Niet verhuizen, toch gemeenschappelijk wonen

rere

Ons persoonlijk lid Wim Kromwijk heeft weer een blog geschreven. Deze keer gaat hij het hebben over woonvormen waarbij het niet noodzakelijk is om te verhuizen.

LaCoTA (Langer Comfortabel Thuis Alliantie) promoot een aantal vormen van gemeenschappelijk wonen waarbij je niet noodzakelijk hoeft te verhuizen naar een ander gebouw. Je kunt blijven wonen in je eigen woning. De woningen/appartementen binnen deze vormen van Gemeenschappelijk Wonen kunnen verspreid in het dorp of de wijk staan. Het is echter wel zo dat hoe dichter bij elkaar, hoe gemakkelijker het onderhouden van contacten in de woongemeenschap is. We noemen vier vormen.

  1. Gestippeld Wonen

Gestippeld Wonen is de meest bekende vorm van Gemeenschappelijk Wonen zonder verhuizen. Deze vorm lijkt het meest op Buurgemeenschappen. Bij de gebruikelijke vorm van Gestippeld wonen bevinden de woningen/appartementen zich binnen één gebouw. De leden van de woongroep wonen met medebewoners in het complex samen. Er  wonen dus onder het zelfde dak ook mensen die niet tot de woongroep behoren. Yvonne Witter van ZorgSaamWonen heeft onlangs een mooie blog geschreven over Gestippeld Wonen. Zie https://www.zorgsaamwonen.nl/rondje-langs-de-provincies/gestippeld-wonen-de-ideale-woonvorm

  1. Buurgemeenschappen

Een Buurgemeenschap lijkt op een project Gestippeld Wonen echter de woningen bevinden zich niet onder één dak maar staan verspreid in het dorp of de wijk. De Buurgemeenschap heeft meestal wel een eigen vaste buurtkamer of ontmoetingsruimte. Gemeenschappelijke activiteiten kunnen gericht zijn op ontmoeting (samen eten, sporten, wandelen, bezoek aan bioscoop of theater, en het beoefenen van hobby’s), maar ook op het naar elkaar omzien en elkaar ondersteunen in gebruik van bijvoorbeeld thuistechnologie. Het initiatief gaat van buurtbewoners zelf uit. Dit in tegenstelling tot Cirkelgroepen die vooral worden aangeboden door zorgaanbieders. Een voorbeeld van een Buurgemeenschap is De Derde Fase  in Zutphen. Zie https://derdefase.nl/

  1. Cirkelgroep

Cirkelgroepen zijn Buurgemeenschappen. Echter het opstarten en de verantwoordelijkheid voor continuïteit ligt minder nadrukkelijk bij de cirkelgroep zelf maar bij een andere organisatie. Bijvoorbeeld een:

  • Project Gemeenschappelijk Wonen (zij noemen dit meestal de “buitencirkel”)
  • Serviceflat / Vereniging van Eigenaren
  • Een Buurthuis
  • Welzijnsorganisatie zoals Humanitas
  • Wijkleerbedrijf
  1. Virtuele Woongemeenschappen

Dit is een woongemeenschap die onderling contact heeft via internet. Door beeldbelcontact kunnen de deelnemers elkaar spreken (en desgewenst ook zien via bijvoorbeeld Skype). De deelnemers binnen de Virtuele Woongemeenschap vinden het belangrijk om naar elkaar om te kijken, bijvoorbeeld door elkaar te helpen bij het kiezen van oplossingen voor zorg en dienstverlening, en het gebruik van thuistechnologie. Er zijn ook chatgroepen die functioneren als Virtuele Woongemeenschap.

Bijkomende redenen om niet te verhuizen
Overwegingen om voor deze woonvarianten te kiezen kunnen zijn:

  • Er is geen zicht op een plaatst in een traditoneel project Gemeenschappelijk Wonen in de eigen gemeente of regio.
  • Huidige woning is fijner/ruimer dan het appartement in een traditioneel project Gemeenschappelijk Wonen.
  • Behouden van netwerk met huidige buren.
  • Financiele redenen om de huidige woning niet te verlaten. Bijvoorbeeld opgebouwd huurrecht of mooie hypotheekconstructie zoals aflossingsvrij.
  • Leeftijd. “Oude bomen” zijn niet altijd gemakkelijk te verplaatsen. En boven de 60-70 jaar kom je meestal niet meer op de wachtlijst voor ballotage/verhuizing naar een traditioneel project Gemeenschappelijk Wonen.

