Haagse ouderen tevreden over hun stad

joost

Den Haag is in 2015 als eerste Nederlandse stad toegetreden tot het netwerk van 'age-friendly cities' van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Ouderen geven de stad Den Haag een goede voldoende voor seniorvriendelijkheid. Ze zijn erg tevreden over hun eigen woning, maar minder over de openbare ruimte. Mensen met een rollator of rolstoel, slechtere gezondheid en met een lager inkomen zijn wat minder tevreden. Dit blijkt uit het rapport van Hulsebosch Advies, AFEdemy en het lectoraat Urban Ageing.

De Haagse ouderen
Joost van Hoof, Lector Urban Ageing aan de Haagse Hogeschool, voorzitter van het Platform Monitoring Seniorvriendelijke Stad Den Haag en daarnaast als expert verbonden aan het platform ZorgSaamWonen vertelt: ‘Wij hebben een uniek instrument ontwikkeld wat nog nergens in de wereld bestond. Met die vragenlijst Age-Friendly Cities and Communities Questionnaire (AFCCQ) kunnen wij op gevalideerde wijze de tevredenheid onder ouderen meten. Het is een eenvoudige en toegankelijke, overzichtelijke lijst. De vragenlijst gaat in op een aantal domeinen die van invloed zijn op het dagelijkse leven van ouderen.’ De vragen gingen over de acht onderwerpen die volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gezamenlijk de seniorvriendelijkheid van een stad bepalen: huisvesting; sociale participatie; respect en sociale inclusie; burgerschap en werkgelegenheid; communicatie en informatie; sociale en gezondheidsvoorzieningen; buitenruimte en gebouwen; transport; en aanvullend, een negende domein: financiën.

Meer snuffelplekken
Naast het onderzoek aan de hand van deze vragenlijst zijn er ook stadsateliers geweest: gesprekken met kleine groepjes ouderen. Daarnaast is gebruik gemaakt van de ouderenmonitor die tweejaarlijks uitkomt. In totaal hebben 393 Haagse ouderen meegedaan aan de enquête en 50 aan de stadsateliers. ‘Ik ben erg blij met de representativiteit van de deelnemers. We hebben echt een afspiegeling van de Haagse ouderen bevraagd. Dus mensen met een huurhuis en koophuis, jonge ouderen en oude ouderen, mensen met en zonder migratieachtergrond.’ De ouderen hebben diverse suggesties gedaan om de stad meer seniorvriendelijk te maken. Zo pleiten zij voor wooncoaches die helpen met verhuizen. Zij willen graag meer geschikte woningen. Ook zie zij graag meer ‘snuffelplekken’ in de stad waar ouderen en jongeren elkaar makkelijk kunnen ontmoeten. Zij zien graag openbaar vervoer met minder overstappen. Ook verzoeken de ouderen om informatie digitaal én op papier te blijven verstrekken, digitale trainingen te organiseren en ouderenconsulenten goed vindbaar te laten zijn. De gemeente heeft de intentie uitgesproken om verder te gaan met de uitkomsten van het rapport. Joost zou graag vervolgonderzoek doen. ‘En dan longitudinaal onderzoek onder een grotere groep, zo rond de 4000 respondenten. ‘Dan zou ik graag meer willen weten waarom ouderen die gebruik maken van een mobiliteitshulpmiddel de omgeving zo ontoegankelijk vinden.’ Ook zou Joost meer verdieping willen naar het thema ‘financiën.’ ’Geld maakt toch vaak wel gelukkiger. De precieze samenhang met seniorvriendelijkheid is een nog onontgonnen terrein.’

Lees het rapport en de bevindingen:

https://www.dehaagsehogeschool.nl/onderzoek/kenniscentra/projectdetails/platform-seniorvriendelijke-stad-den-haag

Lees meer over het Actieprogramma Seniorvriendelijk Den Haag 2020-2022:

https://denhaag.raadsinformatie.nl/modules/13/overige_bestuurlijke_stukken/633662?parent_event=780967

 

  Gekoppelde organisatie(s)

Ook interessant / voor u geselecteerd

Gids Op weg naar zorgzame buurten bundelt ervaringen, tips en inspiratie uit lokale praktijken in Brabant

