T-huiz, huis vol technologie

rerer

Easysteppers, een beker die je in de nacht makkelijk ziet (‘glow in the dark-beker’), postopvanger, een sta- op- stoel, een automatische deuropener. In een woning van corporatie Brabant Wonen in Den Bosch kunnen bezoekers sinds kort kennismaken met maar liefst zeventig verschillende technologische snufjes en hulpmiddelen.  

Ad Sterkens, werkzaam bij Brabant Wonen, leidt de bezoekers rond. En legt uit waarom de woning, het T-huiz genaamd, er gekomen is. ‘Ouderen blijven steeds langer thuis wonen. Dat merkt corporatie Brabant Wonen ook. We moeten als corporatie onze oudere huurders op verschillende manieren helpen met het langer thuiswonen, dus ook met voorlichting over mogelijkheden om het thuis wonen zo prettig en comfortabel mogelijk te maken.’

Zorgtechnologie

De Brabantse corporatie werkt hierin samen met Zorgorganisatie Brabant Zorg en ook Koning Willem I College. Sandra Das is de betrokken docent. Er zijn twee T-huizen: in Oss leidt Bernadette Joris van Brabant Zorg bezoekers rond en Ad is te vinden in Den Bosch. Met deze slimme woningen krijgen ouderen een indruk van wat er allemaal mogelijk is. Niet alleen ouderen kunnen hier hun voordeel mee doen, ook mantelzorgers en zorgverleners. ‘Vandaag waren er ergotherapeuten op bezoek. Zij leren van de technologische snufjes maar wij leren ook van hen. Zo vertelde een therapeute dat je voor het elektrische hulpmiddel bij het aantrekken van de steunkousen de oudere best wat spierkracht moet hebben, anders schiet je zo uit je stoel.’ Studenten van Willem I College komen ook kennis opdoen omtrent zorgtechnologie. ‘Het is goed dat zij om leren gaan met zorgtechnologie. Sowieso zijn zij het meer gewend om met technologie om te gaan. En dat is ook nodig gezien de ontwikkelingen in de zorg, zoals het personeelstekort.’ 

Het T-huiz staat vol handige hulpmiddelen. Sommige zijn eenvoudig, zoals blokken die onder een bank geplaatst kunnen worden zodat mensen wat makkelijker uit de bank kunnen opstaan. Andere voorzieningen zijn wat complexer zoals een life style monitor. Met deze sensara monitor kunnen familieleden op afstand een seintje krijgen als hun vader of moeder ineens vijf keer naar het toilet gaat ‘s nachts terwijl ze normaal niet of slecht één keer gaan. Dan is er wellicht sprake van een blaasontsteking. Of als ’s nachts de voordeur opengaat, terwijl dat anders nooit gebeurt. Dat kan duiden op nachtelijk dwalen. De monitor is slim en leert wat een patroon is van een oudere. De sensor hangt in de koelkast, badkamer, slaapkamer. Mensen hebben vaak vaste gewoonten en als dat patroon ineens wordt verstoord, krijgen familieleden een signaal. Toch zijn het, volgens Ad, vaak de meest eenvoudige aanpassingen die het verschil kunnen maken.  

Bed van de toekomst

Hij hoopt bezoekers op ideeën te brengen wat zij zelf kunnen doen om langer en fijner thuis te blijven wonen. Sommige hulpmiddelen zorgen ervoor dat mensen niet meer afhankelijk zijn van een zorgverlener. Zo houden ouderen zelf de regie. Ad raadt ouderen ook aan om contact te zoeken met ergotherapeuten om te kijken welke hulpmiddelen bij iemand passen. ‘Kijk, hier heb je een bed dat kan draaien. Dit is echt het bed van de toekomst. Zo kunnen mantelzorgers en professionals zonder tillen iemand uit bed helpen.’ Ad wil binnenkort buurtbewoners bij het T-huiz betrekken. ‘Dan kunnen ze misschien ook rondleidingen verzorgen.’ De belangstelling voor de woning is groot. Er komen mensen uit de hele regio langs. De komende twee jaar is de woning te bezoeken.
zie: https://www.t-huiz.nl/

