Amsterdam start met leenfonds voor wooncoöperaties

erer

De gemeente Amsterdam start met een leenfonds om de ontwikkeling van wooncoöperaties verder aan te jagen. Inmiddels zijn de eerste kavels voor wooncoöperaties uitgegeven, en wordt er ook al gebouwd. Het rond krijgen van de financiering voor deze gemeenschappelijke woonvorm blijkt in de praktijk vaak lastig, omdat banken geen volledige hypotheek verstrekken maar slechts een deel van de nieuwbouwkosten financieren. Met het leenfonds zorgt Amsterdam ervoor dat wooncoöperaties ook een deel bij de gemeente kunnen lenen. Het college van B en W stelt voor aan de gemeenteraad om als eerste stap 20 miljoen euro beschikbaar te stellen voor het leenfonds.

Wooncoöperaties zijn een vorm van gemeenschappelijk wonen, waarbij de bewoners zelf hun gebouw ontwikkelen en zorgen voor het beheer en bestuur. De bewoners zijn daarmee zowel verhuurder als huurder van hun eigen woning en delen veel met anderen, zoals een tuin, een huishouden, ingekochte zorg of de opvang van kinderen.

Wethouder Ivens (Wonen): “Wij geloven in deze nieuwe smaak op de woningmarkt. We hebben het actieplan ‘Aan de slag met wooncoöperaties!’ vorig jaar vastgesteld, met daarin 14 beschikbare kavels voor wooncoöperaties en de aankondiging van het leenfonds. Het is binnen een jaar gelukt om het leenfonds op te tuigen. Dat we wooncoöperaties nu ook financieel kunnen aanjagen, is baanbrekend voor Nederland. Het leenfonds start met 20 miljoen, wat de komende jaren de bouw mogelijk maakt van zo’n vierhonderd betaalbare woningen in het sociale- of middensegment. ”

De hypotheek die banken verstrekken aan wooncoöperaties en de eigen financiële inbreng van de leden blijken onvoldoende te zijn om de volledige investering in de woningen te kunnen bekostigen. De bank financiert ongeveer 70 procent en de eigen inbreng van de leden van de wooncoöperatie is minimaal 5 procent. Voor het ontbrekende deel kunnen de wooncoöperaties nu een beroep doen op het leenfonds.

Het leenfonds bestaat uit twee delen. Het eerste deel is voor de planvorming, van voorfinanciering tot het moment van erfpachtuitgifte. Dit is nodig omdat in deze fase de banken nog geen hypotheek verstrekken. De tweede lening is er om het gat te dichten wat overblijft nadat de bank de hypotheek heeft verstrekt aan de wooncoöperatie en de leden eigen geld hebben ingebracht.  Er geldt een maximum van 50.000 euro per woning en de lening heeft een looptijd van maximaal 15 jaar tegen een rentepercentage van 1,5 procent. De eerste wooncoöperaties hebben zich al gemeld bij de gemeente. Het voorstel wordt op 8 juli besproken in de gemeenteraad.

Ook interessant / voor u geselecteerd

Whitepaper Van alles voor iedereen naar samen met elkaar over herziening VPT en MPT

De overheid heeft besloten het Volledig Pakket Thuis (VPT) en het Modulair Pakket Thuis (MPT) in hun huidige…

Lees Verder »
Drie interessante vliegen met één simpele klap

De zorg zit vol met complexe afruilen. Dure geneesmiddelen die goed zijn voor een bepaalde patiëntengroep maar…

Lees Verder »
Ruimte voor een bloeiende samenleving, kennismaken met Adapteo

Modulair bouwen ontwikkelt zich razendsnel, van tijdelijke noodoplossingen tot een…

Lees Verder »
Ouderen verhuizen niet door een bouwdoelstelling

De vergrijzing vraagt om meer dan extra…

Lees Verder »
Corporatie Omthuis bouwt aan wijken waar mensen zich thuis voelen en naar elkaar omkijken

We reizen naar Leusden voor een gesprek met Maarten Visser, ontwikkelmanager bij woningcorporatie Omthuis. Zij…

Lees Verder »
Twee subsidieregelingen voor bouw ouderenwoningen

Vanaf 18 mei heeft de landelijke overheid twee subsidieregelingen geopend die woningcorporaties en…

Lees Verder »
Doorbraakconferentie laat schuren, zoeken en nieuw perspectief ontstaan

Netwerk Nonna organiseerde samen met ZorgSaamWonen een Doorbraakconferentie rond systeeminnovatie en regionale…

Lees Verder »
Minder verpleeghuizen nodig dan verwacht door afname verblijfsduur

Na jaren van inzet op langer thuis wonen is er momenteel leegstand in verpleeghuizen…

Lees Verder »
Top 10 wonen en zorg in de mooiste omgevingen

Als gasthoofdredacteur van Stedebouw & Architectuur, met het thema Gezonde leefomgeving, was Yvonne Witter…

Lees Verder »
Gezonde leefomgeving: ontwerpen van stoel tot landschap

Het ontwerpen van gebouwen in de zorgsector gaat veel verder dan de esthetiek. Enkele prominente architecten…

Lees Verder »
Nieuw: Stappenplannen borging en realisatie opgave ouderenhuisvesting

Het Aanjaagteam Wonen Welzijn Zorg voor Ouderen heeft op 29 januari 2026 een nieuw…

Lees Verder »
Trends voor woningmarkt en leefomgeving 2026

Een vaste traditie! Aan het begin van het nieuwe jaar zet adviesbureau Companen, tevens…

Lees Verder »
De populairste artikelen van 2025

Het jaar is weer bijna voorbij. Zoals elk jaar is het weer de vraag welke artikelen het populairst waren. Het…

Lees Verder »
Gezocht: ontmoetingsplekken met een concrete financieringsvraag voor aankoop of verbouw

Komend voorjaar organiseren LSA bewoners, Katalys, Bouwstenen voor Sociaal en Bijzondere Plekken een…

Lees Verder »
Houdbaarheid van de Wet maatschappelijke ondersteuning onder druk

De houdbaarheid van de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) staat onder druk. Dat komt door ontwikkelingen…

Lees Verder »
Onderzoeksrapport: Wonen voor morgen, zelfstandig wonen met professionele zorg

Nederland staat voor een grote opgave: we moeten vóór 2030 bijna 290.000 woningen voor ouderen realiseren,…

Lees Verder »
Financiële raad voor ouderenhuisvesting woningcorporaties

Met gedegen financiële adviezen helpt Sprenkels organisaties die een maatschappelijk belang nastreven. En dat…

Lees Verder »
Mini-congres: De toekomst van zorginstellingsterreinen

Veel oude zorginstellingsterreinen maken een stille transformatie door. Wat ooit afgezonderde omgevingen waren…

Lees Verder »
"Verduurzamen met 3 verschillende subsidieregelingen"

Verhuurders staan voor de opgave om hun huurwoningen te verduurzamen. Daar zit een behoorlijk prijskaartje aan…

Lees Verder »
Landelijke Wooncoöperatie Dag 4 oktober 2025 in Ede

Nederland telt honderden initiatieven tot wooncoöperaties. Deze woonvorm kent steeds meer belangstelling.…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.