Zinvolle contacten van ouderen in Mijn Droomwijk

rerer

Dreamlike Neighbourhood (Mijn Droomwijk) is een Europees project met als doel mensen met elkaar in contact te brengen en samen bezig te zijn in de eigen wijk. Naast elkaar leren kennen en elkaar ondersteunen, ging het ook om samen iets voor de buurt te betekenen. In Nederland gingen groepen ouderen aan de slag in twee buurten in Den Haag: Bouwlust (Den Haag Zuid-West) en in Transvaal (Den Haag Centrum).  Het project omvatte ook deelprojecten in Oostenrijk, Tjechië en Slovenië. Het project is afgerond en de kennis en ervaringen zijn gepubliceerd in een handboek en online resource kit.

Leeftijdsvriendelijk Bouwlust

Bouwlust is een naoorlogse wijk aan de rand van de stad. Gebouwd in de jaren 1960, die nu toe is aan renovatie en vernieuwing. Vroeger was het een mooie buurt. Iedereen kende elkaar. Tegenwoordig voelen veel ouderen zich geïsoleerd. “Droomwijk Bouwlust” is een nieuwe buurtgroep, ontstaan in de wijk rond een ontmoetingscentrum. De zorgorganisatie Saffier runt dit centrum en wil het omvormen van een plaats voor dagopvang tot een bruisend buurthuis voor de buurt.  Aanvankelijk kwam de groep om de 14 dagen bijeen en besprak verschillende elementen van ‘leeftijdsvriendelijkheid’. De deelnemers beslisten samen wie ze wilden uitnodigen om voor de groep te spreken (bv. politieagent, buurtwerker) en ze wilden ook de tijd samen doorbrengen met creatieve activiteiten. 

rerer

Activiteitengroep in Transvaal

In Transvaal is de gemeenschap van migranten betrekkelijk groot. De ouderen met een migratieachtergrond komen vooral uit Suriname (ze kwamen naar Nederland na de onafhankelijkheid van Suriname), Turkije en Marokko (gastarbeiders uit de jaren 1960 en 1970). Nieuwe bewoners zijn vooral migranten uit Roemenië, Polen en Bulgarije. De oudere bewoners vrezen dat hun waarden niet gedeeld worden en dat geeft een gevoel van onveiligheid. 
Maar de ouderen willen ook graag een bijdrage leveren aan de buurt. De groep Mandelaplein kwam bijeen in een buurthuis in de wijk Transvaal in Den Haag. Deze bestond uit oudere mannen met een Marokkaanse achtergrond, een bestaande groep die al verbonden was met het buurthuis Mandelaplein. Een specifiek doel van de deelnemers was ‘leren’. Deze groep trok een contactpersoon aan die voor de groep sprak. De groep kwam elke week bijeen. Deze ‘activiteitengroep’ - zoals de deelnemers het liever noemden - kwam een tijdlang als ‘open inloop’ bijeen in het buurthuis Mandelaplein.

Train the trainer

In beide buurten werkte het projectteam volgens het train-de-trainer principe, met de training-on-the-job methode. Begeleiders werden opgeleid om de groepen na de projectperiode zelfstandig te ondersteunen. Er werden vernieuwende manieren van aanpak gebruikt om de deelnemers in de groepen te inspireren, hun blik te verruimen, te leren, contact te maken met anderen, en hun ervaring en kennis te delen.

Meer informatie

Aan Dreamlike Neighbourhood namen mensen uit Oostenrijk, Tjechië, Slovenië en Nederland deel. Hun ervaringen en kennis is gepubliceerd op de website: https://www.dreamlike-neighbourhood.eu/ 

Nederlandstalig Handboek: https://www.dreamlike-neighbourhood.eu/wp-content/uploads/2022/11/221114_DLNBH_Handbook_NL_singlepages_compressed.pdf

Nederlandstalige Online Resource Kit: https://www.dreamlike-neighbourhood.eu/inleiding/ 

Loes Hulsebosch (Hulsebosch Advies) en Willeke van Staalduinen (AFEdemy)

