Seniorenmakelaar helpt ouderen met verhuizen

seniorenmakelaar

Als pionier begon Maud Brugman, seniorenmakelaar bij woningcorporatie Vidomes, acht jaar geleden met het voorlichten van ouderen over wonen. Inmiddels werken meer corporaties met een seniorenmakelaar. “Ik ben begonnen als servicemedewerker bij Vidomes, daarna heb ik twee jaar de vrije sectorhuur gedaan. En in 2011 startte ik als seniorenmakelaar”, vertelt Brugman.

De seniorenmakelaar helpt ouderen met het zoeken en vinden van een geschikte nieuwe woning. Het is de bedoeling om hiermee doorstroming te bevorderen. Vidomes heeft ooit via een enquête bij ouderen - die in grote woningen woonden - achterhaald hoe groot de verhuisbereidheid was. En of men behoefte had aan een vrijblijvend gesprek. En die bereidheid was er en zo is de bal gaan rollen. “Ik heb senioren nooit actief benadert, ze kwamen altijd naar mij toe. Er is ook veel aandacht voor geweest.  En ik moet zeggen: de verhuisbereidheid is best groot, ondanks dat je overal hoort en leest dat ouderen honkvast zijn.”

Nieuwe seniorenmakelaars
Volgens Brugman zijn ouderen niet goed geïnformeerd en is de drempel hoog om te verhuizen. Ze merkt dat ouderen het fijn om vinden één contactpersoon te hebben. Uit de evaluatie van een paar jaar geleden bleek dat ouderen het persoonlijke contact en het bieden van maatwerk erg waarderen. Natuurlijk is Brugman afhankelijk van het aanbod van andere woningen. In de ene gemeente zijn er meer woningen die geschikt zijn voor ouderen dan in de andere gemeente.  In Zoetermeer hebben we best veel seniorenwoningen maar in andere gemeenten minder. Daar blijft de doorstroming achter.”  

Sinds kort zijn er twee nieuwe seniorenmakelaars gestart die werkzaam zijn in Delft en Zoetermeer. Zij werken niet alleen in opdracht van Vidomes, maar ook voor drie andere woningcorporaties uit de regio: Woonbron, De Goede Woning en Vestia. Brugman gaat met hen samenwerken.

Tekort aan moderne complexen
Het aanbod van seniorenwoningen is over het algemeen nog te beperkt. Brugman ziet dat er op dit moment veel behoefte is aan moderne complexen waar faciliteiten geboden worden. Daar is een tekort aan. Niet zozeer aan de ouderwetse verzorgingshuizen maar aan zogenaamde ‘seniorenwoningen plus’. Dit zijn woningen met meer voorzieningen.

Complexen de dichtbij een winkelcentrum liggen zijn geliefd. Brugman hoopt dat het aanbod uitgebreider wordt. Zij merkt dat gemeenten en corporaties hier wel meer mee bezig zijn. “Misschien kunnen gemeenten soepeler omgaan met regels. Zo vertelde laatst een oudere vrouw dat ze haar scootmobiel niet voor de deur kon parkeren. Wel via het achterpad, maar dan moest de deur naar het achterpad verbreed worden. Maar hieraan werkte de gemeente niet mee. Zonde en een kans gemist.”

Eerder nadenken
Brugman is blij met de voorzichtige trend dat ouderen zelf vaker nadenken over het ouder worden en welke consequenties dit heeft voor het wonen. Dat moedigt ze ook aan. “Mensen wachten toch vaak te lang om een ‘verhuisstap’ te zetten. Sommige mensen hebben geen keuze meer. Zij worden gedwongen te verhuizen naar een aanleunwoning of seniorenwoning met bijvoorbeeld een restaurant. Onlangs vond ik een woning voor een man van 92 jaar die in een vrije sector woning woonde. Hij was niet meer in staat om zelf te koken en is nu erg blij dat we hem een 2-kamer woning aanboden in een complex waar een restaurant aanwezig is. Ouderen zijn dus best bereid om naar een kleinere woning te verhuizen en concessies te doen. Vooral  als hun partner overlijdt of als er gezondheidsproblemen ontstaan.”

