Zinvolle contacten van ouderen in Mijn Droomwijk

rerer

Dreamlike Neighbourhood (Mijn Droomwijk) is een Europees project met als doel mensen met elkaar in contact te brengen en samen bezig te zijn in de eigen wijk. Naast elkaar leren kennen en elkaar ondersteunen, ging het ook om samen iets voor de buurt te betekenen. In Nederland gingen groepen ouderen aan de slag in twee buurten in Den Haag: Bouwlust (Den Haag Zuid-West) en in Transvaal (Den Haag Centrum).  Het project omvatte ook deelprojecten in Oostenrijk, Tjechië en Slovenië. Het project is afgerond en de kennis en ervaringen zijn gepubliceerd in een handboek en online resource kit.

Leeftijdsvriendelijk Bouwlust

Bouwlust is een naoorlogse wijk aan de rand van de stad. Gebouwd in de jaren 1960, die nu toe is aan renovatie en vernieuwing. Vroeger was het een mooie buurt. Iedereen kende elkaar. Tegenwoordig voelen veel ouderen zich geïsoleerd. “Droomwijk Bouwlust” is een nieuwe buurtgroep, ontstaan in de wijk rond een ontmoetingscentrum. De zorgorganisatie Saffier runt dit centrum en wil het omvormen van een plaats voor dagopvang tot een bruisend buurthuis voor de buurt.  Aanvankelijk kwam de groep om de 14 dagen bijeen en besprak verschillende elementen van ‘leeftijdsvriendelijkheid’. De deelnemers beslisten samen wie ze wilden uitnodigen om voor de groep te spreken (bv. politieagent, buurtwerker) en ze wilden ook de tijd samen doorbrengen met creatieve activiteiten. 

rerer

Activiteitengroep in Transvaal

In Transvaal is de gemeenschap van migranten betrekkelijk groot. De ouderen met een migratieachtergrond komen vooral uit Suriname (ze kwamen naar Nederland na de onafhankelijkheid van Suriname), Turkije en Marokko (gastarbeiders uit de jaren 1960 en 1970). Nieuwe bewoners zijn vooral migranten uit Roemenië, Polen en Bulgarije. De oudere bewoners vrezen dat hun waarden niet gedeeld worden en dat geeft een gevoel van onveiligheid. 
Maar de ouderen willen ook graag een bijdrage leveren aan de buurt. De groep Mandelaplein kwam bijeen in een buurthuis in de wijk Transvaal in Den Haag. Deze bestond uit oudere mannen met een Marokkaanse achtergrond, een bestaande groep die al verbonden was met het buurthuis Mandelaplein. Een specifiek doel van de deelnemers was ‘leren’. Deze groep trok een contactpersoon aan die voor de groep sprak. De groep kwam elke week bijeen. Deze ‘activiteitengroep’ - zoals de deelnemers het liever noemden - kwam een tijdlang als ‘open inloop’ bijeen in het buurthuis Mandelaplein.

Train the trainer

In beide buurten werkte het projectteam volgens het train-de-trainer principe, met de training-on-the-job methode. Begeleiders werden opgeleid om de groepen na de projectperiode zelfstandig te ondersteunen. Er werden vernieuwende manieren van aanpak gebruikt om de deelnemers in de groepen te inspireren, hun blik te verruimen, te leren, contact te maken met anderen, en hun ervaring en kennis te delen.

Meer informatie

Aan Dreamlike Neighbourhood namen mensen uit Oostenrijk, Tjechië, Slovenië en Nederland deel. Hun ervaringen en kennis is gepubliceerd op de website: https://www.dreamlike-neighbourhood.eu/ 

Nederlandstalig Handboek: https://www.dreamlike-neighbourhood.eu/wp-content/uploads/2022/11/221114_DLNBH_Handbook_NL_singlepages_compressed.pdf

Nederlandstalige Online Resource Kit: https://www.dreamlike-neighbourhood.eu/inleiding/ 

Loes Hulsebosch (Hulsebosch Advies) en Willeke van Staalduinen (AFEdemy)

Ook interessant / voor u geselecteerd

Samenwonen: het verhaal van Wooncoöperatie De Warren
29 november 2023

Er is een documentaire gemaakt over Wooncoöperatie De Warren in Amsterdam. De film begint bij KONIJN, een…

