De verborgen woningvoorraad

Foto: Sabine Verkroost

Woningsplitsen staat enorm in de belangstelling. Terecht, want het delen én splitsen van bestaande grote gezinswoningen biedt een kans om extra woonruimte te creëren voor kleinere huishoudens die nu geen woning kunnen vinden. ZorgSaamWonen was op uitnodiging van Van Wijnen, bouwbedrijf en founding partner van ZorgSaamWonen, in Den Bosch voor een presentatie over woningsplitsing

We staan in een buurtje met doorzonwoningen uit de jaren zeventig. Iedereen kent wel zo’n buurt, er zijn er zoveel van in Nederland. Een fijne woonomgeving voor gezinnen met kinderen. Zo zijn deze buurten destijds ook gestart, maar inmiddels zijn de kinderen uitgevlogen en de ouders blijven achter. De buurten vergrijzen en in toenemende mate worden eengezinswoningen door een- of tweepersoonshuishoudens bewoond. Dat laatste is overigens niet alleen het gevolg van de vergrijzing. Het gemiddeld aantal personen per huishouden daalt sowieso in Nederland, want naast een hogere levensverwachting zijn er meer alleenstaanden en kleinere gezinnen. Een ontwikkeling die je door heel Nederland ziet en wringt met de opbouw van de Nederlandse woningvoorraad dat voor het grootste deel uit eengezinswoningen bestaat.

Voor starters, studenten, senioren en mensen die er ineens alleen voor komen te staan is het lastig om een woning te vinden. Het bijbouwen van twee- en driekamerwoningen heeft dan ook prioriteit. Maar nieuwbouw loopt steeds meer vertraging op door de stikstofproblematiek, netcongestie en soms een drinkwatertekort. Een oplossing die steeds meer aandacht krijgt is woningsplitsing én woningdeling. En terecht. Want in Nederland kunnen in de periode 2023-2030 hierdoor ruim 125.000 woningen worden toegevoegd, waarvan ongeveer 25.000 door woningsplitsing, volgens cijfers van Platform31.

Het begint bij doorstromen

Om een eengezinswoning te kunnen splitsen, moet deze eerst vrijkomen. Corporaties zetten al langer  in op doorstroming en richten hun pijlen om meerdere redenen op hun oudere huurders. Men wil enerzijds eengezinswoningen vrijspelen om beweging te krijgen in de woningmarkt. Verhuisketens op gang brengen lost de schaarste op de woningmarkt weliswaar niet op, maar zorgt wel voor een evenwichtigere verdeling van woningen, aldus Aedes. En anderzijds maken corporaties ouderen bewust van de mogelijkheid om te verhuizen naar een gelijkvloerse woning waar men, met het oog op de toekomst, veilig en comfortabel ouder kan worden. Dit hangt uiteraard samen met de beschikbaarheid van voor ouderen aantrekkelijk aanbod; liefst in de eigen buurt, met een vergelijkbare of lagere huurprijs en liever niet te veel inleveren op de grootte van de woning.

Corporaties zetten ook steeds meer in op het bouwen aan zorgzame gemeenschappen; in complexen, buurten en wijken. Zorgzame gemeenschappen zijn hard nodig omdat ze de leefbaarheid vergroten, kwetsbare bewoners ondersteunen en de druk op formele zorg verlichten door meer onderling hulpbetoon. Het vraagt van corporaties wel een actieve rol in het verbinden van stenen (huisvesting) met mensen (gemeenschap).

Weer terug naar Den Bosch en de presentatie over woningsplitsing. Samen met Mark van de Goor, projectleider nieuwbouw bij woningcorporatie Zayaz, werkt Pieter van Nunen, bedrijfsleider bij Van Wijnen, al jaren aan het splitsen van woningen. Ze hebben inmiddels met elkaar een goed doordacht proces uitgewerkt waarmee na woningmutatie binnen gemiddeld 31 weken een traditionele doorzonwoning gesplitst wordt in twee volwaardige sociale huurwoningen voor kleine huishoudens. De snelheid in het proces is het resultaat van het doorlopend fijnslijpen van alle stappen die doorlopen moeten worden vanaf woningmutatie tot aan oplevering. En het is belangrijk om een helder beeld te hebben van de uitgangspunten waaraan moet worden voldaan om tot een succesvolle splitsing te komen. Denk aan de huisvestingsregels van de gemeente, parkeernormen, het kunnen splitsen van nutsvoorziening en installatie, een eigen berging en een eigen ingang. Zayaz benut het proces van woningsplitsing meteen om daar waar mogelijk te verduurzamen.

Op jaarbasis hoopt Zayaz zo minimaal 10 woningen te splitsen. Zayaz is niet de enige corporatie. Op meerdere plekken in het land wordt er gesplitst. Den Bosch is in Brabant wel het episch centrum, aldus Pieter. De regio kijkt met veel interesse mee en ook landelijk groeit de belangstelling.

