Het huwelijk van wonen en zorg en welzijn

Shutterstock.com

Foto: Shutterstock.com

Hoe organiseren we betaalbare, effectieve en efficiënte zorg en houden we die toch persoonsgericht – dus passend bij het individu? Met die vraag worstelen waarschijnlijk alle zorgaanbieders in Nederland.

ZorgSaamWonen-partner AAG besteedt dit jaar uitgebreid aandacht aan het thema 'scheiden van wonen en zorg'. In een vijfluik wordt de bron van het systeem onderzocht: overheidsbeleid en de effecten op de ontwikkelingen in de zorgvraag. Ook komt de vraag aan bod welke inzichten fundamenteel nodig zijn om tot koerszetting te komen.

De keuze om wonen en zorg te scheiden, heeft als resultaat gehad dat er een verschuiving in ons woon- en zorgstelsel is ontstaan. Passende zorg vindt niet altijd (meer) tussen de eigen muren van de zorgaanbieder plaats. Maar waar dan wel? En hoe dan wel? Dat is de vraag die centraal staat in dit eerste van een vijfluik. 

Onderzocht wordt onder meer hoe groot de opgave in de wijken daadwerkelijk is en hoe het beleid in Nederland hier op inspeelt. Demograaf Jan Latten en Merel Noteboom, beleidsmedewerker van het Ministerie van VWS, laten uitgebreid hun licht schijnen over dit onderwerp. 

Klik hier voor de publicatie 'Scheiden van Wonen en Zorg' of beter gezegd: 'het huwelijk van wonen en zorg + welzijn'. 

Lunchlezing

Carolien Vermaas van AAG, één van de samenstellers van dit rapport, verzorgt op 16 mei in samenwerking met zorgorganisatie Carinova een online lunchlezing over VPT in de wijk. 

 

  Gekoppelde organisatie(s)

Ook interessant / voor u geselecteerd

Inspiratiekaart woonvormen: samen op weg naar nog meer goede voorbeelden!

Overal in Nederland ontstaan goede initiatieven die wonen, welzijn en zorg voor…

Lees Verder »
Een sterke gemeenschap ontstaat niet vanzelf

Wat gebeurt er als je niet alleen investeert in wonen en zorg, maar ook in de…

Lees Verder »
Maestro, verticaal, zorgzaam dorpje op Haagse zorglocatie

De Baton, zo heet het recent opgeleverde woonzorgcomplex voor 136 mensen met…

Lees Verder »
Lessen van vier jaar Wij zijn Zuiderschans

Een afvaardiging van de wonen-welzijn-zorg tafel Zuidoost-Brabant en ZorgSaamWonen-professionals zijn op…

Lees Verder »
In 100 blogs zoeken naar de haarvaten van de buurt

Deze zomer is een mijlpaal bereikt; ik heb mijn 100e blog geschreven voor ‘Anders en…

Lees Verder »
Stembussen geopend: ZorgSaamWonen Award 2026

Wie verdient de ZorgSaamWonen Award 2026? Vanaf vandaag kan iedereen zijn stem uitbrengen op de ingediende…

Lees Verder »
Essay De architectuur van Alledaagse Attentheid

Kan de inrichting van een woongebouw bijdragen aan meer ontmoeting en omzien naar elkaar? In het geüpdatete…

Lees Verder »
Communitymanager Babette: ‘Vertrouwen opbouwen is cruciaal’

Anderhalf jaar geleden was de woonkamer van Hof van Leeuwesteyn een lege ruimte in een hof waar bewoners net…

Lees Verder »
Film over Lang Leven Thuis Flat

In opdracht van zorgorganisatie Amstelring en Hogeschool van Amsterdam maakten…

Lees Verder »
25 verschillende deelsessies op ZorgSaamWonen Congres

Zoals jullie weten vindt op donderdag 1 oktober het ZorgSaamWonen Congres plaats in ’t Spant te Bussum. Wist je…

Lees Verder »
Verruim je blik en ga mee op excursie

De zomervakanties zijn bijna voorbij maar, je kunt in eigen land ook veel…

Lees Verder »
30 dagen-challenge 'Hoe word je beter oud?'

We worden steeds ouder en het belang van een gezonde leefstijl neemt toe. Daarom…

Lees Verder »
Innovatieve deelscootmobielen voor het Ravenstein

Hoe zorgen we ervoor dat senioren veilig kunnen wonen én mobiel blijven? In wooncomplex het Ravenstein in…

Lees Verder »
Gezocht: woonconcepten die bouwen aan zorgzaamheid in gemeenschappen

Voor de ZorgSaamWonen Award 2026 zijn we op zoek naar woonconcepten in Noord-Holland…

Lees Verder »
Vitality Clubs komen landelijk in beweging voor een gezond brein

Op dinsdag 22 september komen 50-plussers door heel Nederland tegelijkertijd in…

Lees Verder »
Drie interessante vliegen met één simpele klap

De zorg zit vol met complexe afruilen. Dure geneesmiddelen die goed zijn voor een bepaalde patiëntengroep maar…

Lees Verder »
HevoFame en TBI WOONlab lanceren stapelSTEK Zorggeschikte Woningen

HevoFame en TBI WOONlab lanceerden tijdens de PROVADA een nieuw woonconcept waarin…

Lees Verder »
Bouwen aan het Merletplein: van droom naar hechte gemeenschap

In het hart van Cuijk, op de plek waar ooit een school stond, schittert nu…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Award 2026 zoekt bouwstenen voor zorgzaamheid in gemeenschappen

De inschrijving voor de ZorgSaamWonen Award 2026 is inmiddels al ruim twee weken…

Lees Verder »
Ruimte voor woon- en leefgeluk, kennismaken met corporatie deltaWonen

In de huidige woningmarkt en het veranderende zorglandschap is het niet langer…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.