Stormachtig stil rond roze ouderen

Verhalenverteller Eveline van de Putte - rechts op de bankleuning - met de crew van Tour d’Amour (foto: Randy van Gameren)

'Stormachtig stil' is de titel van het boek dat verhalenverteller Eveline van de Putte in 2013 publiceerde. Ze tekende verhalen op van roze ouderen. Het hardnekkige verzwijgen van diversiteit in seksuele geaardheid of genderidentiteit door zowel ouderen zelf als door professionals in de woon-, welzijn- en zorgsector, was voor Eveline dé rode draad in de gesprekken die ze voerde met veelal lesbische vrouwen, homoseksuele mannen en oudere transgender personen. Na haar boek legde ze de pen niet neer, maar startte een voorlichtingsproject op scholen en in woonzorgcentra. Eerst alleen, nu met een gezelschap van roze ouderen en musici onder de titel ‘Tour d’ Amour’. “Het is helaas nog steeds nodig”, zegt ze nu.

“De schrijnende verhalen blijven maar komen”, zegt Eveline, “en worden zelfs erger, naarmate mensen ouder en hulpbehoevender worden.” Ze noemt homo-erotische schilderijen die uit voorzorg uit de lijst worden gehaald als de thuiszorg moet komen, of bij een verhuizingen naar een woonzorgcentrum, tot aan de opmerking: “Moet ik dan maar weer in de kast?”

Zorgen over zorgafhankelijkheid

“Natuurlijk speelt mee dat deze ouderen uit een tijdperk komen, waarin homoseksualiteit en transgender zijn, juridisch en sociaal niet werd erkend”, zegt Eveline. Hoewel er in theorie veel is veranderd, maken veel roze ouderen zich juist zorgen over zorgafhankelijkheid. “Kan ik dan in mijn eigen huis nog wel mezelf blijven? En als ik naar een zorginstelling ga, zijn ze daar geëmancipeerd? Of vinden ze roze ouderen gek, vies, smerig en zondig? Moet ik dan zeggen: Zij is mijn jeugdvriendin of kan ik zeggen: zij is mijn levenspartner?”

Na haar boek, startte Eveline een informatieprogramma over roze ouderen voor wijk- en wooncentra en voor scholen. Zowel medewerkers als bewoners zeiden: “Maar die mensen kennen we niet, die horen we niet en we hebben het er ook nooit over.” Om haar verhaal meer gewicht te geven, nam Eveline al snel een roze oudere en musici mee het land in. “Ondanks dat er meer aandacht is voor seksuele- en genderdiversiteit, blijft het toch nog vaak een onbesproken onderwerp binnen zorg, welzijn, hulpverleningen en opleidingen; zeker wanneer het ouderen betreft.”

De ander

Hoewel ze op microniveau aandacht weet te vestigen op levensruimte voor deze ouderen, merkt Eveline in de samenleving een zorgelijke ruk naar rechts die een weerslag heeft op minderheden. Dat maakt de aandacht voor dit onderwerp volgens haar nóg meer nodig. “Ik verbind een gesprek over roze ouderen aan respect en pesten, maar ook aan discriminatie en racisme, want de weerstand tegen ‘de ander’ neemt toe. Mensen zeggen bijvoorbeeld: “Je roept het over jezelf af als je gaat zwaaien met een Regenboogvlag.” Dan zeg ik: Verandering gaat nu eenmaal gepaard met tromgeroffel tot er een balans is.”

Steeds bepleit Eveline bij programmamakers en congressen om het onderwerp seksuele- en genderdiversiteit ook in te plannen. “Dat gebeurt nog veel te weinig. Men denkt dat het niet echt nodig is, of dat hun bezoekers weinig met het onderwerp te maken hebben. Sterker nog, er zijn scholen waar ik niet binnenkom omdat er angst is voor de reactie van kinderen en van hun ouders.” Ook bij opleidingen verpleegkunde schrikt Eveline van de vertrutting. “Ik had nooit gedacht dat dit ook bij ouderen voorkomt”, hoorde ze eens tot haar schrik. “En die mensen staan dan bij je bed.”

Gelukkig zijn

Haar ultieme droom is simpelweg dat dit werk niet meer nodig is. “Ik doe dit met een dubbel gevoel. Ik ben trots op wat we ter plaatse bereiken, maar in mijn ideale wereld zouden roze ouderen geen issue meer moeten zijn. Ik zeg wel eens voor een zaal: “Steek je hand op: Wie wil niet gelukkig zijn?” Natuurlijk wil iedereen gelukkig zijn. Maar waarom gunnen we dat een ander niet? Het is makkelijk praten vanuit je eigen meerderheidspositie.”

Competenties

Bewustwording creëren en werken aan de beeldvorming, dat beschouwt Eveline als reële doelen. “De roze oudere is een van ons, net als mensen van kleur en mensen met diverse religies.” Om dit inzicht te bewerkstelligen vraagt ze directies om het thema op te nemen. “Zet omgaan met diversiteit op het lijstje van competenties, schenk er aandacht aan. Je veilig voelen, geldt immers voor iedereen. Denk niet: het leeft hier niet omdat er niet over wordt gesproken. En let op je eigen woorden. Zeg niet: Wat deed uw man? Maar vraag: Heeft u ook een liefde? Dat is poëzie! Dat is persoonsgerichte zorg.”

