Wederkerig Wonen als bredere standaard voor Gemeenschappelijk Wonen

Wim G. Kromwijk, directeur LaCoTa

Gemeenschappelijk Wonen, ook vaak Collectief Wonen of Wederkerig Wonen genoemd, wint snel terrein en zal alleen maar in aantal en variatie toenemen. Niet gek, gezien de vele voordelen die deze woonvorm biedt. Er kunnen gemakkelijk tien redenen worden genoemd om te investeren in collectief wonen. 

Inspirerend magazine

In het kader van de krachtenbundeling Collectief Wonen en de GemeenschappelijkWonenDag 2025 heeft ZorgSaamWonen een zeer inspirerend Magazine over wederkerig wonen geschreven. In dit magazine worden inderdaad meer dan 10 positieve kanten van gemeenschappelijk wonen genoemd. Ook worden mooie voorbeelden beschreven en veel varianten.

Niet verhuizen, wél Wederkerig Wonen

Waar misschien nog te weinig aandacht aan is besteed is dat je lang niet voor alle varianten hoeft te verhuizen. En dat is prettig want het kan bijvoorbeeld zijn dat:

  • Er geen zicht is op een plaats in een traditioneel project Gemeenschappelijk Wonen in de eigen gemeente of regio.
  • Er in een traditioneel project een ballotage wordt gehanteerd voor de wachtlijst. Boven de 60-70 jaar kom je meestal niet meer op de wachtlijst voor verhuizing naar een traditioneel project.
  • Leeftijd om andere redenen een rol gaat spelen; ‘Oude bomen’ zijn immers niet altijd gemakkelijk te verplaatsen.
  • De huidige woning fijner/ruimer is dan het appartement in een traditioneel project Gemeenschappelijk Wonen.
  • Men het netwerk met huidige buren wil behouden.
  • Je inwoont in of bij een ‘verzorgingshuis van weleer’ en daar wil bijdragen aan eigentijdse vitalisering en meer omkijken naar elkaar. Bijvoorbeeld met een Voorzorgcirkel, een Leefsamen-project, of een project ‘Gestippeld Wonen’. 
  • Je al fijn woont in de nabijheid van een project Gemeenschappelijk Wonen en zou willen kunnen kiezen voor deelname aan een ‘buitencirkel’ of andere cirkelgroep van het project. Wellicht actief wil zijn in de tuincommissie, de kroegcommissie of de Leefsamengroep.
  • Je in de nabijheid van een kleinschalige zorgvoorziening woont en daar als vrijwilliger wil bijdragen aan een fijn leefklimaat of integratie met de buurt.
  • Er financiële redenen meespelen om de huidige woning niet te verlaten. Bijvoorbeeld opgebouwd huurrecht of een mooie hypotheekconstructie, zoals aflossingsvrij.

Buurtinitiatieven

Het is daarom heel fijn dat je ook diverse buurtinitiatieven kunt beschouwen en ervaren als variant van Gemeenschappelijk Wonen. ZorgSaamWonen en LaCoTA hebben daar overigens in eerdere blogs wel al aandacht aan besteed. 

Lees bijvoorbeeld:

 

Deze blog is geschreven door Wim Kromwijk, directeur LaCoTa

 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Liv inn in Hilversum: gebouw vormt community en omgekeerd

Hoe zorgen we voor gemeenschappen en buurten waar mensen prettig wonen, met zorg en…

Lees Verder »
Het thuisgevoel in wooncomplex Sint Annahof in Uden

ZorgSaamWonen verzamelt via pop-up redacties verhalen over thuisgevoel, onderlinge…

Lees Verder »
Onderzoek Gedeelde woonvormen, een traditie met toekomstperspectief

Het delen van ruimte biedt interessante mogelijkheden voor een toekomstbestendige volkshuisvesting. Gedeelde…

Lees Verder »
Zonnetij, al vijf jaar een bruisende woonomgeving voor senioren

Pak de zon en straal. Deze zwarte letters op een witte muur stralen je tegemoet als…

Lees Verder »
Prijzenregen voor bouwen aan zorgzame gemeenschappen op het ZorgSaamWonen Congres

Het gerealiseerde Amandelbloesem in Wormerveer en het initiatief voor het…

Lees Verder »
Het thuisgevoel in Liv Inn Hilversum

ZorgSaamWonen verzamelt via pop-up redacties verhalen over thuisgevoel, onderlinge…

Lees Verder »
Inspiratiekaart woonvormen: samen op weg naar nog meer goede voorbeelden!

Overal in Nederland ontstaan goede initiatieven die wonen, welzijn en zorg voor…

Lees Verder »
Maestro, verticaal, zorgzaam dorpje op Haagse zorglocatie

De Baton, zo heet het recent opgeleverde woonzorgcomplex voor 136 mensen met…

Lees Verder »
Lessen van vier jaar Wij zijn Zuiderschans

Een afvaardiging van de wonen-welzijn-zorg tafel Zuidoost-Brabant en ZorgSaamWonen-professionals zijn op…

Lees Verder »
Film over Lang Leven Thuis Flat

In opdracht van zorgorganisatie Amstelring en Hogeschool van Amsterdam maakten…

Lees Verder »
Verruim je blik en ga mee op excursie

De zomervakanties zijn bijna voorbij maar, je kunt in eigen land ook veel…

Lees Verder »
Gezocht: woonconcepten die bouwen aan zorgzaamheid in gemeenschappen

Voor de ZorgSaamWonen Award 2026 zijn we op zoek naar woonconcepten in Noord-Holland…

Lees Verder »
HevoFame en TBI WOONlab lanceren stapelSTEK Zorggeschikte Woningen

HevoFame en TBI WOONlab lanceerden tijdens de PROVADA een nieuw woonconcept waarin…

Lees Verder »
Bouwen aan het Merletplein: van droom naar hechte gemeenschap

In het hart van Cuijk, op de plek waar ooit een school stond, schittert nu…

Lees Verder »
De eindgebruiker altijd voor ogen

‘Een blije eindgebruiker’. Dat is de reden waarom Edgar Berger graag bij Zenzo…

Lees Verder »
Eindrapportage Aanjaagteam Wonen Welzijn Zorg voor Ouderen

Het Aanjaagteam Wonen Welzijn Zorg voor Ouderen is gestopt per 9 juli. In de eindrapportage …

Lees Verder »
Handreiking 'Woningdelen: Een nieuwe kijk op wonen'

De handreiking ‘Woningdelen: Een nieuwe kijk op wonen’, gemaakt door corporatie Talis, biedt overwegingen,…

Lees Verder »
Geschiktheidsgids geclusterd wonen

De Geschiktheidsgids geclusterd wonen, ontwikkeld door TNO in opdracht van het ministerie van VWS, biedt…

Lees Verder »
Testproject: Woningsplitsen in bewoonde staat

Hoe kunnen we meer woonruimte creëren zonder nieuw te bouwen? En hoe helpen we verschillende generaties om in…

Lees Verder »
Waterland Oase officieel geopend in Amsterdam-Noord

De Waterland Oase in Amsterdam-Noord is officieel geopend. In nieuwbouwcomplex Berkmeer aan het Waterlandplein…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.