De sociale meerwaarde van geclusterde woonvormen

Foto: Shutterstock

In het nieuwe themanummer van Stedebouw & Architectuur, Gezondheid & Welzijn, koos gasthoofdredacteur Yvonne Witter (ZorgSaamWonen) voor veel diepgravende verhalen over ontmoetingsgericht ontwerpen en bouwen. Ontdek haar grote passie in de column die ze daarover schreef.

Hoe een partytent (niet) bijdraagt aan ontmoeting

Laatst was ik op bezoek bij een woongemeenschap in Zuid-Holland, waar ruim zeventig senioren samen wonen. De bewoners zijn over het algemeen erg enthousiast over deze woongemeenschap. Zij ondernemen samen activiteiten en kijken naar elkaar om. Toch worstelen zij met twee architectonische missers.

Er is ten eerste geen gemeenschappelijke ontmoetingsruimte. Zij hebben dit opgelost door een partytent in de gemeenschappelijke binnentuin te plaatsen. Daar kunnen ze koffie drinken en spelletjes spelen. De tent begon na een jaar al te schimmelen en in de wintermaanden is het er sowieso niet prettig. Ze zijn inmiddels al een tijdje bezig met het vinden van een alternatief. Zoals het uitwijken naar een wijkcentrum. Veel bewoners willen echter hun gebouw niet graag verlaten, zeker ’s avonds laat niet.

Het was eenvoudiger geweest als er vanaf het begin rekening was gehouden met een ontmoetingsruimte. Misschien kunnen bewoners met de corporatie overwegen om een bestaande woning in het complex vrij te maken, zodat deze kan fungeren als ontmoetingsruimte. Dat gaat ten koste van een woning, maar het levert veel op.

Een tweede uitdaging komt voort uit het feit dat het complex uit twee gedeelten bestaat en twee aparte ingangen heeft. Niet alle bewoners komen elkaar automatisch tegen. Dat is voor de sociale cohesie niet gunstig en versterkt een wij-zijgevoel. Natuurlijk ontmoeten de bewoners uit de verschillende gedeelten elkaar wel tijdens gezamenlijke bijeenkomsten, maar het praatje bij de lift, trap of postbussen vindt slechts met een deel van de bewoners plaats. Dat ondermijnt het groepsgevoel meer dan van tevoren was verwacht.

Dat is ook de ervaring van een wooncomplex in een ander deel van het land. Daar is recent een intergenerationeel woonconcept opgeleverd. De jongeren wonen echter in een aparte toren, zodat jong en oud elkaar niet makkelijk tegenkomt. Dat lukt alleen maar als je elkaar toevallig tegenkomt. Dat maakt het makkelijker om contact te leggen en te onderhouden. Juist die toevallige ontmoetingen dragen bij aan het gevoel van saamhorigheid. Dat kun je stimuleren door brede entrees te maken, met zitjes bij de lift en nisjes en plekjes waar mensen elkaar kunnen ontmoeten. Verder zie je in veel complexen waar bewoners samen wonen, dat dit gebeurt bij gemeenschappelijke ruimten, zoals een werkatelier, tuin, wasruimte of fietsenstalling.

Spontane ontmoetingen worden bovendien positief ervaren door bewoners. Dit blijkt ook uit recent onderzoek door Woonzorg Nederland, de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen (HAN), en de Technische Universiteit Eindhoven (TU/e) naar de mogelijke sociale meerwaarde van geclusterde woonvormen voor senioren in de sociale huursector. De onderzoekers concluderen dat het merendeel van de respondenten laagdrempelige contacten, zoals elkaar groeten of een kort praatje maken, erg waardevol vindt. De onderzoekers benadrukken dat het voor het stimuleren van spontane ontmoetingen belangrijk is om inzicht te krijgen in het gedrag van bewoners, in hun dagelijkse routines en het ruimtegebruik. Op basis daarvan kun je ruimtelijke ingrepen doen en populaire routes verbeteren, zodat bewoners uitgenodigd worden om een praatje te maken.

Toch gaat het niet alleen om de ruimtelijke kenmerken; het gaat ook om de organisatorische kant. Grote gemeenschappelijke ruimten staan vaak leeg als er niets wordt georganiseerd. Dat gaat niet vanzelf; er moeten wel activiteiten georganiseerd worden. Een bewonerscommissie zou dat kunnen doen door bepaalde activiteiten te organiseren of aan te zwengelen. Als ruimten aantrekkelijker worden gemaakt, en er meer ruimte is voor ontmoeting, ontstaan er ook makkelijker spontane ideeën voor het organiseren van een gezamenlijke filmmiddag, high tea of het uitnodigen van een externe spreker. Toch heeft het opzetten van een partytent, het samen klungelen en uiteindelijk genieten van het resultaat tot hechte sociale contacten geleid. Een duurzame oplossing was het helaas niet.