Om mensen eerder over hun toekomst na te laten denken, moet je ze informeren dat een nieuwe woning niet snel gevonden is, vindt Brugman. “Ik ben er van overtuigd dat als een seniorenwoning goed voelt, de stap kleiner is om er naartoe te verhuizen. Dat kom ik veel tegen.” 

De seniorenmakelaars brengen mensen op ideeën, denken met ze mee en attenderen ouderen op wooncomplexen waar ze zelf nog niet aan gedacht hebben. Maud: “Ik zeg dan: dit complex staat niet op uw lijstje, maar ga er eens kijken. Vaak zijn ze dan aangenaam verrast.”

Dichtbij voorzieningen
Ouderen willen graag wonen dichtbij diverse voorzieningen en die goed bereikbaar zijn met bijvoorbeeld een scootmobiel. Vanuit een eengezinswoning willen ouderen veelal verhuizen naar een ruime, levensloopbestendige woning met balkon. Ze willen daarna niet nog een keer verhuizen.

Ouderen in de leeftijdscategorie 55 - 70 jaar oriënteren zich lang op een andere woning en wijk.  “Voor deze groep ouderen zoek ik langer omdat ze kritischer zijn. Ze hebben de tijd.”

Rompslomp
Maud merkt dat ouderen sneller in beweging komen als hun omgeving verandert. Als de buurvrouw bijvoorbeeld verhuist of overlijdt, dan wordt de drempel om te verhuizen voor henzelf ook lager. Mensen zien vaak op tegen een verhuizing. Ouderen zijn ook bang voor het onbekende, voor de rompslomp die een verhuizing met zich meebrengt en dat ze herinneringen achter zich moeten laten.

Soms gaat de huur bij de verhuizing omhoog, maar ook vaak omlaag. Maud heeft de ruimte om met maatwerk te zorgen dat de nieuwe huur altijd passend is. Soms verlaagt ze de huur van bijvoorbeeld 700 naar 600 euro, omdat het inkomen te laag is. En soms doet ze het omgekeerde, als het inkomen te hoog is. Het op maat kunnen arrangeren is soms essentieel om de match te kunnen maken.

Meerwaarde aantonen
Voor de toekomst heeft Brugman diverse plannen. Zij ziet dat het aantal ouderen met een migratieachtergrond toeneemt. Zij vindt het lastig om deze groep te bereiken. “Familie speelt bij deze groepen ouderen vaak een grote rol. Die moet je er dus bij betrekken. Ik merk dat ouderen met een migratieachtergrond een ander woonbeeld hebben. Ik wil op korte termijn graag samenwerken met migrantenorganisaties, zeker nu deze groep groeit.” Ook werkt Brugman nauw samen met zorgorganisaties. “De samenwerking in het kader van de wmo gaat steeds beter. Ons werk bespaart geld. We willen daarom in kaart brengen wat de meerwaarde is van seniorenmakelaars.”

 

 

 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Oproep: doe mee aan de tentoonstelling Liever Collectiever!
26 februari 2026

Vind jij het ook zo fijn om gemeenschappelijk te wonen? En zou je dat graag doorvertellen? Laat ons weten…

Lees Verder »
Doorstart ‘Het Juiste Thuis’ met ZorgSaamWonen
25 februari 2026

Een dubbel gevoel hebben Mathil Sanders-de Jonge, wethouder sociaal domein van de…

Lees Verder »
Drie woongebouwen, één feestje
24 februari 2026

Met een feestelijke sleuteloverdracht zijn op 16 februari drie woongebouwen geopend in Amsterdam: het Liesbeth…