Hoe bouw je aan een buurt waarin mensen elkaar kennen en naar elkaar omzien? Deze gids bundelt lessen,…

Lees Verder »
Het thuisgevoel in Golfslag, Emmeloord

ZorgSaamWonen verzamelt via pop-up redacties verhalen over thuisgevoel, onderlinge betrokkenheid, dagelijkse…

Lees Verder »
Terugblik op het ZorgSaamWonen Congres 2026

Op 30 september en 1 oktober vond alweer het zevende, jaarlijkse ZorgSaamWonen Congres plaats. We waren dit…

Lees Verder »
Een buurtschap voor iedereen? Waarom inclusiviteit al begint vóór de eerste kennismaking

Overal in Nederland ontstaan nieuwe woonvormen waarin ontmoeting, nabuurschap en…

Lees Verder »
Prijzenregen voor bouwen aan zorgzame gemeenschappen op het ZorgSaamWonen Congres

Het gerealiseerde Amandelbloesem in Wormerveer en het initiatief voor het…

Lees Verder »
Een sterke gemeenschap ontstaat niet vanzelf

Wat gebeurt er als je niet alleen investeert in wonen en zorg, maar ook in de…

Lees Verder »
In 100 blogs zoeken naar de haarvaten van de buurt

Deze zomer is een mijlpaal bereikt; ik heb mijn 100e blog geschreven voor ‘Anders en…

Lees Verder »
Stembussen geopend: ZorgSaamWonen Award 2026

Wie verdient de ZorgSaamWonen Award 2026? Vanaf vandaag kan iedereen zijn stem uitbrengen op de ingediende…

Lees Verder »
Communitymanager Babette: ‘Vertrouwen opbouwen is cruciaal’

Anderhalf jaar geleden was de woonkamer van Hof van Leeuwesteyn een lege ruimte in een hof waar bewoners net…

Lees Verder »
25 verschillende deelsessies op ZorgSaamWonen Congres

Zoals jullie weten vindt op donderdag 1 oktober het ZorgSaamWonen Congres plaats in ’t Spant te Bussum. Wist je…

Lees Verder »
Gezocht: woonconcepten die bouwen aan zorgzaamheid in gemeenschappen

Voor de ZorgSaamWonen Award 2026 zijn we op zoek naar woonconcepten in Noord-Holland…

Lees Verder »
HevoFame en TBI WOONlab lanceren stapelSTEK Zorggeschikte Woningen

HevoFame en TBI WOONlab lanceerden tijdens de PROVADA een nieuw woonconcept waarin…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Award 2026 zoekt bouwstenen voor zorgzaamheid in gemeenschappen

De inschrijving voor de ZorgSaamWonen Award 2026 is inmiddels al ruim twee weken…

Lees Verder »
Ruimte voor woon- en leefgeluk, kennismaken met corporatie deltaWonen

In de huidige woningmarkt en het veranderende zorglandschap is het niet langer…

Lees Verder »
Nieuw Advies Raad van Ouderen over Grenzen aan de zorgzame samenleving

De overheid wil graag dat mensen in Nederland meer naar elkaar omkijken. Dit wordt een 'zorgzame samenleving'…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Congres ‘Daar wil ik wonen! De wijk als fundament voor zorgzaam wonen.’

'Daar wil ik wonen! De wijk als fundament voor zorgzaam wonen.’ Zo luidt de titel van het ZorgSaamWonen…

Lees Verder »
ZorgSaamWonen Award 2026: Bouwstenen voor zorgzaamheid in gemeenschappen

Werk jij aan een project in de provincie Noord-Holland dat wonen, zorg en welzijn op…

Lees Verder »
Landelijke Lief & Leedtop bewijst weer hoe belangrijk goed contact met je buren is

Maar liefst 120 mensen waren aanwezig op de Landelijke Lief & Leedtop, die op 4 juni gehouden werd in…

Lees Verder »
Handreiking Wijkgenootaanpak

Hoe versterk je de sociale samenhang in een wijk? En hoe zorg je ervoor dat bewoners…

Lees Verder »
Zorgzame gemeenschappen: successen, aandacht en zorg

ZorgSaamWonen ziet in het hele land mooie voorbeelden van zorgzame gemeenschappen. Het is geen nieuw fenomeen,…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.