Park Vossenberg: Twinkeling in de ogen

Fotografie: joepjacobs.nl | Ontwerp: BiermanHenket architecten.

Op 30 januari verzamelden zo’n 25 professionals uit wonen, welzijn en zorg, en twee belangstellende senioren, zich in de prachtige kapel van woonzorglocatie Park Vossenberg van zorggroep Elde Maasduinen. Gelegen op het terrein van het voormalig Missiehuis Sint Anthonius vormt deze kapel, samen met 89 zelfstandige zorgappartementen voor bewoners met een lichte tot zware zorgbehoefte (dementie en/of somatiek), vier woningen voor kort verblijf en algemene ruimten voor recreatie en zorgverlening, een zorgzame woongemeenschap voor bewoners en omwonenden in Kaatsheuvel.  

De ontvangst in de kapel door Elde Maasduinen was gastvrij en hartelijk; voor de deelnemers stond koffie en thee met wat lekkers klaar. De sfeervolle inrichting van de kapel, nu een ontmoetingsplek voor bewoners, omwonenden en inwoners van Kaatsheuvel, oogstte veel bewondering en gaf direct voldoende gespreksstof voor deelnemers in afwachting van de start van de excursie.

Na een welkomstwoord en uitleg bij het programma door ZorgSaamWonen nam Jack Hazen, commercieel directeur bij bouwbedrijf Pellikaan, de deelnemers in zijn presentatie mee in de ontwikkeling van het bouwplan van Park Vossenberg. Gespecialiseerd in Design&Build en bouwteamprojecten heeft Pellikaan hun kennis en ervaring goed kunnen inzetten om het beschikbare investeringsbudget optimaal in het plan te verwerken. Het oorspronkelijke bouwplan is getransformeerd tot een efficiënter ontwerp, waarbij slimme fasering en een kritische blik op de gebouwvorm hebben geleid tot een aanzienlijk lagere investering. Dit met behoud van nagenoeg hetzelfde aantal appartementen en algemene voorzieningen. Er is in samenwerking met projectpartners een vernieuwend duurzaamheidsconcept ontwikkeld dat uit gaat van een all-electric bouwplan, voorzien van een zonnepark voor eigen opwekking, biodynamische LED-verlichting, warmte-koudeopslag en warmteterugwinning. Daarbij is ervoor gekozen om elk appartement zijn eigen klimaatunit te geven. Dat bleek een gouden greep te zijn in Corona-tijd, toen centrale klimaatinstallaties moesten worden uitgezet in de strijd tegen de verspreiding van het virus.

Thuis voelen

Sven Kuijcks van Planpartners neemt vervolgens het presentatiestokje van Jack over. Sven is vanaf het allereerste begin van Park Vossenberg betrokken geweest. Zo blijkt uit zijn presentatie dat de visie die Elde Maasduinen heeft ontwikkeld op wonen en zorg, heel veel houvast bood tijdens het ontwerpproces. Beslissingen werden gespiegeld aan de drie kernwaarden uit de visie: Hart van de gemeenschap, Jezelf thuis voelen en Twinkeling in de ogen. Mede door deze visie scherp op het netvlies te houden ontstond het huidige Park Vossenberg. Met volwaardige appartementen waar mensen met én zonder zorgvraag zelfstandig kunnen wonen; nu en in de toekomst. Naast de eigen klimaatunit heeft elk appartement een aparte slaapkamer, keukenunit, wasmachineaansluiting en een balkon. Met name het laatste geeft Park Vossenberg de signatuur van echt wonen. Het geheel past naadloos in de duurzaamheidsvisie van Elde Maasduinen waarbij duurzaamheid, naast energiebesparing en opwekking, ook betekent dat je gebouwen ontwikkelt die ook over 50 jaar nog functioneel zijn en ook dan nog steeds een leefomgeving bieden waar je jezelf thuis voelt.

Trots op Park Vossenberg

Monique Kolmans, locatiemanager van Park Vossenberg, sluit het plenaire gedeelte van de excursie af met een presentatie over wonen, leven en werken op Park Vossenberg. In een eerder interview met ZorgSaamWonen vertelde Monique waarom ze trots is op Park Vossenberg.

