'We komen elkaar wel ergens tegen'

Ad de Bont tijdens het seminar 'Ik zie je buiten' in Hart van Vathorst, Amerfsoort

Ad de Bont tijdens het seminar 'Ik zie je buiten' in Hart van Vathorst, Amerfsoort

Vroeger was alles beter, hoor je vooral ouderen wel vaker zeggen. Toen kenden mensen elkaar nog en hielpen ze elkaar. Dat is niet alleen nostalgie, ze hebben wat mij betreft een punt; vertelt Ad de Bont tijdens het seminar 'Ik zie je buiten'

Ad de Bont is van huis uit stedenbouwkundige en werkzaam bij bureau Urhahn. Hij was door programmamakers Yvonne Witter en Sabine Verkroost van ZorgSaamWonen gevraagd als keynote spreker in het Hart van Vathorst in Amersfoort, voorafgaand aan de uitreiking van de ZorgSaamWonen Award 2023. Die ging dit jaar over het meest inspirerende initiatief om in de openbare ruimte of in gebouwen ontmoetingen tussen mensen te stimuleren. 

Voor de Bont biedt de openbare ruimte veel kansen, buitenkansen. Die ruimte moet mensen van alle leeftijden uitnodigen om naar buiten te gaan, er te spelen, sporten, elkaar te ontmoeten. Want dat zijn we een beetje verloren. 

‘In de jaren zestig, zeventig en ook tachtig zagen wijken er anders uit en dat had zijn weerslag op mensen’, vertelt de Bont. Het nostalgische gevoel waarmee ouderen terugkijken, heeft daarmee te maken.  Iedere wijk was als het ware zelfvoorzienend, met een eigen kerk, winkels, scholen, cafés, parkjes etc. Als bewoner had je in principe alle voorzieningen op loop- of fietsafstand en kwam je andere wijkbewoners op een vanzelfsprekende manier tegen. Je ontmoette elkaar bij de bakker, kwam elkaar tegen op straat’. 

Dat is nu anders, vervolgt de Bont. ‘Ik heb soms het idee dat we allemaal in onze eigen culturele bubbel leven, dat je mensen die niet in je bubbel zitten, niet meer tegenkomt. Je gaat niet meer naar dezelfde winkels, restaurants, (sport)scholen. De enige plek waar je nog allerlei verschillende soorten mensen tegenkomt, is misschien nog de bibliotheek’.   

Samenspel tussen bouwen en ontmoeten

De Bont kijkt positief naar het gedachtengoed dat uitgaat van een samenhang tussen het fysieke en sociale domein, tussen het samenspel van bouwen en ontmoeten. Tegelijker tijd is hij kritisch als hij kijkt naar praktische toepassingen. Daar ziet hij nog steeds te weinig bewonersparticipatie, is bouwen nog teveel fysiek, met te weinig besef voor de implicaties voor het dagelijkse leven van de (toekomstige) bewoners. 

Zo is hij onder de indruk van het Hart van Vathorst, omdat er inderdaad veel verschillende groepen mensen binnen komen, het is het hart van de wijk. Tegelijkertijd is hij verbaasd over de inrichting van het plein dat er heen leidt. ‘Op mijn weg hierheen zag ik dat het plein voor de helft met auto’s was gevuld. Dat dat nog kan tegenwoordig. Al die ruimte, die zo anders benut zou kunnen worden. Met een parkje, speelgelegenheid, noem maar op’. 

Hoe ziet zijn ideale stad, wijk, buurt er uit? Hoe kan de invulling van de buitenruimte meer tegemoetkomen aan wensen van bewoners, zorgen voor gezond gedrag, uitnodigen voor ontmoeting? Zes ambities heeft hij uitgewerkt, ze zijn ook te vinden in zijn onlangs verschenen boek ‘Buitenkansen’. De straat als speeltuin is er één van, je zou overal moeten kunnen spelen. Met wandel- en fietspaden die de inrichting bepalen, niet auto’s. 

Ruimte voor de spontane stad

Ad de Bont geeft mooie voorbeelden van hoe het kan. En niet alleen in de buitenruimte, ook in de binnenruimte kan een andere manier van omgaan met de ruimte van grote invloed zijn op sociaal contact. In appartementencomplexen bijvoorbeeld, waar nu de galerij meestal smal is, bedoeld om alleen van de lift of trap naar je appartement te lopen. Wat nu als deze galerijen ruimte zouden bieden voor een zitje, bloembakken, een eigen invulling van de bewoner? Dan nodigt het meer uit voor een praatje, een ontmoeting, en daarmee meer contact. De link met ‘de Week tegen Eenzaamheid’ is gemakkelijk gelegd

Het past bij de filosofie van de Spontane Stad van het bureau waar de Bont werkt en gaat uit van de gedachte dat de stad gemaakt wordt met en door haar bewoners en ruimte moet bieden aan onverwachte (organische) ontwikkelingen, kansen die zich voordoen, initiatieven die zich aandienen. 

