Nieuwe woonconcepten in de zorg: meer aandacht voor mogelijke oplossingen

leuke foto wel

Senioren willen zo lang mogelijk zelfstandig thuis kunnen blijven wonen, ook als men minder mobiel is of (intensieve) zorg nodig heeft. Dit leidt in tal van gemeenten tot de vorming van woonzorgzones: een (deel) van een wijk, buurt of dorp waar optimale voorwaarden zijn gecreëerd voor wonen met zorg. In een woonzorgzone zijn niet alleen voldoende levensloopbestendige woningen te vinden, maar is ook een verhoogd aanbod van ondersteunende, zorg- en welzijnsvoorzieningen. Voorwaarde voor de woonzorgzone is de beschikbaarheid van een dekkend netwerk van 24 uurszorg. En daarmee is een grote rol weggelegd voor de wijkverpleging en thuiszorg.

Bedrijfsnieuws van onze partner HEVO

Toenemende vergrijzing, oplopend personeelstekort, bezuinigende zorgverzekeraars, maar ook de inhaalzorg in de ziekenhuizen als gevolg van corona zetten de wijkverpleging steeds verder onder druk. Schrijnende situaties zijn inmiddels aan de orde van de dag. Het komt steeds vaker voor dat zorgorganisaties de gevraagde zorg niet kunnen leveren.

De inzet van technologische hulpmiddelen kan zeker helpen, maar vooral familie en naasten zullen meer betrokken moeten worden om de zorg voor kwetsbare thuiswonende ouderen te kunnen blijven leveren. Daarvoor moet de mantelzorg grootschaliger georganiseerd worden met behulp van professionele zorgorganisaties. Mantelzorg zou opnieuw moeten worden uitgevonden en beter gefaciliteerd. HEVO onderzoekt met diverse zorgorganisaties hoe zorghuisvesting daarin kan bijdragen.

Deze veelal 2-kamerappartementen zijn geschikt voor alle doelgroepen, van senioren die zelfstandig willen wonen en de mogelijkheid willen om zorg in te kopen tot aan dementerende ouderen die behoefte hebben aan 24 uurszorg in de vorm van een Volledig Pakket Thuis.

Het woonzorgcomplex is laagdrempelig voor het informele netwerk: niet alleen door de uitstraling maar ook door de situering ten opzichte van winkels voor dagelijkse boodschappen. Doordat ouderen wonen in een volwaardig appartement met eigen voordeur, huis- en slaapkamer, sanitair en een kleine keuken, komen mantelzorgers vaker even langs bij hun naasten. De mantelzorgers krijgen meer verantwoordelijkheden en zorgtaken. Door inzet van anders gekwalificeerde zorgmedewerkers die het informele netwerk faciliteren neemt het risico op overbelasting, dat op de loer ligt, af.

Door de concentratie van appartementen binnen een woonzorgcomplex kan het zorgpersoneel dat zich alleen richt op de verzorgende en verplegende handelingen efficiënt en effectief werken. Alle appartementen worden ondersteund door domotica voor de veiligheid van de cliënten en de ondersteuning van de zorgmedewerkers. Bij de ontwikkeling van complexen met meer dan 36 appartementen is het mogelijk om een ontmoetingscentrum voor de bewoners en de inwoners van de wijk te ontwikkelen en te exploiteren.

De eerste projecten worden momenteel, samen met zorgorganisaties en woningcorporaties, verkend en concreet gemaakt.

Kijk voor meer informatie op de website van HEVO >>

Ook interessant / voor u geselecteerd

'Er is altijd wel iemand om koffie mee te drinken'
31 juli 2025
Lees Verder »
Hillegomse woonzorgservicezone bijna voltooid
30 juli 2025

In de Hillegomse wijk Elsbroek-Zuid staan het nieuwe woonzorgcentrum Hofstede en het…

Lees Verder »
Wonen in een vuurtoren
28 juli 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Favoriete artikelen van het eerste half jaar
17 juli 2025

Het jaar is al weer halverwege en de vakanties zijn van start gegaan. Tijd om de…

Lees Verder »
Hof van Jacob: Wonen in de wijk, zorg binnen handbereik
15 juli 2025

Een verre blik in de toekomst. Op het beeld dat zich daarbij ontvouwde – na het doortrekken van actuele trends…

Lees Verder »
Wederkerig Wonen als bredere standaard voor Gemeenschappelijk Wonen
7 juli 2025

Gemeenschappelijk Wonen, ook vaak Collectief Wonen of Wederkerig Wonen genoemd, wint…

Lees Verder »
De verhuiscoach
30 juni 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Woongeluk in Hugo's tuin
24 juni 2025

“Ik ben er een rijker mens van geworden”, zegt een bewoonster van Hugo’s tuin in…

Lees Verder »
Advies van verzorgingshuis naar geclusterd wonen
23 juni 2025

Voormalig minister Agema stelde de vraag aan de Raad van Ouderen of ouderen behoefte hebben aan een woonvorm…

Lees Verder »
Bronkhorst opent ‘hek van de dam’ voor erfbouw
19 juni 2025

In het boerenland is het openzetten van een hek op de dam vaak aanleiding voor een spontane koeiendans omdat de…

Lees Verder »
Wooncoöperatie Boschgaard Den Bosch: inspirerend voorbeeld
18 juni 2025

“Dat dit woonproject gelukt is!” Jurgen Arts van corporatie Zayaz loopt nog…

Lees Verder »
Casa Vita: mini droomdorp in een park
17 juni 2025

Een dorp in het klein. Dat wilde de gemeente Pijnacker realiseren op een terrein vlakbij het metrostation. Met…

Lees Verder »
‘Lekker koken met draadjesvlees. Dan komen ze gelijk!’
2 juni 2025

Middenin de coronatijd werd in Amsterdam-Zuid een opmerkelijke, intramurale zorginstelling geopend. Vandaag…

Lees Verder »
Van woongroep tot verhuisadviseur
28 mei 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Intergenerationeel woonproject Haven Oost: samen redzaam
27 mei 2025

Onlangs kregen de bewoners van het intergenerationeel wooncomplex Haven Oost in…

Lees Verder »
Ouderen willen verzorgingshuis niet terug
23 mei 2025

Senioren hechten veel waarde aan behoud van zelfstandigheid en privacy bij het kiezen van de woonvorm van hun…

Lees Verder »
Betaalbaar Wonen Prijs Zuid-Holland
14 mei 2025

Werkte jij vanuit een gemeente, corporatie of projectontwikkelaar aan een betaalbaar woningbouwproject in Zuid-…

Lees Verder »
Villa Bewust
30 april 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Kamerbrief over voortgang ouderenhuisvesting
28 april 2025

De ministers Mona Keijzer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) en Fleur Agema van Volksgezondheid…

Lees Verder »
Genegenheid en welzijn belangrijk voor oudere migranten
24 april 2025

Hoe kunnen we het leven van oudere migranten beter ondersteunen – met…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.