Eindelijk gaat de 'woon-snoepwinkel' open

rerer

Ons persoonlijk lid Wim Kromwijk heeft weer een blog geschreven. In dit blog gaat hij in op de 290.000 seniorenwoningen die de Rijksoverheid vóór 2030 wil realiseren. 

Zo veel nieuwe seniorenwoningen betekent een enorme doorstroming. Want senioren staan niet op een starterswachtlijst; ze wonen al. In asielzoekerscentra verblijven maar weinig senioren dus ook asielzoekers hebben geen direct belang bij deze 290.000 nieuwe seniorenwoningen. Wel een indirect belang bij doorstroming.

Senioren mogen/moeten nu dus vooral net als in de jaren 60 van de vorige eeuw doorstromen om woningen vrij te maken voor de nieuwe generatie.

Doorstromen

In de jaren 60 was er één doorstroomweg; het verzorginghuis. Nu zijn er op de markt van Anders en Actief Wonen (https://www.lacota.nl/anders-en-actief-wonen/woonvarianten/)  en ZorgSaamWonen (https://www.zorgsaamwonen.nl/thema/woonvormen) meer dan 30 woonvarianten voor senioren. Even een paar belangrijke varianten op een rijtje:

  • Wonen in een woongemeenschap
  • Buurtwoongroep of Buurgemeenschap
  • Wonen in een project Gestippeld Wonen
  • Voorzorg Cirkelgroep
  • Cluster Seniorenchalets (al dan niet flexibel en tijdelijk voor 15 jaar)
  • Cirkelgroepen van flexwoningen in de omgeving van een zorgaanbieder
  • Clusters hospitality woningen met alle gemakken van domotica, welzijnscommunicatie, dienstverlening en e-healthcommunicatie
  • Tiny Houses en clusters daarvan
  • Knarrenhof
  • Wonen op een Erfdelers-project
  • Meervoudige bewoning van een (nieuw) NSW landgoed
  • Wonen en zorg in het groen
  • Gemoderniseerde servicecomplexen
  • Duurzame nul-op-de-meter-woningen
  • Kleinschalige woonzorgprojecten

Voor de 290.00 seniorenwoningen wordt gemikt op 170.000 woningen zonder trappen, 80.000 geclusterde woonvormen zoals hofjes ter bevordering van het sociaal contact, en 40.000 geclusterde verpleegzorgplekken voor bijvoorbeeld mensen met dementie.

Verleiden, stimuleren en begeleiden

Het wordt een hele uitdaging voor senioren om de fijnste woonvariant te kiezen. Er zal vaak zorgvuldige begeleiding en uitleg nodig zijn. Een mooie taak voor welzijnsorganisaties en woningcorporaties.

En het zal gaan om grote verleidingstactiek. Senioren stimuleren om te ontspullen en kleiner te gaan wonen. Senioren stimuleren om kleiner en energiezuiniger te gaan wonen.

Uit onderzoek is bekend dat senioren  niet gemakkelijk verkassen. Het is een beetje wat we  inmiddels van boeren kennen. Er lijkt geen ander leven mogelijk dan op de vertrouwde stek. Hoe leuk de nieuwe woonvarianten ook voorgesteld worden. En net als boeren hebben ook veel senioren een hypotheek die niet zomaar meegenomen kan worden om een nieuwe woning te financieren; senioren krijgen minder gemakkelijk een hypotheek.

Bedstro

Verhuizen kost bedstro is een oude uitdrukking. Een verhuizer inschakelen voor een woning die nog niet “ontspuld” is kost snel meer dan € 4.000 en dat is een bedrag dat ook senioren niet altijd op de plank hebben liggen. En een nieuwe woning moet opnieuw ingericht worden. Dus wellicht helpt het de verleidingstactiek als er ook een verhuispremie in het vooruitzicht wordt gesteld. Dat zal zeker stimuleren om samen met vrienden/leeftijdgenoten te zoeken naar een fijne woonvariant.

