Splitsgids: een stappenplan voor woningsplitsing

Foto: Shutterstock

Nederland kampt met een tekort aan betaalbare woningen. Met alleen nieuwbouw gaan we het tekort niet oplossen. We zullen de bestaande woningvoorraad beter moeten benutten, bijvoorbeeld door woningdeling of woningsplitsing. Om sneller extra woonruimte voor meer mensen te creëren, heeft Volkshuisvesting Nederland de Splitsgids ontwikkeld. Kleine huishoudens – zoals starters en ouderen – vinden zo sneller een passende plek. En het goede nieuws: in heel Nederland staan genoeg woningen die geschikt zijn om te splitsen.

De Splitsgids is een praktische handleiding die gemeenten, woningcorporaties en particulieren helpt om bestaande woningen verantwoord te splitsen in twee of meer kleinere zelfstandige woningen. Elke woning krijgt een eigen opgang en aparte nutsvoorzieningen. Dit heet ook wel bouwkundig splitsen. Een verticale splitsing verdeelt de woning in een voor- en achterhuis of in een linker- en rechterdeel. Een horizontale splitsing creëert een boven- en benedenwoning. De nieuwe woningen kunnen worden verhuurd of gebruikt als bijvoorbeeld een mantelzorgwoning.

Er is een stappenplan in vijf fasen (ambitie, haalbaarheid, visie, uitvoering, evaluatie) om splitsen zorgvuldig en effectief toe te passen. Om het stappenplan zo goed mogelijk te laten aansluiten bij de vraag of opgave is onderscheid gemaakt in drie rollen: organisatie: gemeente, corporatie of particulier. Met de gids kunnen gemeenten duidelijke en weloverwogen beleidskeuzes maken, corporaties benutten de kansen in hun bezit optimaal en particulieren gaan doelgericht aan de slag met splitsen.

Iedere stap kent dezelfde structuur. Eerst komt de relevantie, het resultaat en de betekenis van de stap aan bod. Daarna volgt advies over de acties die gedaan moeten worden en acties die ter overweging zijn. Vervolgens worden de belangrijkste afwegingen in die stap besproken. Om te helpen bij het maken van deze afwegingen, eindigt elke stap met meerdere relevante praktijkvoorbeelden.

Lees ook het artikel ‘De verborgen woningvoorraad’ dat ZorgSaamWonen schreef over een woningsplitsing-initiatief in Den Bosch van woningcorporatie Zayaz en bouwbedrijf Van Wijnen.

 

Ook interessant / voor u geselecteerd

De nachtwachten van Elisabeth Otter-Knoll
16 februari 2026

In een Amsterdams appartementencomplex voor senioren zijn het studenten die ’s nachts waken over de bewoners.…

Lees Verder »
Herontwikkeling Valkenhove zet grote stap richting moderne, inclusieve woonomgeving
6 februari 2026

De herontwikkeling van woonzorgcomplex Valkenhove in Breda heeft een belangrijke mijlpaal bereikt. De gemeente…

Lees Verder »
Publicatie: Wat beweegt senioren om de verhuisstap te maken?
5 februari 2026

Waarom maakt de ene senior de verhuisstap, en moet de ander er niet aan denken? Die vraag staat centraal in het…

Lees Verder »
Digitale Kompas Ruimte voor Ontmoeten biedt houvast voor sociale woonomgevingen
3 februari 2026

Hoe creëer je een woonomgeving die ontmoeting stimuleert en bewoners ondersteunt in…

Lees Verder »
Liever coöperatiever: gemeenschappelijk wonen, het nieuwe normaal
30 januari 2026

Collectief wonen zou de nieuwe standaard moeten worden. Het nieuwe normaal. Dat…

Lees Verder »
Oudere kunstenaars wonen samen in het Amsterdam-centrum: ‘We spelen geen bingo, wel gitaar'
23 januari 2026

In het Ramses Shaffy Huis wonen sinds 2016 oudere en jonge kunstenaars samen: schilders, musici, ontwerpers,…

Lees Verder »
Goed ouder worden: een g’ouden formule
20 januari 2026

Het initiatief G’oud – goed oud worden - kreeg concreet vorm in coronatijd. Bewoners…

Lees Verder »
Meer dan wonen alleen: de Sociale Menukaart van Actium
19 januari 2026

Corporatie Actium staat voor passend en betaalbaar wonen, maar wonen is meer dan een dak boven je hoofd. Het…

Lees Verder »
Utrecht laat zien hoe transformatie werkt
14 januari 2026

Een voormalige gevangenis en een gespaard winkelpand in Utrecht hebben één ding gemeen: ze zijn beide bestemd…

Lees Verder »
Start herontwikkeling De Duynsberg in Tilburg
13 januari 2026

Tilburg, 8 januari 2026 – Op de plek van appartementencomplex De Duynsberg, midden in de wijk Wandelbos in…

Lees Verder »
Wonen in een community draagt bij aan herstel
8 januari 2026

Mirjam van Dootingh heeft twee volwassen kinderen met een psychische kwetsbaarheid,…

Lees Verder »
Excursie: De ziel van het Kloosterkwartier ervaren
6 januari 2026

Niet de stenen, maar de ziel van een gemeenschap: van zorg en omzien naar elkaar,…

Lees Verder »
De populairste artikelen van 2025
30 december 2025

Het jaar is weer bijna voorbij. Zoals elk jaar is het weer de vraag welke artikelen het populairst waren. Het…

Lees Verder »
Gemengd wonen: wonen op een plek waar je welkom bent
23 december 2025

Gemengd wonen betekent wonen op een plek waar je welkom bent. En dat werkt. Wie ons…

Lees Verder »
Zorg op de kaart
22 december 2025

De organisatie van wonen, welzijn en zorg in Nederland is in beweging. Mensen…

Lees Verder »
Liever collectiever
19 december 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Een inspirerend kijkje over de grens: verslag excursie naar Brussel
16 december 2025

Een stad waar wonen niet alleen een dak boven je hoofd betekent, maar ook gemeenschap, zorg en inspiratie.…

Lees Verder »
Publicatie 'Thuis bij de buren'
8 december 2025

De Hogeschool Arnhem-Nijmegen heeft de publicatie 'Thuis bij de buren, over verleden en toekomst van het…

Lees Verder »
De verborgen woningvoorraad
1 december 2025

Woningsplitsen staat enorm in de belangstelling. Terecht, want het delen én splitsen…

Lees Verder »
De toekomst is veelkleurig
27 november 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.