Ook interessant / voor u geselecteerd

'It takes a village to grow old'
5 juni 2025

Hoe bereiden we ons goed voor op een langer, actief en gezond leven? Deze vraag stond…

Lees Verder »
‘Lekker koken met draadjesvlees. Dan komen ze gelijk!’
2 juni 2025

Middenin de coronatijd werd in Amsterdam-Zuid een opmerkelijke, intramurale zorginstelling geopend. Vandaag…

Lees Verder »
Blue Zone Festival 2025: De beweging groeit
28 mei 2025

Met tachtig deelnemers aan het pre-event en bijna 400 bezoekers op de festivaldag, overschrijdt het tweede Blue…

Lees Verder »
De Beweeg Detective en Huis Miereveld winnen Blue Zone Festival Award 2025
21 mei 2025

Amersfoort, 21 mei 2025 – Tijdens de feestelijke openingsavond van het Blue Zone Festival 2025, vorige week in…

Lees Verder »
Betaalbaar Wonen Prijs Zuid-Holland
14 mei 2025

Werkte jij vanuit een gemeente, corporatie of projectontwikkelaar aan een betaalbaar woningbouwproject in Zuid-…

Lees Verder »
Lees het nu: Digimagazine #1 2025: Gemeenschappelijk Wonen
12 mei 2025

Bij ZorgSaamWonen brengen we een paar keer per jaar een digitaal magazine uit. Elk magazine gaat over een…

Lees Verder »
80 jaar Vrijheid is inmiddels veel méér dan geen oorlog
2 mei 2025

Op 3 april mocht ik meedoen aan een overleg om deze gedachtesprong te maken: vrijheid is méér dan geen oorlog.…

Lees Verder »
Villa Bewust
30 april 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Kamerbrief over voortgang ouderenhuisvesting
28 april 2025

De ministers Mona Keijzer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) en Fleur Agema van Volksgezondheid…

Lees Verder »
Rabobank: 'We zijn bezig met een vitaliteitstransitie'
25 april 2025

Vorig jaar heeft de Rabobank de toekomstvisie op zorg geactualiseerd. De principes van Blue zone sluiten aan op…

Lees Verder »
Blue Zone Festival: Hét festival voor de gezonde leefomgeving
7 april 2025

Op donderdag 15 mei 2025 vindt de tweede editie van het Blue Zone Festival plaats in Amersfoort. Het Blue Zone…

Lees Verder »
De juiste vibe
31 maart 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Pleidooi voor sociaal pensioen 60-plussers
25 maart 2025

Sociaal pensioen staat voor de vele vaardigheden, ervaringen, netwerken en kennis die 60-plussers gedurende hun…

Lees Verder »
Brochure De toekomstbestendige woning
18 maart 2025

Senioren aan zet heeft een brochure ontwikkeld met tips voor senioren om de woning toekomstbestendig(er) te…

Lees Verder »
Een gebouw moet zorgconcept niet dicteren, maar faciliteren
11 maart 2025

"We moeten weer leren ontwerpen voor collectieven", stellen Jeroen Osendarp en Joris te Witt (partners en…

Lees Verder »
Hippe hospita
28 februari 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Vilente werkt vanuit respect aan vitale leefomgevingen
13 februari 2025

‘Respect hebben voor wat er al is en oog hebben voor de context’. Dat leerde Ton…

Lees Verder »
Blue Zone Festival Award: dien jouw initiatief in!
11 februari 2025

Gezonde leefomgevingen vormen de basis voor een vitaal en gelukkig leven. Om innovatieve en inspirerende…

Lees Verder »
Hoezo te oud?
30 januari 2025
Lees Verder »
Nieuwe serie: Waar eindigt burenhulp en begint mantelzorg?
28 januari 2025

‘We gaan niet de billen van de buurman wassen!’. Dat hoor je vaak genoeg. Maar klopt…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.