Samen werken aan bewustwording

qoo

‘Hoezo? Ik ben toch nog geen 100!’, riep de 98-jarige bewoonster van het Augustanahof in Amsterdam naar een jongere medebewoonster. Zij had de bijna honderdjarige gewaarschuwd niet op trapjes te gaan staan omdat het gevaarlijk is. Ondanks dat ze niet overal bij kon komen – de kamers in het hofje zijn nogal hoog omdat het vroeger een kerk was - was ze enorm tevreden. ‘Ik heb het mooiste appartement want ik heb mooi uitzicht, ik zie veel leven buiten en de medebewoners zorgen goed voor me. Dit had ik jaren eerder moeten doen.’ Op hoge leeftijd verhuizen valt niet mee maar het gebeurt wel en het kan goed uitpakken. Zo woonde een oudere dame in een mantelzorgwoning bij haar zoon in de achtertuin, maar voelde zich daar toch wat alleen. Inmiddels is ze verhuisd naar Inclusief Wonen in Arnhem en is helemaal opgebloeid.

Bewustwording
Bewustwording en gerichte informatie is nodig om ouderen een beeld te geven van de (on)mogelijkheden, ook in de bestaande woning want verhuizen is niet altijd de beste oplossing. Met de campagne ‘Lang zult u wonen’ informeert de provincie Overijssel ouderen over de mogelijkheden om de woning veiliger en comfortabeler te maken met het oog op de toekomst. Ook buiten Overijssel gebeurt er veel op het gebied van bewustwording.  Corporatie Actium is bijvoorbeeld een bewustwordingscampagne gestart. Huurders vanaf 70 jaar ontvingen een beeldbrief, waarin onder andere aandacht is voor het ‘langer zelfstandig thuis-pakket’. Uit dit pakket kunnen huurders voorzieningen aanvragen, zoals een verhoogd toilet, een handgreep aan de muur in badkamer of toilet, een douchezitje, een thermostaatkraan in de douche of een extra trapleuning. De gemeente Amsterdam heeft in samenwerking met de woningcorporaties en stichting !WOON wooninformatiemarkten georganiseerd om oudere bewoners te bereiken. Afgelopen jaar zijn medewerkers met een bus een aantal buurten in gegaan om ouderen te spreken en te informeren over langer zelfstandig wonen.

Pouwer
Ook ouderenorganisaties en welzijnsorganisaties hebben vaak adviseurs of consulenten in dienst die met de mensen meedenken. Een groot vraagstuk blijft het gebrek aan betaalbare, passende woningen. Als mensen concluderen dat verhuizen een goede oplossing is dan moet een andere woning wel voorhanden zijn. De urgentie voelen gemeenten en hun samenwerkingspartners steeds meer. En langzamerhand komen er meer alternatieve woonvormen bij. Het gaat echter niet alleen om de woning, maar ook om de woonomgeving. Voorzieningen, plekken om te ontmoeten en mee te doen zijn eveneens nodig en moeten met ouderen ontwikkeld worden. Platform Pouwer platform stelt de stem van de ouderen centraal en is de plek waar activiteiten rond ouderenparticipatie in Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel samen komen. Ouderen bedenken plannen en geven invulling aan hun toekomst samen met professionals.

Op het ZorgSaamWonenCongres zijn er inspiratiesessies over Inclusief Wonen; Lang zult u wonen; de bewustwordingscampagne van Actium: voorlichtingsproject in de gemeente Amsterdam en Pouwer platform. Aanmelden voor het ZorgSaamWonen Congres >>

 

  Gekoppelde organisatie(s)

Ook interessant / voor u geselecteerd

Creëer eenzaamheidsvriendelijke omgevingen
11 juni 2026

Twee op de vijf Nederlanders voelt zich eenzaam. Gevoelens van eenzaamheid hebben…

Lees Verder »
Handreiking Wijkgenootaanpak
9 juni 2026

Hoe versterk je de sociale samenhang in een wijk? En hoe zorg je ervoor dat bewoners…

Lees Verder »
Groningers helpen naasten graag, maar ontvangen minder graag zorg van hen
4 juni 2026

