Pamflet: rebelse initiatieven in ouderenhuisvesting

rere

Dat het opzetten van een nieuw initiatief voor ouderenhuisvesting niet eenvoudig is, is inmiddels bekend. Maar welke positieve boodschap hebben ervaren initiatiefnemers voor anderen die het net als zij nét even anders willen doen? Deze vraag staat centraal in het pamflet Rebelse initiatieven in ouderenhuisvesting, geschreven door een onderzoeksteam onder leiding van De Haagse Hogeschool. Een afvaardiging van het team reikte het pamflet op 8 juli uit aan Martin van Rijn, voorzitter van branchevereniging Aedes.

Download het pamflet hier

tr

Marianne van Bochove, Joost van Hoof en Katja Rusinovic overhandigen het pamflet aan Aedes-voorzitter Martin van Rijn

Inspirerende verhalen
Veel ouderen willen zelfstandig blijven wonen. Het liefst doen ze dit in nabijheid van gelijkgestemden in een woning en omgeving die past bij hun levensfase en behoeften. Nieuwe woonvormen ontwikkelen die voorzien in deze wensen is makkelijker gezegd dan gedaan. Initiatiefnemers lopen vaak aan tegen niet-passende regels, stroperige procedures en doorgeslagen hokjesdenken.

Gelukkig zijn er volhardende initiatiefnemers die zich hier niet door laten weerhouden. Ze willen laten zien dat het anders moet en anders kán. Ze doen dit door rebels hun eigen weg te kiezen. Inspirerende verhalen en daarop gebaseerde praktische tips staan in het pamflet Rebelse initiatieven in ouderenhuisvesting.

Het pamflet is gebaseerd op de uitkomsten van het onderzoek Naar verantwoorde rebellie. De onderzoekers interviewden 17 initiatiefnemers (bestuurders, sociaal ondernemers en toezichthouders) over omgaan met regels en regelruimte, samenwerking met bewoners, het vormen van netwerken en verantwoording afleggen.

rere

Voor de vormgeving van het rebelse pamflet werkten de onderzoekers samen met illustratief ontwerper Debby Peeters

Begin gewoon!
Marianne van Bochove, senior onderzoeker aan De Haagse Hogeschool en een van de auteurs van het pamflet: “In het pamflet delen we 22 tips van bevlogen initiatiefnemers. Wat in veel gesprekken terugkwam als uitgangspunt van een rebelse aanpak is het ‘gewoon doen’. Natuurlijk is het belangrijk om van tevoren na te denken over wat je doel is en wie je daar bij nodig hebt, maar de kracht van de initiatiefnemers zit hem ook in het experimenteren en al doende leren.”

Rebelleren geen doel op zich
Rebellie staat voor de onderzoekers voor tegendraads zijn en het anders durven doen. Van Bochove: “Maar rebellie is voor de initiatiefnemers nooit een doel op zich. Ze hebben idealen, vaak gebaseerd op hun ervaring met de huisvesting voor hun eigen ouders. Ze waren ontevreden met het bestaande aanbod en werken aan een alternatief.”

Speelruimte
Als er één ding is waar rebelse initiatiefnemers goed in zijn, is het wel het benutten van de speelruimte binnen wet- en regelgeving. Waar anderen vaak denken ‘kan niet’ of ‘mag niet’, zien deze initiatiefnemers wél mogelijkheden. Ze plaatsen zichzelf niet buiten het systeem, maar proberen het van binnenuit te veranderen. “Als je te ver gaat in het rebelleren, word je niet meer serieus genomen”, zegt een van de initiatiefnemers.

Vervolg
In een volgende publicatie vanuit het Verantwoorde Rebellie-project draait het om de vraag: Hoe gaan rebelse initiatieven om met inspraak van (toekomstige) bewoners? Welke vormen van inspraak werken, en onder welke omstandigheden? Deze zal in het najaar van 2021 verschijnen. 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Grote behoefte aan gemeenschappelijk wonen voor ouderen met een migratie-achtergrond
21 augustus 2025
Lees Verder »
Het Thuishuis, oplossing voor eenzame ouderen
19 augustus 2025

Een studentenhuis voor ouderen, bestaat dat? Ja, zeker! Het Thuishuisproject van…

Lees Verder »
Van leegstaand pand naar leefbare plek voor ouderen
14 augustus 2025

Leegstaand vastgoed kan een oplossing bieden voor het groeiende tekort aan geschikte…

Lees Verder »
AM Podcast 'Morgen begint vandaag'
11 augustus 2025

Hoe ziet onze leefomgeving er in de toekomst uit? Wonen we in huizen van hout? Delen…

Lees Verder »
'Er is altijd wel iemand om koffie mee te drinken'
31 juli 2025
Lees Verder »
Hillegomse woonzorgservicezone bijna voltooid
30 juli 2025

In de Hillegomse wijk Elsbroek-Zuid staan het nieuwe woonzorgcentrum Hofstede en het…

Lees Verder »
Wonen in een vuurtoren
28 juli 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Favoriete artikelen van het eerste half jaar
17 juli 2025

Het jaar is al weer halverwege en de vakanties zijn van start gegaan. Tijd om de…

Lees Verder »
Hof van Jacob: Wonen in de wijk, zorg binnen handbereik
15 juli 2025

Een verre blik in de toekomst. Op het beeld dat zich daarbij ontvouwde – na het doortrekken van actuele trends…

Lees Verder »
Wederkerig Wonen als bredere standaard voor Gemeenschappelijk Wonen
7 juli 2025

Gemeenschappelijk Wonen, ook vaak Collectief Wonen of Wederkerig Wonen genoemd, wint…

Lees Verder »
De verhuiscoach
30 juni 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Woongeluk in Hugo's tuin
24 juni 2025

“Ik ben er een rijker mens van geworden”, zegt een bewoonster van Hugo’s tuin in…

Lees Verder »
Advies van verzorgingshuis naar geclusterd wonen
23 juni 2025

Voormalig minister Agema stelde de vraag aan de Raad van Ouderen of ouderen behoefte hebben aan een woonvorm…

Lees Verder »
Bronkhorst opent ‘hek van de dam’ voor erfbouw
19 juni 2025

In het boerenland is het openzetten van een hek op de dam vaak aanleiding voor een spontane koeiendans omdat de…

Lees Verder »
Wooncoöperatie Boschgaard Den Bosch: inspirerend voorbeeld
18 juni 2025

“Dat dit woonproject gelukt is!” Jurgen Arts van corporatie Zayaz loopt nog…

Lees Verder »
Casa Vita: mini droomdorp in een park
17 juni 2025

Een dorp in het klein. Dat wilde de gemeente Pijnacker realiseren op een terrein vlakbij het metrostation. Met…

Lees Verder »
‘Lekker koken met draadjesvlees. Dan komen ze gelijk!’
2 juni 2025

Middenin de coronatijd werd in Amsterdam-Zuid een opmerkelijke, intramurale zorginstelling geopend. Vandaag…

Lees Verder »
Van woongroep tot verhuisadviseur
28 mei 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Intergenerationeel woonproject Haven Oost: samen redzaam
27 mei 2025

Onlangs kregen de bewoners van het intergenerationeel wooncomplex Haven Oost in…

Lees Verder »
Ouderen willen verzorgingshuis niet terug
23 mei 2025

Senioren hechten veel waarde aan behoud van zelfstandigheid en privacy bij het kiezen van de woonvorm van hun…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.