Prettige fysieke leefomgeving essentieel voor leven met dementie

kleiner

Tjitske Zuidema van Buro Hagelslag gaat het in dit blog hebben over hoe de prettige fysieke leefomgeving bijdraagt aan de kwaliteit van leven voor mensen met dementie. 

Een prettige fysieke omgeving verhoogt de kwaliteit van leven want een mens met dementie is afhankelijk van zijn omgeving. In een ongunstige omgeving zie je meer ziekteverschijnselen en in een gunstige omgeving zie je er minder. Ziekteverschijnselen uiten zich meestal in bepaald gedrag. Ziekteverschijnselen kunnen nadelig worden beïnvloedt door stress en stress komt vaak vanuit de (fysieke)omgeving. Wanneer je de stressvolle omgeving verandert in een mindere stressvolle omgeving zie je ook het gedrag van een bewoner ten positieve veranderen

De fysieke omgeving (het gebouw, de inrichting, het materiaalgebruik enz.) kan dus een positieve en een negatieve invloed hebben op het welbevinden van de bewoners. Maar ook op personeel en bezoekers heeft de fysieke omgeving invloed. Het is immers prettiger werken in een goed ontworpen omgeving en het bezoek komt immers ook liever op bezoek in een woonomgeving die goed aan voelt.

Negatieve invloed op de bewoners

  • Stress door angst door de complexiteit van het gebouw
  • Stress door desoriëntatie/niet weten waar men is, de omgeving niet herkennen
  • Geen controle of invloed hebben op de omgeving (bv. niet op een andere plek kunnen gaan zitten bij te veel drukte)
  • Negatieve emoties (agressie, angst, lusteloosheid) door druktebeleving, geen stimulerende omgeving of zich niet thuis voelen

Positieve invloed op de bewoner

  • Rustgevend of herstellend effect door kleurgebruik, type meubels (herkenbaar), decoratie en verlichting
  • Gezondheid bevorderend gedrag; de fysieke omgeving kan ‘gezond’ gedrag of een gezonde leefwijze stimuleren (meer bewegen) , dan wel negatieve gewoonten doorbreken
  • Het hebben van controle op de omgeving (op een andere plek kunnen zitten bij bv te veel drukte)
  • Positieve emoties bij een mooi uitzicht en bij het gebruik van planten in de woonomgeving
  • De opstelling van het meubilair kan sociale interacties stimuleren maar ook beantwoorden aan de behoeften tot privacy. Het blijkt dat in een omgeving dat sociale interactie stimuleert bewoners ook beter gaan eten. Maar ook aandacht voor looproutes en de plek in de ruimte is belangrijk.
  • Een gevoel van veiligheid door voldoende oriëntatiepunten, een goede bewegwijzering, het zicht naar buiten, weten waar je bent, je eigen kamer kunnen vinden.

Om een goede woonomgeving te creëren voor mensen met dementie moet je uiteraard  kennis hebben van (binnenhuis)architectuur en van kleurgebruik maar er is meer nodig. Je moet ook kennis hebben van

  • Neurowetenschappen/beschadigde brein
  • Waarnemingsstoornissen
  • Dementie
  • Sensorische informatieverwerking
  • Specifieke kennis van verlichting
  • Ergonomie
  • Hulpmiddelen en andere voorzieningen

Bij het ontwerpen van een woonomgeving zou dus rekening gehouden moeten worden met alle genoemde punten. Een goede woonomgeving is dus niet alleen maar  mooi maar ze moet vooral ook een grote positieve invloed hebben op het welbevinden van de bewoners maar ook op die van het personeel en bezoekers.

Ook interessant / voor u geselecteerd

Inspiratiekaart Woonzorgoplossingen: op naar de 200 voorbeelden!
8 oktober 2025

Overal in Nederland staan goede initiatieven die wonen, welzijn en zorg voor ouderen…

Lees Verder »
Blik naar buiten: drie leerzame en leuke excursies
7 oktober 2025

De herfstvakantie staat voor de deur. Misschien ga je een paar dagen weg, misschien…

Lees Verder »
Het ritme van de blues rond woonzorgcentrum Humanitas in Deventer
2 oktober 2025

"Het Chicago van Overijssel”, zo noemt Wilco Jansen, manager Samenleven bij woonzorgcentrum Humanitas, de…

Lees Verder »
Vernieuwde Woonstandaard gelanceerd
1 oktober 2025

Op 23 september 2025 is de vernieuwde Woonstandaard 4.0 gelanceerd. Extra goed…

Lees Verder »
Landelijke Wooncoöperatie Dag 4 oktober 2025 in Ede
22 september 2025

Nederland telt honderden initiatieven tot wooncoöperaties. Deze woonvorm kent steeds meer belangstelling.…

Lees Verder »
Oplossing voor gat tussen thuis en verpleeghuis
18 september 2025

Komt het bejaardentehuis weer terug? Onder ouderen is er in ieder geval een grote behoefte om te verhuizen naar…

Lees Verder »
Thuiskomen in Utrechts mantelzorghof 'Hof van Leeuwesteyn'
16 september 2025

“Stel”, zegt Douwe-Jan Bakker, omgevingstechnoloog en directeur Vastgoed bij…

Lees Verder »
Donderhof, gedroomd multicultureel woonzorgcentrum in Roermond
10 september 2025

Een uniek, kleurrijk woonzorgcomplex in Roermond, dat is de Donderhof zeker. Het…

Lees Verder »
Koningin Máxima bezoekt het Kloosterkwartier in Veghel
8 september 2025

Een bijzondere ontmoeting op woensdag 3 september in Veghel. Koningin Máxima bracht een bezoek aan het…

Lees Verder »
Voor Ludgerus verlaat je wél je huis
4 september 2025

Ludgerus, een sociale, veilige, zorgzame, levendige en zelfstandige geclusterde…

Lees Verder »
‘Zorg gaat steeds meer om zingeving’
1 september 2025

Hoe kan het ontwerp van zorgvastgoed tegemoetkomen aan de actuele en toekomstige vragen van bewoners en…

Lees Verder »
Gemeenschappelijk wonen past bij mij
29 augustus 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
De fijne stad, een inspiratieboek voor de gezonde leefomgeving
27 augustus 2025

Vincent Luijendijk, schrijver, spreker en strateeg, toont in zijn boek ‘De fijne…

Lees Verder »
Grote behoefte aan gemeenschappelijk wonen voor ouderen met een migratie-achtergrond
21 augustus 2025
Lees Verder »
Het Thuishuis, oplossing voor eenzame ouderen
19 augustus 2025

Een studentenhuis voor ouderen, bestaat dat? Ja, zeker! Het Thuishuisproject van…

Lees Verder »
Van leegstaand pand naar leefbare plek voor ouderen
14 augustus 2025

Leegstaand vastgoed kan een oplossing bieden voor het groeiende tekort aan geschikte…

Lees Verder »
'Er is altijd wel iemand om koffie mee te drinken'
31 juli 2025
Lees Verder »
Hillegomse woonzorgservicezone bijna voltooid
30 juli 2025

In de Hillegomse wijk Elsbroek-Zuid staan het nieuwe woonzorgcentrum Hofstede en het…

Lees Verder »
Wonen in een vuurtoren
28 juli 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Favoriete artikelen van het eerste half jaar
17 juli 2025

Het jaar is al weer halverwege en de vakanties zijn van start gegaan. Tijd om de…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.