Nu de druk op de zorg toeneemt, groeit de aandacht voor informele zorg en digitale toepassingen. Maar hoe…

Lees Verder »
Nieuwe publicatie: WOONTITANEN
2 juni 2026

In wat voor woning en woonomgeving ziet de 55-plusser zichzelf prettig oud worden? Dit is de centrale vraag in…

Lees Verder »
Zorgzame gemeenschappen: successen, aandacht en zorg
28 mei 2026

ZorgSaamWonen ziet in het hele land mooie voorbeelden van zorgzame gemeenschappen. Het is geen nieuw fenomeen,…

Lees Verder »
Stormachtig stil rond roze ouderen
27 mei 2026

'Stormachtig stil' is de titel van het boek dat verhalenverteller Eveline van de Putte in 2013 publiceerde. Ze…

Lees Verder »
Nieuw SCP-rapport: Mantelzorg in beweging
26 mei 2026

Het aantal mantelzorgers in Nederland groeit. Steeds vaker zijn het mannen, ouderen en werkenden die mantelzorg…

Lees Verder »
Zo investeer je in zorgzame gemeenschappen in tijden van vergrijzing
21 mei 2026

Lessen uit drie jaar onderzoek naar de Amsterdamse Lang Leven…

Lees Verder »
Zorgcoach in woongemeenschap Akropolistoren werkt aan preventie
12 mei 2026

Ouderenadviseur, welzijnsmedewerker, thuiscoach, wijkverpleegkundige en sociaal…

Lees Verder »
Seniorenhuisvesting: woningtoewijzing als sleutel tot vitale gemeenschappen
5 mei 2026

Seniorenhuisvesting is meer dan een uitvoeringsvraagstuk alleen. Regelgeving, toewijzingscriteria en…

Lees Verder »
Masterclass: Het ambacht van gemeenschapsversterkend werken
4 mei 2026

‘Hoe bouw je aan zorgzame gemeenschappen?’ Een vraag die niet alleen ZorgSaamWonen…

Lees Verder »
Wonen voor iedereen: Handreiking woonzorgconcepten regio Amsterdam
23 april 2026

Er zijn woonzorgconcepten gerealiseerd voor woningzoekende in een kwetsbare situatie…

Lees Verder »
Minder verpleeghuizen nodig dan verwacht door afname verblijfsduur
21 april 2026

Na jaren van inzet op langer thuis wonen is er momenteel leegstand in verpleeghuizen…

Lees Verder »
Van wonen naar samen leven
20 april 2026

De woonvraag van senioren verandert. Standaard woningen volstaan niet meer; er is behoefte aan verbinding,…

Lees Verder »
Inspiratiebundel en Denkroute
16 april 2026

Vanuit de DEEL Academy zijn weer twee mooie produkten uitgebracht: de  …

Lees Verder »
Symposium: Later is nu: De wijk als antwoord op een nieuwe werkelijkheid
10 april 2026

We praten al jaren over later. Alleen: later is inmiddels vandaag. We worden ouder, er zijn minder…

Lees Verder »
HOUSE onderzoek Vlaanderen: De toekomst van woonwelbevinden en ouder worden
9 april 2026

Bij onze Zuiderburen heeft een groot onderzoek plaatsgevonden: het HOUSE project. Voor het HOUSE project hebben…

Lees Verder »
Gelijkgerichte mantelzorgondersteuning in Nederland
8 april 2026

Ongeveer 5 miljoen Nederlanders verlenen dagelijks mantelzorg. Toch verschilt de ondersteuning die zij…

Lees Verder »
Het Juiste Thuis-bijeenkomst over de weg naar een samenleving van gemeenschappen
7 april 2026

Het Juiste Thuis (HJT) heeft een doorstart gemaakt onder de vleugels van het…

Lees Verder »
Roadmap: borging en realisatie opgave ouderenhuisvesting
2 april 2026

Dat we meer en sneller nieuwe woonvormen voor ouderen moeten bouwen, dat weet iedereen inmiddels wel. Maar hoe…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.