Samen werken aan een beter thuis

samenwerken

Wonen in een fijne woning in een leefbare wijk, waar we voor elkaar zorgen en waar je zo lang mogelijk thuis kunt blijven wonen. Een utopie voor de een, een missie voor de ander. De sleutel tot dit succes is een gedeelde visie, gepaard met prestatieafspraken. Daarom hebben 10 organisaties uit de Actieagenda Wonen de handen ineengeslagen om leefbare en vitale wijken mogelijk te maken. De maatschappelijke coalitie bestaat uit ActiZ, Aedes, Sociaal Werk Nederland, Woonbond, Valente, Divosa, VNG, G40, de Nederlandse ggz en MIND. Op de website van Aedes lees je het gehele artikel over wat de coalitie zoal doet en wil bereiken. 

Bron: Aedes

De coalitie werkt met de bewoner, de cliënt, de oudere en kijkt naar wat de mensen willen, kunnen en nodig hebben. Dat brengen ze bij elkaar. Het klinkt makkelijker dan het is. Maar het is een kwestie van durven en doen. Goed wonen in leefbare wijken vraagt om een combinatie van sociale maatregelen en fysieke ingrepen. Wonen, zorg, welzijn, veiligheid en de fysieke leefomgeving zijn onlosmakelijk met elkaar en met leefbaarheid verbonden.

Om samenwerking verder te stimuleren heeft de coalitie een digitaal magazine gemaakt, waarin ze 12 voorbeelden laten zien waarvan ze zeggen: ‘Zo doen we dat! Zo werken we sámen!’

Sommige voorbeelden zijn al ver doorontwikkeld met mooie resultaten. Andere staan nog midden in de klei van het polderlandschap van Nederland. Maar wat al deze voorbeelden gemeen hebben is dat er een samenwerking is gestart tussen verschillende partners waarbij de behoefte van de bewoner centraal staat en waar stappen vooruit worden gezet. Voor mensen die een psychische kwetsbaarheid hebben is het daarbij belangrijk dat ze hun buren kennen en dat deze buren weten wat er speelt. Maar ook dat de zorginstelling betrokken blijft zolang het nodig is en de andere partners in de wijk kent.

Maar hoe breng je wonen, zorg, welzijn en fysieke leefomgeving dan bij elkaar? De maatschappelijke coalitie uit de Actieagenda Wonen organiseert 4 webinars, waarin we ingaan op sterke praktijkvoorbeelden uit het magazine van samenwerking aan leefbare wijken. Voorbeelden waarvan we zeggen: zo DOEN we dat! Voor het eerste webinar zijn we te gast in de wijk Ruwaard in Oss. In de Ruwaard hebben ze het hele proces omgedraaid. Niet meer de systemen staan centraal, maar de persoon die ondersteuning nodig heeft. En dat dwingt tot anders organiseren en samenwerken.

Dit artikel is afkomstig van de website van Aedes

Meer lezen over dit onderwerp? Bekijk dan de terugblikpagina van het symposium 'Van Nimby naar Wimby; (Be)grip in de buurt. 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Trends voor woningmarkt en leefomgeving 2026
9 januari 2026

Een vaste traditie! Aan het begin van het nieuwe jaar zet adviesbureau Companen, tevens…

Lees Verder »
Excursie: De ziel van het Kloosterkwartier ervaren
6 januari 2026

Niet de stenen, maar de ziel van een gemeenschap: van zorg en omzien naar elkaar,…

Lees Verder »
Samenleven met verschil
5 januari 2026
Lees Verder »
De populairste artikelen van 2025
30 december 2025

Het jaar is weer bijna voorbij. Zoals elk jaar is het weer de vraag welke artikelen het populairst waren. Het…

Lees Verder »
Gemengd wonen: wonen op een plek waar je welkom bent
23 december 2025

Gemengd wonen betekent wonen op een plek waar je welkom bent. En dat werkt. Wie ons…

Lees Verder »
Daalhof: slimme combi wonen, welzijn en zorg
15 december 2025

Op 25 september, tijdens het ZorgSaamWonen Congres won Envida met Woonzorgzone Daalhof in Maastricht de…

Lees Verder »
Verslag bestuurlijke conferentie 'De Stad als Thuis'
4 december 2025

Tijdens de bestuurlijke conferentie De Stad als Thuis die 26 november jl. in Amsterdam plaatsvond, bezochten…

Lees Verder »
INBO Magazine Zorgzame buurten
26 november 2025

Wat maakt een buurt zorgzaam? En hoe ontwerp je een leefomgeving waar mensen elkaar vanzelf weten te vinden? …

Lees Verder »
Magazine Samen leven in de eigen buurt
17 november 2025

In 2040 telt Nederland ruim 2,5 miljoen 75-plussers. Velen van hen wonen langer zelfstandig thuis.…

Lees Verder »
Samen wonen, samen leven
12 november 2025

Afgelopen vrijdag 7 november kwamen op uitnodiging van de beweging ‘Ouder worden 2040’ vele bestuurders,…

Lees Verder »
Mini-congres: De toekomst van zorginstellingsterreinen
24 oktober 2025

Veel oude zorginstellingsterreinen maken een stille transformatie door. Wat ooit afgezonderde omgevingen waren…

Lees Verder »
Nieuwe methodiek ‘Wijkgerichte preventie’
21 oktober 2025

Om (zorg)professionals hierin te ondersteunen, ontwikkelden Leyden Academy en Buurtzorg samen de…

Lees Verder »
Podcast: Hoe kunnen het sociaal domein en de zorg elkaar versterken?
16 oktober 2025

Hoe kunnen het sociaal domein en de zorg elkaar versterken?  In de nieuwe podcast Sociale Kwesties van Movisie…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Congres 2025: bekijk het beeldboek
8 oktober 2025

Op 24 en 25 september 2025 vond alweer het zesde, jaarlijkse ZorgSaamWonen Congres…

Lees Verder »
Eigenwijsheid
30 september 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een maatschappelijke druk om te…

Lees Verder »
Goed Samenleven? Morele spanningen in de langdurige zorg
29 september 2025

Onder druk van de aanhoudende zorgcrisis richten gemeenten en zorginstellingen hun blik de laatste tijd steeds…

Lees Verder »
Woonzorgzone Daalhof en wooncomplex het Sumatrahof winnen de ZorgSaamWonen Award 2025
26 september 2025

“Zes winnaars, waarvan twee de beste winnaars zijn”. Zo presenteerde juryvoorzitter…

Lees Verder »
Wijkaanpak: schakelen tussen strategie en praktijk
25 september 2025

Hoe kom je van mooie plannen voor een wijk tot concrete actie? Dat onderwerp staat centraal tijdens de viering…

Lees Verder »
Zes genomineerden ZorgSaamWonen Award 2025 – Zorgzame Plekken - bekend
24 september 2025

Donderdag 25 september is het zover! Tijdens het ZorgSaamWonen Congres wordt de…

Lees Verder »
Sta even stil bij alle ZorgSameBuren met een Plus tijdens Week tegen Eenzaamheid
23 september 2025

Van donderdag 25 september tot en met woensdag 1 oktober 2025 is in Nederland de…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.