Het Nonna-netwerk: de ouderenzorg van de toekomst in Nijmegen

Nonna

Wat heeft de ouder wordende mens nu en in de toekomst daadwerkelijk nodig? Hoe kunnen zorgorganisaties meer 'community gericht' gaan werken? Dat is de ingrijpende verandering die het V&V netwerk Nonna, onlangs lid geworden van ZorgsaamWonen, wil realiseren. 

(door Yvonne Witter)

Veertien zorgorganisaties in de regio Nijmegen bundelen hun krachten om optimale, mensgerichte zorg te bieden. Dit doen zij middels een ambitieus programma. Het doel is om de regio toekomstbestendig maken. Jord Neuteboom, transitie adviseur en Inge van de Sande, coördinator ‘Goed wonen’ zijn twee van de aanjagers die vanuit het Nonna-netwerk de innovaties stimuleren. "Gezien de huidige maatschappelijke opgaven is het belangrijk om als zorgorganisaties naar buiten gericht te werken. Wat is er in de wijk nodig? Wat kunnen we als zorgorganisaties doen om mensen zo prettig mogelijk te laten wonen?’ Ze benadrukken dat het gaat om verder te kijken dan de grenzen van de eigen organisaties. "En we willen van praten naar doen, door actieleren centraal te stellen in al onze projecten", zegt Jord. 

Drie hoofdthema's

Er zijn drie hoofdthema’s: goed wonen in de wijk, fijn werken en slim samenwerken. Ieder thema heeft verschillende projecten. Zo zijn er bij het thema ‘Goed wonen’ zes proeftuinen ondergebracht. Die zorgen ervoor dat er in wijken gemeenschapszorg (‘community care’) ontstaat en dat nieuwe woon-zorgconcepten in de praktijk worden uitgeprobeerd, met meer mogelijkheden voor mensen om in de wijk te blijven wonen. Nonna wil van instituties naar nieuwe woonzorgconcepten komen. Zo is er een burgerinitiatief voor jonge mensen met dementie. En er komen vier nieuwbouwprojecten. 

"Medewerkers moeten ruimte ervaren voor passie, creativiteit en professionaliteit." Jord Neuteboom, adviseur transitie

Iedere proeftuin heeft een eigen projectleider. "We werken veelal met mensen die afkomstig zijn uit de aangesloten organisaties. En met partners als Club Goud en de Hogeschool Arnhem/Nijmegen. Inge: "We bouwen voort op wat er al is. Zo ook bij de woonprojecten. We kijken naar waar kunnen we op aansluiten? Welke talenten zijn er al in de wijk? We hoeven niet bij alles vanaf nul te beginnen. Het is vaak ook een kwestie van gewoon gaan doen."

Bij het thema ‘fijn werken’ gaat het erom het medisch model meer los te laten en te focussen op een betekenisvol leven, op het welbevinden van mensen. Jord: "Daarbij moet je ook denken aan het optimaliseren van het samenspel tussen informele en formele zorg. En aan het inzetten van digitale zorg. Ook focussen we op het werkplezier van de medewerkers. Medewerkers moeten ruimte ervaren voor passie, creativiteit en professionaliteit." 

Bij het slim samenwerken komen onderdelen aan bod zoals centraal wachtlijstbeheer en de ontwikkeling van een netwerkorganisatie. Hoe kunnen we collectieve voorzieningen samen efficiënter inzetten? Hoe kunnen we samen leren en communiceren? Bij alle thema’s is er speciale aandacht voor kwetsbare groepen met lage SES en voor preventie.

"Ook corporaties, de gemeente en andere samenwerkingspartners doen mee. Het is een gezamenlijke opgave die je alleen met elkaar kunt bewerkstelligen." Inge van de Sande, coördinator 'Goed wonen'

Bereidheid tot samenwerken

Het zorgkantoor VGZ financiert dit meerjarige innovatieprogramma en iedere zorgorganisatie draagt ook bij door de deelname en inzet van vele medewerkers. "De bereidheid tot samenwerken is groot", zegt Jord. 
"De energie spat er bij iedereen vanaf. Dat is heel stimulerend. Ook corporaties, de gemeente en andere samenwerkingspartners doen mee. Het is een gezamenlijke opgave die je alleen met elkaar kunt bewerkstelligen", aldus Inge. Jord: "Zo bouwen we aan een netwerkorganisatie en leren we van elkaar." 