Meer informatie
Ik heb mij voorgenomen in enkele volgende blogs dieper in te gaan op de verschillende vormen van “Gemeenschappelijk Wonen zonder verhuizen”.

Wie zich nu al verder wil verdiepen kan klikken naar de special van LaCoTA over dit thema: https://www.lacota.nl/anders-en-actief-wonen/nieuwsbrieven/special-gemeenschappelijk-wonen-zonder-verhuizen/ . Daarin ook meer verwijzingen.

Ook interessant / voor u geselecteerd

Inspiratiekaart Woonzorgoplossingen: op naar de 200 voorbeelden!
8 oktober 2025

Overal in Nederland staan goede initiatieven die wonen, welzijn en zorg voor ouderen…

Lees Verder »
Blik naar buiten: drie leerzame en leuke excursies
7 oktober 2025

De herfstvakantie staat voor de deur. Misschien ga je een paar dagen weg, misschien…

Lees Verder »
Het ritme van de blues rond woonzorgcentrum Humanitas in Deventer
2 oktober 2025

"Het Chicago van Overijssel”, zo noemt Wilco Jansen, manager Samenleven bij woonzorgcentrum Humanitas, de…

Lees Verder »
Vernieuwde Woonstandaard gelanceerd
1 oktober 2025

Op 23 september 2025 is de vernieuwde Woonstandaard 4.0 gelanceerd. Extra goed…

Lees Verder »
Wijkaanpak: schakelen tussen strategie en praktijk
25 september 2025

Hoe kom je van mooie plannen voor een wijk tot concrete actie? Dat onderwerp staat centraal tijdens de viering…

Lees Verder »
Landelijke Wooncoöperatie Dag 4 oktober 2025 in Ede
22 september 2025

Nederland telt honderden initiatieven tot wooncoöperaties. Deze woonvorm kent steeds meer belangstelling.…

Lees Verder »
Oplossing voor gat tussen thuis en verpleeghuis
18 september 2025

Komt het bejaardentehuis weer terug? Onder ouderen is er in ieder geval een grote behoefte om te verhuizen naar…

Lees Verder »
Thuiskomen in Utrechts mantelzorghof 'Hof van Leeuwesteyn'
16 september 2025

“Stel”, zegt Douwe-Jan Bakker, omgevingstechnoloog en directeur Vastgoed bij…

Lees Verder »
Donderhof, gedroomd multicultureel woonzorgcentrum in Roermond
10 september 2025

Een uniek, kleurrijk woonzorgcomplex in Roermond, dat is de Donderhof zeker. Het…

Lees Verder »
Koningin Máxima bezoekt het Kloosterkwartier in Veghel
8 september 2025

Een bijzondere ontmoeting op woensdag 3 september in Veghel. Koningin Máxima bracht een bezoek aan het…

Lees Verder »
Voor Ludgerus verlaat je wél je huis
4 september 2025

Ludgerus, een sociale, veilige, zorgzame, levendige en zelfstandige geclusterde…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Congres: Het geheim van community building in kwetsbare wijken
2 september 2025

In een sterke gemeenschap zetten bewoners zich in voor elkaar, waardoor de…

Lees Verder »
‘Zorg gaat steeds meer om zingeving’
1 september 2025

Hoe kan het ontwerp van zorgvastgoed tegemoetkomen aan de actuele en toekomstige vragen van bewoners en…

Lees Verder »
Gemeenschappelijk wonen past bij mij
29 augustus 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
De fijne stad, een inspiratieboek voor de gezonde leefomgeving
27 augustus 2025

Vincent Luijendijk, schrijver, spreker en strateeg, toont in zijn boek ‘De fijne…

Lees Verder »
Grote behoefte aan gemeenschappelijk wonen voor ouderen met een migratie-achtergrond
21 augustus 2025
Lees Verder »
Het Thuishuis, oplossing voor eenzame ouderen
19 augustus 2025

Een studentenhuis voor ouderen, bestaat dat? Ja, zeker! Het Thuishuisproject van…

Lees Verder »
Van leegstaand pand naar leefbare plek voor ouderen
14 augustus 2025

Leegstaand vastgoed kan een oplossing bieden voor het groeiende tekort aan geschikte…

Lees Verder »
AM Podcast 'Morgen begint vandaag'
11 augustus 2025

Hoe ziet onze leefomgeving er in de toekomst uit? Wonen we in huizen van hout? Delen…

Lees Verder »
Inspiratiemiddag Bruis Heemstede
6 augustus 2025

Oost West architecten verbouwt in Heemstede een voormalig gasthuis tot een…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.