Leefvormen in een ouder wordende samenleving

cover

Als mensen leefruimte delen, verlicht dat de druk op de woningmarkt. Als mensen meer dingen samendoen, verbetert dat de kwaliteit van leven en vermindert het uiteindelijk de druk op voorzieningen van welzijn en zorg. Dit was het vertrekpunt voor de paper die Movisie en Vilans schreven op verzoek van een voorbereidingsgroep van de vaste Kamercommissie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). De commissie heeft op 24 oktober besloten deze paper openbaar te maken en aan de bewindslieden van VWS er een reactie op te vragen. ZorgSaamWonen leverde input voor de paper.

Leefruimte delen kan heel direct door woonruimte te delen. Er zijn tal van initiatieven waarin ouderen proberen dat laatste te doen. Variërend van mantelzorgwoning tot woongroep, van hofje tot groepswoning. Maar de aantallen zijn zeer klein in verhouding tot de behoefte en zeker in verhouding tot de gehele populatie. Samenleven kan ook door netwerken in buurten te bouwen, dus zonder dat er direct stenen bij komen kijken.

Barrières slechten

Om echt meters te maken, zullen we twee barrières moeten zien te slechten. We moeten ten eerste een eind maken aan de talloze prikkels tégen samenwonen, tégen woningdelen. En ten tweede, als mensen niet samen wonen, dan kunnen ze nog steeds wel samen dingen doen. Dat gaat niet altijd vanzelf. We hebben daarom ‘arrangeurs’ nodig die erbij kunnen helpen dat iedereen zich op een of andere manier deel weet van enige gemeenschap.

Het wegnemen van de barrières voor samenwonen en het aanstellen van arrangeurs kan eraan bijdragen dat mensen ‘iets voor elkaar doen’ of ‘naar elkaar omzien’. Dat zijn bewust gekozen ruimere formuleringen dan ‘voor elkaar zorgen’. Waar het om gaat: als het startpunt of het doel is dat mensen elkaar professioneel gaan verzorgen, dan werkt het niet. Op de vraag of je de buurman ‘even elke dag onder de douche wilt zetten’, zeggen de meeste mensen hartstochtelijk ‘nee’. Andersom werkt het wel: als mensen meer van betekenis zijn voor elkaar, dan leidt dat als een soort onbedoeld bijproduct – door verbeterd welbevinden – tot een daling van de zorgvraag.

Uitdagingen

De uitdagingen – het wegnemen van barrières en het aanstellen van arrangeurs - worden in de paper voor de Tweede Kamer uitgewerkt. Het verzoek voor de paper kwam weliswaar tot stand vanuit de kennisagenda van de Kamercommissie van VWS, maar het is voor dit onderwerp belangrijk om breder te kijken dan louter naar wonen en zorgen. Leven is veel meer dan wonen of zorg ontvangen – dat is niet anders wanneer je ouder wordt. En daarmee is de paper niet alleen relevant voor de Kamercommissie VWS, maar zeker ook voor andere commissies die zich bijvoorbeeld bezighouden met wonen of sociale zekerheid. Movisie en Vilans hopen dan ook dat het stuk  de komende tijd eveneens in andere betrokken Kamercommissies behandeld zal worden.

De paper werd geschreven door Marcel Ham, staflid bij Movisie en hoofdredacteur van Tijdschrift voor Sociale Vraagstukken en Krijn van Beek, voorzitter van de Associatie Werkplaatsen Sociaal Domein en oprichter/directeur van de Policy Design Studio. Met bijdragen van Henk Nies, Yvonne Witter, Marcel Canoy en Jan Smelik.

Lees de paper via Movisie: Hoe burgers de ouder wordende samenleving vorm kunnen geven | Movisie

Ook interessant / voor u geselecteerd

De populairste artikelen van 2025
30 december 2025

Het jaar is weer bijna voorbij. Zoals elk jaar is het weer de vraag welke artikelen het populairst waren. Het…

Lees Verder »
Gemengd wonen: wonen op een plek waar je welkom bent
23 december 2025

Gemengd wonen betekent wonen op een plek waar je welkom bent. En dat werkt. Wie ons…

Lees Verder »
Zorg op de kaart
22 december 2025

De organisatie van wonen, welzijn en zorg in Nederland is in beweging. Mensen…

Lees Verder »
Liever collectiever
19 december 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Een inspirerend kijkje over de grens: verslag excursie naar Brussel
16 december 2025

Een stad waar wonen niet alleen een dak boven je hoofd betekent, maar ook gemeenschap, zorg en inspiratie.…

Lees Verder »
Publicatie 'Thuis bij de buren'
8 december 2025

De Hogeschool Arnhem-Nijmegen heeft de publicatie 'Thuis bij de buren, over verleden en toekomst van het…

Lees Verder »
De verborgen woningvoorraad
1 december 2025

Woningsplitsen staat enorm in de belangstelling. Terecht, want het delen én splitsen…

Lees Verder »
De toekomst is veelkleurig
27 november 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Wonen met Amare, Bospark, Alphen aan Den Rijn
20 november 2025

Welzijn, zelfredzaamheid en verbondenheid

Met Bospark in Alphen aan den Rijn ontstaat een…

Lees Verder »
Stadsveteraan: De omgeving van de mens is hier de medemens
11 november 2025

Stadsveteraan 020, een van vele hoogbouwcomplexen in het ontwikkelgebied Amsterdam…

Lees Verder »
Spijbelen
30 oktober 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Steinhagen: van boerderij tot woongemeenschap
28 oktober 2025

Ezels, kippen, schapen, een moestuin, een houtoven, een gezamenlijke kas, een…

Lees Verder »
Handreiking Collectief bouwen en wonen
27 oktober 2025

Collectief bouwen en wonen speelt in op de veranderende samenleving. Er zijn steeds meer eenpersoonshuishoudens…

Lees Verder »
Wonen met Amare
22 oktober 2025

Palet Welzijn heeft op 25 september een samenwerkingsovereenkomst getekend met Bouwinvest voor de realisatie…

Lees Verder »
Inspiratiekaart Woonzorgoplossingen: op naar de 200 voorbeelden!
8 oktober 2025

Overal in Nederland staan goede initiatieven die wonen, welzijn en zorg voor ouderen…

Lees Verder »
Blik naar buiten: drie leerzame en leuke excursies
7 oktober 2025

De herfstvakantie staat voor de deur. Misschien ga je een paar dagen weg, misschien…

Lees Verder »
Het ritme van de blues rond woonzorgcentrum Humanitas in Deventer
2 oktober 2025

"Het Chicago van Overijssel”, zo noemt Wilco Jansen, manager Samenleven bij woonzorgcentrum Humanitas, de…

Lees Verder »
Vernieuwde Woonstandaard gelanceerd
1 oktober 2025

Op 23 september 2025 is de vernieuwde Woonstandaard 4.0 gelanceerd. Extra goed…

Lees Verder »
Oplossing voor gat tussen thuis en verpleeghuis
18 september 2025

Komt het bejaardentehuis weer terug? Onder ouderen is er in ieder geval een grote behoefte om te verhuizen naar…

Lees Verder »
Thuiskomen in Utrechts mantelzorghof 'Hof van Leeuwesteyn'
16 september 2025

“Stel”, zegt Douwe-Jan Bakker, omgevingstechnoloog en directeur Vastgoed bij…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.