Trots op onze ouderenzorg – Goede praktijkvoorbeelden van woonzorgcentra

robert

Robert Geeraert, consulent woonzorg en levenseinde, heeft samen met uitgeverij Politeia zijn nieuwste publicatie Trots op onze ouderenzorg gelanceerd. In deze Corona-crisis is de situatie in onze woonzorgcentra natuurlijk nog meer dan anders een brandend actueel onderwerp. “Het zorglandschap zal in de komende jaren inderdaad ingrijpende veranderingen ondergaan. Maar in tegenstelling tot wat sommigen nu beweren, zullen woonzorgcentra ook in die context wel degelijk een cruciale rol blijven spelen”, zegt Robert Geeraert.

Multidisciplinaire buurtteams
Het zorglandschap zou, ongeacht de Corona-crisis, ingrijpende veranderingen ondergaan de komende jaren. “Maar woonzorgcentra zullen een centrale rol blijven opnemen – op voorwaarde dat zij creatieve, sociale ondernemingen worden”, vertelt Geeraert. In de publicatie beschrijft Geeraert dan ook uitvoerig de nieuwste trends in woonzorgcentra die daartoe moeten leiden.

Zo moeten woonzorgcentra zich niet alleen meer richten tot hun eigen bewoners, maar ook gecoördineerde preventieve acties ondernemen voor kwetsbare wijkbewoners. “Ze zullen dus evolueren naar multifunctionele wijkcentra die ook aan thuiswonende ouderen en nieuwe doelgroepen zorg aanbieden. Die generalistische zorg zal door geïntegreerde multidisciplinaire buurtteams vanuit een zorgbuurthuis of woonzorgcentrum aan huis worden gebracht”, aldus Geeraert.

Onvrede bij babyboomers
De huidige infrastructuur van de woonzorgcentra is voor de babyboomers – zoals bekend – weinig aantrekkelijk. Ze geven de voorkeur aan vernieuwende kleinschalige comfortabele woonvormen, met minder risico op virale besmetting en gevestigd in inclusieve, levendige, zorgzame buurten nabij voorzieningen, waar ze elkaar kunnen ontmoeten en helpen.                                         

“Die kleinschaligere trend komt er inderdaad. Maar het gaat nog verder. In de volgende decennia zullen steeds meer behandelingen die alleen in ziekenhuizen werden uitgevoerd, ook thuis en in woonzorgcentra worden verleend. De oprichting van wijkziekenhuisafdelingen in geïntegreerde woonzorgcentra zal trouwens ook mogelijkheden bieden om bij een epidemie buiten het ziekenhuis op een meer professionele manier besmette personen te verzorgen. Maar opnieuw: die evolutie kwam er sowieso aan, ondanks de Corona-crisis”, beweert Geeraert.

Geïntegreerde zorg
Nog een belangrijke trend die Geeraert in Trots op onze ouderenzorg aanhaalt: woonzorgcentra die hun diensten ook richten tot zelfstandig thuiswonende ouderen, zullen nog intenser samenwerken met eerstelijnsvoorzieningen en -zorgverleners. De structurele samenwerking tussen woonzorgcentra, gezinszorg, thuisverpleging en lokale dienstencentra moet zelfs leiden tot  een meer geïntegreerde preventieve benadering, zorg en begeleiding en opvolging van (kwetsbare) ouderen. 

Vele woonzorgcentra zijn nu al bezig met zich voor te bereiden op hun centrale rol in het toekomstig zorglandschap De goede praktijkvoorbeelden, een kleine selectie van de  zovele, getuigen  van een dynamische sector die zichzelf voortdurend wenst te verbeteren. Ik hoop dus ook dat deze publicatie woonzorgcentra verder kan inspireren en kan meewerken aan een iets positievere beeldvorming ten aanzien van onze ouderenzorg”, besluit Geeraert.

