Nieuwbouwproject Casa Vita: “Subsidies ‘key’ voor realisatie ontmoetingsruimten”

tineke groter

Een gezonde woon- en leefgemeenschap, dat is het uitgangspunt van nieuwbouwproject Casa Vita in Pijnacker. Met een charmante binnentuin, toegankelijke looproutes en verschillende ontmoetingsruimten vinden jong en oud hier een woonplek. Voor de realisatie van de ontmoetingsruimten werd gebruik gemaakt van twee subsidies: Woonvormen senioren van Provincie Zuid-Holland en de Stimuleringsregeling ontmoetingsruimten in ouderenhuisvesting (SOO) van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijkrelaties (BZK). Tineke Groenewegen, marketingmanager bij projectontwikkelaar Blauwhoed, en Nicolien de Heer, senior adviseur wonen bij Provincie Zuid-Holland, vertellen er meer over.

Bron: Volkshuisvesting Nederland

Casa Vita staat straks langs de Meidoornlaan in Pijnacker-Noord, in een parkachtige omgeving met veel groen en bloemrijke beplanting. “De omgeving doet denken aan een charmant dorp”, vertelt Tineke Groenewegen. “Zo zijn er verschillende wandelpaden langs het complex en is het voorzien van een gemeenschappelijke binnentuin. Bovendien heeft Casa Vita zowel binnen als buiten ontmoetingsruimten. Hierdoor wordt het dorpse karakter nog meer versterkt: senioren die groenten kweken in de kas of een potje schaken in de gezamenlijke huiskamer. De 99 appartementen zijn vooral bedoeld voor senioren en starters op de woningmarkt. Het gaat om 65 koop-, 30 sociale huur- en vier middenhuurwoningen.”

Co-creatiesessies met de doelgroep

Bij de totstandkoming van Casa Vita maakte Blauwhoed gebruik van data, trends en ontwikkelingen. Tineke vertelt: “We zien dat de vergrijzing toeneemt. De mindset van senioren is ook anders dan vroeger: ze willen zelf beslissen over hun woontoekomst. Waar wil ik wonen en hoe komt dat eruit te zien? Het is een generatie met veel woonervaring en daar zijn nieuwe concepten en projecten als Casa Vita voor nodig. Hoe maken we mooie, verleidelijke woonconcepten voor deze groep? Hoe zorgen we dat we deze mensen aantrekken?" Bij het realiseren van de plannen voor Casa Vita werden senioren dan ook uitgebreid betrokken. “Samen met de ontwerpers organiseerden wij informatieavonden met co-creatiesessies”, aldus Tineke. "Deze sessies gingen niet alleen over de ontmoetingsruimten, maar ook over het wonen in een duurzaam houten wooncomplex, de inrichting van de buitenruimte en deelmobiliteit. Zo lieten we geïnteresseerden zien wat houtbouw inhoudt. Daarnaast stelden wij de vraag: hoe willen jullie gezamenlijk wonen in een gezonde, groene leefomgeving? Op basis van de antwoorden konden we de plannen verder uitwerken.”

Alle neuzen dezelfde kant op

Casa Vita is het resultaat van een gezamenlijke inspanning tussen verschillende partijen: KOW (architectenbureau), Urban Synergie (ontwerpbureau voor stedenbouw en landschap), Giesbers Ontwikkelen en Bouwen (bouwbedrijf en aannemer) en Stichting Welzijn & Ondersteuning Pijnacker-Nootdorp (SWOP), een lokale welzijnsorganisatie. “Voor de ontmoetingsruimten werken we samen met SWOP. Deze organisatie heeft het doel het welzijn van inwoners van de gemeente Pijnacker-Nootdorp te bevorderen, waardoor participatie in het maatschappelijk verkeer mogelijk blijft of weer mogelijk wordt. SWOP exploiteert de ruimte voor twee dagdelen in de week”, vervolgt Tineke. “Er zijn meerdere ontmoetingsruimten: een huiskamer bij de koopwoningen en een gemeenschappelijke binnentuin met daarin een kas. De bewoners bepalen met elkaar hoe ze de huiskamer en de kas gaan gebruiken. De huiskamer komt in eigendom en beheer van de Vereniging van Eigenaren van het koopblok. SWOP is betrokken om deze ruimte ook voor de buurt open te kunnen stellen en tevens de bewoners te ondersteunen bij de exploitatie van deze ontmoetingsruimte: Wat gaan we er organiseren en hoe organiseren we dat met elkaar? Daar hebben we budget voor gereserveerd uit de provinciale subsidieregeling.”

