Kangoeroewoningen springlevend in Groningen

curacao

‘De behoefte aan mantelzorg is groot. En dat gaat alleen maar toenemen. Mensen blijven lager thuis wonen, worden ouder en de verzorgingshuizen zijn gesloten. Er is bovendien een tekort aan zorgpersoneel waardoor mensen aangewezen zijn op informele zorg’, zegt Roos Oosten, bewonersparticipant bij woningcorporatie Lefier.

In de stad Groningen heeft deze corporatie 11 setjes mantelzorgwoningen voor huurders. Eigenlijk zijn het kangoeroewoningen, want de woningen liggen naast elkaar en zijn met een inpandige verbinding aan elkaar gekoppeld. Telkens is een woning met één slaapkamer gekoppeld aan een woning die twee slaapkamers heeft. De zorgvrager woont meestal in de kleine woning en de zorggever in de grotere woning.

Iedere woning heeft een eigen badkamer, keuken en woonkamer. Bewoners hebben een eigen huurcontract en kunnen hiermee in aanmerking komen voor huurtoeslag. De woningen zijn toegankelijk voor mensen met een rolstoel. Lefier is in 2012 begonnen met de bouw van deze 22 woningen en sinds 2014 zijn de woningen beschikbaar. ‘We zijn er erg blij mee dat we deze vorm van wonen kunnen aanbieden. Er woont een oudere dame met haar zoon. Hij helpt haar met boodschappen en verzorging en zij doet de was voor haar zoon.’ Wanneer de zorg ophoudt door bijvoorbeeld een overlijden of omdat de mantelzorgontvanger naar een verpleeghuis gaat, biedt Lefier hulp bij het zoeken naar een gelijkwaardige woning voor de mantelzorggever. Deze regel houdt sommige mensen wel tegen om er te wonen. ‘Als je er lang woont dan hecht je je toch aan een plek en is het moeilijk weg te moeten.

Ook heeft niet iedereen daar de financiële middelen voor. Een spanningsveld is altijd om vraag en aanbod op het juiste moment bij elkaar te brengen. Mensen vragen vaak in een acute situatie naar deze manier van wonen en krijgen te maken met een wachtlijst. Zodra er dan een combinatie beschikbaar komt, hebben veel mensen zelf al voor een (tussen) oplossing gezorgd. In de praktijk zien we ook dat juist een gezin graag wil mantelzorgen voor een familielid. Het appartement is daar helaas te klein voor.’

 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Villa Bewust
30 april 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Kamerbrief over voortgang ouderenhuisvesting
28 april 2025

De ministers Mona Keijzer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) en Fleur Agema van Volksgezondheid…

Lees Verder »
Rabobank: 'We zijn bezig met een vitaliteitstransitie'
25 april 2025

Vorig jaar heeft de Rabobank de toekomstvisie op zorg geactualiseerd. De principes van Blue zone sluiten aan op…

Lees Verder »
Genegenheid en welzijn belangrijk voor oudere migranten
24 april 2025

Hoe kunnen we het leven van oudere migranten beter ondersteunen – met…

Lees Verder »
Zwols magazine ‘Iedereen een thuis’
23 april 2025

In het magazine ‘Iedereen een thuis’ staan inspirerende verhalen over wonen…

Lees Verder »
Seniorenwoningen waar ouderen samen leven steeds populairder
22 april 2025

Onlangs was er een nieuwsitem bij Eén vandaag over seniorenwoningen. Twee wooncomplexen kwamen in beeld: ‘…

Lees Verder »
Groen in de hoofdrol: De verrassende veelzijdigheid van groen
17 april 2025

Dat groen belangrijk is voor het welzijn van mens en dier staat niet meer ter…

Lees Verder »
Impuls voor Thuishuizen: 'Langer zelfstandig, maar niet in je uppie'
16 april 2025

Op naar 50 Thuishuisprojecten in 2030. Dat is de ambitie van een op 4 april…

Lees Verder »
Podcastaflevering: Zorg en collectief wonen
15 april 2025

Zorg is steeds vaker onderwerp van gesprek bij het collectief wonen. Reden voor Cooplink, kennisnetwerk…

Lees Verder »
WoonOnderzoek Nederland 2024 (WoON)
14 april 2025

"Tussen wensen en wonen" is de titel van het recent verschenen WoonOnderzoek. Voor het…

Lees Verder »
Top 10 Inspiratie Wonen & Zorg
9 april 2025

Voor Stedebouw & Architectuur heeft Yvonne Witter een top tien samengesteld van inspirerende projecten…

Lees Verder »
Blue Zone Festival: Hét festival voor de gezonde leefomgeving
7 april 2025

Op donderdag 15 mei 2025 vindt de tweede editie van het Blue Zone Festival plaats in Amersfoort. Het Blue Zone…

Lees Verder »
De juiste vibe
31 maart 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Maximale bewegingsvrijheid & veiligheid voor de bewoners van Verpleeghuis Hoogerwaard
28 maart 2025

In februari 2024 is in het hart van het Brabantse Hoogerheide verpleeghuis…

Lees Verder »
Podcastserie om uitdagingen bespreekbaar te maken
26 maart 2025

Vereen lanceert de vijfdelige podcastserie 'Een zorg voor later'. Hiermee wil zorgorganisatie Vereen, partner…

Lees Verder »
Pleidooi voor sociaal pensioen 60-plussers
25 maart 2025

Sociaal pensioen staat voor de vele vaardigheden, ervaringen, netwerken en kennis die 60-plussers gedurende hun…

Lees Verder »
Oplossingen voor toekomstbestendige woningvoorraad
21 maart 2025

In een nieuwe studie van Atelier van Berlo staat de herverdeling van de beschikbare (woon-)ruimte centraal. De…

Lees Verder »
Ruimtelijk ontwerpen voor ontmoetingen in woonomgeving
20 maart 2025

In een themanummer van Stedebouw & Architectuur staat het faciliteren van ontmoetingen centraal. De…

Lees Verder »
Herbergier Bartlehiem: warme zorg in oude zuivelfabriek
17 maart 2025

Vanaf station Leeuwarden is het zo’n veertig minuten fietsen naar Bartlehiem. Door…

Lees Verder »
Inspiratiekaart: Dien jouw voorbeeld in!
13 maart 2025

Het Aanjaagteam WWZO en ZorgSaamWonen zijn aanwezig op het kennisplein op het landelijk congres Thuis in de…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.