Het leven van alledag in woonzorgcentrum Humanitas Deventer

humanitas

Het is nooit saai in woonzorgcentrum Humanitas in Deventer. Het woonzorgcentrum huisvest 165 ouderen, maar er woont ook een tienermoeder met een dochter van 3 jaar!  Anyta Brouwer, manager kwaliteit & innovatie bij Humanitas, en Chris Nieuwland, buurtcoach, vertellen over dit gastvrije en warme huis in Deventer.

‘In 2012 begonnen we in tijden van leegstand met woonstudenten: zes studenten die er wonen, in ruil voor klusjes en activiteiten met de bewoners. Na bijna 10 jaar wonen er nog altijd zes studenten en vinden zowel de studenten als de 165 bewoners het plezierig. Ze zijn ‘goede buren‘ van elkaar’, zegt Ayita. Maar Humanitas wilde meer verbindingen tot stand brengen. ‘Jongeren met afstand tot de samenleving zijn ook welkom in Humanitas. In een wooncomplex achter het woonzorgcentrum wonen jongeren die werken bij Humanitas en begeleiding krijgen’, zegt Chris.  Anyta geeft een voorbeeld:  ‘De droom van Mark, geboren met een tekort aan zuurstof, was om zelfstandig te leren wonen in een beschutte omgeving. Hij is in één van de appartementen achter ons centrum beschermd gaan wonen. Hij is bij ons komen werken en kreeg begeleiding van zorgorganisatie Philadelphia. Hij is zo gegroeid. Inmiddels is hij  in vaste dienst bij ons, woont hij zelfstandig met vrouw en kind en is getrouwd. Het gaat erg goed met hem. Hij heeft geen indicatie meer.’ De jongeren krijgen begeleiding op maat. ‘Een andere jongere was dakloos en heeft inmiddels zijn leven weer op orde. Iedereen heeft een succesverhaal zolang hij of zij passend bij de mogelijkheden de ruimte en tijd krijgt om te groeien.’ Chris vult aan: ‘Het is vaak simpel. We denken soms te moeilijk en de systemen zitten mensen in de weg. Het gaat vaak om het aanleren van basisvaardigheden. Ieder kan aangeven wat hij of zij nodig heeft en bepaalt zelf het tempo’.

Werken vanuit je hart
Samen met de gemeente en het UWV zoeken ze naar een passende opleiding of werk. Ze zijn samen de ‘op eigen benen academy’ gestart en zijn bezig met het verkrijgen van accreditatie. ‘Het traject heeft drie fases: een stabilisatiefase, de verantwoordelijkheidsfase en de fase waarin een jongere aan de slag gaat.’ Sommigen vinden een vaste baan bij Humanitas, anderen vinden elders werk. Soms in de zorg, soms daarbuiten. ‘Zo heeft een jonge vrouw werk gevonden bij de Jumbo. Op eigen kracht is ze daar gaan solliciteren. En met succes. Ze heeft het enorm naar haar zin.’ In totaal zijn er 15 jongeren werkzaam bij Humanitas. Ze zijn tussen de 16 en 30 jaar oud. De buurtcoach coördineert de buurtmaatjes, die als welzijnswerkers op de afdeling actief zijn. ‘De buurtmaatjes zijn ook van alle leeftijden en hebben verschillende achtergronden en beroepen, variërend van een kunstenaar tot een schoonmaker. Dat is erg inspirerend. Je kunt zonder papieren solliciteren. Het gaat erom dat je dit werk vanuit je hart wilt doen en dat je het leuk vindt om jongeren te begeleiden, zegt Chris. ‘De CNV jongerenorganisatie biedt Harrie-trainingen aan, gericht op het omgaan met mensen met beperkingen op de werkvloer. Deelnemers krijgen veel praktische tips. Ze zijn er enthousiast over’, vertelt Anyta.

Kwaliteit van leven
Humanitas wil ook samenwerken met vluchtelingenwerk, want in een nieuwe flat naast Humanias komt een woning beschikbaar voor twee jonge uitgeprocedeerde asielzoekers. Zij zullen gaan werken bij Humanitas. ‘De oudere bewoners vinden dat mooi, al die verschillende mensen van alle achtergronden en leeftijden. Bewoners kiezen bewust voor ons centrum. Ze weten dat hier wat te beleven valt en dat ze midden in de maatschappij blijven. We willen bij Humanitas het leven van alledag in huis halen’, zegt Anyta. Bewoners kunnen binnenkort ook lid worden van een vereniging. Net zoals mensen toen ze nog niet in het centrum woonden ook lid waren van een sportclub of koor. ‘Je zet je leven zoveel mogelijk voort.’  Tijdens koningsdag konden bewoners genieten van oranjebitter bij de pipo-wagen in de tuin. Ook was er recentelijk een dj. ‘Dat is zo leuk aan die jongeren. Die bruisen van de ideeën en krijgen bij ons de ruimte om plannen uit te voeren.’ De jongeren die dat leuk vinden, koken samen met de bewoners.’ Die reuring doet bewoners goed.  ‘We hebben ook bewoners met een drankverslaving gehad en door alle activiteiten en gezelligheid is de verslaving verminderd. Ze voelen zich niet meer eenzaam, was hun verklaring, ’zegt Chris. Humanitas hecht veel belang aan het welzijn van de bewoners. De activiteitenbegeleiders zijn omgeschoold tot ‘wel & zijn-coaches.’ Zij praten samen met de buurtcoaches en de bewoners over hun welzijn. Zij brengen in kaart wat iemand gelukkig maakt via de methode ‘mijn kwaliteit van leven.’ Ze proberen ervoor te zorgen dat een bewoner datgene kan doen waar hij of zij blij van wordt. Er is een houtbewerkingsclub, treinenclub en een belevingstuin waar ook buurtbewoners gebruik van mogen maken. ‘Dat is nog een kans voor de toekomst: meer binding met de buurt.’, zegt Chris. Door corona zijn er wat activiteiten stilgelegd, maar Anyta en Chris willen dit gauw gaan oppakken. Corona heeft veel roet in het eten gegooid  maar deze periode heeft ook wat opgeleverd. Anyta:  ‘We hebben ervaren dat kleine en intieme activiteiten ook heel waardevol zijn. Het hoeft niet altijd groots en meeslepend.’ Wonen bij Humanitas is verrassend normaal!

