Aalst-Waalre krijgt slimme wijk voor senioren

slimme wijk

Woningcorporatie Wooninc. en ouderenzorgorganisatie Oktober ontwikkelen samen met de TU Eindhoven en de gemeente Waalre een ‘slimme wijk’ voor senioren rondom de Malvalaan in Aalst-Waalre. Het uitgangspunt is een sociale, inclusieve woonwijk met slimme oplossingen die thuiswonende senioren helpen om langer zelfstandig te wonen. Expert van ZorgSaamWonen Masi Mohammadi is betrokken bij dit project. 

Wooninc. en Oktober hebben samen vier gebouwen aan de Malvalaan, die het centrum van de proeftuin vormen. Samen met de TU/e en de gemeente Waalre kijken zij hoe ze deze woongebouwen en de nabije omgeving kunnen verrijken. Met een sociaal ontwerp van de wijk, slimme technologie, maar ook met voorzieningen die de zelfredzaamheid van bewoners vergroten. Dinsdag 11 februari zetten de vier partijen hun handtekening onder de samenwerkingsovereenkomst als aftrap voor de ontwikkeling ‘Slimme wijk Malvalaan’.

Langer thuiswonen
Over twintig jaar wonen er in Nederland naar schatting twee keer zoveel 75-plussers: 2,5 miljoen. Ook de gemiddelde leeftijd stijgt en mensen blijven veel langer thuis wonen. Zeker voor ouderen met een kleine portemonnee is langer thuis wonen extra uitdagend. Zij kampen vaker met psychische of fysieke gezondheidsklachten, zijn eenzamer en voelen zich relatief onveiliger. De slimme wijk Malvalaan gaat zich richten op het vergroten van hun zelfstandigheid, hun gevoel van veiligheid en de sociale samenhang in hun leefomgeving.

De architectuur straalt rust uit en biedt een goede afwisseling aan prikkelrijke en prikkelarme zones. Toegankelijkheid van voorzieningen is een belangrijk speerpunt. Denk aan compleet vlakke voetgangerszones, waardoor ouderen met een rolstoel of rollator zich veel eenvoudiger kunnen voortbewegen in de wijk. Daarnaast komt er veel nadruk te liggen op het stimuleren van interactie en ontmoeting.

Living lab
De slimme wijk wordt een ‘living lab’. Dit betekent dat de slimme wijk samen met de bewoners ontwikkeld én doorontwikkeld wordt. Hoewel er in Nederland meer slimme wijken in ontwikkeling zijn, ligt er geen blauwdruk voor een empathische woonomgeving die voor de bewoners zorgt. Volgens de initiatiefnemers is de kracht van deze wijk dat slimme technologie zich aanpast aan de bewoners en hun behoeften.

Onderzoek en subsidie
De TU/e onderzoekt trends en ontwikkelingen op het gebied van slimme wijken. Ook kijken de onderzoekers naar de mogelijkheden en beperkingen van het gebied en inventariseren ze de behoeften van de huidige bewoners van de Malvalaan. Hiervoor krijgt de universiteit subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Dit project is een van de zeven Nederlandse projecten die subsidie krijgen om onderzoek te doen naar de ontwikkelingen in stedelijke regio’s.

Naar verwachting is dit onderzoek binnen een jaar afgerond. In een tweede fase vertalen Wooninc. en Oktober deze resultaten in een concreet stedenbouwkundig en landschappelijk plan. Ook hier worden de gemeente, bewoners en omwonenden nauw bij betrokken. Naar verwachting start de renovatie en sloop en nieuwbouw van de woongebouwen aan de Malvalaan in 2021.

Taskforce Wonen en Zorg
Met deze pilot spelen Wooninc. en Oktober in op de oproep van de Taskforce Wonen en Zorg om door middel van slimme samenwerkingen te zoeken naar oplossingen voor de grote uitdagingen in seniorenzorg en -huisvesting. De taskforce is een initiatief van de Vereniging Nederlandse Gemeenten, Aedes, ActiZ en de ministeries van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.


