Zo willen wij wonen in de Pastoriebuurt in Vriescheloo

‘Zo Willen Wij Wonen’ is een netwerk van Groningse wooninitiatieven die kennis en ervaringen delen. Het is een onderdeel van het Nationaal Programma Groningen. De initiatieven zijn onder andere: Zo Willen Wedde, Vriescheloo en Veelerveen Wonen; Waardig Wonen; Goudvoormekaar; DeMensplek; Brokanthuis en ‘Woonborg Sappemeer’. ZorgSaamWonen zet alle initiatieven in het zonnetje. Dit keer staat Zo Willen Wedde, Vriescheloo en Veelerveen Wonen centraal en dan specifiek de Pastoriebuurt in Vriescheloo.

ZorgSaamWonen sprak met Jan Eefting, mede-initiatiefnemer van Pastoriebuurt Vriescheloo en lid van de kerkenraad van de protestantse gemeente Vriescheloo. De pastorie in Vriescheloo stond al een tijdje leeg, vertelt Jan. Er waren diverse plannen geweest voor een mogelijke invulling. Dat leidde tot niets. “Op een dag belde Wouter van de Kolk op. Hij had met leden van de dorpsraad gesproken en zij wilden graag iets doen voor de inwoners zodat zij in het dorp kunnen blijven wonen”, vertelt Jan. Uit het onderzoek van ‘Zo Willen Wedde, Vriescheloo en Veelerveen Wonen’ kwam duidelijk naar voren dat ouderen graag in hun dorp willen blijven wonen, maar dan het liefste kleiner en met een niet al te grote tuin. “Wouter en de architect, Jan Mulder, hebben toen met ons als kerkenraad gesproken over de ideeën die ze hadden omtrent de pastorie. Ik werd steeds enthousiaster”, aldus Jan Eefting. Ook de gemeente staat er helemaal achter.

Trefpunt

Het idee is om van de pastorie een trefpunt te maken voor alle dorpsbewoners. De pastorie wordt daartoe in oude staat teruggebracht. Er komen daarnaast tien compacte, duurzame huurwoningen met een mooie, gemeenschappelijke tuin en schuur op het terrein. De woningen zijn voor jongeren en ouderen bedoeld. De pastorie krijgt een serre die gebruikt kan worden voor bijeenkomsten, zoals bruiloften, uitvaarten en verjaardagen; een multifunctionele ruimte dus. Verder is het de bedoeling dat de ruimte met regelmaat gebruikt wordt door bijvoorbeeld een kapper en een fysiotherapeut. Jan heeft zelf voor de gemeente gewerkt bij de afdeling onderwijs en had al de nodige ervaringen met het gebruiken van multifunctionele ruimten. “Dat is wel praktisch.”

Verhalen en herinneringen

Er is een nieuwe stichting opgericht voor de plannen. “Dan kun je tenminste zaken zoals subsidie aanvragen.” De gebouwen en de grond zijn in het bezit van de kerk. De kerk op het terrein blijft overigens gewoon functioneren als kerk, met mogelijk zo nu en dan eens een activiteit, zoals een concert of lezing. Jan leert veel bij over bijvoorbeeld de inrichting van het perceel. “We hebben met legoblokjes gewerkt om te zien hoe alles ingericht kan worden, dat was erg interessant en leerzaam.” Hij heeft dorpsbewoners geïnterviewd om de geschiedenis van de pastorie goed in beeld te krijgen. “Mensen hebben allerlei herinneringen aan de pastorie en de kerk. Ik wilde de verhalen horen zodat we ze op de één of andere manier kunnen verwerken in de transformatie.” Naast alle mooie verhalen die hij door de interviews heeft gehoord, vindt Jan de samenwerking met de gedreven architect Jan Mulder waardevol. “Evenals het feit dat de kerkenraad en dorpsraad zo goed samen optrekken in dit traject.” Ook is hij erg te spreken over de steun van Wouter. “Je hebt in zulke trajecten mensen nodig die er verstand van hebben.” Of Jan er zelf wil wonen? “Ik woon nu prachtig en denk niet dat ik mijn huis uit wil. Maar er is belangstelling genoeg, dus ze zullen snel gevuld zijn.”

