Kwalitatief goede leefomgeving essentieel voor ontmoeting

wimke schuurmans

Wimke Schuurmans, MT-lid directie Maatschappelijke Ondersteuning/ programmamanager Eén tegen eenzaamheid bij het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport is dit jaar gesprekspartner aan tafel bij de uitreiking van de ZorgSaamWonen Award. In dit artikel lees je meer over haar kijk op eenzaamheid en blikken we terug op vorig jaar, toen de eerste ‘eenzaamheid’ prijsvraag over de invloed van de fysieke leefomgeving op eenzaamheid is uitgeschreven. 
 
Waarom vind je het onderwerp eenzaamheid belangrijk? 
Het gevoel van eenzaamheid is heel naar. We hebben als mens allemaal de behoefte aan sociaal contact, aandacht, gezien worden, ertoe doen en ook aan het kwijt kunnen van je verhaal bij iemand. De helft van de Nederlanders ervaart dit gevoel en 1 op de 10 Nederlanders geeft zelfs aan ernstig of langdurig eenzaam te zijn. Dat kunnen we natuurlijk niet laten gebeuren. 

Je eenzaam voelen brengt ook met zich mee dat je minder zin hebt om goed voor jezelf te zorgen, gezond te eten en daarnaast mee blijven doen in de samenleving. Dus het kan van kwaad naar erger gaan en uiteindelijk ook gezondheidsproblemen met zich meebrengen. 

Bij beleidsmakers, in vrijwilligersorganisaties en bij het bedrijfsleven liggen allemaal ingrediënten om echt iets te doen aan die eenzaamheid in de samenleving. Met het programma Eén tegen eenzaamheid brengen we die stukken bij elkaar en enthousiasmeren we Nederland om allemaal dat verschil te maken. 
  
Vorig jaar was de eerste Prijsvraag Eenzaamheid. Hoe hebben jullie dat ervaren en wat heeft dit volgens jullie opgeleverd?
De prijsvraag was ingezet om voorbeelden waarin de fysieke leefomgeving wordt ingericht of ontworpen op een manier dat het eenzaamheid kan voorkomen, in beeld te krijgen en te stimuleren. Het leverde in de eerste plaats inspiratie en mooie voorbeelden op, die we op andere plekken hebben laten zien. 

Dat geldt niet alleen voor de prijswinnaar Inclusief wonen, ook voor Buurtbankjes die de derde prijs wonnen. Verder laat het zien dat het fysieke domein - denk aan projectontwikkelaars, de wethouder ‘wonen’ en/of ‘ruimte’ - ook een ingrediënt in handen hebben. 

Wat voor idee heb je zelf bij een buurtroute?
De buurt is van iedereen. Er zijn ontwikkelingen in beleid die leiden tot een meer diverse samenstelling van de wijk, met ook mogelijk meer zorg en ondersteuningsvragen. Er wordt een groter beroep gedaan op de ‘sociale basis’. Denk aan ouderen die langer thuis willen blijven wonen, mensen met psychische kwetsbaarheid, maar ook zeker mensen in het beschermd wonen. 

Het is belangrijk dat een wijk toevallige ontmoetingen faciliteert. Dat mensen in contact staan met elkaar en het zo makkelijker is en laagdrempelig om een hulpvraag te stellen of bieden aan een buurtgenoot. Ook zou hoe een wijk is ingericht het ‘naar buiten blijven gaan’ moeten stimuleren. 

Buurtroutes zijn voor mij concrete plekken in de buurt waar het goed toeven is: pleintjes, tuinen, waterplekken, speeltuin. Het zijn in de eerste plaats ontmoetingsplekken. Als je die plekken schakelt heb je een mooie wandel- of beweegroute.
 
In het programma Wonen met Zorg (WOZO) van minister Conny Helder staat de prijsvraag genoemd, er staat ook dat het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) meer aandacht wil voor woonomgeving en ontmoeting in die woonomgeving. Wat willen jullie verder met dit onderwerp als ministerie van VWS?
De leefomgeving van mensen biedt een natuurlijke en vanzelfsprekende mogelijkheid tot ontmoeting, contact en beweging. Hier zijn bewoners aan zet. De ruimte doet ertoe, en de kwaliteiten van die ruimte maken contact mogelijk. We willen de sociale infrastructuur versterken zodat betekenisvolle plekken ontstaan waar alle leeftijden en lagen van de samenleving elkaar kunnen treffen en het relatief makkelijk is kwetsbare buurtgenoten te ondersteunen. 