Behoud van gemeenschappen

Naast de vraag of een woning technisch geschikt is om te splitsen en voldaan wordt aan de regels is een analyse van de wijk relevant. ‘Wie wonen er, hoe is de demografische opbouw en hoe ziet de huishoudsamenstelling eruit, wat is de afstand tot voorzieningen en zorg, kunnen we  levensloopbestendige woningen toevoegen?’ En kun je door het toevoegen van extra twee- en driekamerwoningen de sociale structuur van een buurt beïnvloeden waardoor er nieuwe kansen ontstaan voor omzien naar elkaar, onderling hulpbetoon, minder eenzaamheid en meer levendigheid? Floris Alkemade, voormalig Rijksbouwmeester, zei het al: ‘We moeten geen woningen bouwen, maar gemeenschappen.’ Het gaat volgens hem niet alleen om het oplossen van het woningtekort, maar om het bouwen aan leefbare wijken waar mensen zich thuis voelen. En het creëren van sociale structuren waarin mensen elkaar ontmoeten en ondersteunen.
Het splitsen van woningen draagt in bestaande buurten hieraan bij. Ouderen kunnen in de wijk blijven wonen; gelijkvloers, veilig en met behoud van hun sociaal netwerk. Jongeren krijgen de kans om hun wooncarrière te starten, zo mogelijk in de omgeving waar ze opgegroeid zijn.

ZorgSaamwonen heeft eerder aandacht besteed aan woningsplitsen en woningdelen. Bekijk ons webinar Deelgenoten of lees het artikel over Jan en Amanda, twee pioniers op het gebied van woningsplitsen.


Meer lezen

 

 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Excursieverslag: Utrecht laat zien hoe transformatie werkt
14 januari 2026

Een voormalige gevangenis en een gespaard winkelpand in Utrecht hebben één ding gemeen: ze zijn beide bestemd…

Lees Verder »
Start herontwikkeling De Duynsberg in Tilburg
13 januari 2026

Tilburg, 8 januari 2026 – Op de plek van appartementencomplex De Duynsberg, midden in de wijk Wandelbos in…

Lees Verder »
Wonen in een community draagt bij aan herstel
8 januari 2026

Mirjam van Dootingh heeft twee volwassen kinderen met een psychische kwetsbaarheid,…

Lees Verder »
Excursie: De ziel van het Kloosterkwartier ervaren
6 januari 2026

Niet de stenen, maar de ziel van een gemeenschap: van zorg en omzien naar elkaar,…

Lees Verder »
Splitsgids: een stappenplan voor woningsplitsing
2 januari 2026

Nederland kampt met een tekort aan betaalbare woningen. Met alleen nieuwbouw gaan we…

Lees Verder »
De populairste artikelen van 2025
30 december 2025

Het jaar is weer bijna voorbij. Zoals elk jaar is het weer de vraag welke artikelen het populairst waren. Het…

Lees Verder »
Gemengd wonen: wonen op een plek waar je welkom bent
23 december 2025

Gemengd wonen betekent wonen op een plek waar je welkom bent. En dat werkt. Wie ons…

Lees Verder »
Zorg op de kaart
22 december 2025

De organisatie van wonen, welzijn en zorg in Nederland is in beweging. Mensen…

Lees Verder »
Liever collectiever
19 december 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Een inspirerend kijkje over de grens: verslag excursie naar Brussel
16 december 2025

Een stad waar wonen niet alleen een dak boven je hoofd betekent, maar ook gemeenschap, zorg en inspiratie.…

Lees Verder »
Publicatie 'Thuis bij de buren'
8 december 2025

De Hogeschool Arnhem-Nijmegen heeft de publicatie 'Thuis bij de buren, over verleden en toekomst van het…

Lees Verder »
De toekomst is veelkleurig
27 november 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Wonen met Amare, Bospark, Alphen aan Den Rijn
20 november 2025

Welzijn, zelfredzaamheid en verbondenheid

Met Bospark in Alphen aan den Rijn ontstaat een…

Lees Verder »
Stadsveteraan: De omgeving van de mens is hier de medemens
11 november 2025

Stadsveteraan 020, een van vele hoogbouwcomplexen in het ontwikkelgebied Amsterdam…

Lees Verder »
Spijbelen
30 oktober 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Steinhagen: van boerderij tot woongemeenschap
28 oktober 2025

Ezels, kippen, schapen, een moestuin, een houtoven, een gezamenlijke kas, een…

Lees Verder »
Handreiking Collectief bouwen en wonen
27 oktober 2025

Collectief bouwen en wonen speelt in op de veranderende samenleving. Er zijn steeds meer eenpersoonshuishoudens…

Lees Verder »
Wonen met Amare
22 oktober 2025

Palet Welzijn heeft op 25 september een samenwerkingsovereenkomst getekend met Bouwinvest voor de realisatie…

Lees Verder »
Inspiratiekaart Woonzorgoplossingen: op naar de 200 voorbeelden!
8 oktober 2025

Overal in Nederland staan goede initiatieven die wonen, welzijn en zorg voor ouderen…

Lees Verder »
Blik naar buiten: drie leerzame en leuke excursies
7 oktober 2025

De herfstvakantie staat voor de deur. Misschien ga je een paar dagen weg, misschien…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.