Subsidie voor collectieve wooninitiatieven in Noord-Brabant

Foto: Shutterstock.com

Foto: Shutterstock.com

De provincie Brabant stelt een subsidie beschikbaar voor duurzame en collectieve wooninitiatieven. Het gaat om een gift voor de initiatief- en haalbaarheidsfase en een renteloze lening voor de ontwikkelfase.

Bij collectieve woonvormen gaat het om particulieren die samen en naar eigen wens een woning laten bouwen en er zelf gaan wonen. Ook in Brabant is er een toenemend aantal mensen dat zelfstandig maar wel in gemeenschappelijk verband wil wonen en leven. Niet alleen samen met andere ouderen, maar ook met jongeren en gezinnen. 

Er bestaan inmiddels twee belangrijke stimuleringsregelingen van de rijksoverheid om collectieve wooninitiatieven van burgers te ondersteunen: De Stimuleringsregeling Wonen en Zorg (SWZ) en de Stimuleringsregeling Ontmoetingsruimten Ouderenhuisvesting (SOO). Provincies lijken deze ontwikkeling nu ook op te pakken.

Gedeputeerde Staten erkent dat er een urgente kwantitatieve en kwalitatieve woningbehoefte is in de provincie Noord Brabant. Met de Brabantse 'Agenda Wonen' en de 'Actielijn collectieve woonvormen' stimuleert de provincie dat de realisatie van collectieve wooninitiatieven een hogere prioriteit krijgt. Dit doet het door deze zogenoemde derde bouwstroom (naast projectontwikkelaars en woningcorporaties) een vaste plek te geven in de lokale en regionale woningbouwplannen. Hierdoor moeten er meer locaties beschikbaar komen. Het gebrek hieraan is namelijk de grootste belemmering voor de realisatie van collectieve woonvormen.

Details subsidie

De subsidie is nu een maand beschikbaar (sinds 17 december 2022) en is aan te vragen tot en met 1 december 2024. Er is een budget van € 600.000 beschikbaar voor de oprichting van een initiatief, het doen van onderzoek naar de haalbaarheid en benodigde project- en procesbegeleiding. Voor de volgende fase ligt een bedrag van € 5 miljoen te wachten. Het gaat dan om initiatieven waarvan de haalbaarheid is aangetoond en waaraan de gemeente medewerking heeft toegezegd. Hiervoor kan een beroep worden gedaan op een renteloze lening voor het (voor)financieren van de ontwikkelkosten (architect, adviseurs en dergelijke). Klik hier voor alle details van en voorwaarden aan de zogenoemde subsidieregeling wonen, bouwen en leefomgeving Noord-Brabant, paragraaf 1, collectieve wooninitiatieven en sociale ondernemingen.

Knarrenhofjes

Terwijl collectieve woonvormen steeds vaker in beeld komen als antwoord op de groeiende wens van ouderen om zelfstandig maar wel in gemeenschap te wonen, zien we dat het aanbod hiervoor nog flink achterblijft bij de vraag. Maurice van Noordenne pleit in zijn meest recente column op onze site om hier vaart achter te zetten. "Programmeer in elk dorp en elke stadswijk vanaf 10.000 inwoners een Knarrenhof (of vergelijkbaar). Dat betekent 1.800 Knarrenhofjes. De komende tien jaar 180 per jaar", aldus de beleidsadviseur wonen van de provincie Brabant.
 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Handreiking De Woonzorgchallenge
5 februari 2025

De Woonzorgchallenge is een  instrument voor veerkrachtige woonzorglocaties. De Woonzorgchallenge brengt…

Lees Verder »
Inspiratieboek Ontwerpen voor ontmoeting
3 februari 2025

Corporatie Woonin werkt aan buurten waar mensen zich thuis voelen en huurders elkaar kunnen ontmoeten. Spontaan…

Lees Verder »
Hoezo te oud?
30 januari 2025
Lees Verder »
Subsidieregeling ‘Langer Zelfstandig Wonen’ in Overijssel
29 januari 2025

Overijssel zet een belangrijke stap richting toekomstbestendig wonen. Met het openstellen van een nieuwe…

Lees Verder »
Nieuwe serie: Waar eindigt burenhulp en begint mantelzorg?
28 januari 2025

‘We gaan niet de billen van de buurman wassen!’. Dat hoor je vaak genoeg. Maar klopt…

Lees Verder »
Zorg als onderdeel van de gemeenschap: minder ingewikkeld, nog steeds complex
23 januari 2025

Het zorgstelsel in Nederland staat onder druk. De kosten blijven stijgen, de vraag naar zorg groeit snel - dit…

Lees Verder »
Ontmoetingen in de woonomgeving: De rol van ruimtelijk ontwerp, organisatie en sociale dynamiek
16 januari 2025

Demografische en maatschappelijke ontwikkelingen en een overheidsbeleid dat inzet op…

Lees Verder »
Trots op Park Vossenberg!
9 januari 2025

Het eerste wat in Monique Kolmans opkomt als je haar vraagt naar Park Vossenberg is: '…

Lees Verder »
10 trends voor woningmarkt en leefomgeving 2025
7 januari 2025

Het kleine wint aan waarde…

Lees Verder »
De populairste artikelen van 2024
31 december 2024

Het is eind december en dat betekent dat het jaar 2024 er zo goed als op zit. Wij vroegen ons af: "Welke…

Lees Verder »
Vooral verder blíjven kijken, maar ook ernaar handelen…
24 december 2024
Lees Verder »
Ontmoeten in de woonkamer van de wijk
17 december 2024

Bij ‘WijdeWijk’ draait alles om het creëren van een ‘woonkamer’-community waarin…

Lees Verder »
Verslag excursie naar Woongroep Lavendelstraat Haarlem
16 december 2024

“Feest vieren is belangrijk”, zegt Johan de Kleuver van woongroep De Lavendelstraat…

Lees Verder »
Michi-Noeki Groningen, een langverwachte, warme ontmoeting
10 december 2024

Een grijze novemberdag in Groningen met een winterfrisse buitentemperatuur. Geen…

Lees Verder »
Voorraad zorgvastgoed groeit langzamer dan ooit
10 december 2024

De voorraad zorgvastgoed is in de afgelopen 10 jaar minder snel gegroeid dan ooit. In de periode 2015 tot en…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen telt af!
2 december 2024
Lees Verder »
De hoogtepunten van ZorgSaamWonen
28 november 2024

Het is feest, want ZorgSaamWonen bestaat vijf jaar. In ons nieuwste Digimagazine…

Lees Verder »
Vijf jaar ZorgSaamWonen: digimagazine #3
25 november 2024

Het is vandaag, 25 november 2024, een bijzondere dag. We vieren namelijk het 5-jarig jubileum van ZorgSaamWonen…

Lees Verder »
Op zoek naar het DNA van leefbare buurten
22 november 2024

Blauwhoed maakte van een verouderde jaren ’60 portieketagebuurt in Capelle aan de IJssel een leefbare, gemengde…

Lees Verder »
Betrokken en verbonden samenleving, niet zonder actieve ouderen!
21 november 2024

Utrecht, 20 november 2024. Ouderen beschikken over unieke talenten en vaardigheden die onze samenleving…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.