“Het gaat uiteindelijk over vrijheid en jezelf kunnen zijn”, besluit Eveline. “Dat willen we toch allemaal? Bovendien, als je werkt aan inclusie voor cliënten, heeft dat ook een positieve weerslag op medewerkers.”

Oproep

Eveline doet tot slot een oproep: “Vraag ons om langs te komen, of bezoek onze theatervoorstelling Tour d’Amour en schrijf uw beste voorbeeld van emancipatie op. Ik verloot een boek onder de inzenders. Uw bijdrage mag naar: info@evelinevandeputte.com, ovv: Beste voorbeeld emancipatie roze ouderen."

Meer lezen:

Dit artikel verscheen ook in het ZorgSaamWonen digimagazine #1 2026. Ga naar de bieb en bekijk kosteloos alle ZorgSaamWonen digimagazines: ZorgSaamWonen #1 2026 | Acquire Bieb

Ook interessant / voor u geselecteerd

Zo investeer je in zorgzame gemeenschappen in tijden van vergrijzing
21 mei 2026

Lessen uit drie jaar onderzoek naar de Amsterdamse Lang Leven…

Lees Verder »
Zorgcoach in woongemeenschap Akropolistoren werkt aan preventie
12 mei 2026

Ouderenadviseur, welzijnsmedewerker, thuiscoach, wijkverpleegkundige en sociaal…

Lees Verder »
Lees het nu: Digimagazine #1 2026 over inclusie
7 mei 2026

Bij ZorgSaamWonen brengen we een paar keer per jaar een digitaal magazine uit. Elk magazine gaat over een…

Lees Verder »
Masterclass: Het ambacht van gemeenschapsversterkend werken
4 mei 2026

‘Hoe bouw je aan zorgzame gemeenschappen?’ Een vraag die niet alleen ZorgSaamWonen…

Lees Verder »
Van wonen naar samen leven
20 april 2026

De woonvraag van senioren verandert. Standaard woningen volstaan niet meer; er is behoefte aan verbinding,…

Lees Verder »
Inspiratiebundel en Denkroute
16 april 2026

Vanuit de DEEL Academy zijn weer twee mooie produkten uitgebracht: de  …

Lees Verder »
Symposium: Later is nu: De wijk als antwoord op een nieuwe werkelijkheid
10 april 2026

We praten al jaren over later. Alleen: later is inmiddels vandaag. We worden ouder, er zijn minder…

Lees Verder »
Het Juiste Thuis-bijeenkomst over de weg naar een samenleving van gemeenschappen
7 april 2026

Het Juiste Thuis (HJT) heeft een doorstart gemaakt onder de vleugels van het…

Lees Verder »
Bouwen voor zorg: zo haalbaar én betaalbaar mogelijk
31 maart 2026

Wooncomplex Nieuw Overbos in Heemstede heeft een zomerse uitstraling: de kleur is…

Lees Verder »
Save the date: ZorgSaamWonen Congres 2026
30 maart 2026

Daar wil ik wonen! De wijk als fundament voor zorgzaam wonen.

Tijdens dit landelijke congres…

Lees Verder »
Nieuw kabinet biedt hoop op nieuwe vitale woonomgevingen
27 maart 2026

Sneller dan menigeen dacht hebben we een nieuw kabinet. Een op het eerste gezicht…

Lees Verder »
Zorgen in de buurt
17 maart 2026

 

Steeds langer wonen ouderen zelfstandig in hun buurt. Om de zorg betaalbaar en uitvoerbaar te houden…

Lees Verder »
Buurtverbinders; Goed bezig en het werkt!
13 maart 2026

Wat fijn om een kijkje achter te schermen te krijgen in het boek ‘Strategisch bouwen aan betrokken, weerbare…

Lees Verder »
Oproep: Pareltjes van inclusie
2 maart 2026

Hoe ziet inclusie eruit? Plekken waar iedereen welkom is, volwaardig kan meedoen…

Lees Verder »
Onderzoek Ouderen voor ouderen in Haarlem
2 maart 2026

Het Nederlandse ouderenzorgstelsel staat onder druk door de vergrijzing, een groeiende zorgvraag en een tekort…

Lees Verder »
Japan: ouderenzorg met het hoofd of het hart?
27 februari 2026

In Japan slaat de vergrijzing stukken harder toe dan in Nederland. Hoe de Japanse zorgsector daarop inspeelt,…

Lees Verder »
Doorstart ‘Het Juiste Thuis’ met ZorgSaamWonen
25 februari 2026

Een dubbel gevoel hebben Mathil Sanders-de Jonge, wethouder sociaal domein van de…

Lees Verder »
Eindrapport: De kracht van samen
13 februari 2026

Wat komt er in beweging als bewoners samen met community builders hun buurt van binnenuit versterken? In het…

Lees Verder »
Samen werken aan de toekomst van zorginstellingsterreinen
12 februari 2026

Tijdens een mini-congres op 4 december gingen professionals, onderzoekers en beleidsmakers met elkaar in…

Lees Verder »
Herontwikkeling Valkenhove zet grote stap richting moderne, inclusieve woonomgeving
6 februari 2026

De herontwikkeling van woonzorgcomplex Valkenhove in Breda heeft een belangrijke mijlpaal bereikt. De gemeente…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.