Stedebouw & Architectuur heeft Yvonne Witter een top tien samengesteld van inspirerende projecten…

Lees Verder »
Handreiking naar een sociaal-ruimtelijke agenda voor de leefomgeving in de wijk
8 april 2025

Dat de fysieke leefomgeving van mensen - hun straat, plein, park, buurt of wijk - invloed heeft op hun…

Lees Verder »
De juiste vibe
31 maart 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Maximale bewegingsvrijheid & veiligheid voor de bewoners van Verpleeghuis Hoogerwaard
28 maart 2025

In februari 2024 is in het hart van het Brabantse Hoogerheide verpleeghuis…

Lees Verder »
Podcastserie om uitdagingen bespreekbaar te maken
26 maart 2025

Vereen lanceert de vijfdelige podcastserie 'Een zorg voor later'. Hiermee wil zorgorganisatie Vereen, partner…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.