“Wanneer wordt ons complex een Thuisplusflat?”

thuisplusflat

In Rotterdam vullen Thuisplusflats het gat tussen volledig zelfstandig wonen en het verpleeghuis. Veel ouderen willen zo lang mogelijk thuis of in hun omgeving blijven wonen, ook als hun gezondheid afneemt. Voor ouderen die te zelfstandig zijn voor het verpleeghuis, maar wel behoefte hebben aan (de mogelijkheid tot) welzijn, zorg en ondersteuning in de nabijheid, is de Thuisplusflat ontwikkeld. Het doel? Dat ouderen zo lang en zo fijn mogelijk thuis kunnen blijven wonen.

Een Thuisplusflat?
Net als de rest van Nederland stijgt in Rotterdam het aantal ouderen. In 2035 is twintig procent van alle Rotterdammers ouder dan 65 jaar. Om de stad voor te bereiden op deze ontwikkeling is in 2018 het programma Rotterdam Ouder en Wijzer ontwikkeld. Een programma dat de gemeente samen met ouderen en bijna 100 organisaties in de stad heeft opgesteld. Daarbij is in 2020 ook een Langer Thuis Akkoord afgesloten. Het creëren van nieuwe woonzorgconcepten, is hierin opgenomen als één van de actielijnen en in dit kader zijn begin 2021 zes Thuisplusflat van start gegaan.

Maar wat is een Thuisplusflat? Een Thuisplusflat is een bestaand 55+-complex, waarin bewoners hun eigen (sociale huur-) appartement hebben. In het complex waren regelmatig tientallen zorgorganisaties met talloze medewerkers actief die voor verschillende bewoners een verschillend stukje zorg oppakten, denk bijvoorbeeld aan huishoudelijke hulp of begeleiding vanuit de Wmo en wijkverpleging vanuit de Zvw. Daarnaast speelde in deze complexen vaak een grote mate van eenzaamheid onder bewoners. Met de Thuisplusflat zet Rotterdam in op één hoofdaanbieder per complex. Een bewuste keuze met als doel de elementen wonen, welzijn, zorg en ondersteuning meer in samenhang met elkaar te brengen.

Vast team met bekende gezichten
In de Thuisplusflat levert één zorgorganisatie ondersteuning vanuit de drie zorgwetten (Wmo, Zvw en Wlz). De zorgaanbieder werkt hierbij met een vast team, waarbij korte lijnen zijn tussen onder meer de huishoudelijk medewerkers en de wijkverpleegkundige. De huishoudelijk medewerkers zijn de oren en ogen in de Thuisplusflat. Zij komen wekelijks bij een bewoner over de vloer en zij zijn het die vroeg zien dat een bewoner bijvoorbeeld steeds minder eet en afvalt of dat hij of zij vergeetachtiger wordt. Nu kan de medewerker hiermee snel terecht bij de wijkverpleegkundige, die in dat geval even een kijkje kan nemen.

Naast het vroegtijdig signaleren van een zorgvraag en de korte lijnen over de zorgwetten heen, kunnen huishoudelijk medewerkers ook doorverwijzen naar activiteiten die in het complex worden georganiseerd. Bijvoorbeeld door een inwoner die weinig sociale contacten heeft te wijzen op activiteit. Soms kan de medewerker zelfs de eerste keer samen met de bewoner gaan om de drempel te overbruggen.

Focus op welbevinden
De welzijnsactiviteiten zijn een belangrijk element van de Thuisplusflat en de zorgaanbieder krijgt ook extra gemeentelijke middelen om dit te organiseren. Deze activiteiten zijn enerzijds gericht op het creëren van ontmoeting en het tegengaan van eenzaamheid, en anderzijds op vitaliteit, preventie en in beweging blijven. Daarnaast worden bewoners aangemoedigd en ondersteund om vanuit hun eigen interesse activiteiten op te zetten en deze te begeleiden.

Tot slot is de directe samenwerking met de woningcorporatie een kernelement. Spelen er zaken rondom veiligheid in het complex, of zijn er andere zaken m.b.t. wonen, dan weet het Thuisplusflat-team de weg te vinden naar de woonconsulent of huismeester. Het is nu zelfs zo dat bewoners uit andere complexen de betrokken woningcorporaties benaderen met de vraag: ‘Wanneer wordt ons complex een Thuisplusflat?’.

