Geen passend woningaanbod voor mensen met dementie

alzheimer

Er zijn onvoldoende passende woonvormen tussen thuis en het verpleeghuis in, zo blijkt uit onderzoek van Alzheimer Nederland. Meer dan driekwart van de zorgprofessionals en mantelzorgers vindt het aanbod van woningen en woonvormen voor mensen met dementie niet passend.

Bron: Alzheimer Nederland

Nederland staat voor een enorme woonopgave. Bouwen, bouwen, bouwen: dat is slechts een deel van de oplossing. Luister naar de woonbehoeften van de groeiende groep mensen met dementie. Op dit moment hebben 290.000 mensen dementie, in 2040 zijn dat er een half miljoen. Het merendeel van hen (79%) woont thuis. Alzheimer Nederland deed onderzoek onder ruim 1.400 mensen met dementie, mantelzorgers en zorgprofessionals naar hun woonbehoeften. Er zijn nieuwe woonvormen nodig die voelen als thuis, maar die passende ondersteuning bieden als dat nodig is. 

87% van de zorgprofessionals herkent de situatie dat ’mensen met dementie vaak nog “te goed” zijn voor een opname in het verpleeghuis, maar wel extra ondersteuning nodig hebben’. Daarbij komt dat mensen met dementie enorm opzien tegen het verpleeghuis. Dat geeft twee derde van de mantelzorgers en maar liefst 96% van de zorgprofessionals aan. Ook is er een wachtlijst van 23.000 terwijl er ruim 5.000 plaatsen in het verpleeghuis niet gebruikt worden. Redenen hiervoor zijn: het verliezen van de vrijheid en eigen regie, weg moeten uit de vertrouwde omgeving en de associatie met ‘de laatste fase’, het overlijden. Het aanbod past niet. Mensen met dementie blijven dus vaak in hun ongeschikte huis wonen, terwijl het eigenlijk al (lang) niet meer verantwoord is. Met uitgeputte mantelzorgers en crisisopnames tot gevolg.

Lees de volledige uitkomst van het onderzoek op de website van Alzheimer Nederland. 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Documentaire Stadsveteraan 020: hoe wonen wij

Een jaar lang volgde een cameraploeg de huurders van Stadsveteraan 020 in Amsterdam-Oost. Vanaf het moment dat…

Lees Verder »
Een nieuw perspectief over alledaags leven met dementie

Dementie raakt wie we zijn en onze band met de mensen die dicht bij ons staan. Als het over dementie gaat,…

Lees Verder »
Liv inn in Hilversum: gebouw vormt community en omgekeerd

Hoe zorgen we voor gemeenschappen en buurten waar mensen prettig wonen, met zorg en…

Lees Verder »
Het thuisgevoel in wooncomplex Sint Annahof in Uden

ZorgSaamWonen verzamelt via pop-up redacties verhalen over thuisgevoel, onderlinge…

Lees Verder »
Een buurtschap voor iedereen? Waarom inclusiviteit al begint vóór de eerste kennismaking

Overal in Nederland ontstaan nieuwe woonvormen waarin ontmoeting, nabuurschap en…

Lees Verder »
Onderzoek Gedeelde woonvormen, een traditie met toekomstperspectief

Het delen van ruimte biedt interessante mogelijkheden voor een toekomstbestendige volkshuisvesting. Gedeelde…

Lees Verder »
Zonnetij, al vijf jaar een bruisende woonomgeving voor senioren

Pak de zon en straal. Deze zwarte letters op een witte muur stralen je tegemoet als…

Lees Verder »
Prijzenregen voor bouwen aan zorgzame gemeenschappen op het ZorgSaamWonen Congres

Het gerealiseerde Amandelbloesem in Wormerveer en het initiatief voor het…

Lees Verder »
Het thuisgevoel in Liv Inn Hilversum

ZorgSaamWonen verzamelt via pop-up redacties verhalen over thuisgevoel, onderlinge…

Lees Verder »
Inspiratiekaart woonvormen: samen op weg naar nog meer goede voorbeelden!

Overal in Nederland ontstaan goede initiatieven die wonen, welzijn en zorg voor…

Lees Verder »
Maestro, verticaal, zorgzaam dorpje op Haagse zorglocatie

De Baton, zo heet het recent opgeleverde woonzorgcomplex voor 136 mensen met…

Lees Verder »
Lessen van vier jaar Wij zijn Zuiderschans

Een afvaardiging van de wonen-welzijn-zorg tafel Zuidoost-Brabant en ZorgSaamWonen-professionals zijn op…

Lees Verder »
Essay De architectuur van Alledaagse Attentheid

Kan de inrichting van een woongebouw bijdragen aan meer ontmoeting en omzien naar elkaar? In het geüpdatete…

Lees Verder »
Film over Lang Leven Thuis Flat

In opdracht van zorgorganisatie Amstelring en Hogeschool van Amsterdam maakten…

Lees Verder »
Verruim je blik en ga mee op excursie

De zomervakanties zijn bijna voorbij maar, je kunt in eigen land ook veel…

Lees Verder »
Gezocht: woonconcepten die bouwen aan zorgzaamheid in gemeenschappen

Voor de ZorgSaamWonen Award 2026 zijn we op zoek naar woonconcepten in Noord-Holland…

Lees Verder »
HevoFame en TBI WOONlab lanceren stapelSTEK Zorggeschikte Woningen

HevoFame en TBI WOONlab lanceerden tijdens de PROVADA een nieuw woonconcept waarin…

Lees Verder »
Ruimte voor een bloeiende samenleving, kennismaken met Adapteo

Modulair bouwen ontwikkelt zich razendsnel, van tijdelijke noodoplossingen tot een…

Lees Verder »
Inclusieve plekken als magneten voor woongeluk
…
Lees Verder »
Ouderen verhuizen niet door een bouwdoelstelling

De vergrijzing vraagt om meer dan extra…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.