 

 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Essay De architectuur van Alledaagse Attentheid

Kan de inrichting van een woongebouw bijdragen aan meer ontmoeting en omzien naar elkaar? In het geüpdatete…

Lees Verder »
Vitality Clubs komen landelijk in beweging voor een gezond brein

Op dinsdag 22 september komen 50-plussers door heel Nederland tegelijkertijd in…

Lees Verder »
Ruimte voor een bloeiende samenleving, kennismaken met Adapteo

Modulair bouwen ontwikkelt zich razendsnel, van tijdelijke noodoplossingen tot een…

Lees Verder »
Inclusieve plekken als magneten voor woongeluk
Lees Verder »
Ouderen verhuizen niet door een bouwdoelstelling

De vergrijzing vraagt om meer dan extra…

Lees Verder »
Levensloopbestendig bouwen: Ontwerp als fundament, sociale waarde als hart

Levensloopbestendig bouwen betekent veel meer dan voldoen aan regelgeving en keurmerken: het draait om buurten…

Lees Verder »
De eindgebruiker altijd voor ogen

‘Een blije eindgebruiker’. Dat is de reden waarom Edgar Berger graag bij Zenzo…

Lees Verder »
Thuis in de toekomst: van bouwopgave naar maatschappelijke missie

De woonopgave in Nederland is geen kwestie van aantallen alleen, het is een maatschappelijke opgave die vraagt…

Lees Verder »
Corporatie Omthuis bouwt aan wijken waar mensen zich thuis voelen en naar elkaar omkijken

We reizen naar Leusden voor een gesprek met Maarten Visser, ontwikkelmanager bij woningcorporatie Omthuis. Zij…

Lees Verder »
Stormachtig stil rond roze ouderen

'Stormachtig stil' is de titel van het boek dat verhalenverteller Eveline van de Putte in 2013 publiceerde. Ze…

Lees Verder »
Lees het nu: Digimagazine #1 2026 over inclusie

Bij ZorgSaamWonen brengen we een paar keer per jaar een digitaal magazine uit. Elk magazine gaat over een…

Lees Verder »
Minder verpleeghuizen nodig dan verwacht door afname verblijfsduur

Na jaren van inzet op langer thuis wonen is er momenteel leegstand in verpleeghuizen…

Lees Verder »
Nieuw kabinet biedt hoop op nieuwe vitale woonomgevingen

Sneller dan menigeen dacht hebben we een nieuw kabinet. Een op het eerste gezicht…

Lees Verder »
Top 10 wonen en zorg in de mooiste omgevingen

Als gasthoofdredacteur van Stedebouw & Architectuur, met het thema Gezonde leefomgeving, was Yvonne Witter…

Lees Verder »
Oproep: Pareltjes van inclusie

Hoe ziet inclusie eruit? Plekken waar iedereen welkom is, volwaardig kan meedoen…

Lees Verder »
Gezonde leefomgeving: ontwerpen van stoel tot landschap

Het ontwerpen van gebouwen in de zorgsector gaat veel verder dan de esthetiek. Enkele prominente architecten…

Lees Verder »
Eindrapport: De kracht van samen

Wat komt er in beweging als bewoners samen met community builders hun buurt van binnenuit versterken? In het…

Lees Verder »
Samen werken aan de toekomst van zorginstellingsterreinen

Tijdens een mini-congres op 4 december gingen professionals, onderzoekers en beleidsmakers met elkaar in…

Lees Verder »
Herontwikkeling Valkenhove zet grote stap richting moderne, inclusieve woonomgeving

De herontwikkeling van woonzorgcomplex Valkenhove in Breda heeft een belangrijke mijlpaal bereikt. De gemeente…

Lees Verder »
Nieuw: Stappenplannen borging en realisatie opgave ouderenhuisvesting

Het Aanjaagteam Wonen Welzijn Zorg voor Ouderen heeft op 29 januari 2026 een nieuw…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.