Kangoeroewoningen springlevend in Groningen

curacao

‘De behoefte aan mantelzorg is groot. En dat gaat alleen maar toenemen. Mensen blijven lager thuis wonen, worden ouder en de verzorgingshuizen zijn gesloten. Er is bovendien een tekort aan zorgpersoneel waardoor mensen aangewezen zijn op informele zorg’, zegt Roos Oosten, bewonersparticipant bij woningcorporatie Lefier.

In de stad Groningen heeft deze corporatie 11 setjes mantelzorgwoningen voor huurders. Eigenlijk zijn het kangoeroewoningen, want de woningen liggen naast elkaar en zijn met een inpandige verbinding aan elkaar gekoppeld. Telkens is een woning met één slaapkamer gekoppeld aan een woning die twee slaapkamers heeft. De zorgvrager woont meestal in de kleine woning en de zorggever in de grotere woning.

Iedere woning heeft een eigen badkamer, keuken en woonkamer. Bewoners hebben een eigen huurcontract en kunnen hiermee in aanmerking komen voor huurtoeslag. De woningen zijn toegankelijk voor mensen met een rolstoel. Lefier is in 2012 begonnen met de bouw van deze 22 woningen en sinds 2014 zijn de woningen beschikbaar. ‘We zijn er erg blij mee dat we deze vorm van wonen kunnen aanbieden. Er woont een oudere dame met haar zoon. Hij helpt haar met boodschappen en verzorging en zij doet de was voor haar zoon.’ Wanneer de zorg ophoudt door bijvoorbeeld een overlijden of omdat de mantelzorgontvanger naar een verpleeghuis gaat, biedt Lefier hulp bij het zoeken naar een gelijkwaardige woning voor de mantelzorggever. Deze regel houdt sommige mensen wel tegen om er te wonen. ‘Als je er lang woont dan hecht je je toch aan een plek en is het moeilijk weg te moeten.

Ook heeft niet iedereen daar de financiële middelen voor. Een spanningsveld is altijd om vraag en aanbod op het juiste moment bij elkaar te brengen. Mensen vragen vaak in een acute situatie naar deze manier van wonen en krijgen te maken met een wachtlijst. Zodra er dan een combinatie beschikbaar komt, hebben veel mensen zelf al voor een (tussen) oplossing gezorgd. In de praktijk zien we ook dat juist een gezin graag wil mantelzorgen voor een familielid. Het appartement is daar helaas te klein voor.’

 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Excursieverslag: Utrecht laat zien hoe transformatie werkt
14 januari 2026

Een voormalige gevangenis en een gespaard winkelpand in Utrecht hebben één ding gemeen: ze zijn beide bestemd…

Lees Verder »
Start herontwikkeling De Duynsberg in Tilburg
13 januari 2026

Tilburg, 8 januari 2026 – Op de plek van appartementencomplex De Duynsberg, midden in de wijk Wandelbos in…

Lees Verder »
Trends voor woningmarkt en leefomgeving 2026
9 januari 2026

Een vaste traditie! Aan het begin van het nieuwe jaar zet adviesbureau Companen, tevens…

Lees Verder »
Wonen in een community draagt bij aan herstel
8 januari 2026

Mirjam van Dootingh heeft twee volwassen kinderen met een psychische kwetsbaarheid,…

Lees Verder »
Excursie: De ziel van het Kloosterkwartier ervaren
6 januari 2026

Niet de stenen, maar de ziel van een gemeenschap: van zorg en omzien naar elkaar,…

Lees Verder »
Splitsgids: een stappenplan voor woningsplitsing
2 januari 2026

Nederland kampt met een tekort aan betaalbare woningen. Met alleen nieuwbouw gaan we…

Lees Verder »
De populairste artikelen van 2025
30 december 2025

Het jaar is weer bijna voorbij. Zoals elk jaar is het weer de vraag welke artikelen het populairst waren. Het…

Lees Verder »
Gemengd wonen: wonen op een plek waar je welkom bent
23 december 2025

Gemengd wonen betekent wonen op een plek waar je welkom bent. En dat werkt. Wie ons…

Lees Verder »
Zorg op de kaart
22 december 2025

De organisatie van wonen, welzijn en zorg in Nederland is in beweging. Mensen…

Lees Verder »
Liever collectiever
19 december 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Een inspirerend kijkje over de grens: verslag excursie naar Brussel
16 december 2025

Een stad waar wonen niet alleen een dak boven je hoofd betekent, maar ook gemeenschap, zorg en inspiratie.…

Lees Verder »
Publicatie 'Thuis bij de buren'
8 december 2025

De Hogeschool Arnhem-Nijmegen heeft de publicatie 'Thuis bij de buren, over verleden en toekomst van het…

Lees Verder »
De verborgen woningvoorraad
1 december 2025

Woningsplitsen staat enorm in de belangstelling. Terecht, want het delen én splitsen…

Lees Verder »
De toekomst is veelkleurig
27 november 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Wonen met Amare, Bospark, Alphen aan Den Rijn
20 november 2025

Welzijn, zelfredzaamheid en verbondenheid

Met Bospark in Alphen aan den Rijn ontstaat een…

Lees Verder »
Samen wonen, samen leven
12 november 2025

Afgelopen vrijdag 7 november kwamen op uitnodiging van de beweging ‘Ouder worden 2040’ vele bestuurders,…

Lees Verder »
Stadsveteraan: De omgeving van de mens is hier de medemens
11 november 2025

Stadsveteraan 020, een van vele hoogbouwcomplexen in het ontwikkelgebied Amsterdam…

Lees Verder »
Iedere geïnvesteerde euro in samen bewegen levert 6,20 euro op
7 november 2025

Leiden, 6 november 2025 – Welke impact heeft het werk van Leyden Academy on Vitality & Ageing op de…

Lees Verder »
Zie mij als mens
6 november 2025

“Sta eens even stil. Bij mij.” De 78-jarige Benno Wiersma, gespeeld door Eltjo…

Lees Verder »
Samen werken aan een leven lang fysiek en mentaal gezond
3 november 2025

In een samenleving waarin steeds minder wordt bewogen, kinderen minder vaardig zijn en de druk op de zorg…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.