Dorpsondersteuner verhoogt welzijn en drukt kosten

ulrum

De zorgkosten in een dorp nemen af wanneer daar een dorpsondersteuner actief is. Dat blijkt uit onderzoek van de Aletta Jacobs School of Public Health. In verschillende plaatsen in Groningen doen dorpsbewoners er alles aan om het welzijn en de leefbaarheid in de eigen omgeving op peil te houden en te verbeteren. Een van die maatregelen is het inzetten van een dorpsondersteuner. Op verzoek van Vereniging Groninger Dorpen en Healthy Ageing Netwerk Noord Nederland is de meerwaarde van dorpsondersteuners in drie Groningse dorpen onderzocht.

Een dorpsondersteuner zet zich in om de leefbaarheid in een dorp te optimaliseren. De ondersteuner houdt zich voornamelijk bezig met de organisatie van informele zorg, legt verbinding tussen sociaal en medisch domein en staat dorpsbewoners bij in hun relatie met zorgorganisaties en overheid. Hoewel de diensten van een dorpsondersteuner van grote waarde zijn, is het onwaarschijnlijk dat deze tot stand komen door marktwerking. Overheidssteun in de vorm van subsidie is daarom noodzakelijk om dorpsondersteuningsprojecten te laten slagen. 

Uit het onderzoek blijkt dus dat de maatschappelijke en economische baten van de dorpsondersteuner groter zijn dan de kosten. Daarbij verhoogt de dorpsondersteuner het welzijn van de dorpsbewoners. Dat is niet alleen goed voor het dorp, maar ook voor de omliggende regio. 

Bron: RUG

Ook interessant / voor u geselecteerd

Groningers helpen naasten graag, maar ontvangen minder graag zorg van hen
4 juni 2026

Nu de druk op de zorg toeneemt, groeit de aandacht voor informele zorg en digitale toepassingen. Maar hoe…

Lees Verder »
Zorgzame gemeenschappen: successen, aandacht en zorg
28 mei 2026

ZorgSaamWonen ziet in het hele land mooie voorbeelden van zorgzame gemeenschappen. Het is geen nieuw fenomeen,…

Lees Verder »
Stormachtig stil rond roze ouderen
27 mei 2026

'Stormachtig stil' is de titel van het boek dat verhalenverteller Eveline van de Putte in 2013 publiceerde. Ze…

Lees Verder »
Nieuw SCP-rapport: Mantelzorg in beweging
26 mei 2026

Het aantal mantelzorgers in Nederland groeit. Steeds vaker zijn het mannen, ouderen en werkenden die mantelzorg…

Lees Verder »
Zo investeer je in zorgzame gemeenschappen in tijden van vergrijzing
21 mei 2026

Lessen uit drie jaar onderzoek naar de Amsterdamse Lang Leven…

Lees Verder »
Zorgcoach in woongemeenschap Akropolistoren werkt aan preventie
12 mei 2026

Ouderenadviseur, welzijnsmedewerker, thuiscoach, wijkverpleegkundige en sociaal…

Lees Verder »
Masterclass: Het ambacht van gemeenschapsversterkend werken
4 mei 2026

‘Hoe bouw je aan zorgzame gemeenschappen?’ Een vraag die niet alleen ZorgSaamWonen…

Lees Verder »
Van wonen naar samen leven
20 april 2026

De woonvraag van senioren verandert. Standaard woningen volstaan niet meer; er is behoefte aan verbinding,…

Lees Verder »
Inspiratiebundel en Denkroute
16 april 2026

Vanuit de DEEL Academy zijn weer twee mooie produkten uitgebracht: de  …

Lees Verder »
Symposium: Later is nu: De wijk als antwoord op een nieuwe werkelijkheid
10 april 2026

We praten al jaren over later. Alleen: later is inmiddels vandaag. We worden ouder, er zijn minder…

Lees Verder »
Gelijkgerichte mantelzorgondersteuning in Nederland
8 april 2026

Ongeveer 5 miljoen Nederlanders verlenen dagelijks mantelzorg. Toch verschilt de ondersteuning die zij…

Lees Verder »
Het Juiste Thuis-bijeenkomst over de weg naar een samenleving van gemeenschappen
7 april 2026

Het Juiste Thuis (HJT) heeft een doorstart gemaakt onder de vleugels van het…

Lees Verder »
Bouwen voor zorg: zo haalbaar én betaalbaar mogelijk
31 maart 2026

Wooncomplex Nieuw Overbos in Heemstede heeft een zomerse uitstraling: de kleur is…

Lees Verder »
Save the date: ZorgSaamWonen Congres 2026
30 maart 2026

Daar wil ik wonen! De wijk als fundament voor zorgzaam wonen.

Tijdens dit landelijke congres…

Lees Verder »
Zorgen in de buurt
17 maart 2026

 

Steeds langer wonen ouderen zelfstandig in hun buurt. Om de zorg betaalbaar en uitvoerbaar te houden…

Lees Verder »
Buurtverbinders; Goed bezig en het werkt!
13 maart 2026

Wat fijn om een kijkje achter te schermen te krijgen in het boek ‘Strategisch bouwen aan betrokken, weerbare…

Lees Verder »
Onderzoek Ouderen voor ouderen in Haarlem
2 maart 2026

Het Nederlandse ouderenzorgstelsel staat onder druk door de vergrijzing, een groeiende zorgvraag en een tekort…

Lees Verder »
Japan: ouderenzorg met het hoofd of het hart?
27 februari 2026

In Japan slaat de vergrijzing stukken harder toe dan in Nederland. Hoe de Japanse zorgsector daarop inspeelt,…

Lees Verder »
Doorstart ‘Het Juiste Thuis’ met ZorgSaamWonen
25 februari 2026

Een dubbel gevoel hebben Mathil Sanders-de Jonge, wethouder sociaal domein van de…

Lees Verder »
Eindrapport: De kracht van samen
13 februari 2026

Wat komt er in beweging als bewoners samen met community builders hun buurt van binnenuit versterken? In het…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.