Ook interessant / voor u geselecteerd

De populairste artikelen van 2025
30 december 2025

Het jaar is weer bijna voorbij. Zoals elk jaar is het weer de vraag welke artikelen het populairst waren. Het…

Lees Verder »
Kijk- en luistertips Ontmoeten en Verbinden
29 december 2025
Lees Verder »
Gemengd wonen: wonen op een plek waar je welkom bent
23 december 2025

Gemengd wonen betekent wonen op een plek waar je welkom bent. En dat werkt. Wie ons…

Lees Verder »
Zorg op de kaart
22 december 2025

De organisatie van wonen, welzijn en zorg in Nederland is in beweging. Mensen…

Lees Verder »
Liever collectiever
19 december 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Mini-symposium Bouwen aan samenredzaamheid
17 december 2025

Hoe geven we samen vorm aan samenredzaamheid in de woonomgeving? Tijdens deze bijeenkomst georganiseerd door …

Lees Verder »
Gezocht: ontmoetingsplekken met een concrete financieringsvraag voor aankoop of verbouw
16 december 2025

Komend voorjaar organiseren LSA bewoners, Katalys, Bouwstenen voor Sociaal en Bijzondere Plekken een…

Lees Verder »
Een inspirerend kijkje over de grens: verslag excursie naar Brussel
16 december 2025

Een stad waar wonen niet alleen een dak boven je hoofd betekent, maar ook gemeenschap, zorg en inspiratie.…

Lees Verder »
Daalhof: slimme combi wonen, welzijn en zorg
15 december 2025

Op 25 september, tijdens het ZorgSaamWonen Congres won Envida met Woonzorgzone Daalhof in Maastricht de…

Lees Verder »
De Brink: Van vruchtbare bodem naar een warme gemeenschap
11 december 2025

We zijn terug bij de Brink in de Madernastraat, een levendige ontmoetingsplek voor oud én jong(er) in Almere.…

Lees Verder »
Publicatie 'Thuis bij de buren'
8 december 2025

De Hogeschool Arnhem-Nijmegen heeft de publicatie 'Thuis bij de buren, over verleden en toekomst van het…

Lees Verder »
Verslag bestuurlijke conferentie 'De Stad als Thuis'
4 december 2025

Tijdens de bestuurlijke conferentie De Stad als Thuis die 26 november jl. in Amsterdam plaatsvond, bezochten…

Lees Verder »
De verborgen woningvoorraad
1 december 2025

Woningsplitsen staat enorm in de belangstelling. Terecht, want het delen én splitsen…

Lees Verder »
De toekomst is veelkleurig
27 november 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
INBO Magazine Zorgzame buurten
26 november 2025

Wat maakt een buurt zorgzaam? En hoe ontwerp je een leefomgeving waar mensen elkaar vanzelf weten te vinden? …

Lees Verder »
Lees het nu: Digimagazine #2 2025: Bouwen aan Ontmoeten en Verbinden
25 november 2025

Bij ZorgSaamWonen brengen we een paar keer per jaar een digitaal magazine uit. Elk magazine gaat over een…

Lees Verder »
Wonen met Amare, Bospark, Alphen aan Den Rijn
20 november 2025

Welzijn, zelfredzaamheid en verbondenheid

Met Bospark in Alphen aan den Rijn ontstaat een…

Lees Verder »
Magazine Samen leven in de eigen buurt
17 november 2025

In 2040 telt Nederland ruim 2,5 miljoen 75-plussers. Velen van hen wonen langer zelfstandig thuis.…

Lees Verder »
Samen wonen, samen leven
12 november 2025

Afgelopen vrijdag 7 november kwamen op uitnodiging van de beweging ‘Ouder worden 2040’ vele bestuurders,…

Lees Verder »
Stadsveteraan: De omgeving van de mens is hier de medemens
11 november 2025

Stadsveteraan 020, een van vele hoogbouwcomplexen in het ontwikkelgebied Amsterdam…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.