Lees Verder »
Gezonde leefomgeving: ontwerpen van stoel tot landschap
18 februari 2026

Het ontwerpen van gebouwen in de zorgsector gaat veel verder dan de esthetiek. Enkele prominente architecten…

Lees Verder »
Nieuw woon- en gezondheidscomplex voor Leidschendam-Voorburg
17 februari 2026

Leidschendam-Voorburg, 5 februari 2026 – In Klein Plaspoelpolder wordt gewerkt aan de realisatie van een nieuw…

Lees Verder »
De nachtwachten van Elisabeth Otter-Knoll
16 februari 2026

In een Amsterdams appartementencomplex voor senioren zijn het studenten die ’s nachts waken over de bewoners.…

Lees Verder »
Herontwikkeling Valkenhove zet grote stap richting moderne, inclusieve woonomgeving
6 februari 2026

De herontwikkeling van woonzorgcomplex Valkenhove in Breda heeft een belangrijke mijlpaal bereikt. De gemeente…

Lees Verder »
Publicatie: Wat beweegt senioren om de verhuisstap te maken?
5 februari 2026

Waarom maakt de ene senior de verhuisstap, en moet de ander er niet aan denken? Die vraag staat centraal in het…

Lees Verder »
Digitale Kompas Ruimte voor Ontmoeten biedt houvast voor sociale woonomgevingen
3 februari 2026

Hoe creëer je een woonomgeving die ontmoeting stimuleert en bewoners ondersteunt in…

Lees Verder »
Nieuw: Stappenplannen borging en realisatie opgave ouderenhuisvesting
2 februari 2026

Het Aanjaagteam Wonen Welzijn Zorg voor Ouderen heeft op 29 januari 2026 een nieuw…

Lees Verder »
Liever coöperatiever: gemeenschappelijk wonen, het nieuwe normaal
30 januari 2026

Collectief wonen zou de nieuwe standaard moeten worden. Het nieuwe normaal. Dat…

Lees Verder »
Oudere kunstenaars wonen samen in het Amsterdam-centrum: ‘We spelen geen bingo, wel gitaar'
23 januari 2026

In het Ramses Shaffy Huis wonen sinds 2016 oudere en jonge kunstenaars samen: schilders, musici, ontwerpers,…

Lees Verder »
Goed ouder worden: een g’ouden formule
20 januari 2026

Het initiatief G’oud – goed oud worden - kreeg concreet vorm in coronatijd. Bewoners…

Lees Verder »
Meer dan wonen alleen: de Sociale Menukaart van Actium
19 januari 2026

Corporatie Actium staat voor passend en betaalbaar wonen, maar wonen is meer dan een dak boven je hoofd. Het…

Lees Verder »
Utrecht laat zien hoe transformatie werkt
14 januari 2026

Een voormalige gevangenis en een gespaard winkelpand in Utrecht hebben één ding gemeen: ze zijn beide bestemd…

Lees Verder »
Start herontwikkeling De Duynsberg in Tilburg
13 januari 2026

Tilburg, 8 januari 2026 – Op de plek van appartementencomplex De Duynsberg, midden in de wijk Wandelbos in…

Lees Verder »
Trends voor woningmarkt en leefomgeving 2026
9 januari 2026

Een vaste traditie! Aan het begin van het nieuwe jaar zet adviesbureau Companen, tevens…

Lees Verder »
Wonen in een community draagt bij aan herstel
8 januari 2026

Mirjam van Dootingh heeft twee volwassen kinderen met een psychische kwetsbaarheid,…

Lees Verder »
Excursie: De ziel van het Kloosterkwartier ervaren
6 januari 2026

Niet de stenen, maar de ziel van een gemeenschap: van zorg en omzien naar elkaar,…

Lees Verder »
Splitsgids: een stappenplan voor woningsplitsing
2 januari 2026

Nederland kampt met een tekort aan betaalbare woningen. Met alleen nieuwbouw gaan we…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.