Thuishuis biedt antwoord op woonvragen

woningbehoefte ouderen

Het thuishuis – onderdeel van het Thuishuisproject – is een huis voor (alleenstaande) ouderen met een smalle beurs die op een fijne manier met anderen oud willen worden. 

Het Thuishuisproject bestaat uit twee onderdelen: het thuishuis, de kleinschalige woonvorm voor vijf tot zeven bewoners, en het Thuisbezoek, een verzameling van activiteiten gericht op ouderen in de buurt of wijk om hen steuntje in de rug te geven om ‘weer mee te doen’ en om hun netwerk te verstevigen door (geschoolde) vrijwilligers. Ook kunnen vrijwilligers, indien nodig, ondersteuning bieden in het thuishuis. De bewoner geeft aan waar hij of zij behoefte aan heeft. Het Thuishuisproject is een bewezen effectieve aanpak van eenzaamheid en kan een grote reikwijdte ontwikkelen binnen een groep alleenstaande ouderen. 

Bewoners van een thuishuis hebben een eigen woonruimte van ongeveer 40 vierkante meter met een woonkamer, pantry, eigen badkamer en slaapkamer. Zij delen met andere bewoners gemeenschappelijke ruimtes, zoals een huiskamer, keuken, wasruimte, logeerkamer en een tuin of terras. “Het is een studentenhuis, maar dan met een nette keuken”, zegt Jan Ruyten van Stichting Thuis in Welzijn en bedenker van het woonconcept. 

Niet alleen 
Het thuishuis biedt een antwoord op vragen die in de samenleving spelen, zoals het langer thuis wonen, het voorkomen en verminderen van eenzaamheid en het omzien naar elkaar. De woonvorm heeft verschillende voordelen: het bevordert de doorstroming op de woningmarkt, het voorkomt eenzaamheid en het draagt bij aan zelfstandig wonen. “Je hoeft elkaar niet telkens te spreken, maar je weet dat er iemand is. Je bent niet alleen”, zegt een bewoonster van het Thuishuis.  

Volgens Anja Machielse van de Universiteit voor Humanistiek sluit het Thuishuisproject perfect aan bij de woonbehoefte en bij de sociale behoefte van veel ouderen. Veiligheid, sociale contacten en hulp in de nabije omgeving horen bij deze behoeften. De lokale stichting Thuishuis Woerden beheert de wachtlijst en zorgt ervoor dat nieuwe bewoners passen bij het concept. Toch zijn er nog maar vijf Thuishuisprojecten in Nederland. Gezien het grote vraagstuk van de eenzaamheid en de groeiende vraag naar betaalbare woonvormen voor mensen die dreigen te vereenzamen, is dat veel te weinig. Wel groeit de interesse in het Thuishuisproject bij toekomstige bewoners, maar ook bij gemeenten, corporaties, welzijnsorganisaties en vrijwilligersorganisaties en ouderenbonden.  

Animo 
Voor de gemeente Woerden past het concept Thuishuisproject perfect in het beleid, waarin zij preventie en het bevorderen van welzijn hoog op de agenda hebben staan. Toch had de corporatie Groenwest, die het thuishuis in Woerden mogelijk heeft gemaakt, in eerste instantie wat twijfels om mee te doen aan het realiseren van het concept. Past deze woonvorm wel bij hedendaagse senioren? Hoe zit het met de financiële risico’s? Is er een geschikte locatie te vinden als nieuwbouw uitgesloten is?  

Uiteindelijk ging de corporatie overstag. “Omdat het aantal ouderen groeit, eenzaamheid steeds meer voorkomt en omdat de gemeente het graag wilde”, zegt Karin Verdooren, directeur-bestuurder van woningcorporatie GroenWest. Ook verstrekte de provincie Utrecht een eenmalige subsidie. GroenWest is inmiddels blij dat het huis er is en is er trots op. De locatie pakte beter uit dan verwacht: het is een bestaand gebouw dat midden in een woonwijk ligt. Er was en is voldoende animo, de bewoners zijn tevreden en er hangt een goede sfeer. “Bovendien is het complex door de verbouwingen flink verbeterd”, aldus Verdooren. “Ik wil daarom zeker een tweede thuishuis gaan realiseren.” 

Het thuishuis is een waardevol alternatief en een mooie aanvulling op het palet van diverse woonvormen. Sinds het thuishuis op het NOS Journaal is geweest, is er groeiende belangstelling bij gemeenten.  


