Het Nonna-netwerk: de ouderenzorg van de toekomst in Nijmegen

Nonna

Wat heeft de ouder wordende mens nu en in de toekomst daadwerkelijk nodig? Hoe kunnen zorgorganisaties meer 'community gericht' gaan werken? Dat is de ingrijpende verandering die het V&V netwerk Nonna, onlangs lid geworden van ZorgsaamWonen, wil realiseren. 

(door Yvonne Witter)

Veertien zorgorganisaties in de regio Nijmegen bundelen hun krachten om optimale, mensgerichte zorg te bieden. Dit doen zij middels een ambitieus programma. Het doel is om de regio toekomstbestendig maken. Jord Neuteboom, transitie adviseur en Inge van de Sande, coördinator ‘Goed wonen’ zijn twee van de aanjagers die vanuit het Nonna-netwerk de innovaties stimuleren. "Gezien de huidige maatschappelijke opgaven is het belangrijk om als zorgorganisaties naar buiten gericht te werken. Wat is er in de wijk nodig? Wat kunnen we als zorgorganisaties doen om mensen zo prettig mogelijk te laten wonen?’ Ze benadrukken dat het gaat om verder te kijken dan de grenzen van de eigen organisaties. "En we willen van praten naar doen, door actieleren centraal te stellen in al onze projecten", zegt Jord. 

Drie hoofdthema's

Er zijn drie hoofdthema’s: goed wonen in de wijk, fijn werken en slim samenwerken. Ieder thema heeft verschillende projecten. Zo zijn er bij het thema ‘Goed wonen’ zes proeftuinen ondergebracht. Die zorgen ervoor dat er in wijken gemeenschapszorg (‘community care’) ontstaat en dat nieuwe woon-zorgconcepten in de praktijk worden uitgeprobeerd, met meer mogelijkheden voor mensen om in de wijk te blijven wonen. Nonna wil van instituties naar nieuwe woonzorgconcepten komen. Zo is er een burgerinitiatief voor jonge mensen met dementie. En er komen vier nieuwbouwprojecten. 

"Medewerkers moeten ruimte ervaren voor passie, creativiteit en professionaliteit." Jord Neuteboom, adviseur transitie

Iedere proeftuin heeft een eigen projectleider. "We werken veelal met mensen die afkomstig zijn uit de aangesloten organisaties. En met partners als Club Goud en de Hogeschool Arnhem/Nijmegen. Inge: "We bouwen voort op wat er al is. Zo ook bij de woonprojecten. We kijken naar waar kunnen we op aansluiten? Welke talenten zijn er al in de wijk? We hoeven niet bij alles vanaf nul te beginnen. Het is vaak ook een kwestie van gewoon gaan doen."

Bij het thema ‘fijn werken’ gaat het erom het medisch model meer los te laten en te focussen op een betekenisvol leven, op het welbevinden van mensen. Jord: "Daarbij moet je ook denken aan het optimaliseren van het samenspel tussen informele en formele zorg. En aan het inzetten van digitale zorg. Ook focussen we op het werkplezier van de medewerkers. Medewerkers moeten ruimte ervaren voor passie, creativiteit en professionaliteit." 

Bij het slim samenwerken komen onderdelen aan bod zoals centraal wachtlijstbeheer en de ontwikkeling van een netwerkorganisatie. Hoe kunnen we collectieve voorzieningen samen efficiënter inzetten? Hoe kunnen we samen leren en communiceren? Bij alle thema’s is er speciale aandacht voor kwetsbare groepen met lage SES en voor preventie.

"Ook corporaties, de gemeente en andere samenwerkingspartners doen mee. Het is een gezamenlijke opgave die je alleen met elkaar kunt bewerkstelligen." Inge van de Sande, coördinator 'Goed wonen'

Bereidheid tot samenwerken

Het zorgkantoor VGZ financiert dit meerjarige innovatieprogramma en iedere zorgorganisatie draagt ook bij door de deelname en inzet van vele medewerkers. "De bereidheid tot samenwerken is groot", zegt Jord. 
"De energie spat er bij iedereen vanaf. Dat is heel stimulerend. Ook corporaties, de gemeente en andere samenwerkingspartners doen mee. Het is een gezamenlijke opgave die je alleen met elkaar kunt bewerkstelligen", aldus Inge. Jord: "Zo bouwen we aan een netwerkorganisatie en leren we van elkaar." 

Inbedding binnen de eigen V&V-organisatie is van belang om de innovaties en geleerde lessen niet te laten verwaaien. Daarom komen er ook lerende netwerken en leergroepen op thema’s die uit de proeftuinen naar voren komen. Met het programma wil het Nonna-netwerk een bijdrage leveren aan toekomstbestendige zorg voor de ouder wordende mens in de regio Nijmegen. Het is nu vooral met plezier werken, innoveren, uitproberen en leren geblazen. In gezamenlijkheid en in verbinding met andere (zorg)netwerken in de regio. 