In nieuwe bouwplannen voor bijvoorbeeld geclusterd wonen, kan leefomgeving integraal worden meegenomen en in de woonvisies en uitvoeringsplannen van gemeenten willen we aandacht voor leefomgeving verankeren door een verplichtend karakter. 

Verder staan er best wel wat ontmoetingsruimtes leeg. Is er goed gekeken naar wat er in de wijk al is, 
voordat er weer nieuwe ontmoetingsruimtes worden gebouwd? Is er goed overleg geweest met de inwoners, de vrijwilligers(organisaties) in de wijk en de lokale ondernemers? Pas dan is het in stand houden van een ontmoetingsinitiatief kansrijk. 

 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Stimuleringsregeling Wonen en Zorg weer geopend
12 juni 2025

Per vandaag is de Stimuleringsregeling Wonen en Zorg weer geopend: vanaf 11 juni 9:00 tot en met 31 oktober…

Lees Verder »
Betekenisvolle vriendschappen zijn buffer tegen eenzaamheid
12 juni 2025

Professor Anja Machielse, emeritus hoogleraar Humanisme en Sociale Weerbaarheid en bijzonder hoogleraar Sociale…

Lees Verder »
Deurne en Someren bundelen krachten voor integrale woon-welzijn-zorgvisie
6 juni 2025

Vergrijzing, toenemende zorgbehoeften en de krappe woningmarkt leggen een enorme druk op veel gemeenten.…

Lees Verder »
'It takes a village to grow old'
5 juni 2025

Hoe bereiden we ons goed voor op een langer, actief en gezond leven? Deze vraag stond…

Lees Verder »
Mensen beseffen steeds meer dat we het met elkaar moeten doen
4 juni 2025

Een zorgzame straat begint met elkaar kennen en herkennen, stellen Yvonne Witter en Daniëlle Harkes, oprichters…

Lees Verder »
B&B De Uitwijk: Een warm bad van verbondenheid
2 juni 2025

Het krijtbord in de voortuin van B&B De Uitwijk verklapt dat er in het voormalige schoolgebouw in…

Lees Verder »
‘Lekker koken met draadjesvlees. Dan komen ze gelijk!’
2 juni 2025

Middenin de coronatijd werd in Amsterdam-Zuid een opmerkelijke, intramurale zorginstelling geopend. Vandaag…

Lees Verder »
Van woongroep tot verhuisadviseur
28 mei 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Blue Zone Festival 2025: De beweging groeit
28 mei 2025

Met tachtig deelnemers aan het pre-event en bijna 400 bezoekers op de festivaldag, overschrijdt het tweede Blue…

Lees Verder »
Intergenerationeel woonproject Haven Oost: samen redzaam
27 mei 2025

Onlangs kregen de bewoners van het intergenerationeel wooncomplex Haven Oost in…

Lees Verder »
Dora: op naar structurele financiering van ontmoetingsruimten
26 mei 2025

Het eeuwige gesprokkel om publieke ontmoetingsplekken gefinancierd te krijgen,…

Lees Verder »
Ouderen willen verzorgingshuis niet terug
23 mei 2025

Senioren hechten veel waarde aan behoud van zelfstandigheid en privacy bij het kiezen van de woonvorm van hun…

Lees Verder »
Collectief wonen als standaard
20 mei 2025
Lees Verder »
Betaalbaar Wonen Prijs Zuid-Holland
14 mei 2025

Werkte jij vanuit een gemeente, corporatie of projectontwikkelaar aan een betaalbaar woningbouwproject in Zuid-…

Lees Verder »
Zorgzame buurten in opbouw: hoe nu verder?
13 mei 2025

Hoe bouw je een zorgzame buurt waar mensen naar elkaar omzien? De eerste fase van Nonna’s programmalijn ‘Goed…

Lees Verder »
Lees het nu: Digimagazine #1 2025: Gemeenschappelijk Wonen
12 mei 2025

Bij ZorgSaamWonen brengen we een paar keer per jaar een digitaal magazine uit. Elk magazine gaat over een…

Lees Verder »
Met Buurtkracht samen verder bouwen aan vitale en bruisende gemeenschap
8 mei 2025

ENA en Woningstichting Barneveld (WsB) starten met project Buurtkracht. Zij gaan samen met bewoners verder…

Lees Verder »
Buurtagenda hulpmiddel bij sociale herstructurering wijken
6 mei 2025

Het Ludgeruskwartier in Deventer is zo’n typische jaren-zestig-buurt met veel verouderde portiek-etagewoningen…

Lees Verder »
Villa Bewust
30 april 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Kamerbrief over voortgang ouderenhuisvesting
28 april 2025

De ministers Mona Keijzer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) en Fleur Agema van Volksgezondheid…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.