Collectieve woonvormen inspireren de ‘woongemeenschap light’

Yvonne Witter.

Sommige mensen hebben vooroordelen jegens collectief wonen. Zij associëren dit samenwonen met het hebben van weinig privacy, met alles samen moeten doen en met veel onderlinge wrijvingen. Zij hebben doorgaans geen realistisch beeld van wat collectief wonen allemaal kan inhouden; wat de meerwaarde is van het met elkaar leven.  

(door Yvonne Witter)

Er zijn veel verschillende vormen van collectief wonen: van kleine woongroepen met enkele bewoners tot grootschalige woongemeenschappen van tientallen of zelfs honderden mensen. Ook zijn er tal van verschijningsvormen en kan de groepssamenstelling heel divers zijn. Je ziet in Nederland steeds meer hofjes, zoals de Knarrenhofjes, waar mensen een eigen woning hebben die meestal om een centrale binnentuin ligt. De bewoners wonen beschermd en kijken naar elkaar om, maar hebben wel privacy.  

Ook zijn er woonprojecten waarbij verschillende groepen bewoners gemengd samenwonen, zoals studenten, mensen met beperkingen, voormalig dak- en thuislozen, verslaafden, statushouders en ouderen. Bij deze initiatieven is het van belang dat er een community builder aanwezig is die verbindingen tussen de bewoners legt. Verder zijn er projecten in het land te vinden waarbij bewoners ‘gestippeld wonen’. Zij wonen niet naast elkaar, maar verspreid door de buurt. Hierbij is het van belang dat bewoners elkaar in een aparte ruimte kunnen ontmoeten. Kortom, er is veel variatie in het type woongemeenschappen. 

Het kan ook in een bestaand flatgebouw of straat. Met een aantal straatgenoten kunnen mensen afspreken een gemeenschap te vormen. Ze ondernemen dan activiteiten met elkaar, doen klusjes voor elkaar en zorgen een beetje voor elkaar, indien nodig. Het is daarbij belangrijk dat zij een plek hebben waar ze samen kunnen komen. Dit kan een buurthuis, bibliotheek, sporthalkantine of schoolgebouw zijn of gewoon een grote huiskamer waar mensen ook in kleinere groepjes leuke dingen kunnen doen.

Laagdrempelig

Deze ‘woongemeenschappen light’ zijn eenvoudig op te zetten. Ze kosten weinig of niets en kunnen ieder moment gestart worden. Het fijne is dat deze woongemeenschappen laagdrempelig zijn voor mensen om mee te doen. En dat levert zoveel op: onderlinge verbondenheid, plezier, geborgenheid, veiligheid. Het voorkomt eenzaamheid en draagt bij aan de leefbaarheid van buurten. 

Duwtje in de rug

Bewoners kunnen hiervoor het initiatief nemen, maar soms hebben ze een duwtje in de rug nodig om te starten. Een gemeente, corporatie, ontwikkelaar of welzijnsorganisatie is dan de aangewezen partij om zo’n woongemeenschap te initiëren en te faciliteren als het niet vanzelf gebeurt. Deze initiatieven zullen steeds beter van de grond komen als men beter bekend is met de mogelijkheden van collectief wonen. 

Kortom, collectief wonen is de ideale inspiratiebron voor de ‘woongemeenschap light’ en meer leefbaarheid in de buurt, in al zijn facetten.

Ook interessant / voor u geselecteerd

Bouwen voor zorg: zo haalbaar én betaalbaar mogelijk
31 maart 2026

Wooncomplex Nieuw Overbos in Heemstede heeft een zomerse uitstraling: de kleur is…

Lees Verder »
Dagelijks Leven en NLV: Zorg en vastgoed, samen naar meer betaalbare woonconcepten
26 maart 2026

Wat hebben zorgorganisatie Dagelijks Leven en vastgoedbeheerder NLV met elkaar…

Lees Verder »
Publicatie onderzoek leegstand intramurale ouderenzorg
24 maart 2026

Het Zilveren Kruis heeft onderzoek gedaan naar zowel de wachtlijsten als leegstand in de intramurale…