Lees het volledige artikel op de website van Volkshuisvesting Nederland 

 

  Gekoppelde organisatie(s)

Ook interessant / voor u geselecteerd

Herontwikkeling Valkenhove zet grote stap richting moderne, inclusieve woonomgeving
6 februari 2026

De herontwikkeling van woonzorgcomplex Valkenhove in Breda heeft een belangrijke mijlpaal bereikt. De gemeente…

Lees Verder »
Publicatie: Wat beweegt senioren om de verhuisstap te maken?
5 februari 2026

Waarom maakt de ene senior de verhuisstap, en moet de ander er niet aan denken? Die vraag staat centraal in het…

Lees Verder »
Digitale Kompas Ruimte voor Ontmoeten biedt houvast voor sociale woonomgevingen
3 februari 2026

Hoe creëer je een woonomgeving die ontmoeting stimuleert en bewoners ondersteunt in…

Lees Verder »
Nieuw: Stappenplannen borging en realisatie opgave ouderenhuisvesting
2 februari 2026

Het Aanjaagteam Wonen Welzijn Zorg voor Ouderen heeft op 29 januari 2026 een nieuw…

Lees Verder »
Liever coöperatiever: gemeenschappelijk wonen, het nieuwe normaal
30 januari 2026

Collectief wonen zou de nieuwe standaard moeten worden. Het nieuwe normaal. Dat…

Lees Verder »
Oudere kunstenaars wonen samen in het Amsterdam-centrum: ‘We spelen geen bingo, wel gitaar'
23 januari 2026

In het Ramses Shaffy Huis wonen sinds 2016 oudere en jonge kunstenaars samen: schilders, musici, ontwerpers,…

Lees Verder »
Goed ouder worden: een g’ouden formule
20 januari 2026

Het initiatief G’oud – goed oud worden - kreeg concreet vorm in coronatijd. Bewoners…

Lees Verder »
Meer dan wonen alleen: de Sociale Menukaart van Actium
19 januari 2026

Corporatie Actium staat voor passend en betaalbaar wonen, maar wonen is meer dan een dak boven je hoofd. Het…

Lees Verder »
Utrecht laat zien hoe transformatie werkt
14 januari 2026

Een voormalige gevangenis en een gespaard winkelpand in Utrecht hebben één ding gemeen: ze zijn beide bestemd…

Lees Verder »
Start herontwikkeling De Duynsberg in Tilburg
13 januari 2026

Tilburg, 8 januari 2026 – Op de plek van appartementencomplex De Duynsberg, midden in de wijk Wandelbos in…

Lees Verder »
Trends voor woningmarkt en leefomgeving 2026
9 januari 2026

Een vaste traditie! Aan het begin van het nieuwe jaar zet adviesbureau Companen, tevens…

Lees Verder »
Wonen in een community draagt bij aan herstel
8 januari 2026

Mirjam van Dootingh heeft twee volwassen kinderen met een psychische kwetsbaarheid,…

Lees Verder »
Excursie: De ziel van het Kloosterkwartier ervaren
6 januari 2026

Niet de stenen, maar de ziel van een gemeenschap: van zorg en omzien naar elkaar,…

Lees Verder »
Splitsgids: een stappenplan voor woningsplitsing
2 januari 2026

Nederland kampt met een tekort aan betaalbare woningen. Met alleen nieuwbouw gaan we…

Lees Verder »
De populairste artikelen van 2025
30 december 2025

Het jaar is weer bijna voorbij. Zoals elk jaar is het weer de vraag welke artikelen het populairst waren. Het…

Lees Verder »
Gemengd wonen: wonen op een plek waar je welkom bent
23 december 2025

Gemengd wonen betekent wonen op een plek waar je welkom bent. En dat werkt. Wie ons…

Lees Verder »
Zorg op de kaart
22 december 2025

De organisatie van wonen, welzijn en zorg in Nederland is in beweging. Mensen…

Lees Verder »
Liever collectiever
19 december 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Een inspirerend kijkje over de grens: verslag excursie naar Brussel
16 december 2025

Een stad waar wonen niet alleen een dak boven je hoofd betekent, maar ook gemeenschap, zorg en inspiratie.…

Lees Verder »
Publicatie 'Thuis bij de buren'
8 december 2025

De Hogeschool Arnhem-Nijmegen heeft de publicatie 'Thuis bij de buren, over verleden en toekomst van het…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.