Lees meer

Zo Willen Wedde, Vriescheloo en Veelerveen Wonen

Westers | Zo Woont Westerwolde

Nationaal Programma Groningen | Zo Willen Wij Wonen 

Lees ook het artikel over het burgerinitiatief Goudvoormekaar

Nationaal Programma Groningen

Ook interessant / voor u geselecteerd

Voor Ludgerus verlaat je wél je huis
4 september 2025

Ludgerus, een sociale, veilige, zorgzame, levendige en zelfstandige geclusterde…

Lees Verder »
‘Zorg gaat steeds meer om zingeving’
1 september 2025

Hoe kan het ontwerp van zorgvastgoed tegemoetkomen aan de actuele en toekomstige vragen van bewoners en…

Lees Verder »
Gemeenschappelijk wonen past bij mij
29 augustus 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Grote behoefte aan gemeenschappelijk wonen voor ouderen met een migratie-achtergrond
21 augustus 2025
Lees Verder »
Het Thuishuis, oplossing voor eenzame ouderen
19 augustus 2025

Een studentenhuis voor ouderen, bestaat dat? Ja, zeker! Het Thuishuisproject van…

Lees Verder »
Van leegstaand pand naar leefbare plek voor ouderen
14 augustus 2025

Leegstaand vastgoed kan een oplossing bieden voor het groeiende tekort aan geschikte…

Lees Verder »
'Er is altijd wel iemand om koffie mee te drinken'
31 juli 2025
Lees Verder »
Hillegomse woonzorgservicezone bijna voltooid
30 juli 2025

In de Hillegomse wijk Elsbroek-Zuid staan het nieuwe woonzorgcentrum Hofstede en het…

Lees Verder »
Wonen in een vuurtoren
28 juli 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Hof van Jacob: Wonen in de wijk, zorg binnen handbereik
15 juli 2025

Een verre blik in de toekomst. Op het beeld dat zich daarbij ontvouwde – na het doortrekken van actuele trends…

Lees Verder »
Wederkerig Wonen als bredere standaard voor Gemeenschappelijk Wonen
7 juli 2025

Gemeenschappelijk Wonen, ook vaak Collectief Wonen of Wederkerig Wonen genoemd, wint…

Lees Verder »
De verhuiscoach
30 juni 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Woongeluk in Hugo's tuin
24 juni 2025

“Ik ben er een rijker mens van geworden”, zegt een bewoonster van Hugo’s tuin in…

Lees Verder »
Advies van verzorgingshuis naar geclusterd wonen
23 juni 2025

Voormalig minister Agema stelde de vraag aan de Raad van Ouderen of ouderen behoefte hebben aan een woonvorm…

Lees Verder »
Wooncoöperatie Boschgaard Den Bosch: inspirerend voorbeeld
18 juni 2025

“Dat dit woonproject gelukt is!” Jurgen Arts van corporatie Zayaz loopt nog…

Lees Verder »
Casa Vita: mini droomdorp in een park
17 juni 2025

Een dorp in het klein. Dat wilde de gemeente Pijnacker realiseren op een terrein vlakbij het metrostation. Met…

Lees Verder »
Van woongroep tot verhuisadviseur
28 mei 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Intergenerationeel woonproject Haven Oost: samen redzaam
27 mei 2025

Onlangs kregen de bewoners van het intergenerationeel wooncomplex Haven Oost in…

Lees Verder »
Ouderen willen verzorgingshuis niet terug
23 mei 2025

Senioren hechten veel waarde aan behoud van zelfstandigheid en privacy bij het kiezen van de woonvorm van hun…

Lees Verder »
Genegenheid en welzijn belangrijk voor oudere migranten
24 april 2025

Hoe kunnen we het leven van oudere migranten beter ondersteunen – met…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.