Yvonne Witter
Vanaf haar achttiende loopt de ouder wordende mens als rode draad door het vrijwillige en werkzame leven van socioloog en sociaal gerontoloog Yvonne Witter. Ze werkte lange tijd voor de landelijke ouderenorganisatie KBO-PCOB en (vanuit Aedes) bij het Kenniscentrum Wonen-Zorg. Samen met Daniëlle Harkes en Acquire startte ze in 2019 het platform ZorgSaamWonen.

Bron: Stedebouw & Architectuur

Ook interessant / voor u geselecteerd

Bouwen aan het Merletplein: van droom naar hechte gemeenschap
16 juli 2026

In het hart van Cuijk, op de plek waar ooit een school stond, schittert nu…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Award 2026 zoekt bouwstenen voor zorgzaamheid in gemeenschappen
15 juli 2026

De inschrijving voor de ZorgSaamWonen Award 2026 is inmiddels al ruim twee weken…

Lees Verder »
De eindgebruiker altijd voor ogen
10 juli 2026

‘Een blije eindgebruiker’. Dat is de reden waarom Edgar Berger graag bij Zenzo…

Lees Verder »
Eindrapportage Aanjaagteam Wonen Welzijn Zorg voor Ouderen
8 juli 2026

Het Aanjaagteam Wonen Welzijn Zorg voor Ouderen is gestopt per 9 juli. In de eindrapportage blikt het team…

Lees Verder »
Handreiking 'Woningdelen: Een nieuwe kijk op wonen'
6 juli 2026

De handreiking ‘Woningdelen: Een nieuwe kijk op wonen’, gemaakt door corporatie Talis, biedt overwegingen,…

Lees Verder »
Geschiktheidsgids geclusterd wonen
2 juli 2026

De Geschiktheidsgids geclusterd wonen, ontwikkeld door TNO in opdracht van het ministerie van VWS, biedt…

Lees Verder »
Testproject: Woningsplitsen in bewoonde staat
25 juni 2026

Hoe kunnen we meer woonruimte creëren zonder nieuw te bouwen? En hoe helpen we verschillende generaties om in…

Lees Verder »
Waterland Oase officieel geopend in Amsterdam-Noord
23 juni 2026

De Waterland Oase in Amsterdam-Noord is officieel geopend. In nieuwbouwcomplex Berkmeer aan het Waterlandplein…

Lees Verder »
Landelijke Lief & Leedtop bewijst weer hoe belangrijk goed contact met je buren is
17 juni 2026

Maar liefst 120 mensen waren aanwezig op de Landelijke Lief & Leedtop, die op 4 juni gehouden werd in…

Lees Verder »
Gemeenschappelijk wonen als sleutel tot gezond ouder worden
16 juni 2026

Dat gemeenschappelijk wonen bijdraagt aan het welzijn van ouderen weten Darinka…

Lees Verder »
Essay Vertrouwde vreemden
15 juni 2026

Voor de Dag van de Architectuur 2026, met als thema 'De solidaire samenleving', schreef architect en publiek…

Lees Verder »
Creëer eenzaamheidsvriendelijke omgevingen
11 juni 2026

Twee op de vijf Nederlanders voelt zich eenzaam. Gevoelens van eenzaamheid hebben…

Lees Verder »
Ruimte voor ontmoeting werkt!
8 juni 2026

Op 11 mei kwamen 40 professionals uit de sectoren wonen, welzijn en zorg bijeen in Leiden voor het seminar ‘…

Lees Verder »
Stedenbouwer Flip Krabbendam: ‘Een (woon)gemeenschap krijgt zuurstof door terloopse ontmoetingen’
3 juni 2026

Hij woont al sinds de oplevering in 1981 met zo´n honderd medebewoners in zijn…

Lees Verder »
Nieuwe publicatie: WOONTITANEN
2 juni 2026

In wat voor woning en woonomgeving ziet de 55-plusser zichzelf prettig oud worden? Dit is de centrale vraag in…

Lees Verder »
Op de koffie bij Annie: Bossche buurtkamer biedt warm welkom aan ouderen
19 mei 2026

Het is nog maar net tien uur op de maandagochtend in de Bossche wijk de Buitenpepers…

Lees Verder »
Zorgcoach in woongemeenschap Akropolistoren werkt aan preventie
12 mei 2026

Ouderenadviseur, welzijnsmedewerker, thuiscoach, wijkverpleegkundige en sociaal…

Lees Verder »
Doorbraakconferentie laat schuren, zoeken en nieuw perspectief ontstaan
11 mei 2026

Netwerk Nonna organiseerde samen met ZorgSaamWonen een Doorbraakconferentie rond systeeminnovatie en regionale…

Lees Verder »
Seniorenhuisvesting: woningtoewijzing als sleutel tot vitale gemeenschappen
5 mei 2026

Seniorenhuisvesting is meer dan een uitvoeringsvraagstuk alleen. Regelgeving, toewijzingscriteria en…

Lees Verder »
Wonen voor iedereen: Handreiking woonzorgconcepten regio Amsterdam
23 april 2026

Er zijn woonzorgconcepten gerealiseerd voor woningzoekende in een kwetsbare situatie…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.