Inbedding binnen de eigen V&V-organisatie is van belang om de innovaties en geleerde lessen niet te laten verwaaien. Daarom komen er ook lerende netwerken en leergroepen op thema’s die uit de proeftuinen naar voren komen. Met het programma wil het Nonna-netwerk een bijdrage leveren aan toekomstbestendige zorg voor de ouder wordende mens in de regio Nijmegen. Het is nu vooral met plezier werken, innoveren, uitproberen en leren geblazen. In gezamenlijkheid en in verbinding met andere (zorg)netwerken in de regio. 

Voor meer info, kijk op: Netwerk Nonna - regio Nijmegen

 

  Gekoppelde organisatie(s)

Ook interessant / voor u geselecteerd

Inspiratiekaart Woonzorgoplossingen: op naar de 200 voorbeelden!
8 oktober 2025

Overal in Nederland staan goede initiatieven die wonen, welzijn en zorg voor ouderen…

Lees Verder »
Blik naar buiten: drie leerzame en leuke excursies
7 oktober 2025

De herfstvakantie staat voor de deur. Misschien ga je een paar dagen weg, misschien…

Lees Verder »
Samen werken aan de toekomst van ouderenzorg in Zuid-Limburg
6 oktober 2025

Na bijna twee jaar intensief werken is het zover: de subsidieaanvraag van 33,4…

Lees Verder »
Het ritme van de blues rond woonzorgcentrum Humanitas in Deventer
2 oktober 2025

"Het Chicago van Overijssel”, zo noemt Wilco Jansen, manager Samenleven bij woonzorgcentrum Humanitas, de…

Lees Verder »
Vernieuwde Woonstandaard gelanceerd
1 oktober 2025

Op 23 september 2025 is de vernieuwde Woonstandaard 4.0 gelanceerd. Extra goed…

Lees Verder »
Pand9 Zaltbommel: Veel meer dan een bruisende ontmoetingsplek
19 september 2025

“Alles wat hier gebeurt is niet bedacht, maar ontstaan”, zegt Hugo ter Steege,…

Lees Verder »
Oplossing voor gat tussen thuis en verpleeghuis
18 september 2025

Komt het bejaardentehuis weer terug? Onder ouderen is er in ieder geval een grote behoefte om te verhuizen naar…

Lees Verder »
Thuiskomen in Utrechts mantelzorghof 'Hof van Leeuwesteyn'
16 september 2025

“Stel”, zegt Douwe-Jan Bakker, omgevingstechnoloog en directeur Vastgoed bij…

Lees Verder »
Donderhof, gedroomd multicultureel woonzorgcentrum in Roermond
10 september 2025

Een uniek, kleurrijk woonzorgcomplex in Roermond, dat is de Donderhof zeker. Het…

Lees Verder »
Koningin Máxima bezoekt het Kloosterkwartier in Veghel
8 september 2025

Een bijzondere ontmoeting op woensdag 3 september in Veghel. Koningin Máxima bracht een bezoek aan het…

Lees Verder »
Voor Ludgerus verlaat je wél je huis
4 september 2025

Ludgerus, een sociale, veilige, zorgzame, levendige en zelfstandige geclusterde…

Lees Verder »
Expertmeeting #1: Positieve gezondheid door bouw, ontmoeten en delen
3 september 2025

De eerste expertmeeting van dit jaar vond plaats in Houten. Traditioneel een…

Lees Verder »
‘Zorg gaat steeds meer om zingeving’
1 september 2025

Hoe kan het ontwerp van zorgvastgoed tegemoetkomen aan de actuele en toekomstige vragen van bewoners en…

Lees Verder »
Gemeenschappelijk wonen past bij mij
29 augustus 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Grote behoefte aan gemeenschappelijk wonen voor ouderen met een migratie-achtergrond
21 augustus 2025
Lees Verder »
Het Thuishuis, oplossing voor eenzame ouderen
19 augustus 2025

Een studentenhuis voor ouderen, bestaat dat? Ja, zeker! Het Thuishuisproject van…

Lees Verder »
Van leegstaand pand naar leefbare plek voor ouderen
14 augustus 2025

Leegstaand vastgoed kan een oplossing bieden voor het groeiende tekort aan geschikte…

Lees Verder »
Vitale wijk in Midden-Delfland: met elkaar, voor elkaar
5 augustus 2025

In Den Hoorn, een kern in de gemeente Midden-Delfland, hebben bewoners zelf aan de basis gestaan van een ‘…

Lees Verder »
'Er is altijd wel iemand om koffie mee te drinken'
31 juli 2025
Lees Verder »
Hillegomse woonzorgservicezone bijna voltooid
30 juli 2025

In de Hillegomse wijk Elsbroek-Zuid staan het nieuwe woonzorgcentrum Hofstede en het…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.