Lunchlezing ZorgSaamWonen op 15 februari 

Op 15 februari organiseert ZorgSaamWonen haar eerste lunchlezing van dit jaar. Tijdens deze lunchlezing zal Hanneke een korte toelichting geven over de Thuisplusflat. Meld je gratis aan voor de lunchlezing >>

Ook interessant / voor u geselecteerd

Alledaagse attentheid in de winkelstraat, ondernemers als bron van hulp en steun in de buurt
4 juli 2025

Het Ben Sajet Centrum heeft onderzoek gedaan naar alledaagse attentheid bij buurtwinkels. De onderzoekers,…

Lees Verder »
Verbinding en zorgzaamheid in de wijk? Van ideaalbeeld naar realiteit
2 juli 2025

‘We moeten minder vanuit ideaalbeelden kijken en meer vanuit de realiteit’. Deze…

Lees Verder »
SROI Eijsden: €6 winst per euro investering
2 juli 2025

Een euro geïnvesteerd in een krachtenbinder voor een zorgzame gemeenschap levert minimaal zes euro…

Lees Verder »
De verhuiscoach
30 juni 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Herculeshof, kloppend hart van woonzorgzone Daalhof
26 juni 2025

Wonen op een plek waar je je thuis voelt, veilig en vertrouwd. En waar, als dat…

Lees Verder »
Woongeluk in Hugo's tuin
24 juni 2025

“Ik ben er een rijker mens van geworden”, zegt een bewoonster van Hugo’s tuin in…

Lees Verder »
Advies van verzorgingshuis naar geclusterd wonen
23 juni 2025

Voormalig minister Agema stelde de vraag aan de Raad van Ouderen of ouderen behoefte hebben aan een woonvorm…

Lees Verder »
Bronkhorst opent ‘hek van de dam’ voor erfbouw
19 juni 2025

In het boerenland is het openzetten van een hek op de dam vaak aanleiding voor een spontane koeiendans omdat de…

Lees Verder »
Wooncoöperatie Boschgaard Den Bosch: inspirerend voorbeeld
18 juni 2025

“Dat dit woonproject gelukt is!” Jurgen Arts van corporatie Zayaz loopt nog…

Lees Verder »
Casa Vita: mini droomdorp in een park
17 juni 2025

Een dorp in het klein. Dat wilde de gemeente Pijnacker realiseren op een terrein vlakbij het metrostation. Met…

Lees Verder »
Deurne en Someren bundelen krachten voor integrale woon-welzijn-zorgvisie
6 juni 2025

Vergrijzing, toenemende zorgbehoeften en de krappe woningmarkt leggen een enorme druk op veel gemeenten.…

Lees Verder »
Mensen beseffen steeds meer dat we het met elkaar moeten doen
4 juni 2025

Een zorgzame straat begint met elkaar kennen en herkennen, stellen Yvonne Witter en Daniëlle Harkes, oprichters…

Lees Verder »
B&B De Uitwijk: Een warm bad van verbondenheid
2 juni 2025

Het krijtbord in de voortuin van B&B De Uitwijk verklapt dat er in het voormalige schoolgebouw in…

Lees Verder »
‘Lekker koken met draadjesvlees. Dan komen ze gelijk!’
2 juni 2025

Middenin de coronatijd werd in Amsterdam-Zuid een opmerkelijke, intramurale zorginstelling geopend. Vandaag…

Lees Verder »
Van woongroep tot verhuisadviseur
28 mei 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Blue Zone Festival 2025: De beweging groeit
28 mei 2025

Met tachtig deelnemers aan het pre-event en bijna 400 bezoekers op de festivaldag, overschrijdt het tweede Blue…

Lees Verder »
Intergenerationeel woonproject Haven Oost: samen redzaam
27 mei 2025

Onlangs kregen de bewoners van het intergenerationeel wooncomplex Haven Oost in…

Lees Verder »
Ouderen willen verzorgingshuis niet terug
23 mei 2025

Senioren hechten veel waarde aan behoud van zelfstandigheid en privacy bij het kiezen van de woonvorm van hun…

Lees Verder »
Collectief wonen als standaard
20 mei 2025
Lees Verder »
Betaalbaar Wonen Prijs Zuid-Holland
14 mei 2025

Werkte jij vanuit een gemeente, corporatie of projectontwikkelaar aan een betaalbaar woningbouwproject in Zuid-…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.