Woonwijk Kloostervelden: Een thuis voor iedereen!

Hilke

Hilke Huysinga

Projectleider Hilke Huysinga, ambassadeur van Kloostervelden blikt in deze column terug op hoe voor Kloostervelden het idee voor omgekeerde integratie ontstond.

Dat we met z’n allen dit niet eerder gezien hebben…

Door dieper in te zoemen en echte gesprekken te voeren met familie en bewoners, kwamen we tot een schokkend inzicht.

Ondanks of misschien wel dankzij onze goed bedoelde beschermende leefomgeving en overbezorgdheid hebben we onze cliënten door het wonen op instellingsterreinen letterlijk buiten de maatschappij geplaatst. 

We realiseerden ons dat we met het in stand houden van een instellingsterrein we de bewoners die afhankelijk van onze zorg zijn ook heel veel van het echte leven ontnamen. Zo ontstonden in 2005 de eerste ideeën van onze woondroom: omgekeerde integratie. We wilden het instellingsterrein veranderen in een echte wijk met dorpse gezelligheid.

Deze manier van kijken naar zorginstellingen en verpleeghuizen was toen nog totaal niet gangbaar. Op dat moment waren er welgeteld drie projecten in Nederland die hier ook een beetje mee aan het experimenteren waren. Inclusief leven kende sowieso nog niemand, net zoals eigen regie, collectieve zelfredzaamheid. 

Veel mensen konden zich aanvankelijk dan ook niet voorstellen dat op dit voormalig instellingsterrein een leefbare woonwijk zou kunnen ontstaan. “Er was scepsis ja, maar die verdween toen men zag hoe het plan zich ontwikkelde. Juist de verschillen tussen mensen er laten zijn, verrijkt een leefomgeving. Maar ook het vanzelfsprekende nabuurschap is hier terug. Een veel gehoorde uitspraak door wijkbewoners is nu: ”Het is heerlijk thuiskomen, hier hangt de rust en gezelligheid van een vakantiepark.”

Sinds de broeders van de heilige Sint Joseph er honderd jaar geleden een zelfvoorzienende woongemeenschap stichtten, werd het een thuis voor heel veel jongens en meisjes met epilepsie. “In de hoogtijdagen woonden hier wel vierhonderd cliënten.”

Maar sinds medio 1990 hadden we hier te maken met een toenemende leegloop omdat ouders kozen voor een meer levendige woonomgeving voor hun kind met epilepsie. De trend ging naar groepshuizen in gewone woonwijken. Voor de achterblijvende cliënten met een te intensieve zorgvraag, werd het wel heel stil. Zeker de lange zomeravonden en weekenden. Er moest dus echt iets gebeuren.

Om ruimte te maken voor nieuwe woningen verdwenen de oude paviljoens en veel andere gebouwen. Alleen het klooster en de boerderij bleven overeind. “Daar zitten nu kantoren en dagbestedingen voor cliënten in.” De boerderij werd omgevormd tot een echte wijkboerderij.
Het naastgelegen dorp Sterksel werd als kleine dorpskern bedreigd door leegloop. Dankzij de groei met circa 500 nieuwe buren, heeft de school er veel nieuwe leerlingen bij, draait de supermarkt als nooit te voren en is er nieuwe aanwas binnen het verenigingsleven.

Kijk voor meer informatie op kloostervelden.nl.
Wil je een kijkje komen nemen? Ga dan mee op excursie op donderdag 29 februari.
 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Goed ouder worden: een g’ouden formule
20 januari 2026

Het initiatief G’oud – goed oud worden - kreeg concreet vorm in coronatijd. Bewoners…

Lees Verder »
Meer dan wonen alleen: de Sociale Menukaart van Actium
19 januari 2026

Corporatie Actium staat voor passend en betaalbaar wonen, maar wonen is meer dan een dak boven je hoofd. Het…

Lees Verder »
Utrecht laat zien hoe transformatie werkt
14 januari 2026

Een voormalige gevangenis en een gespaard winkelpand in Utrecht hebben één ding gemeen: ze zijn beide bestemd…

Lees Verder »
Start herontwikkeling De Duynsberg in Tilburg
13 januari 2026

Tilburg, 8 januari 2026 – Op de plek van appartementencomplex De Duynsberg, midden in de wijk Wandelbos in…

Lees Verder »
Wonen in een community draagt bij aan herstel
8 januari 2026

Mirjam van Dootingh heeft twee volwassen kinderen met een psychische kwetsbaarheid,…

Lees Verder »
Excursie: De ziel van het Kloosterkwartier ervaren
6 januari 2026

Niet de stenen, maar de ziel van een gemeenschap: van zorg en omzien naar elkaar,…

Lees Verder »
Splitsgids: een stappenplan voor woningsplitsing
2 januari 2026

Nederland kampt met een tekort aan betaalbare woningen. Met alleen nieuwbouw gaan we…

Lees Verder »
De populairste artikelen van 2025
30 december 2025

Het jaar is weer bijna voorbij. Zoals elk jaar is het weer de vraag welke artikelen het populairst waren. Het…

Lees Verder »
Gemengd wonen: wonen op een plek waar je welkom bent
23 december 2025

Gemengd wonen betekent wonen op een plek waar je welkom bent. En dat werkt. Wie ons…

Lees Verder »
Zorg op de kaart
22 december 2025

De organisatie van wonen, welzijn en zorg in Nederland is in beweging. Mensen…

Lees Verder »
Liever collectiever
19 december 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Een inspirerend kijkje over de grens: verslag excursie naar Brussel
16 december 2025

Een stad waar wonen niet alleen een dak boven je hoofd betekent, maar ook gemeenschap, zorg en inspiratie.…

Lees Verder »
Publicatie 'Thuis bij de buren'
8 december 2025

De Hogeschool Arnhem-Nijmegen heeft de publicatie 'Thuis bij de buren, over verleden en toekomst van het…

Lees Verder »
De verborgen woningvoorraad
1 december 2025

Woningsplitsen staat enorm in de belangstelling. Terecht, want het delen én splitsen…

Lees Verder »
De toekomst is veelkleurig
27 november 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Wonen met Amare, Bospark, Alphen aan Den Rijn
20 november 2025

Welzijn, zelfredzaamheid en verbondenheid

Met Bospark in Alphen aan den Rijn ontstaat een…

Lees Verder »
Stadsveteraan: De omgeving van de mens is hier de medemens
11 november 2025

Stadsveteraan 020, een van vele hoogbouwcomplexen in het ontwikkelgebied Amsterdam…

Lees Verder »
Spijbelen
30 oktober 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen-blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Steinhagen: van boerderij tot woongemeenschap
28 oktober 2025

Ezels, kippen, schapen, een moestuin, een houtoven, een gezamenlijke kas, een…

Lees Verder »
Handreiking Collectief bouwen en wonen
27 oktober 2025

Collectief bouwen en wonen speelt in op de veranderende samenleving. Er zijn steeds meer eenpersoonshuishoudens…

Lees Verder »

Een fantastische verwezenlijking van een doordacht plan voor een geïntegreerde woongemeenschap
Super vorm gegeven in de wijk Kloostervelden.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.