De winnaars van de Award tenslotte kwamen helemaal tegemoet aan wat de Bont belangrijk vindt, namelijk ruimte voor ontmoeting. Lees meer over deze inspirerende initiatieven in het artikel wat vorige week verscheen over de ZorgSaamWonen Award.

Geschreven door: José van Berkum

Ook interessant / voor u geselecteerd

De eindgebruiker altijd voor ogen
10 juli 2026

‘Een blije eindgebruiker’. Dat is de reden waarom Edgar Berger graag bij Zenzo…

Lees Verder »
Landelijke Lief & Leedtop bewijst weer hoe belangrijk goed contact met je buren is
17 juni 2026

Maar liefst 120 mensen waren aanwezig op de Landelijke Lief & Leedtop, die op 4 juni gehouden werd in…

Lees Verder »
Essay Vertrouwde vreemden
15 juni 2026

Voor de Dag van de Architectuur 2026, met als thema 'De solidaire samenleving', schreef architect en publiek…

Lees Verder »
Creëer eenzaamheidsvriendelijke omgevingen
11 juni 2026

Twee op de vijf Nederlanders voelt zich eenzaam. Gevoelens van eenzaamheid hebben…

Lees Verder »
Ruimte voor ontmoeting werkt!
8 juni 2026

Op 11 mei kwamen 40 professionals uit de sectoren wonen, welzijn en zorg bijeen in Leiden voor het seminar ‘…

Lees Verder »
Stedenbouwer Flip Krabbendam: ‘Een (woon)gemeenschap krijgt zuurstof door terloopse ontmoetingen’
3 juni 2026

Hij woont al sinds de oplevering in 1981 met zo´n honderd medebewoners in zijn…

Lees Verder »
Op de koffie bij Annie: Bossche buurtkamer biedt warm welkom aan ouderen
19 mei 2026

Het is nog maar net tien uur op de maandagochtend in de Bossche wijk de Buitenpepers…

Lees Verder »
Doorbraakconferentie laat schuren, zoeken en nieuw perspectief ontstaan
11 mei 2026

Netwerk Nonna organiseerde samen met ZorgSaamWonen een Doorbraakconferentie rond systeeminnovatie en regionale…

Lees Verder »
Seminar Sumatrahof: over thuisgevoel in een Leids hof
13 april 2026

Met het winnen van de ZorgSaamWonen Award 2025 verdient het Sumatrahof alle lof in…

Lees Verder »
Bouwen voor zorg: zo haalbaar én betaalbaar mogelijk
31 maart 2026

Wooncomplex Nieuw Overbos in Heemstede heeft een zomerse uitstraling: de kleur is…

Lees Verder »
Nieuwe woonvorm voor ouderen: jong ontwerpbureau lanceert manifest
23 maart 2026

RAUMKULTUR & IkLandschap lanceerden op 23 maart het Huis van Sep, een manifest dat laat zien hoe woonvormen…

Lees Verder »
Ruimte voor ontmoeting werkt!
19 maart 2026

Hoe ontwerp je een woonomgeving waar mensen niet alleen naast elkaar wonen, maar ook mét elkaar leven? Het…

Lees Verder »
Zorgen in de buurt
17 maart 2026

 

Steeds langer wonen ouderen zelfstandig in hun buurt. Om de zorg betaalbaar en uitvoerbaar te houden…

Lees Verder »
Oproep: Thuis in Verhalen
10 maart 2026

ZorgSaamWonen lanceert een pop-up redactie: Thuis in Verhalen. De komende periode…

Lees Verder »
Bouwen aan zelfredzaamheid: sociale en fysieke componenten
9 maart 2026

In vijf wooncomplexen is onderzocht hoe de woonomgeving bijdraagt aan zelf- en samenredzaamheid. De presentatie…

Lees Verder »
Digitale Kompas Ruimte voor Ontmoeten biedt houvast voor sociale woonomgevingen
3 februari 2026

Hoe creëer je een woonomgeving die ontmoeting stimuleert en bewoners ondersteunt in…

Lees Verder »
Onderzoek naar Michi-Noeki toont sociale meerwaarde aan
26 januari 2026

Michi-Noeki komt voort uit de Who Cares?-prijsvraag van het College van Rijksadviseurs. Het ontwerp is van…

Lees Verder »
Utrecht laat zien hoe transformatie werkt
14 januari 2026

Een voormalige gevangenis en een gespaard winkelpand in Utrecht hebben één ding gemeen: ze zijn beide bestemd…

Lees Verder »
Excursie: De ziel van het Kloosterkwartier ervaren
6 januari 2026

Niet de stenen, maar de ziel van een gemeenschap: van zorg en omzien naar elkaar,…

Lees Verder »
Kijk- en luistertips Ontmoeten en Verbinden
29 december 2025
Lees Verder »