Lees Verder »
Praktijkmiddag Positieve Gezondheid in wijkcentrum De Roef
28 november 2023
Een nieuw type wijkcentrum

In de wijk Stadsweiden in Harderwijk stond sinds 1977 het wijkcentrum De Roef. Het…

Lees Verder »
Buddy’s en maatjes helpen ouderen langer zelfstandig wonen in de wijk
24 november 2023

Doe mee met 4W, zo heet het pilotproject dat in de wijk Gestel in Eindhoven draait. De 4 w’s staan voor Wonen,…

Lees Verder »
Visie op woon- en zorgbehoeften in Sittard-Geleen
23 november 2023

“Als je bouwt voor een bepaalde doelgroep, bouw het dan ook gelijk ‘zorggeschikt’”…

Lees Verder »
Staedion zet vol in op passende woningen voor ouderen
21 november 2023

Met de Haagse woningcorporatie Staedion verwelkomt ZorgSaamWonen een nieuwe partner en grote speler in het…

Lees Verder »
Buurthuis op wielen - The movie
17 november 2023

Ze wonnen de ZorgSaamWonen Award 2022 met DumDum, een Ford Transit uit 1978. Met dit vrolijke Buurthuis op…

Lees Verder »
Het bereiken en betrekken van ouderen met de overzichtskaart van Movisie
16 november 2023

In de afgelopen jaren heeft Movisie, vaak in samenwerking met hun partners, verschillende praktische…

Lees Verder »
De beste COMMUNITY-CARE ontstaat in samenwerking met een zorgzame buurt
10 november 2023

Gastblog geschreven door: Wim G. Kromwijk

Te vaak wordt zorg geleverd zonder het netwerk van de klant…

Lees Verder »
Plekken van ontmoeting in de wijk
9 november 2023

Eerste Michi-Noeki van Nederland geopend in Groningen

De eerste Michi-Noeki van Nederland is in…

Lees Verder »
ORKZ: een samenleving in de stad
8 november 2023

Ooit gedacht dat je een popconcert kon bijwonen in een ziekenhuis en er ook naar de film kon gaan? In het ORKZ…

Lees Verder »
Samen werken aan woonplekken waar ontmoeting centraal staat
7 november 2023

We hebben te maken met een dubbele vergrijzing, zoals het zo mooi heet. Niet alleen neemt het aandeel van…

Lees Verder »
"Hier ben je nooit alleen"
2 november 2023

Bewoners van Iraanse woongroep wonen eindelijk samen

Het was een lang gekoesterde wens van Shahnaz…

Lees Verder »
Co-creatie in de Noordzijde
31 oktober 2023

We zijn eind augustus in Emmeloord geweest voor een bezoek aan het kersverse complex Noordzijde van…

Lees Verder »
Beter een goede buur dan een virtuele vriend
17 oktober 2023

De digitale publicatie Beter een goede buur dan een virtuele vriend is een handreiking voor iedereen die zijn…

Lees Verder »
Interieurs met een grote dosis huiselijkheid
12 oktober 2023

Het onlangs verbouwde 'Wij zijn Zuiderschans'; in 's-Hertogenbosch blijft de aandacht trekken. Naast het…

Lees Verder »
'We komen elkaar wel ergens tegen'
9 oktober 2023

Vroeger was alles beter, hoor je vooral ouderen wel vaker zeggen. Toen kenden mensen elkaar nog en hielpen ze…

Lees Verder »
Wij zijn hier!
4 oktober 2023

Gisteren startte de campagne ‘Wij zijn hier’ om te laten zien hoe belangrijk maatschappelijke initiatieven zijn…

Lees Verder »
Het Hop-on Hop-off spel in een nieuw jasje
2 oktober 2023

Op het jaarlijkse ZorgSaamWonen Congres afgelopen donderdag 28 september is de tweede druk van het Hop-on Hop-…

Lees Verder »
Toegankelijkheid loont
2 oktober 2023

Maandag 2 oktober gaat de Week van de Toegankelijkheid 2023 officieel van start. Ook dit jaar zit de Week weer…

Lees Verder »
Zelf aan de slag om de buurt te verbeteren
26 september 2023

Evelien Kelfkens van de Leyden Academy on Vitality and Ageing deed onderzoek naar Zorg voor de buurtvisites met…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.