Ook interessant / voor u geselecteerd

Gezocht: woonconcepten die bouwen aan zorgzaamheid in gemeenschappen

Voor de ZorgSaamWonen Award 2026 zijn we op zoek naar woonconcepten in Noord-Holland…

Lees Verder »
Vitality Clubs komen landelijk in beweging voor een gezond brein

Op dinsdag 22 september komen 50-plussers door heel Nederland tegelijkertijd in…

Lees Verder »
HevoFame en TBI WOONlab lanceren stapelSTEK Zorggeschikte Woningen

HevoFame en TBI WOONlab lanceerden tijdens de PROVADA een nieuw woonconcept waarin…

Lees Verder »
Ruimte voor een bloeiende samenleving, kennismaken met Adapteo

Modulair bouwen ontwikkelt zich razendsnel, van tijdelijke noodoplossingen tot een…

Lees Verder »
Inclusieve plekken als magneten voor woongeluk
Lees Verder »
Ouderen verhuizen niet door een bouwdoelstelling

De vergrijzing vraagt om meer dan extra…

Lees Verder »
Levensloopbestendig bouwen: Ontwerp als fundament, sociale waarde als hart

Levensloopbestendig bouwen betekent veel meer dan voldoen aan regelgeving en keurmerken: het draait om buurten…

Lees Verder »
Bouwen aan het Merletplein: van droom naar hechte gemeenschap

In het hart van Cuijk, op de plek waar ooit een school stond, schittert nu…

Lees Verder »
De eindgebruiker altijd voor ogen

‘Een blije eindgebruiker’. Dat is de reden waarom Edgar Berger graag bij Zenzo…

Lees Verder »
Eindrapportage Aanjaagteam Wonen Welzijn Zorg voor Ouderen

Het Aanjaagteam Wonen Welzijn Zorg voor Ouderen is gestopt per 9 juli. In de eindrapportage …

Lees Verder »
Handreiking 'Woningdelen: Een nieuwe kijk op wonen'

De handreiking ‘Woningdelen: Een nieuwe kijk op wonen’, gemaakt door corporatie Talis, biedt overwegingen,…

Lees Verder »
Geschiktheidsgids geclusterd wonen

De Geschiktheidsgids geclusterd wonen, ontwikkeld door TNO in opdracht van het ministerie van VWS, biedt…

Lees Verder »
Thuis in de toekomst: van bouwopgave naar maatschappelijke missie

De woonopgave in Nederland is geen kwestie van aantallen alleen, het is een maatschappelijke opgave die vraagt…

Lees Verder »
Testproject: Woningsplitsen in bewoonde staat

Hoe kunnen we meer woonruimte creëren zonder nieuw te bouwen? En hoe helpen we verschillende generaties om in…

Lees Verder »
Waterland Oase officieel geopend in Amsterdam-Noord

De Waterland Oase in Amsterdam-Noord is officieel geopend. In nieuwbouwcomplex Berkmeer aan het Waterlandplein…

Lees Verder »
Corporatie Omthuis bouwt aan wijken waar mensen zich thuis voelen en naar elkaar omkijken

We reizen naar Leusden voor een gesprek met Maarten Visser, ontwikkelmanager bij woningcorporatie Omthuis. Zij…

Lees Verder »
Gemeenschappelijk wonen als sleutel tot gezond ouder worden

Dat gemeenschappelijk wonen bijdraagt aan het welzijn van ouderen weten Darinka…

Lees Verder »
Nieuwe publicatie: WOONTITANEN

In wat voor woning en woonomgeving ziet de 55-plusser zichzelf prettig oud worden? Dit is de centrale vraag in…

Lees Verder »
Stormachtig stil rond roze ouderen

'Stormachtig stil' is de titel van het boek dat verhalenverteller Eveline van de Putte in 2013 publiceerde. Ze…

Lees Verder »
Zorgcoach in woongemeenschap Akropolistoren werkt aan preventie

Ouderenadviseur, welzijnsmedewerker, thuiscoach, wijkverpleegkundige en sociaal…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.