Gemeenschappelijk wonen op voormalig voetbalveld

fc den bosch

Toen voetbalclub FC Den Bosch verhuisde, kwam een stuk grond vrij van zo'n vier voetbalvelden groot. De grond werd toegewezen aan 19 gedreven 45-plussers die er het project 'Oosterburen' neerzetten: een bijzondere woongemeenschap die bestaat uit 11 koopwoningen en 3 sociale huurwoningen. 

Gabriëlle Verbeek is een van de bewoners van het project. Sinds zij en haar man hiernaartoe verhuisden, denken ze nog zelden aan hun vorige woning in Utrecht. Nadat hun kinderen het ouderlijk huis verlieten, bleven meerdere kamers leeg en ongebruikt. Daarnaast zag Verbeek hoe de ouderen die bij haar in de straat woonden steeds eenzamer werden en hun woning niet of nauwelijks uitkwamen. "Omdat ik zelf werkzaam ben in de zorg ben ik alert op eenzaamheid bij ouderen. Daardoor zag ik ook hoe belangrijk het is om op tijd te verhuizen naar een levensloopbestendig huis", aldus Verbeek

Ze besloot zich te oriënteren op woongemeenschappen voor ouderen. Ze bezocht verschillende gemeenschappen met daarbij haar eigen wensenlijst in acht nemend. "Voor ons was duurzaamheid belangrijk, net als een fijne en actieve sfeer." 

Na een lange zoektocht en een tijdelijk verblijf in een stacaravan woont Gabriëlle eindelijk in de woongemeenschap Oosterburen. Ze is inmiddels zo enthousiast geworden over deze manier van wonen dat ze voorzitter is geworden van de Landelijke Vereniging Gemeenschappelijk Wonen voor Ouderen (LGVO). Met de vereniging ontwikkelde ze een folder die helpt bij het kiezen van een woongemeenschap. "Die was er niet toen wij op zoek gingen en die hebben we zelf gemist. Er komt behoorlijk wat kijken bij de keuze voor een woongemeenschap."

In Oosterburen heeft iedere bewoner een eigen huis. Daarnaast zijn er gezamenlijke ruimtes. Voor Gabriëlle was het moeilijk de juiste balans te vinden tussen privacy en het meedoen aan gezamenlijke activiteiten. De bewoners zorgen echt voor elkaar. 

In Nederland en Duitsland is onderzoek gedaan naar het effect op het welzijn van ouderen die in woongemeenschappen wonen. Deze onderzoeken wijzen een positief effect uit bij deze woonvorm. Het is heel belangrijk dat mensen al vroeg nadenken over waar ze willen en kunnen wonen als ze later oud zijn. "Dat moet gebeuren als je nog fit bent", stelt Gabriëlle. "Zeker bij een nieuw project dat nog moet worden gerealiseerd. Het realiseren van een dergelijk project duurt gemiddel zeven jaar."


Bron: Programma Langer Thuis

Ook interessant / voor u geselecteerd

Het Thuishuis, oplossing voor eenzame ouderen
19 augustus 2025

Een studentenhuis voor ouderen, bestaat dat? Ja, zeker! Het Thuishuisproject van…

Lees Verder »
Van leegstaand pand naar leefbare plek voor ouderen
14 augustus 2025

Leegstaand vastgoed kan een oplossing bieden voor het groeiende tekort aan geschikte…

Lees Verder »
'Er is altijd wel iemand om koffie mee te drinken'
31 juli 2025
Lees Verder »
Hillegomse woonzorgservicezone bijna voltooid
30 juli 2025

In de Hillegomse wijk Elsbroek-Zuid staan het nieuwe woonzorgcentrum Hofstede en het…

Lees Verder »
Wonen in een vuurtoren
28 juli 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Favoriete artikelen van het eerste half jaar
17 juli 2025

Het jaar is al weer halverwege en de vakanties zijn van start gegaan. Tijd om de…

Lees Verder »
Hof van Jacob: Wonen in de wijk, zorg binnen handbereik
15 juli 2025

Een verre blik in de toekomst. Op het beeld dat zich daarbij ontvouwde – na het doortrekken van actuele trends…

Lees Verder »
Wederkerig Wonen als bredere standaard voor Gemeenschappelijk Wonen
7 juli 2025

Gemeenschappelijk Wonen, ook vaak Collectief Wonen of Wederkerig Wonen genoemd, wint…

Lees Verder »
De verhuiscoach
30 juni 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Woongeluk in Hugo's tuin
24 juni 2025

“Ik ben er een rijker mens van geworden”, zegt een bewoonster van Hugo’s tuin in…

Lees Verder »
Advies van verzorgingshuis naar geclusterd wonen
23 juni 2025

Voormalig minister Agema stelde de vraag aan de Raad van Ouderen of ouderen behoefte hebben aan een woonvorm…

Lees Verder »
Bronkhorst opent ‘hek van de dam’ voor erfbouw
19 juni 2025

In het boerenland is het openzetten van een hek op de dam vaak aanleiding voor een spontane koeiendans omdat de…

Lees Verder »
Wooncoöperatie Boschgaard Den Bosch: inspirerend voorbeeld
18 juni 2025

“Dat dit woonproject gelukt is!” Jurgen Arts van corporatie Zayaz loopt nog…

Lees Verder »
Casa Vita: mini droomdorp in een park
17 juni 2025

Een dorp in het klein. Dat wilde de gemeente Pijnacker realiseren op een terrein vlakbij het metrostation. Met…

Lees Verder »
Betekenisvolle vriendschappen zijn buffer tegen eenzaamheid
12 juni 2025

Professor Anja Machielse, emeritus hoogleraar Humanisme en Sociale Weerbaarheid en bijzonder hoogleraar Sociale…

Lees Verder »
B&B De Uitwijk: Een warm bad van verbondenheid
2 juni 2025

Het krijtbord in de voortuin van B&B De Uitwijk verklapt dat er in het voormalige schoolgebouw in…

Lees Verder »
‘Lekker koken met draadjesvlees. Dan komen ze gelijk!’
2 juni 2025

Middenin de coronatijd werd in Amsterdam-Zuid een opmerkelijke, intramurale zorginstelling geopend. Vandaag…

Lees Verder »
Van woongroep tot verhuisadviseur
28 mei 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Intergenerationeel woonproject Haven Oost: samen redzaam
27 mei 2025

Onlangs kregen de bewoners van het intergenerationeel wooncomplex Haven Oost in…

Lees Verder »
Ouderen willen verzorgingshuis niet terug
23 mei 2025

Senioren hechten veel waarde aan behoud van zelfstandigheid en privacy bij het kiezen van de woonvorm van hun…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.