Zorggroep Elde Maasduinen werkt op haar eigen manier aan verbetering van de zorg. Met het lef om nieuwe wegen te verkennen en altijd open voor samenwerking met familie, buurtgenoten, (zorg-) ondernemers en andere betrokkenen in de dorpen en wijken. Elde Maasduinen is actief bezig om het werkgeluk van medewerkers te behouden en te vergroten. Dat alles bij elkaar maakt hen een vernieuwende, zorgzame organisatie en de leukste werkgever van Brabant, aldus Monique.

Denken in mogelijkheden

Park Vossenberg is een mooi voorbeeld bij de visie van Elde Maasduinen. Men verkiest hier ‘zo veilig mogelijk leven’ boven ‘oud worden achter de geraniums’. Bewoners leven in vrijheid en voelen zich echt thuis. Het gebouw is sleutelvrij. Bewoners dragen een polsbandje, dat een signaal afgeeft als men bij de eigen voordeur is. Het bandje zorgt er tevens voor dat de deur open gaat.

Ondersteunende toegangstechniek met leefcirkels in de vorm van bakens en polsbandjes, aanwezig om dwalen in het gebouw en in het park tegen te gaan, wordt nauwelijks gebruikt. De techniek is ontstaan vanuit het denken in inperken van vrijheid en risico’s, aldus Monique. Maar de ervaring heeft inmiddels geleerd dat de domotica met name het personeel helpt. Zo zijn de aanwezige camera’s nu vooral in gebruik als valdetectie.
Een slimme inrichting van het park met natuurlijke begrenzingen voor mensen met dementie helpt in het voorkomen van dwalen. Het wandelpad ligt in de vorm van het cijfer ‘8’ waardoor mensen automatisch op het pad blijven en altijd weer terugkomen bij hun startpunt. En het fietspad aan de grenzen van het park heeft een donkere kleur wat maakt dat mensen met dementie dit pad niet durven over te steken.

Er hebben zich inmiddels veel vrijwilligers verbonden aan Park Vossenberg. Voor het onderhoud en de inrichting van het park, maar ook voor het ontlasten van het zorgpersoneel. Bijvoorbeeld in het halen en brengen van bewoners om mee te eten in de kapel. Inzet is op basis van wederkerigheid. Vrijwilligers die bewoners ondersteunen bij de transfers naar de kapel kunnen gratis mee eten en tegelijkertijd van betekenis zijn in hun omgeving. Er ontstaan ook weer nieuwe verbindingen, want de kapel staat open voor iedereen binnen en buiten Park Vossenberg om te komen lunchen of een drankje te drinken. Zo bouwt Elde Maasduinen, samen met de vrijwilligers en partners in het sociaal domein, en met Park Vossenberg als kloppend hart aan een zorgzame gemeenschap in Kaatsheuvel!

Na de presentaties was het tijd voor de rondleiding. De deelnemers verdeelden zich over twee groepen en gingen rond in het gebouw en in het park. Links en rechts ontstonden er praatjes met bewoners die uiteraard nieuwsgierig waren wat de groep kwam doen. Een bewoonster was zo gastvrij om de deelnemers haar appartement te laten zien. Na een uurtje rondwandelen was de excursie ten einde en gingen de deelnemers met veel inspiratie weer op huis aan.

Meer weten over Park Vossenberg? Lees dan ons interview met locatie manager Monique Kolmans, werkzaam bij Zorggroep Elde Maasduinen of kijk naar de korte film ‘Leven met elkaar in Vossenberg’.