Voor meer info, kijk op: Netwerk Nonna - regio Nijmegen

 

  Gekoppelde organisatie(s)

Ook interessant / voor u geselecteerd

Wonen voor iedereen: Handreiking woonzorgconcepten regio Amsterdam
23 april 2026

Er zijn woonzorgconcepten gerealiseerd voor woningzoekende in een kwetsbare situatie…

Lees Verder »
Inspiratiebundel en Denkroute
16 april 2026

Vanuit de DEEL Academy zijn weer twee mooie produkten uitgebracht: de  …

Lees Verder »
HOUSE onderzoek Vlaanderen: De toekomst van woonwelbevinden en ouder worden
9 april 2026

Bij onze Zuiderburen heeft een groot onderzoek plaatsgevonden: het HOUSE project. Voor het HOUSE project hebben…

Lees Verder »
Het Juiste Thuis-bijeenkomst over de weg naar een samenleving van gemeenschappen
7 april 2026

Het Juiste Thuis (HJT) heeft een doorstart gemaakt onder de vleugels van het…

Lees Verder »
Roadmap: borging en realisatie opgave ouderenhuisvesting
2 april 2026

Dat we meer en sneller nieuwe woonvormen voor ouderen moeten bouwen, dat weet iedereen inmiddels wel. Maar hoe…

Lees Verder »
Bouwen voor zorg: zo haalbaar én betaalbaar mogelijk
31 maart 2026

Wooncomplex Nieuw Overbos in Heemstede heeft een zomerse uitstraling: de kleur is…

Lees Verder »
Dagelijks Leven en NLV: Zorg en vastgoed, samen naar meer betaalbare woonconcepten
26 maart 2026

Wat hebben zorgorganisatie Dagelijks Leven en vastgoedbeheerder NLV met elkaar…

Lees Verder »
Publicatie onderzoek leegstand intramurale ouderenzorg
24 maart 2026

Het Zilveren Kruis heeft onderzoek gedaan naar zowel de wachtlijsten als leegstand in de intramurale…

Lees Verder »
Nieuwe woonvorm voor ouderen: jong ontwerpbureau lanceert manifest
23 maart 2026

RAUMKULTUR & IkLandschap lanceerden op 23 maart het Huis van Sep, een manifest dat laat zien hoe woonvormen…

Lees Verder »
Schaalniveaus van geclusterde woonvormen
20 maart 2026

Hoe zorgen we ervoor dat geclusterde woonvormen uitgroeien tot plekken waar bewoners zich thuis voelen, elkaar…

Lees Verder »
Ruimte voor ontmoeting werkt!
19 maart 2026

Hoe ontwerp je een woonomgeving waar mensen niet alleen naast elkaar wonen, maar ook mét elkaar leven? Het…

Lees Verder »
Oproep: Thuis in Verhalen
10 maart 2026

ZorgSaamWonen lanceert een pop-up redactie: Thuis in Verhalen. De komende periode…

Lees Verder »
Zorgbuurthuis 't Hageltje: indicatieloos woongeluk inpassen in systeemwereld
5 maart 2026

“Jullie voorkomen of bieden een Volledig Pakket Thuis (VPT) met de middelen voor een…

Lees Verder »
Gemeenschappen bouwen juist nu van belang
4 maart 2026

Gemeenschappen bouwen, daar gelooft Margrieta Haan, drijvende kracht achter Het…

Lees Verder »
Oproep: Pareltjes van inclusie
2 maart 2026

Hoe ziet inclusie eruit? Plekken waar iedereen welkom is, volwaardig kan meedoen…

Lees Verder »
Oproep: doe mee aan de tentoonstelling Liever Collectiever!
26 februari 2026

Vind jij het ook zo fijn om gemeenschappelijk te wonen? En zou je dat graag doorvertellen? Laat ons weten…

Lees Verder »
Doorstart ‘Het Juiste Thuis’ met ZorgSaamWonen
25 februari 2026

Een dubbel gevoel hebben Mathil Sanders-de Jonge, wethouder sociaal domein van de…

Lees Verder »
Drie woongebouwen, één feestje
24 februari 2026

Met een feestelijke sleuteloverdracht zijn op 16 februari drie woongebouwen geopend in Amsterdam: het Liesbeth…

Lees Verder »
Nieuw woon- en gezondheidscomplex voor Leidschendam-Voorburg
17 februari 2026

Leidschendam-Voorburg, 5 februari 2026 – In Klein Plaspoelpolder wordt gewerkt aan de realisatie van een nieuw…

Lees Verder »
De nachtwachten van Elisabeth Otter-Knoll
16 februari 2026

In een Amsterdams appartementencomplex voor senioren zijn het studenten die ’s nachts waken over de bewoners.…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.