Lees hier een artikel over goede praktijkvoorbeelden >>

Check hier alle informatie over de nieuwe publicatie Trots op onze ouderenzorg

Ook interessant / voor u geselecteerd

Steinhagen: van boerderij tot woongemeenschap
28 oktober 2025

Ezels, kippen, schapen, een moestuin, een houtoven, een gezamenlijke kas, een…

Lees Verder »
Handreiking Collectief bouwen en wonen
27 oktober 2025

Collectief bouwen en wonen speelt in op de veranderende samenleving. Er zijn steeds meer eenpersoonshuishoudens…

Lees Verder »
Mini-congres: De toekomst van zorginstellingsterreinen
24 oktober 2025

Veel oude zorginstellingsterreinen maken een stille transformatie door. Wat ooit afgezonderde omgevingen waren…

Lees Verder »
Wonen met Amare
22 oktober 2025

Palet Welzijn heeft op 25 september een samenwerkingsovereenkomst getekend met Bouwinvest voor de realisatie…

Lees Verder »
Inspiratiekaart Woonzorgoplossingen: op naar de 200 voorbeelden!
8 oktober 2025

Overal in Nederland staan goede initiatieven die wonen, welzijn en zorg voor ouderen…

Lees Verder »
Blik naar buiten: drie leerzame en leuke excursies
7 oktober 2025

De herfstvakantie staat voor de deur. Misschien ga je een paar dagen weg, misschien…

Lees Verder »
Het ritme van de blues rond woonzorgcentrum Humanitas in Deventer
2 oktober 2025

"Het Chicago van Overijssel”, zo noemt Wilco Jansen, manager Samenleven bij woonzorgcentrum Humanitas, de…

Lees Verder »
Vernieuwde Woonstandaard gelanceerd
1 oktober 2025

Op 23 september 2025 is de vernieuwde Woonstandaard 4.0 gelanceerd. Extra goed…

Lees Verder »
Landelijke Wooncoöperatie Dag 4 oktober 2025 in Ede
22 september 2025

Nederland telt honderden initiatieven tot wooncoöperaties. Deze woonvorm kent steeds meer belangstelling.…

Lees Verder »
Oplossing voor gat tussen thuis en verpleeghuis
18 september 2025

Komt het bejaardentehuis weer terug? Onder ouderen is er in ieder geval een grote behoefte om te verhuizen naar…

Lees Verder »
Thuiskomen in Utrechts mantelzorghof 'Hof van Leeuwesteyn'
16 september 2025

“Stel”, zegt Douwe-Jan Bakker, omgevingstechnoloog en directeur Vastgoed bij…

Lees Verder »
Donderhof, gedroomd multicultureel woonzorgcentrum in Roermond
10 september 2025

Een uniek, kleurrijk woonzorgcomplex in Roermond, dat is de Donderhof zeker. Het…

Lees Verder »
Koningin Máxima bezoekt het Kloosterkwartier in Veghel
8 september 2025

Een bijzondere ontmoeting op woensdag 3 september in Veghel. Koningin Máxima bracht een bezoek aan het…

Lees Verder »
Voor Ludgerus verlaat je wél je huis
4 september 2025

Ludgerus, een sociale, veilige, zorgzame, levendige en zelfstandige geclusterde…

Lees Verder »
‘Zorg gaat steeds meer om zingeving’
1 september 2025

Hoe kan het ontwerp van zorgvastgoed tegemoetkomen aan de actuele en toekomstige vragen van bewoners en…

Lees Verder »
Gemeenschappelijk wonen past bij mij
29 augustus 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
De fijne stad, een inspiratieboek voor de gezonde leefomgeving
27 augustus 2025

Vincent Luijendijk, schrijver, spreker en strateeg, toont in zijn boek ‘De fijne…

Lees Verder »
Grote behoefte aan gemeenschappelijk wonen voor ouderen met een migratie-achtergrond
21 augustus 2025
Lees Verder »
Het Thuishuis, oplossing voor eenzame ouderen
19 augustus 2025

Een studentenhuis voor ouderen, bestaat dat? Ja, zeker! Het Thuishuisproject van…

Lees Verder »
Van leegstaand pand naar leefbare plek voor ouderen
14 augustus 2025

Leegstaand vastgoed kan een oplossing bieden voor het groeiende tekort aan geschikte…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.