Ook interessant / voor u geselecteerd

Wonen in een community draagt bij aan herstel
8 januari 2026

Mirjam van Dootingh heeft twee volwassen kinderen met een psychische kwetsbaarheid,…

Lees Verder »
Excursie: De ziel van het Kloosterkwartier ervaren
6 januari 2026

Niet de stenen, maar de ziel van een gemeenschap: van zorg en omzien naar elkaar,…

Lees Verder »
Splitsgids: een stappenplan voor woningsplitsing
2 januari 2026

Nederland kampt met een tekort aan betaalbare woningen. Met alleen nieuwbouw gaan we…

Lees Verder »
De populairste artikelen van 2025
30 december 2025

Het jaar is weer bijna voorbij. Zoals elk jaar is het weer de vraag welke artikelen het populairst waren. Het…

Lees Verder »
Gemengd wonen: wonen op een plek waar je welkom bent
23 december 2025

Gemengd wonen betekent wonen op een plek waar je welkom bent. En dat werkt. Wie ons…

Lees Verder »
Zorg op de kaart
22 december 2025

De organisatie van wonen, welzijn en zorg in Nederland is in beweging. Mensen…

Lees Verder »
Liever collectiever
19 december 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Een inspirerend kijkje over de grens: verslag excursie naar Brussel
16 december 2025

Een stad waar wonen niet alleen een dak boven je hoofd betekent, maar ook gemeenschap, zorg en inspiratie.…

Lees Verder »
Publicatie 'Thuis bij de buren'
8 december 2025

De Hogeschool Arnhem-Nijmegen heeft de publicatie 'Thuis bij de buren, over verleden en toekomst van het…

Lees Verder »
De verborgen woningvoorraad
1 december 2025

Woningsplitsen staat enorm in de belangstelling. Terecht, want het delen én splitsen…

Lees Verder »
De toekomst is veelkleurig
27 november 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Wonen met Amare, Bospark, Alphen aan Den Rijn
20 november 2025

Welzijn, zelfredzaamheid en verbondenheid

Met Bospark in Alphen aan den Rijn ontstaat een…

Lees Verder »
Stadsveteraan: De omgeving van de mens is hier de medemens
11 november 2025

Stadsveteraan 020, een van vele hoogbouwcomplexen in het ontwikkelgebied Amsterdam…

Lees Verder »
Spijbelen
30 oktober 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Steinhagen: van boerderij tot woongemeenschap
28 oktober 2025

Ezels, kippen, schapen, een moestuin, een houtoven, een gezamenlijke kas, een…

Lees Verder »
Handreiking Collectief bouwen en wonen
27 oktober 2025

Collectief bouwen en wonen speelt in op de veranderende samenleving. Er zijn steeds meer eenpersoonshuishoudens…

Lees Verder »
Wonen met Amare
22 oktober 2025

Palet Welzijn heeft op 25 september een samenwerkingsovereenkomst getekend met Bouwinvest voor de realisatie…

Lees Verder »
Inspiratiekaart Woonzorgoplossingen: op naar de 200 voorbeelden!
8 oktober 2025

Overal in Nederland staan goede initiatieven die wonen, welzijn en zorg voor ouderen…

Lees Verder »
Blik naar buiten: drie leerzame en leuke excursies
7 oktober 2025

De herfstvakantie staat voor de deur. Misschien ga je een paar dagen weg, misschien…

Lees Verder »
Het ritme van de blues rond woonzorgcentrum Humanitas in Deventer
2 oktober 2025

"Het Chicago van Overijssel”, zo noemt Wilco Jansen, manager Samenleven bij woonzorgcentrum Humanitas, de…

Lees Verder »

Goedemorgen, Voor één van onze cliënten zijn wij op zoek naar een huurwoning. Mevrouw woont nu nog in Frankrijk maar wil zo spoedig mogelijk naar Nederland terugkeren. Haar man is in oktober 2024 overleden en de eenzaamheid slaat hard toe. Voor haar zijn wij op zoek naar een huurwoning. Mw. is 'nog' niet zorgbehoevend en zou graag in de omgeving van Zwolle, Leiden, Oegstgeest, Warmond, Noordwijk e.d. wonen. Zou u ons kunnen informeren of er al fysieke woonvormen zijn waar wij mevrouw zouden kunnen inschrijven? Is er sprake van wachttijden e.d.? Graag hoor ik van u. u kunt mailen naar ariane@seniorenzorgmakelaardij.fr

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.