Gemengd wonen: wonen op een plek waar je welkom bent

Foto: Shutterstock

Gemengd wonen betekent wonen op een plek waar je welkom bent. En dat werkt. Wie ons daar alles over kan vertellen is Nico Ooms. 27 jaar lang zette Nico zich in voor deze bijzondere woonvorm. Nu zijn pensioen nadert, blikt Nico terug. Wat maakt deze woonvorm zo succesvol? En wat zijn belangrijke lessen?

Opvang van dak- en thuisloze mensen in bestaande wijken levert vaak weerstand op bij bewoners. Het inspireert politicus Ab Harrewijn tot een andere aanpak. “Ab had een totaal nieuwe kijk op de opvang”, vertelt Nico. “Hij zei: waarom draaien we het niet om? Eerst dakloze mensen ergens vestigen, en dán geschikte buren vinden die gemotiveerd zijn er een fijne buurt van te maken.” Zo start in 2003 in Leidsche Rijn een van de eerste gemengd wonen-projecten ’t Groene Sticht.

Nico komt in eerste instantie als zo’n geschikte buur in aanraking met ’t Groene Sticht. Na zijn aanmelding blijkt dat ze er nog een projectleider zoeken. Het sluit mooi aan op Nico’s jarenlange ervaring in het opzetten van woon-werkgemeenschappen en hij wordt aangenomen. “Omdat er bij ’t Groene Sticht toen nog koeien in de stal stonden, kon ik kantoor houden bij de Tussenvoorziening. Vanaf 2011 ben ik ook gemengd wonen-projecten gaan ontwikkelen voor de Tussenvoorziening, in totaal achttien.”

Gelijkwaardige buren

De belangrijkste reden dat gemengd wonen werkt, is dat mensen ergens welkom zijn. Dat is wennen voor cliënten, vertelt Nico. “Hier worden ze echt gezien, dat zijn ze helemaal niet gewend. Op straat zijn ze jarenlang genegeerd, en uit zelfbescherming kijken ze zelf ook vaak weg. Hier worden ze aangekeken, serieus genomen, iemand belt bij ze aan of de muziek zachter mag. Dan ben je gelijkwaardige buren. Je neemt dan een andere rol aan dan ex-dakloze, dat is heel heilzaam.”

Vanaf 2013 wordt gemengd wonen als concept verder geprofessionaliseerd. “Dat was naar aanleiding van een vraag van Hans Spekman tijdens een conferentie. Hij zei: mooi dat dat mengen zo goed werkt, maar waarom zien we het dan niet op meer plekken? Het zette iets in beweging. Maar om het uit te kunnen breiden, moesten we beter onderbouwen: hoe werkt gemengd wonen precies? Domweg mensen bij elkaar gooien en hopen dat het goed gaat, werkt niet. Je moet het organiseren.”

Lees gehele interview: Nico over 27 jaar gemengd wonen: “Hier nemen mensen een andere rol aan dan ex-dakloze” - De Tussenvoorziening

 

Bron: De Tussenvoorziening

Ook interessant / voor u geselecteerd

Lees het nu: Digimagazine #1 2026 over inclusie
7 mei 2026

Bij ZorgSaamWonen brengen we een paar keer per jaar een digitaal magazine uit. Elk magazine gaat over een…

Lees Verder »
Seniorenhuisvesting: woningtoewijzing als sleutel tot vitale gemeenschappen
5 mei 2026

Seniorenhuisvesting is meer dan een uitvoeringsvraagstuk alleen. Regelgeving, toewijzingscriteria en…

Lees Verder »
Wonen voor iedereen: Handreiking woonzorgconcepten regio Amsterdam
23 april 2026

Er zijn woonzorgconcepten gerealiseerd voor woningzoekende in een kwetsbare situatie…

Lees Verder »
Inspiratiebundel en Denkroute
16 april 2026

Vanuit de DEEL Academy zijn weer twee mooie produkten uitgebracht: de  …

Lees Verder »
HOUSE onderzoek Vlaanderen: De toekomst van woonwelbevinden en ouder worden
9 april 2026

Bij onze Zuiderburen heeft een groot onderzoek plaatsgevonden: het HOUSE project. Voor het HOUSE project hebben…

Lees Verder »
Roadmap: borging en realisatie opgave ouderenhuisvesting
2 april 2026

Dat we meer en sneller nieuwe woonvormen voor ouderen moeten bouwen, dat weet iedereen inmiddels wel. Maar hoe…

Lees Verder »
Bouwen voor zorg: zo haalbaar én betaalbaar mogelijk
31 maart 2026

Wooncomplex Nieuw Overbos in Heemstede heeft een zomerse uitstraling: de kleur is…

Lees Verder »
Nieuw kabinet biedt hoop op nieuwe vitale woonomgevingen
27 maart 2026

Sneller dan menigeen dacht hebben we een nieuw kabinet. Een op het eerste gezicht…

Lees Verder »
Dagelijks Leven en NLV: Zorg en vastgoed, samen naar meer betaalbare woonconcepten
26 maart 2026

Wat hebben zorgorganisatie Dagelijks Leven en vastgoedbeheerder NLV met elkaar…

Lees Verder »
Publicatie onderzoek leegstand intramurale ouderenzorg
24 maart 2026

Het Zilveren Kruis heeft onderzoek gedaan naar zowel de wachtlijsten als leegstand in de intramurale…

Lees Verder »
Nieuwe woonvorm voor ouderen: jong ontwerpbureau lanceert manifest
23 maart 2026

RAUMKULTUR & IkLandschap lanceerden op 23 maart het Huis van Sep, een manifest dat laat zien hoe woonvormen…

Lees Verder »
Schaalniveaus van geclusterde woonvormen
20 maart 2026

Hoe zorgen we ervoor dat geclusterde woonvormen uitgroeien tot plekken waar bewoners zich thuis voelen, elkaar…

Lees Verder »
Ruimte voor ontmoeting werkt!
19 maart 2026

Hoe ontwerp je een woonomgeving waar mensen niet alleen naast elkaar wonen, maar ook mét elkaar leven? Het…

Lees Verder »
Oproep: Thuis in Verhalen
10 maart 2026

ZorgSaamWonen lanceert een pop-up redactie: Thuis in Verhalen. De komende periode…

Lees Verder »
Zorgbuurthuis 't Hageltje: indicatieloos woongeluk inpassen in systeemwereld
5 maart 2026

“Jullie voorkomen of bieden een Volledig Pakket Thuis (VPT) met de middelen voor een…

Lees Verder »
Gemeenschappen bouwen juist nu van belang
4 maart 2026

Gemeenschappen bouwen, daar gelooft Margrieta Haan, drijvende kracht achter Het…

Lees Verder »
Oproep: Pareltjes van inclusie
2 maart 2026

Hoe ziet inclusie eruit? Plekken waar iedereen welkom is, volwaardig kan meedoen…

Lees Verder »
Oproep: doe mee aan de tentoonstelling Liever Collectiever!
26 februari 2026

Vind jij het ook zo fijn om gemeenschappelijk te wonen? En zou je dat graag doorvertellen? Laat ons weten…

Lees Verder »
Doorstart ‘Het Juiste Thuis’ met ZorgSaamWonen
25 februari 2026

Een dubbel gevoel hebben Mathil Sanders-de Jonge, wethouder sociaal domein van de…

Lees Verder »
Drie woongebouwen, één feestje
24 februari 2026

Met een feestelijke sleuteloverdracht zijn op 16 februari drie woongebouwen geopend in Amsterdam: het Liesbeth…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.