Dit artikel is verschenen in Stedebouw & Architectuur 01/2020, thema Bouw en Zorg. Lees meer van Stedebouw & Architectuur in de bibliotheek
 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Bouwen aan het Merletplein: van droom naar hechte gemeenschap
16 juli 2026

In het hart van Cuijk, op de plek waar ooit een school stond, schittert nu…

Lees Verder »
De eindgebruiker altijd voor ogen
10 juli 2026

‘Een blije eindgebruiker’. Dat is de reden waarom Edgar Berger graag bij Zenzo…

Lees Verder »
Eindrapportage Aanjaagteam Wonen Welzijn Zorg voor Ouderen
8 juli 2026

Het Aanjaagteam Wonen Welzijn Zorg voor Ouderen is gestopt per 9 juli. In de eindrapportage blikt het team…

Lees Verder »
Handreiking 'Woningdelen: Een nieuwe kijk op wonen'
6 juli 2026

De handreiking ‘Woningdelen: Een nieuwe kijk op wonen’, gemaakt door corporatie Talis, biedt overwegingen,…

Lees Verder »
Geschiktheidsgids geclusterd wonen
2 juli 2026

De Geschiktheidsgids geclusterd wonen, ontwikkeld door TNO in opdracht van het ministerie van VWS, biedt…

Lees Verder »
Testproject: Woningsplitsen in bewoonde staat
25 juni 2026

Hoe kunnen we meer woonruimte creëren zonder nieuw te bouwen? En hoe helpen we verschillende generaties om in…

Lees Verder »
Waterland Oase officieel geopend in Amsterdam-Noord
23 juni 2026

De Waterland Oase in Amsterdam-Noord is officieel geopend. In nieuwbouwcomplex Berkmeer aan het Waterlandplein…

Lees Verder »
Corporatie Omthuis bouwt aan wijken waar mensen zich thuis voelen en naar elkaar omkijken
18 juni 2026

We reizen naar Leusden voor een gesprek met Maarten Visser, ontwikkelmanager bij woningcorporatie Omthuis. Zij…

Lees Verder »
Gemeenschappelijk wonen als sleutel tot gezond ouder worden
16 juni 2026

Dat gemeenschappelijk wonen bijdraagt aan het welzijn van ouderen weten Darinka…

Lees Verder »
Nieuwe publicatie: WOONTITANEN
2 juni 2026

In wat voor woning en woonomgeving ziet de 55-plusser zichzelf prettig oud worden? Dit is de centrale vraag in…

Lees Verder »
Zorgcoach in woongemeenschap Akropolistoren werkt aan preventie
12 mei 2026

Ouderenadviseur, welzijnsmedewerker, thuiscoach, wijkverpleegkundige en sociaal…

Lees Verder »
Seniorenhuisvesting: woningtoewijzing als sleutel tot vitale gemeenschappen
5 mei 2026

Seniorenhuisvesting is meer dan een uitvoeringsvraagstuk alleen. Regelgeving, toewijzingscriteria en…

Lees Verder »
Wonen voor iedereen: Handreiking woonzorgconcepten regio Amsterdam
23 april 2026

Er zijn woonzorgconcepten gerealiseerd voor woningzoekende in een kwetsbare situatie…

Lees Verder »
Minder verpleeghuizen nodig dan verwacht door afname verblijfsduur
21 april 2026

Na jaren van inzet op langer thuis wonen is er momenteel leegstand in verpleeghuizen…

Lees Verder »
Inspiratiebundel en Denkroute
16 april 2026

Vanuit de DEEL Academy zijn weer twee mooie produkten uitgebracht: de  …

Lees Verder »
HOUSE onderzoek Vlaanderen: De toekomst van woonwelbevinden en ouder worden
9 april 2026

Bij onze Zuiderburen heeft een groot onderzoek plaatsgevonden: het HOUSE project. Voor het HOUSE project hebben…

Lees Verder »
Roadmap: borging en realisatie opgave ouderenhuisvesting
2 april 2026

Dat we meer en sneller nieuwe woonvormen voor ouderen moeten bouwen, dat weet iedereen inmiddels wel. Maar hoe…

Lees Verder »
Bouwen voor zorg: zo haalbaar én betaalbaar mogelijk
31 maart 2026

Wooncomplex Nieuw Overbos in Heemstede heeft een zomerse uitstraling: de kleur is…

Lees Verder »
Dagelijks Leven en NLV: Zorg en vastgoed, samen naar meer betaalbare woonconcepten
26 maart 2026

Wat hebben zorgorganisatie Dagelijks Leven en vastgoedbeheerder NLV met elkaar…

Lees Verder »
Publicatie onderzoek leegstand intramurale ouderenzorg
24 maart 2026

Het Zilveren Kruis heeft onderzoek gedaan naar zowel de wachtlijsten als leegstand in de intramurale…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.