Meer informatie over Humanitas Deventer

Ook interessant / voor u geselecteerd

Spijbelen
30 oktober 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Steinhagen: van boerderij tot woongemeenschap
28 oktober 2025

Ezels, kippen, schapen, een moestuin, een houtoven, een gezamenlijke kas, een…

Lees Verder »
Handreiking Collectief bouwen en wonen
27 oktober 2025

Collectief bouwen en wonen speelt in op de veranderende samenleving. Er zijn steeds meer eenpersoonshuishoudens…

Lees Verder »
Mini-congres: De toekomst van zorginstellingsterreinen
24 oktober 2025

Veel oude zorginstellingsterreinen maken een stille transformatie door. Wat ooit afgezonderde omgevingen waren…

Lees Verder »
Wonen met Amare
22 oktober 2025

Palet Welzijn heeft op 25 september een samenwerkingsovereenkomst getekend met Bouwinvest voor de realisatie…

Lees Verder »
Nieuwe methodiek ‘Wijkgerichte preventie’
21 oktober 2025

Om (zorg)professionals hierin te ondersteunen, ontwikkelden Leyden Academy en Buurtzorg samen de…

Lees Verder »
Podcast: Hoe kunnen het sociaal domein en de zorg elkaar versterken?
16 oktober 2025

Hoe kunnen het sociaal domein en de zorg elkaar versterken?  In de nieuwe podcast Sociale Kwesties van Movisie…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Congres 2025: bekijk het beeldboek
8 oktober 2025

Op 24 en 25 september 2025 vond alweer het zesde, jaarlijkse ZorgSaamWonen Congres…

Lees Verder »
Inspiratiekaart Woonzorgoplossingen: op naar de 200 voorbeelden!
8 oktober 2025

Overal in Nederland staan goede initiatieven die wonen, welzijn en zorg voor ouderen…

Lees Verder »
Blik naar buiten: drie leerzame en leuke excursies
7 oktober 2025

De herfstvakantie staat voor de deur. Misschien ga je een paar dagen weg, misschien…

Lees Verder »
Het ritme van de blues rond woonzorgcentrum Humanitas in Deventer
2 oktober 2025

"Het Chicago van Overijssel”, zo noemt Wilco Jansen, manager Samenleven bij woonzorgcentrum Humanitas, de…

Lees Verder »
Vernieuwde Woonstandaard gelanceerd
1 oktober 2025

Op 23 september 2025 is de vernieuwde Woonstandaard 4.0 gelanceerd. Extra goed…

Lees Verder »
Eigenwijsheid
30 september 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een maatschappelijke druk om te…

Lees Verder »
Goed Samenleven? Morele spanningen in de langdurige zorg
29 september 2025

Onder druk van de aanhoudende zorgcrisis richten gemeenten en zorginstellingen hun blik de laatste tijd steeds…

Lees Verder »
Woonzorgzone Daalhof en wooncomplex het Sumatrahof winnen de ZorgSaamWonen Award 2025
26 september 2025

“Zes winnaars, waarvan twee de beste winnaars zijn”. Zo presenteerde juryvoorzitter…

Lees Verder »
Wijkaanpak: schakelen tussen strategie en praktijk
25 september 2025

Hoe kom je van mooie plannen voor een wijk tot concrete actie? Dat onderwerp staat centraal tijdens de viering…

Lees Verder »
Zes genomineerden ZorgSaamWonen Award 2025 – Zorgzame Plekken - bekend
24 september 2025

Donderdag 25 september is het zover! Tijdens het ZorgSaamWonen Congres wordt de…

Lees Verder »
Boek: De kracht van eenzaamheid
24 september 2025

Emeritus hoogleraar Anja Machielse lanceert tijdens De Week tegen Eenzaamheid haar nieuwste publicatie: de…

Lees Verder »
Sta even stil bij alle ZorgSameBuren met een Plus tijdens Week tegen Eenzaamheid
23 september 2025

Van donderdag 25 september tot en met woensdag 1 oktober 2025 is in Nederland de…

Lees Verder »
Landelijke Wooncoöperatie Dag 4 oktober 2025 in Ede
22 september 2025

Nederland telt honderden initiatieven tot wooncoöperaties. Deze woonvorm kent steeds meer belangstelling.…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.