Lees Verder »
Nieuwe woonvorm voor ouderen: jong ontwerpbureau lanceert manifest
23 maart 2026

RAUMKULTUR & IkLandschap lanceerden op 23 maart het Huis van Sep, een manifest dat laat zien hoe woonvormen…

Lees Verder »
Schaalniveaus van geclusterde woonvormen
20 maart 2026

Hoe zorgen we ervoor dat geclusterde woonvormen uitgroeien tot plekken waar bewoners zich thuis voelen, elkaar…

Lees Verder »
Ruimte voor ontmoeting werkt!
19 maart 2026

Hoe ontwerp je een woonomgeving waar mensen niet alleen naast elkaar wonen, maar ook mét elkaar leven? Het…

Lees Verder »
Oproep: Thuis in Verhalen
10 maart 2026

ZorgSaamWonen lanceert een pop-up redactie: Thuis in Verhalen. De komende periode…

Lees Verder »
Bouwen aan zelfredzaamheid: sociale en fysieke componenten
9 maart 2026

In vijf wooncomplexen is onderzocht hoe de woonomgeving bijdraagt aan zelf- en samenredzaamheid. De presentatie…

Lees Verder »
Zorgbuurthuis 't Hageltje: indicatieloos woongeluk inpassen in systeemwereld
5 maart 2026

“Jullie voorkomen of bieden een Volledig Pakket Thuis (VPT) met de middelen voor een…

Lees Verder »
Gemeenschappen bouwen juist nu van belang
4 maart 2026

Gemeenschappen bouwen, daar gelooft Margrieta Haan, drijvende kracht achter Het…

Lees Verder »
Oproep: Pareltjes van inclusie
2 maart 2026

Hoe ziet inclusie eruit? Plekken waar iedereen welkom is, volwaardig kan meedoen…

Lees Verder »
Oproep: doe mee aan de tentoonstelling Liever Collectiever!
26 februari 2026

Vind jij het ook zo fijn om gemeenschappelijk te wonen? En zou je dat graag doorvertellen? Laat ons weten…

Lees Verder »
Doorstart ‘Het Juiste Thuis’ met ZorgSaamWonen
25 februari 2026

Een dubbel gevoel hebben Mathil Sanders-de Jonge, wethouder sociaal domein van de…

Lees Verder »
Drie woongebouwen, één feestje
24 februari 2026

Met een feestelijke sleuteloverdracht zijn op 16 februari drie woongebouwen geopend in Amsterdam: het Liesbeth…

Lees Verder »
Nieuw woon- en gezondheidscomplex voor Leidschendam-Voorburg
17 februari 2026

Leidschendam-Voorburg, 5 februari 2026 – In Klein Plaspoelpolder wordt gewerkt aan de realisatie van een nieuw…

Lees Verder »
De nachtwachten van Elisabeth Otter-Knoll
16 februari 2026

In een Amsterdams appartementencomplex voor senioren zijn het studenten die ’s nachts waken over de bewoners.…

Lees Verder »
Herontwikkeling Valkenhove zet grote stap richting moderne, inclusieve woonomgeving
6 februari 2026

De herontwikkeling van woonzorgcomplex Valkenhove in Breda heeft een belangrijke mijlpaal bereikt. De gemeente…

Lees Verder »
Publicatie: Wat beweegt senioren om de verhuisstap te maken?
5 februari 2026

Waarom maakt de ene senior de verhuisstap, en moet de ander er niet aan denken? Die vraag staat centraal in het…

Lees Verder »
Digitale Kompas Ruimte voor Ontmoeten biedt houvast voor sociale woonomgevingen
3 februari 2026

Hoe creëer je een woonomgeving die ontmoeting stimuleert en bewoners ondersteunt in…

Lees Verder »
Liever coöperatiever: gemeenschappelijk wonen, het nieuwe normaal
30 januari 2026

Collectief wonen zou de nieuwe standaard moeten worden. Het nieuwe normaal. Dat…

Lees Verder »

Wat een mooi overzicht van inspirerende collectieve woonvormen

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.